• XXII Gminny Konkurs Plastyczny „Krajobraz mojej Małej Ojczyzny”

          • 16 listopada odbył się XXII Gminny Konkurs Plastyczny „ Krajobraz mojej Małej Ojczyzny”. Od samego początku odbywa się on  w plenerze i cieszy  ogromnym powodzeniem.  W tym roku, inspiracją do twórczej aktywności były przepiękne dęby w Rogalinie. Zanim uczniowie chwycili za pędzle odbyli spacer w pobliże pomników przyrody. Dęby Rogalińskie ( Lech, Czech i Rus) swoim majestatem  wzbudziły podziw i szacunek. Po zrobieniu szkiców uczniowie udali się do pracowni malarskiej.  Spod pędzli uczestników konkursu wyłoniły się przepiękne prace, które oceniła plastyczka – Pani Lucyna Smok.

                            Pani Lucyna oceniała oddzielnie  dzieci młodsze  ( klasy 1-3 )  i oddzielnie dzieci starsze ( 4-7).

            Laureaci wśród dzieci młodszych to:

                            I miejsce – Alicja Lewicka – SP Wiry

                            II miejsce – Anna Kuzemko – SP Wiry

                            III miejsce – Aleksander Dąbrowicz – SP nr 1 Komorniki

                            Wyróżnienie  - Alexander Dondajewski – SP nr 1 Komorniki

             

            Wśród uczniów starszych laureatami zostali:

                            I miejsce – Kinga Bartkowiak – SP Chomęcice

                            II miejsce – Agnieszka Hypś – SP Wiry

                            III miejsce – Mikołaj Dziabas  - SP nr 1 Komorniki

                            Wyróżnienie – Agnieszka Grajczyk – SP nr 1 Plewiska

             

            Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy i do zobaczenia w przyszłym roku. zdjęcia

            Ogromne podziękowania składamy Radzie Rodziców, przy SP nr 1 w Komornikach, za ufundowane nagrody. 

            Organizatorzy konkursu:

            Iwona Jankowiak, Anna Kaczmarek, Gabriela Ukaszewska, Agata Rochowiak

          • Goście z Ameryki Południowej

          • W piątek, 23.11.18, odbyło się kolejne spotkanie z Filharmonią Pomysłów. Tym razem Pan Pięciolinek poszukiwał lekarstwa na nudę. Tym cudownym lekiem okazał się „nudynapudynazol”, którego głównym składnikiem były dźwięki wydobywające się z instrumentów peruwiańskich. Dzieci miały okazję poznać kij deszczowy, który zrobił na wszystkich niesamowite wrażenie ( każdy zaczął się rozglądać skąd lecą krople deszczu), kenacio z bambusa, samporię, fletnię pana, czy cziarango ( instrument wykonany z jednego kawałka drewna i mający 10 strun).  Gorące rytmy i wspólna przy nich zabawa, wprawiły wszystkich od samego rana w doskonały nastrój. zdjęcia

            Anna Kaczmarek

          • Konkurs plastyczny z okazji Dnia Pluszowego Misia

          • Pluszowy Miś od ponad stu lat jest najwierniejszym przyjacielem dzieci na całym świecie. Towarzyszy dzieciom w ich codziennym życiu dzieląc z nimi chwile radości, bywa również powiernikiem smutków i lęków. Miś stał się również jednym z ulubionych bohaterów literatury dziecięcej i na stałe zagościł w świecie bajek.

            Dnia 23 listopada w Oddziale przedszkolnym został rozstrzygnięty konkurs plastyczny z okazji  Dnia Pluszowego Misia. Zadaniem chętnych uczniów było przedstawienie wybranego przez siebie misia dowolną techniką plastyczną. Konkurs miał na celu kształtowanie i rozwijanie zainteresowań artystycznych oraz umijętności manulanych dzieci. Do organizatorów konkursu wpłynęło 25 prac, które zostały ocenione pod względem oryginalności, pomysłowości i samodzielności wykonania.

