• Światowy Dzień Pluszowego Misia
     • Światowy Dzień Pluszowego Misia w świetlicy

     • „Miś jest mały i puchaty

      Miś jest fajny i kudłaty

      Miś jest gruby jak ta kula

      Misia zawsze się przytula.”

       

      Duże, małe, kolorowe, puchate i mięciutkie. Pluszowe Misie opanowały świetlice. Przybyły ze swoimi właścicielami, aby bawić się i świętować.

      Światowy Dzień Pluszowego Misia, który obchodzony jest 25 listopada, był motywem przewodnim różnych zajęć organizowanych w świetlicy szkolnej w minionym tygodniu.

      Z tej okazji, w ramach zajęć świetlicowych uczniowie stworzyli piękną galerię misiowych prac. Ile dzieci, tyle misiów –każdy wyjątkowy, stworzony różnorodną techniką: przy użyciu plasteliny, farb, tkanin, ołówka oraz kredek. Uczniowie zostali zapoznani z historią powstania maskotki, wysłuchali bajki o pluszowym misiu, przypomnieli sobie najbardziej znane postacie misiów z bajek na całym świecie, a także w Polsce.

      Czas pełen atrakcji przebiegł w miłej i przyjaznej atmosferze, a radości oraz uśmiechu nie było końca…

      Wychowawcy świetlic.

      Opracowanie:

      Monika Jakielczyk –Jankowska

    • Grudniowe wyzwania
     • Grudniowe wyzwania

     • Zapraszamy całą społeczność szkolną do zabawy polegającej na realizacji zadań Kalendarza Adwentowego.

      Karty kalendarza będą ukazywały się od 1-22 grudnia na monitorze w holu szkoły (wejście A)

      A. Łysak, M. Maciejewska, I. Jankowiak, E. Nowysz

    • Bądź bezpieczny - świeć przykładem
     • Bądź bezpieczny - świeć przykładem

     • 25 listopada w naszej szkole gościliśmy przedstawicieli firmy Cetel, Straży Gminnej, Funkcjonariuszy Policji oraz pracowników Wielkopolskiego Parku Narodowego.

      Akcja pod hasłem “Bądź bezpieczny - świeć przykłademmiała na celu uświadomienie dzieciom, jak ważne jest noszenie odblasków po zmroku w drodze do oraz ze szkoły. Funkcjonariusze Policji opowiedzieli o zasadach funkcjonowania ruchu drogowego, zasadach poruszania się pieszych na drodze po zmroku oraz przejściach dla pieszych. Dzieci dowiedziały się również, jak należy bezpiecznie poruszać się rowerem oraz poznały zasady stosowania się do znaków drogowych.

      Głos zabrali także pracownicy Wielkopolskiego Parku Narodowego, którzy opowiedzieli dzieciom o zachowaniu się w lesie oraz o gatunkach zwierząt, które w nim występują. Na koniec warsztatów uczniowie otrzymali pakiety, w których znajdowały się: ulotka informacyjna, która posłuży dzieciom jako plan lekcji, kolorowanki związane z tematem bezpieczeństwa na drodze oraz odblaski.   

    • Andrzejki
     • Zapraszamy na Andrzejki!

     • Zapraszamy na dyskotekę andrzejkową, która odbędzie się 30 listopada 2022 roku. -

      Klasy 4-5 godzina 9.10 do 10.50 

      Klasy 6-8 godzina 11.00 - 12.40  

      Miejsce: sala gimnastyczna 

      W czasie wspólnej zabawy będzie można spróbować wypieków przygotowanych przez uczniów naszej szkoły. Planujemy konkursy i zabawy oraz dla chętnych wróżby andrzejkowe. Zapraszamy do obejrzenia krótkiej filmowej zapowiedzi zabawy, przygotowanej przez uczestników Koła Medialnego Kor TV!  

      Opracował:
      Wojciech Weiss
       

    • Dzień Kredki
     • Dzień Kredki

     • „Kolorowe kredki w pudełeczku noszę, kolorowe kredki bardzo lubią mnie.

      Kolorowe kredki kiedy je poproszę, namalują wszystko to co chcę…”

      Rysowanie to wspaniała przygoda i ważne doświadczenie dla każdego. Choć w znaczący sposób wiąże się z najmłodszymi to jest to święto dla wszystkich.

