• Jak sobie poradzić z CYBERPRZEMOCĄ? 

     

    Cyberprzemoc - (ang.: cyberbullying - cyber+bull od bully: dresiarz, brutal, osiłek). Jest to prześladowanie, zastraszanie, nękanie, wyśmiewanie innych osób z wykorzystaniem Internetu i narzędzi elektronicznych jak: portale społecznościowe, komunikatory internetowe, SMS, e-mail, witryny internetowe, fora dyskusyjne w Internecie i inne. 

     

     

    W INTERNECIE NIKT NIE JEST ANONIMOWY 

    Cyberprzemoc powinna być zgłasza na POLICJĘ –  

     

    jeśli sprawcą cyberprzemocy jest osoba niepełnoletnia, Sąd Rodzinny i Nieletnich może wymierzyć różne kary, np. nadzór kuratora, umieszczenie dziecka w młodzieżowym ośrodku wychowawczym, zakładzie poprawczym itp. Jeśli sprawcą jest osoba pełnoletnia, karą może być nawet pozbawienie wolności do lat 10. 

     

     

    Nieuprzejmy komentarz lub zastraszanie może sprawić, że poczujesz się zraniony, smutny lub zły, prowadząc do obniżonego nastroju, lęku, problemów z poczuciem własnej wartości lub nawet depresji.  

     

    PAMIĘTAJ! 

    Słowo pisane jest nierzadko gorsze niż słowo mówione ze względu na jego trwałość, a unikanie zastraszania może wydawać się niemożliwe. Grupy online są wypełnione setkami, jeśli nie tysiącami ludzi, w których wszyscy są świadkami niegrzecznych komentarzy. Może to sprawić, że sytuacja będzie bardziej bolesna niż kilka osób słyszących niegrzeczne komentarze osobiście. 

    Podnoszenie świadomości na ten temat, definiowanie go jako niedopuszczalnego i trzymanie się z daleka od tych, którzy zastraszają, to sposoby, dzięki którym mamy nadzieję ograniczyć ten narastający problem. 

     

     

     

    1. POROZMAWIAJ Z BLISKĄ CI OSOBĄ – POSZUKAJ WSPARCIA I POMOCY 

    Rozmowa z przyjacielem bądź zaufaną osobą dorosłą pomoże Ci zapanować nad emocjami i poczuć się lepiej. Omówienie problemu z różnych perspektyw może w wielu przypadkach  pomóc Ci ochłonąć i na spokojnie zaplanować kolejne działania. 

    2. ZACHOWAJ DOWODY 

    Zanim podejmiesz próby usunięcia obraźliwych wiadomości - pamiętaj, że są ważnym dowodem nękania. Zabezpiecz dowody w postaci wydruków lub screenshota (zrzut ekranu). 

    3. ZGŁOŚ INCYDENT 

    Zwróć się o pomoc do rodziców lub innej zaufanej osoby dorosłej (wychowawcy, pedagoga szkolnego, dyrektora). Pomogą Ci rozwiązać problem i udzielą wsparcia. Skorzystaj z  telefonu zaufania 116 111. Jeśli czujesz się zagrożony powiadom policję (cyberprzemoc w świetle prawa jest czynnością karalną) 

    4. PROWADŹ ROZMOWĘ NA SWOICH ZASADACH - NIE DAJ SIĘ WCIĄGNĄĆ W SPIRALĘ AGRESJI 

    Zachowanie cyberprzemocowe to próba dominacji - nie daj się. To kim jesteś i jak się postrzegasz zależy tylko od Ciebie. Nie pozwól się sprowokować. Zaskocz agresora przyjaznym nastawieniem - to może zmienić ciąg wydarzeń. 

    5. ODETNIJ SIĘ OD AGRESORA 

    Na wielu portalach społecznościowych możesz zablokować osobę, która Cię prześladuje. Także telefony posiadają funkcję blokowania innych numerów. Możesz również zgłosić się z prośbą do administratora o usunięcie obraźliwych treści lub fałszywego konta -  pamiętając aby najpierw zapisać dowody nękania. 

     

     

     

    Jak korzystać z Internetu w taki sposób, aby nie krzywdzić innych? 

    • Traktować innych z szacunkiem (nie obrażać, nie straszyć itp.). 

    • Nie zamieszczać w Internecie materiałów, które mogą kogoś krzywdzić. 

    • Zawsze pytać o zgodę, jeśli chcemy komuś zrobić zdjęcie lub nakręcić film z jego udziałem. 

    • Nie rozsyłać za pomocą telefonu zdjęć, filmów, oraz tekstów, które mogą komuś sprawić przykrość. 

     

    Zanim coś wrzucisz do sieci:  

     

     

     

     

     

    P – czy jest to Prawdziwe czy kłamliwe? 

    O – czy jest to Obiektywne czy obraźliwe? 

    M – czy jest to Miłe czy agresywne? 

    Y – czy jest to Inspirujące czy irytujące? 

    Ś – czy jest to Śmieszne czy żałosne? 

    L – czy masz Odwagę się pod tym podpisać? 

     

    Co robić, aby chronić się przed cyberprzemocą? 

    • Dbać o prywatność swoich danych osobowych. 

    • Zapewniać swoim profilom w sieci status prywatny. 

    • Chronić hasła i loginy. 

    • Nie zamieszczać w sieci swoich zdjęć i filmów. 

     

     

    Źródła: 

    -https://cloud-6.edupage.org/cloud/Jak_sobie_radzic_z_cyberprzemoca skonwertowany.pdf?z%3Au4UKtGiKsLmM9VnO0bljtR%2BwQIjZpqYmY3CkbQyXd%2B1GeSwQZkcQDUyATIZFA7IW 

    - https://zaburzeniaemocjonalne.pl/7-sposobow-radzenia-sobie-z-cyberprzemoca/ 

    - karta terapeutyczna – Radzenie sobie z cybeprzemocą