             

             

            Z dostarczonych na konkurs prac wybrano trzy najlepsze. Zwycięscami zostali :

                       

                        I   miejsce  Roksana Marchewka     0c

                        II  miejsce  Weronika Wieczorek     0d

                        III miejsce  Maria Frankowska        0b

             

             

            Wsyscy uczniowie otrzymali dyplomy  oraz  drobne upominki. Wykonane prace plastyczne  zostały wyeksponowane w szatni Oddziału przedszkolnego.      

             

             

            Wszystkim uczestnikom knkursu gratulujemy inwencji i pomysłowości w prezentacji swojego ulubionego misia oraz życzymy dalszych sukcesów artystycznych.

             

             

             

             

            Organizatorzy konkursu

            Joanna Murkowska, Katarzyna Nowak, Małgorzta Bocian, Magdalena Ratajczak

          • Autostrada do Szkoły

          • „Autostrada do Szkoły” to program edukacyjny przeznaczony dla najmłodszych uczniów. Celem programu jest edukacja z zakresu bezpieczeństwa dzieci w ruchu drogowym po to, żeby  mogły bezpiecznie pokonywać trasę między szkołą a domem.

            Uczniowie klas drugich mieli okazję przenieść się za pomocą specjalnych gogli do wirtualnego miasta, poruszać się po wirtualnych drogach, a podczas zabawy uczyć zasad ruchu drogowego. Technologia Virtual Reality, interaktywne stoły iTable zamieniły lekcję w podróż po świecie zaawansowanej technologii.

                        Na zakończenie zajęć uczniowie zostali wyposażeni w odblaskową zebrę, która pozwoli im być bardziej widocznymi podczas jesiennej szarugi. zdjęcia

             

            Anna Kaczmarek

          • Automat z ciepłymi napojami

          • Od tygodnia w naszej szkole stoi automat z ciepłymi napojami. Dzieci są zachwycone, bo czyż nie jest przyjemnie wypić ciepłe kakao podczas przerwy, gdy na dworze coraz zimniej?

        • UWAGA ZMIANA PLANU
          • UWAGA ZMIANA PLANU

          • Od poniedziałku 26.11.2018 roku obowiązuje nowy plan lekcji.

            Prosimy zapoznać się z nowym planem w zakładce "Plan Lekcji"

          • Puzzlomania

          • W dniu 20 listopada 2018 w naszej szkole po raz pierwszy zorganizowano międzyszkolny konkurs w układaniu puzzli „Puzzlomania”. Turniej dedykowany był uczniom uczęszczającym do szkół na terenie Gminy Komorniki, zapisanym do świetlicy szkolnej. W konkursie wzięły udział cztery drużyny ze szkół podstawowych z Plewisk i Komornik. Trwająca 90 minut zacięta rywalizacja drużynowa, mająca na celu rozbudzić u dzieci kreatywność i umiejętność pracy w grupie, wyłoniła zwycięską drużynę, która jako pierwsza ułożyła puzzle z motywem sowy w całość. Została nią dziecięca reprezentacja ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Plewiskach. Zwycięzcy, jak również pozostali uczestnicy konkursu otrzymali nagrody i pamiątkowe dyplomy. Serdecznie gratulujemy wszystkim małym laureatom i ich Opiekunom i dziękujemy za udział w puzzlowych zmaganiach. Mamy nadzieję, że wspólna zabawa w układaniu puzzli sprawiła wszystkim uczestnikom dużo radości. Już dzisiaj zapraszamy przyszłym roku na drugą edycję konkursu. zdjęcia

             