      Kredki wprowadzają w świat kolorów, rysunku, rozwijają wyobraźnię i pozwalają na wyrażenie swoich myśli i uczuć.

      22 listopada wszystkie świetlice obchodziły nietypowe święto, „Dzień Kredki’’. Uczniowie dowiedzieli się, jak powstają kredki i segregowali je wg różnych kryteriów: rodzaju, kształtu, wielkości, koloru, barw ciepłych i zimnych. Tworzyli z nich figury geometryczne, konstrukcje oraz literki.

      To był bardzo barwny i radosny listopadowy dzień !

      Wychowawcy świetlic.

      Opracowanie:
      Monika Jakielczyk-Jankowska

    • Klub Młodych Naukowców
     • Klub Młodych Naukowców

     • Na początku listopada Klub Młodych Naukowców postanowił zbadać przewodnictwo elektryczne wody. Podczas badań okazało się, że jest to szerszy i bardzo ciekawy temat. Uczniowie postanowili to sprawdzić i dobrnęli do dysocjacji elektrolitycznej roztworów kwasów, wodorotlenków i soli. W trakcie zajęć postanowili podzielić się zdobytymi w ten sposób wiadomościami i umiejętnościami ze swoimi kolegami w klasie na lekcji chemii. Jako liderzy poszczególnych klas prowadzili takie doświadczenia w swoich oddziałach. Efekt był imponujący.

      Opracowanie:
      Małgorzata Jackowska

    • Przegląd pieśni Ludowej "Kukułeczka"
     • Na ludową nutę – ogromny sukces!

     • W Regionalnym Dziecięcym Przeglądzie Pieśni Ludowej „Kukułeczka” nasza szkoła bierze udział co roku. W tegorocznej, już XI edycji konkursu reprezentowały nas dwie utalentowane solistki: Kornelia Mańczak i Maja Tomaszewska oraz grupa Tęczowe Nutki.. 

       

      Konkurs odbył się 18 listopada 2022 roku w Tulcach, a jego organizatorem było Stowarzyszenie Sympatyków Kultury Ludowej „Otwórz się na folklor” oraz Zespół Szkół w Tulcach. 

      W Przeglądzie wystąpiło 24 solistów i 12 zespołów ze szkół z Poznania i z powiatu poznańskiego – m.in. z Szamotuł i Pobiedzisk. 

      Jury  w składzie: dr hab. Paweł Łuczak dyrygent, nauczyciel emisji głosu, dr Łukasz Smoluch etnomuzykolog oraz Kazimierz Budzik znawca folkloru, nie miało łatwego zadania ze względu na wysoki poziom przygotowania wokalistów i zespołów. W tym roku  nagrodziło reprezentację naszej szkoły: 

       

      I miejsce Kornelia Mańczak, 2b  

      II miejsce Maja Tomaszewska, 2b  

      III miejsce Tęczowe Nutki: Zuzanna Braun, Maria Burzyńska, Pola Dobrowolska, Julia Jucewicz z klasy 2a i Hanna Granops, Hanna Jaroniewska, Kornelia Mańczak, Zofia Rykaczewska, Maja Tomaszewska, Dorota Wesołek z klasy 2b.  

      Dziewczynki, przygotowując się do konkursu, poznały szereg ludowych melodii i pieśni z różnych regionów Polski oraz z Wielkopolski. Uczyły się wyrażeń gwarowych, poznawały dawne wiejskie zwyczaje. Dużo emocji dostarczyło przygotowanie w gwarze takich utworów jak: „Świniorz”, „Lelija” czy „Furman”.  

       

      Przeglądowi towarzyszyły zabawy prowadzone przez animatorów zespołu „Cepelia”. 

       

      Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! Brawo, Dziewczynki!!! 

       

                                                                            Dorota Błaszczyk, Iwona Chruściel, Damian Owczarek 

    • Szkoły Pełne Talentów
     • „SZKOŁY PEŁNE TALENTÓW” – zakończenie akcji i wielki sukces!