            Organizatorzy: Monika Adamczyk, Daria Adamska, Paula Mikołajczak

          • Sukces naszych uczniów w VII Powiatowym Konkursie Recytatorskim

          • Wśród uczniów naszej szkoły nie brakuje uzdolnionych recytatorów. 20 listopada w Szkole Podstawowej nr 5 w Luboniu odbył się VII Powiatowy Konkurs Recytatorski. W tym roku przebiegał on pod hasłem „Moja Ojczyzna Niepodległa”. Wydarzenie cieszyło się wielkim zainteresowaniem młodzieży z terenu całego powiatu i zgromadziło około 50 uczestników ze szkół podstawowych i gimnazjów. Naszą szkołę reprezentowali: Wiktoria Kaletka, Zuzanna Talkowska, Blanka Deskur, Piotr Dymek i Mateusz Dymek. Jak zapewniali jurorzy, wszyscy uczestnicy konkursu reprezentowali bardzo wysoki poziom artystyczny. Wśród klas IV – VI uznanie jury i I miejsce zdobył Piotr Dymek i jego interpretacja wiersza „Reduta Ordona”. Wyróżniona została Blanka Deskur, która recytowała wiersz Wisławy Szymborskiej” pt. „Gawęda o miłości do ziemi ojczystej”. Wśród klas VII – VIII wyróżniono Mateusza Dymka, który przedstawił słuchaczom „Redutę Ordona”.

            Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

                                                                                                                                                               Ewelina Krzysztoń

          • Drodzy Rodzice!!!

          • W dniu dzisiejszym SPnr1 ruszyła z projektem "Dzieciaki do rakiet". Potrzebne są Wasze głosy!!! Pamiętajmy głosować można od 19-11-2018 do 16-12-2018!!! Nie zostawiajmy tego na ostatnią chwilę i głosujmy systematycznie!!! Konkurencja jest ogromna, w projekcie bierze udział, aż 600 szkół ale udowodnijmy, że damy radę!!!

            Liczymy na Wasze zaangażowanie, pomóżmy dzieciakom z SPnr1 wygrać zestawy do tenisa!!!

            Przesyłajcie maila dalej z prośbą o oddawanie głosów!!!                         https://www.dzieciakidorakiet.pl

             Paulina Chołdrych Przewodnicząca Rady Rodziców SPnr1

          • O setnej rocznicy zawsze pamiętamy, bo wdzięczność za wolność dla przodków mamy!

          • W piątek, 9 listopada uczniowie klas 0-III wzięli udział w uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości. W tym roku obchodzimy setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, więc godnie uczciliśmy pamięć tych, co zmarli za Ojczyznę. Na świąteczne spotkanie zaproszona została dyrektor szkoły Pani Bożena Czaińska. Uroczystość uświetnił sztandar Szkoły Podstawowej nr 1 im. J. Korczaka. Wszyscy uczniowie w galowych strojach z biało-czerwonymi rozetkami i chorągiewkami z uwagą wysłuchali świątecznej prezentacji.

            Dzieci z kółka teatralnego przedstawiły krótką lekcję historii o czasach zaborów i odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Oprawę muzyczną do przedstawionych wydarzeń przygotowali flażoleciści z zespołu ,,Tęczowe Nutki” oraz uczniowie klasy Ic, Ig i IIc. Dzieci zagrały i zaśpiewały pieśni patriotyczne: ,,Marsylianka Wielkopolska”, ,,Pierwsza Kadrowa”, ,,Ułani”, a także apel ,,Boże, coś Polskę”. Na zakończenie spotkania uczniowie z kółka teatralnego zaśpiewali życzenia dla Polski:

            ,,Sto lat, sto lat Polska swą wolność ma!

            Sto lat, sto lat Polska swą wolność ma!

            Jeszcze raz, jeszcze raz Polska swą wolność ma!

            Niech żyje nam!”

            Ostatnim akcentem uroczystości było odśpiewanie przez wszystkich naszego hymnu narodowego. Taka lekcja patriotyzmu przybliżyła dzieciom ważne wydarzenia z historii Ojczyzny. zdjęcia

            Jesteśmy dumni z postawy, jaką zaprezentowali uczniowie naszej szkoły podczas spotkania.

             

            Dorota Błaszczyk,Iwona Chruściel, Anna Kaczmarek,

            Małgorzata Woźniak, Agata Szczepańska
            zdjęcia: Renata Janiszewska.

          • Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy…

          • „Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości,

            ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości

            ani prawa do przyszłości.”

            Józef Piłsudski

             

            Podążając za słowami Józefa Piłsudskiego, jednego z twórców niepodległej Polski, każdego roku w naszej szkole organizujemy obchody Święta Niepodległości. Tegoroczne są jednak dla wszystkich Polaków szczególne, bowiem świętujemy 100-lecie odzyskania wolności.

            8 listopada, wieczorową porą, spotkaliśmy się w sali gimnastycznej, by oddać hołd tym, którzy walczyli o wolną Polskę nie tylko w początkach XX wieku, ale także w kolejnych latach, kiedy Nasza Ojczyzna dźwigała jarzmo II wojny światowej i sowieckiego zniewolenia.

            W patriotycznym uniesieniu pełnym emocji i estetycznych wrażeń uczniowie naszej szkoły przenieśli widzów do roku 1795, by podążając ku współczesności ukazać dramatyczne losy Polski. Licznej grupie występujących oraz nauczycielom zaangażowanym w przygotowanie Wieczornicy swoje podziękowania i gratulacje złożyli zaproszeni goście: Dyrektor Szkoły p. Bożena Czaińska, Wójt Gminy Komorniki p. Jan Broda, Radny Powiatu Poznańskiego p. Mirosław Wieloch oraz prezes TPZK p. Barbara Turowska, nie kryjąc wzruszenia.

            Kolejnego dnia wszyscy uczniowie brali udział w Dniu Patriotycznym – zamiast tradycyjnych lekcji odbyły się różne warsztaty, spotkania z zaproszonymi gośćmi czy apel.  Po godz. 11 zebraliśmy się na szkolnych korytarzach, tworząc zamkniętą biało-czerwoną wstęgę symbolizującą jedność i wolność naszego narodu, by o 11:11 wspólnie zaśpiewać hymn Polski.

            W klasach 0-III Dzień Patriotyczny mijał pod hasłem „Droga do Niepodległości”. Przygotowania do tego dnia najmłodsi uczniowie naszej szkoły rozpoczęli znacznie wcześniej, wspólnymi siłami opracowali obszerną i niezwykle interesującą wystawę. Poza uroczystym apelem dzieci brały udział w przeróżnych zajęciach i warsztatach, swoje siły zmierzyły również w Przeglądzie Piosenki Patriotycznej. Bardzo ciekawe warsztaty plastyczne przygotowały i poprowadziły p. Natalia Solarek i p. Katarzyna Henschke, za co serdecznie dziękujemy.  W ramach akcji  ,,Dorośli czytają dzieciom” ,,Dziadka Niedźwiadka” czytały p. Dyrektor Bożena Czaińska, p. wicedyrektor Hanna Drapiewska, p. wicedyrektor Angelika Włodarczak, p. Agnieszka Peksa, p. Paula Mikołajczak oraz p. Gabriela Ukaszewska.

             

            W klasach IV-VII zamiast tradycyjnych lekcji odbyły się warsztaty nawiązujące nie tylko do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, ale szeroko rozumianej wolności i historii, prowadzone przez nauczycieli naszej szkoły, jak również zaproszonych gości.

            Dzięki uprzejmości wydawnictwa Media Rodzina gościliśmy w naszej bibliotece pana Witolda Tkaczyka – autora komiksu pt. „Dziś powstanie”. Książka została wydana z okazji setnej rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Autor opowiedział piątoklasistom ciekawostki na temat tworzenia komiksu, jak również przypomniał najważniejsze informacje o jakże bliskim naszym sercom powstaniu. Dzieci od razu po zakupieniu książek oddały się lekturze. Może dlatego że bohaterami komiksu są ich rówieśnicy (Antek i Franek), którzy pomagają rannym powstańcom, roznoszą listy i meldunki, uczestniczą w zwycięskiej bitwie o lotnisko Ławica.