     • Od początku września włączyliśmy się całą szkołą w akcję Lidla „Szkoły Pełne Talentów”. Wspólnie zbieraliśmy „Talenciaki”, czyli specjalne kupony, które mogły zostać wymienione na nagrody. 20 listopada zostały przypisane ostatnie „Talenciaki”. Dzięki zaangażowaniu całej społeczności szkolnej, udało się zebrać aż 21196 kuponów. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem takiego wyniku! Przerósł on nasze najśmielsze oczekiwania. Dzięki takiej liczbie kuponów, nasza szkoła zostanie wyposażona w wiele atrakcyjnych pomocy dydaktycznych, które pozwolą rozwijać talenty i zainteresowania uczniów. Szczególne podziękowania kierujemy do uczniów z klasy 3a, którzy wywalczyli dla szkoły 1400 „Talenciaków”. Wzięli oni udział w konkursie plastycznym Lidla pt. „Zostań bohaterem swojej szkoły”. Piękna praca została doceniona przez jurorów i otrzymała III miejsce. Serdecznie gratulujemy! 

      Zamówione zostały następujące nagrody (część już dotarła do szkoły): 

      1. Matematyczne: 

      - zestaw obliczeniowy – 1 komplet (5 szt.) 

      - zestaw brył – 4 szt. 

      - zestaw tangramów – 10 szt. 

      - zestaw do nauki geometrii – 7 kompletów (14 szt.) 

      - zestaw zegarów – 2 komplety (2 duże zegary, 50 małych) 

      - zestaw geometryczny do tablicy – 1 szt.  

      2. Biologiczne: 

      - tablice magnetyczne – układ pokarmowy – 3 szt.  

      - magnetyczna piramida żywieniowa – 1 szt.  

      3. Sportowe:  

      - zestaw piłek Skin-Softi – 3 komplety (36 szt.) 

      - zestaw do unihokeja + torba – 1 komplet  

      - zestaw piłek do koszykówki – 10 szt.  

      - znaczniki drużynowe – 2 komplety (40 szt.) 

      - chusta animacyjna – 1 szt.  

      4. Plastyczne: 

      - grupowy zestaw plastyczny XXL – 1 komplet  

      - grupowy zestaw plastyczny – 2 komplety 

      5. Muzyczne: 

      - pudełko z instrumentami – 3 komplety 

      6. Rozrywka: 

      - pakiet planszówek dla najmłodszych – 2 komplety (10 szt.) 

      - pakiet planszówek dla nieco starszych – 3 komplety (15 szt.)  

      Jeszcze raz składamy ogromne podziękowania wszystkim uczniom, rodzicom, nauczycielom oraz pracownikom szkoły za udział w akcji. Bardzo się cieszymy, że kolejny raz mogliśmy liczyć na Wasze wsparcie. Wierzymy, że przekazane pomoce przyczynią się do ciekawszego i owocniejszego zdobywania wiedzy przez uczniów.  

       

      Dyrekcja szkoły: 

      Hanna Drapiewska 

      Angelika Włodarczak 

      Magdalena Gref 

       

      Koordynatorki akcji: 

      Marta Lipińska 

      Monika Szyguła  

    • Kot Mleczysław
     • Kot Mleczysław w Komornikach

     • Nasza szkoła już od kilku lat bierze aktywny udział w ogólnopolskim programie „Mamy kota na punkcie mleka”. Jest to projekt finansowany z Funduszu Promocji Mleka realizowany przez Polską Izbę Mleka we współpracy z Polską Federacją Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Głównym jego celem jest wzmocnienie pozytywnego wizerunku mleka i produktów mlecznych pochodzących z Polski, a także kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych już od najmłodszych lat. W ramach kampanii organizowane są konkursy, szkoły otrzymują materiały edukacyjne i gadżety, a szczególnym wydarzeniem są spotkania z mlecznym bohaterem – Kotem Mleczysławem. W listopadzie sympatyczny zwierzak odwiedził uczniów klasy 3d, którzy wzięli udział w konkursie „Supermoc – wzrok”. Nasza podstawówka była jedną z 20 w Polsce, w których w tym roku się pojawił. Dzieci bardzo dobrze przygotowały się do spotkania, znakomicie wykonywały wszystkie zadania Mleczysława, bezbłędnie odpowiadały na pytania wylosowane na kole fortuny. Okazało się, że produkty mleczne należą do ulubionych dań nie tylko naszego gościa, ale także dzieci i wszystkich pań, które uczestniczyły w spotkaniu. Mamy nadzieję, że nie były to ostatnie odwiedziny Mleczysława w Komornikach. A może za rok pojawi się ze swoją koleżanką, Mleczną Kitą? Któż to wie?