            Pokaz historyczny połączony z prelekcją o Powstaniu Wielkopolskim p. Wojciecha Lorka, pracownika Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego, okazał się niezwykle ciekawy dla młodzieży. Poza powtórzeniem podstawowych informacji o Powstaniu Wielkopolskim uczniowie mogli zobaczyć prawdziwy mundur Powstańca, jego broń i dodatkowe wyposażenie. Ponadto pokaz wzbogacony był o liczne ciekawostki, a p. Wojciech z przyjemnością odpowiadał na rozmaite pytania uczniów.

            O swoim życiu podczas okrucieństwa hitlerowskiej okupacji i komunistycznego terroru opowiadała p. Marta Przybyła - świadek ludobójstwa II wojny światowej, przez lata jej trwania rzucana z rodziną od obozu do obozu, przeszła m.in. przez obóz na Głównej w Poznaniu, w Białej Podlaskiej czy Magdeburgu. Traumatyczne przeżycia wojenne odcisnęły piętno na kilkuletnim dziecku, dlatego nasza bohaterka chce się dzielić prawdą z tamtych dni z młodym pokoleniem. Emocjonalny wykład pani Przybyły wzbogacił zbiór dokumentów z czasu II wojny światowej, który p. Marta prezentowała zasłuchanej i wzruszonej młodzieży.

            Przez ostatnie 100 lat Polska przemierzyła różne drogi do wolności, czego świadkami byli nasi przodkowie, dlatego uczniowie naszej szkoły zaangażowali się w stworzenie wspólnej wystawy upamiętniającej niezwykłe czyny swoich bliskich i ukazali nam skrywane w czeluściach domowego ogniska pamiątki rodzinne. zdjęcia

            Tekst: Jakub Podlewski

            Zdjęcia: Ewelina Krzysztoń, Agnieszka Peksa, Renata Janiszewska

             

        • Pomoc dla Michała
          • Pomoc dla Michała

          •  

             

             

            Na dzień dzisiejszy mamy już 515 tysięcy zł na leczenie Misia❤️💞 Zbieramy siły i działamy dalej!

            Zapraszamy na stronę Facebooka  https://www.facebook.com/Ratujmy-Micha%C5%82a-Milczarka-255006702031455/

            oraz do licytacji : Licytacje dla Michała Milczarka.

            Udostępniamy!!!

            Michał ma 8 lat i jest uczniem naszej szkoły. Lekarze postawili druzgocącą diagnozę – neuroblastoma (inaczej nerwiak zarodkowy) – rodzaj nowotworu złośliwego układu nerwowego. Jest to nowotwór zaliczany do nowotworów wieku dziecięcego i najczęściej atakuje znacznie młodsze dzieci. Generalną zasadą jest, że im starszy pacjent, tym trudniejsze uzyskanie sukcesu w leczeniu. Co gorsze, w przypadku Michała, zaawansowanie choroby okazało się bardzo wysokie – zdiagnozowano przerzuty do kości i szpiku. Praktycznie nie wstaje z łóżka, a kilka kroków do toalety to dla niego prawdziwe wyzwanie. Jego szpik nie działa prawidłowo z powodu zajęcia przez chorobę, stąd konieczność okresowego przetaczania krwi.Lokalizacja guza jest bardzo niefortunna – uciska na kręgosłup i aortę, prawdopodobnie tylko ośrodki zagraniczne będą w stanie podjąć się takiej operacji. Z kolei immunoterapia nie jest terapią refundowaną przez NFZ, a bardzo drogą – na ten moment lekarze szacują jej koszt na ok. 1.5 mln zł.
            Zwracamy się do wszystkich ludzi o dobrym sercu o wsparcie finansowe.