      Opracowanie:

      Katarzyna Proch, Iwona Lorek

    • POmoce dydaktyczne
     • Prezentacja pomocy dydaktycznych dla Rady Rodziców

     • 8 listopada w naszej szkole odbył się specjalny pokaz pomocy dydaktycznych zakupionych w ramach projektu Laboratoria Przyszłości dla Rady Rodziców. Podczas wydarzenia uczestnicy mieli okazję zobaczyć i wypróbować nowoczesny sprzęt do druku 3D, wizualizacji VR 360°, profesjonalne aparaty i kamery. Ponadto Rodzicom naszych uczniów zaprezentowano zestawy do eksperymentowania z wodą i powietrzem, bogato wyposażone pracownie: chemiczno-fizyczną oraz geograficzną, atrakcją była także obserwacja preparatów przez wysokiej jakości mikroskopy binokularowe.  

      Zachęcamy do obejrzenia zdjęć oraz prezentacji.  

      W imieniu grona pedagogicznego dziękujemy za udział w pokazie, a także za miłe słowa i wszelkie sugestie.  

      Prezentacja_dla_Rady_Rodzicow.pdf​​​​​​​

      Opracował:

      Wojciech Weiss 

    • Świetlicowy konkurs ,, Z kulturą za pan brat” dla uczniów klas 1 – 3
     • Świetlicowy konkurs ,, Z kulturą za pan brat” dla uczniów klas 1 – 3

     • W dniu 16 i 17 listopada 2022r. w naszej szkole odbył się finał świetlicowego konkursu: ,, Z kulturą za pan brat” dla uczniów klas 1 – 3. Do konkursu głównego przystąpili najlepsi uczniowie - ,, Świetlicowi mistrzowie dobrych manier” z klas 1, 2 i 3. Wyłonieni oni zostali w eliminacjach na podstawie głosowania, rozwiązanego testu oraz podanych kryteriów. W finale uczniowie walczyli indywidualnie o tytuł: ,, Świetlicowego króla/królowej dobrych manier’’ ( osobno z klas 1, 2 i 3 ). Dzieci rozwiązywały zadania praktyczne i teoretyczne dotyczące zasad kulturalnego zachowania się w różnych sytuacjach.

      ,, Królową dobrych manier ze świetlicy klas 1 ‘’ została Klara Szymańska z klasy 1c

      ,, Królową dobrych manier ze świetlicy klas 2 ‘’ została Zuzanna Braun z klasy 2a

      ,, Królem dobrych manier ze świetlicy klas 3 ‘’ został Bogdan Januchowski z klasy 3b

      Uczestnicy finału wykazali się dużą wiedzą o kulturalnym zachowaniu się i swoją postawą udowodnili, że: ,, Kto ma kulturę, wejdzie na górę!’’

      Gratulujemy Wam!

       

      organizator: Małgorzata Woźniak

    • Światowy Dzień Życzliwości
     • Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

     • 21 listopada obchodzony jest jako Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Idea tego święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Oryginalna nazwa święta brzmi Hallo World Day i symbolizuje cel tego dnia, czyli mówienie hallo (cześć) do przynajmniej dziesięciu osób dziennie. Obecnie Dzień Życzliwości obchodzony jest w ponad 180 krajach. Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. Jest to apel przeciwko problemom i często smutnej rzeczywistości. Przesłanie akcji jest proste bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką.

      Zapraszamy do zapoznania się z artykułami zamieszczonymi w zakładkach „Kącik psychoedukacyjny” dla Rodziców oraz dla Uczniów.

    • Odwiedziny schroniska w Skałowie
     • Pierwszoklasiści w Schronisku w Skałowie

     • 4 i 18 listopada uczniowie klas pierwszych udali się w odwiedziny do schroniska w Skałowie. Schronisko dla Zwierząt w Skałowie to nowoczesny ośrodek adopcyjny, który rozpoczął swoją działalność w 2015 roku. 

      Schronisko powstało z inicjatywy gmin tworzących Związek Międzygminny „Schronisko dla Zwierząt”.  

      Dzieci miały przyjemność wziąć udział w warsztatach edukacyjnych, zwiedzić schronisko, zajrzeć do pomieszczeń socjalnych, gabinetu weterynarza i kociarni. 

      Uczniowie dowiedzieli się: 

      - jak zwierzęta trafiają do schroniska? 

      - co zrobić w przypadku znalezienia bezdomnego zwierzęcia? 

      - co zrobić, gdy zgubi się Twoje zwierzę? 

      - jak prawidłowo opiekować się psem i kotem w domu? 

      - dlaczego nie podchodzimy do obcych psów? 

      - jak się bronić przed atakującym psem? 

      Celem wizyty  było uwrażliwienie dzieci na los bezdomnych  zwierząt oraz chęć niesienia pomocy skrzywdzonym czworonogom. 

       

      Wychowawcy klas pierwszych 

      Tekst: Agnieszka Łysak 

    • Narodowe Święto Niepodległości
     • Był kiedyś wiek niewoli...

     • W czwartek, 10 listopada, najmłodsi uczniowie naszej szkoły uczcili uroczystym apelem Narodowe Święto Niepodległości. Świąteczną i wzniosłą atmosferę odczuwało się w całej szkole. Uczniowie klas 3b, 2a , 2b wraz z „Tęczowymi nutkami” przygotowali montaż słowno- muzyczny. Dzięki nim, wszyscy zgromadzeni, poznali drogę jaka wiodła Polaków do wolności.  

      11 listopada to także możliwość wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych. „Tęczowe nuty” przepięknie zagrały i zaśpiewały Wielkopolską Marsyliankę i Piechotę. Mogliśmy również podziwiać niezwykły taniec z biało- czerwonymi szarfami czy frędzelkami.  

      Apel zakończono wspólnym odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego”. Dla uczniów naszej szkoły 11 listopada to nie tylko kolejna kartka w kalendarzu oznaczona kolorem czerwonym, czy dzień wolny.  To przede wszystkim pamięć o tych, którzy przez ponad wiek nie porzucili wiary w odzyskanie wolności Polski. 

      Organizatorki apelu: 

      Anna Kaczmarek 

      Dorota Błaszczyk 

      Iwona Chruściel 

    • Projekt ,,Urodziny Niepodległej"
     • Urodziny Niepodległej

     • 10 listopada świętowaliśmy w naszej szkole 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie przyszli do szkoły ubrani na galowo lub w biało-czerwone barwy z kotylionami na piersi. Dzień rozpoczął uroczysty apel, który przygotowała klasa 7a. Wszystkich zachwycił występ chóru pod przewodnictwem pana Radka Lubkowskiego. Aby uczcić Narodowe Święto Niepodległości uczniowie podjęli zadania w ramach projektu „11 listopada – urodziny Niepodległej”. Dziewczęta i chłopcy wzięli udział w dyktandzie bieganym oraz grze: „Podróż w czasie”. Klasy czwarte i piąte rywalizowały, odpowiadając na pytania w zadaniu: „Co wiesz o Polsce?”. Klasy szóste i siódme zapoznały się z prezentacją „Matki niepodległości”, a następnie wykonały portrety bohaterek. Uczniowie wykazali się wyobraźnią i talentem plastycznym, wykonując karty urodzinowe dla Polski. Piękne i mądre życzenia dla naszego kraju zawisły na klasowych gazetkach. Wzięliśmy także udział w akcji ,,Szkoła do hymnu’’. O godzinie 11:11 uczniowie i nauczyciele odśpiewali cztery zwrotki hymnu. Klasy ósme tego dnia wybrały się do kina na film ,,Orlęta. Grodno 39”, jego projekcja poprzedzona została wykładem. To był bogaty w wydarzenia, ciekawy dzień urodzin Polski. 

      Tekst: Agnieszka Kaźmierczak 

      Zdjęcia: Mateusz Woźniak