            Pomóc Michałowi można dokonując wpłaty na konto:

            Fundacja Pomocy Dzieciom i Osobom Chorym “Kawałek Nieba”

            Santander Bank

            31 1090 2835 0000 0001 2173 1374

            Tytułem: “1864 pomoc dla Michała Milczarek”

            https://www.kawalek-nieba.pl/michal-milczarek/?bclid=IwAR2KdXgKHD3lEp3NI0aZe3TDfj7PNBTcAbmiKXTtGtSHrg0XYWY_urZuG4I

            https://www.siepomaga.pl/ratujemy-michalka?fbclid=IwAR0HMmQzOF1udO-pZ0e-Pd0lMDqmtjc2_nn29gdVnPNs4WJhzYmnmxI81hs

          • Zawody: „Aktywnie świętuję 100. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego

          • We wtorek, 6 listopada ośmioro uczniów z klasy 2b reprezentowało naszą szkołę w zawodach sportowych „Aktywnie świętuję 100. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego”, które odbyły się w Szkole Podstawowej nr 7 im. Erazma z Rotterdamu w Poznaniu. Uczniowie, oprócz sprawdzenia się w „partyzanckich” konkurencjach sportowych, poszerzali wiedzę na temat Powstania Wielkopolskiego.  Warto podkreślić wspaniałą atmosferę, udaną zabawę oraz rywalizację zgodnie z duchem fair-play, które w niekonwencjonalny sposób wzbudziły zainteresowanie historią u uczestników. Emilce, Kai, Julce, Oliwii, Filipowi, Olkowi, Tymkowi i Oliwierowi serdecznie gratulujemy!  zdjęcia

            Tekst: Agata Szczepańska

            Opiekunowie: Iwona Lorek (organizator wyjazdu), Jakub Budych

          • Euroweek – warsztaty językowo-kulturowe w Polanicy Zdroju

          • W dniach 26-30 października br. grupa 30 uczniów z klas szóstych i siódmych pod opieką pań Marty Broniszewskiej i Katarzyny Trafas uczestniczyła w specjalistycznych warsztatach języka angielskiego w malowniczej miejscowości Polanica Zdrój położonej w Kotlinie Kłodzkiej. Program „EuroWeek – Szkoła Liderów” to obóz szkoleniowy przygotowany przez Europejskie Forum Młodzieży. Euroweek pozwala młodym ludziom aktywnie włączyć się w życie demokratycznego społeczeństwa dzisiejszej Europy. Wszystkie zajęcia były prowadzone w języku angielskim przez szkoleniowców i wolontariuszy z Wietnamu, Kolumbii, Indonezji, Meksyku, czy Tajlandii. Uczniowie uczestniczyli w wielu grach i zabawach językowych, warsztatach integracyjnych, czy zadaniach grupowych. Uczestnicy mieli okazję „podróżować” po świecie dzięki przygotowanym przez wolontariuszy prezentacjom. Wieczory były okazją do wykazania się przez uczniów kunsztem aktorskim w filmach zrealizowanych na zadany przez wolontariuszy temat, czy scenkach odgrywanych na żywo. Wszystkie zajęcia angażowały całą grupę – było dużo humoru i zabawy. Na zakończenie warsztatów uczestnicy otrzymali certyfikaty. Ponadto, podczas wyjazdu uczniowie mieli okazję podziwiać uroki Polanicy Zdroju oraz wybrali się do Muzeum Filumenistycznego w Bystrzycy Kłodzkiej, gdzie zgromadzone są eksponaty związane z ogniem, zapałkami i zapalniczkami. Uczestnicy warsztatów zgodnie twierdzą, iż są zachwyceni tak innowacyjną formą uczenia się języka angielskiego i już dziś wyrażają chęć uczestnictwa w obozie w przyszłym roku. Wszyscy uczestnicy warsztatów wypowiadają się w samych superlatywach o swoich wrażeniach, doświadczeniach i atmosferze panującej w czasie pięciu dni pobytu w Polanicy Zdroju. zdjęcia

             

            Opracowała:

            Marta Broniszewska

          • Spacer miejscami pamięci narodowej w Komornikach

          • Tu jest pamięć i tutaj świeczka. Tutaj napis i kwiat pozostanie…

            Dnia 31 października 2018 r. dzieci z oddziału przedszkolnego wraz z wychowawcami wybrały się na długi spacer ulicami Komornik. Podczas wędrówki dzieci miały okazję obejrzeć z bliska miejsca pamięci narodowej w naszej miejscowości.Na komornickim cmentarzu dzieci zapaliły znicze na grobie Antoniego Jaraczewskiego (zmarł w 1870 roku), żołnierza  Wojska Polskiego i uczestnika powstania listopadowego, a także na grobie Marcina Goldmana (zmarł w 1845 roku) inicjatora budowy szkoły w Komornikach w 1834 roku. Podczas spaceru odwiedziliśmy także Ogród Pamięci mieszczący się przy ul. Kościelnej, nad Wirynką. Tam również zapaliliśmy znicze upamiętniając między innymi Powstańców Wielkopolskich, Ofiary Katynia oraz  św. Jana Pawła II. Celem naszej wędrówki było kształtowanie poczucia przynależności narodowej oraz postawy patriotycznej wśród najmłodszych, a także rozbudzenie ich zainteresowania do głębszego poznania naszej Małej Ojczyzny.

              

            Magdalena Ratajczak, Joanna Murkowska, Katarzyna Nowak

          • „Księżniczka na ziarnku grochu”, czyli jaki morał z bajki?

          • W naszej szkole gościliśmy Teatr FormArt z Łodzi z przedstawieniem bajki muzycznej, z tekstem Jana Brzechwy według baśni H.Ch. Andersena. Nowatorska adaptacja pełna koloru, wzruszenia i dobrej zabawy sprawiła , że najmłodsi uczniowie wyszli z przedstawienia bardzo zadowoleni. Bajka zawierała w sobie przesłanie, które uczy młodego widza wiary we własne możliwości. Odwoływało się  do potrzeby akceptacji siebie oraz dostrzegania nieograniczonego piękna w sobie. Opowiadało również o tym, że nasze marzenia się spełniają . Wystarczy  tylko mocno  w nie wierzyć.

            Z bajki wypływały dwa morały. Po pierwsze: to czego szukasz, zawsze się znajdzie, a po drugie: fałsz zawsze wyjdzie na jaw.

             

             

            Wychowawcy klas 0 - 3

            Tekst i zdjęcia : Anna Kaczmarek

          • Przeglądzie Pieśni Patriotycznych klas 0

          • 100 lat temu Polska po 123 latach niewoli wyzwoliła się spod jarzma zaborców : Rosji, Prus i Austrii. W przeddzień tej niezwykłej rocznicy, po wielu dniach przygotowań uczniowie oddziału przedszkolnego  wzięli udział w Przeglądzie Pieśni Patriotycznych. Celem przeglądu było upowszechnienie wśród dzieci piosenki patriotycznej, kształtowanie osobowości Polaka oraz pielęgnowanie kulturowego dziedzictwa kraju . 
             
            Każda z klas przygotowała inną piosenkę :
            klasa 0a  "Hej sokoły"
            klasa 0b  "Niepodległość trudne słowo"
            klasa 0c   "Przybyli ułani pod okienko"
            klasa 0d  "Płynie Wisła"
            klasa 0e   "Maszerują strzelcy"
             
                      
            Wychowawcy oddziału przedszkolnego
          • List Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej

          •       Warszawa, 8 listopada 2018 roku

                                                                                                  

            Szanowni Państwo,

            Rodzice i Opiekunowie, 

             

            w poczuciu odpowiedzialności za zdrowie dzieci i młodzieży zwracamy się do Państwa z gorącym apelem o docenienie wagi problemu, jakim jest zabezpieczenie Państwa Dziecka przed skutkami zachorowań na choroby zakaźne.

             

            W Europie szczepienia ochronne są prowadzone od ponad 200 lat. W ostatnich dziesięcioleciach w dużym stopniu przyczyniły się one do spadku zachorowań na choroby zakaźne, co znacząco wpłynęło na poprawę sytuacji epidemiologicznej. Tak niski poziom zachorowań zawdzięczamy wysokiej wyszczepialności społeczeństwa w latach 90. XX w., utrzymującej się na poziomie 95-98%. Niepokoją zatem ostatnie dane, które wskazują, że spada liczba osób poddających się szczepieniom przy jednoczesnym wzroście osób uchylających się od nich i wyrażających negatywne opinie na temat szczepionek.

             

            Pragniemy zwrócić uwagę na dramatyczny wzrost liczby zachorowań na odrę w Europie, który obecnie obserwujemy. Od stycznia do września 2018 roku odnotowano ponad 52 tys. przypadków odry. Do 5 października 2018 r. najwięcej zachorowań zarejestrowano w Rumunii (5 100 przypadków), Francji (2 702), Grecji (2 290) oraz we Włoszech (2 248). W krajach spoza UE najwięcej zachorowań odnotowuje się na Ukrainie –  ponad 32 tys. przypadków. Problem odry występuje również w Czechach, Niemczech, Bułgarii, na Węgrzech, Słowacji, Litwie i Łotwie. Na ten obraz nakłada się sytuacja w naszym kraju. Według najnowszych danych od 1 stycznia do 30 października 2018 r. w Polsce zarejestrowano 144 przypadki zachorowań na odrę. W analogicznym okresie roku 2017 zgłoszono ich 59. Liczby te jednoznacznie wskazują na fakt niezwykle dynamicznego rozprzestrzeniania się choroby. W związku z rosnącym zagrożeniem zdrowia dzieci i młodzieży z pewnością jest to dobry czas, żeby zwrócić szczególną uwagę na kwestie profilaktyki chorób zakaźnych poprzez realizację szczepień obowiązkowych.

             

             

            Pamiętajmy, że w każdej chwili możemy zetknąć się z patogenem wywołującym niebezpieczną infekcję. Odra jest groźna nie tylko z powodu bezpośrednich skutków zachorowania, ale również ze względu na występowanie ciężkich powikłań, które w skrajnych przypadkach mogą prowadzić do śmierci. Szczególnie zagrożone są osoby niezaszczepione, w tym dzieci do 13. miesiąca życia oraz inne osoby z obniżoną odpornością.

             

            Dzięki szczepieniom udało się zmniejszyć liczbę zachorowań na wiele chorób, a niektóre z nich całkowicie wyeliminować. Poddanie dzieci szczepieniom ochronnym jest gwarancją ich bezpieczeństwa. Zapewnia także ochronę osobom niezaszczepionym z powodu wskazań medycznych.

             

            Mając na uwadze doniosłość problemu, zwracamy się do Państwa z gorącym apelem, abyście jako Rodzicie odpowiedzialni za zdrowie swoich dzieci wyciągnęli odpowiednie wnioski z obecnej sytuacji epidemiologicznej. Ważne, aby pamiętali Państwo, że pochopna decyzja odmowy poddania dzieci szczepieniom ochronnym może skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi związanymi
            z powikłaniami chorób zakaźnych takich jak odra.

             

            Licząc na Państwa rozwagę, prosimy o uważne dokonanie wyboru i podjęcie decyzji w myśl tak aktualnego obecnie powiedzenia „lepiej zapobiegać niż leczyć”.

             

             

             Z wyrazami szacunku

             

             

            Anna Zalewska                                               Jarosław Pinkas
            Minister Edukacji Narodowej                             Główny Inspektor Sanitarny

        • 12 listopada 2018 r. dniem wolnym od zajęć dydaktyczno-wychowawczych
          • 12 listopada 2018 r. dniem wolnym od zajęć dydaktyczno-wychowawczych

          • Ministerstwo Edukacji Narodowej informuje, że w związku z uchwaleniem przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustawy o ustanowieniu Święta Narodowego z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej poniedziałek, 12 listopada 2018 r. jest dniem wolnym od pracy.

            W tym dniu w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych nie będą odbywały się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze. 

            Dzień wolny od zajęć lekcyjnych i wychowawczych pozwoli na spędzenie czasu wśród najbliższych, w gronie rodzinnym, by w radosnej, patriotycznej atmosferze godnie świętować setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. 

            Podstawa prawna

            Ustawa z dnia 7 listopada 2018 r. o ustanowieniu Święta Narodowego z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej(http://orka.sejm.gov.pl/proc8.nsf/ustawy/2931_u.htm )