• Dziesięć prezentów na gwiazdkę

        •  

           Święta Bożego Narodzenia są dla większości z nas czasem radości, bycia razem i prezentów. Otoczeni magią tego świątecznego okresu wykorzystajmy czas na to, by sprawić naszym dzieciom prezenty bezcenne, takie jak nasza uwaga, czas i czułość. Oto dziesięć prezentów, które nie tylko dadzą dzieciom radość, ale też pomogą budować relacje z nimi i ich poczucie wartości. 

          1. Przytulanie 

          Kontakt fizyczny pomaga dzieciom regulować emocje, buduje poczucie bezpieczeństwa i bycia kochanym. Pamiętajmy, że dzieci cechuje różna wrażliwość i dotyk powinien być tak delikatny lub tak mocny jak lubią. Są też dzieci nie przepadające za przytulaniem, warto wtedy zaproponować inne formy miłego dotyku, na przykład masażyk – rysowanie po plecach lub ręce, wspólny taniec, wspólne siedzenie pod kocem. 

           

          1. Dobre słowa 

          Dobre, czyli takie, które sprawiają, że dziecko czuje się wartościowe, dobre, kochane. Kilka przykładów: „Jesteś dla mnie ważny”, „Uwielbiam spędzać z Tobą czas”, „Podziwiam jak odważnie się zachowałeś”, „Lubię spacerować z Tobą” oraz oczywiście „Kocham Cię!” 

           

          1. Słuchanie 

          W codziennym zabieganym życiu często nie mamy czasu na dziecięce opowieści. Warto wykorzystać czas świąt na to, by naprawdę posłuchać co w sercu gra naszym pociechom. Nawet jeśli to o czym mówi dziecko wydaje nam się błahe, dla niego może być sprawą najwyższej wagi. Słuchając uważnie pokazujemy, że dziecko jest dla nas ważne i budujemy zaufanie, że może do nas przyjść z każdą sprawą. 

           

          1. Wspólny ruch 

          Zimą nie zawsze łatwo o spożytkowanie dziecięcej energii, ale gdy tylko pogoda pozwala – wychodźmy z dziećmi na dwór, bawmy się w berka, kopmy piłkę, rzucajmy śnieżkami, budujmy szałasy i chodźmy na wyprawy. Gdy pogoda zawodzi róbmy co się da by jednak zaspokoić potrzebę ruchu i mieć z tego wspólną zabawę – urządźmy domowy tor przeszkód, zjeżdżalnię z poduszek, tańczmy. Często to są właśnie chwile, które najbardziej zapadają dzieciom w pamięć. 

           

          1. Wspólna twórczość 

          Dzieci są niesamowicie kreatywne i tworzenie sprawia im ogromną radość, szczególnie gdy mogą dzielić ją z bliskimi. Możliwości jest cały ogrom, takich jak: wspólne budowanie z klocków, ozdabianie wypieków, budowanie bazy z koców, wspólne rysowanie wymyślonego magicznego świata, opowiadanie wspólnych wymyślonych bajek lub tworzenie własnej gry planszowej. 

           

          1. Dzień bez podnoszenia głosu 

          Czasem wydaje nam się, że to kompletnie niemożliwe, warto jednak spróbować choć przez jeden dzień reagować na wszystko z łagodnością i zobaczyć jak się z tym czujemy. Nie znaczy to, że trzeba pozwalać na wszystko, tylko komunikować się spokojnie, z wyrozumiałością. Może taki dzień stanie się początkiem dobrych zmian? 

           

          1. Wspólne śpiewanie 

          Czas świąteczny sprzyja śpiewaniu i warto z tego korzystać. Wspólny śpiew jest przeżyciem niosącym ze sobą pozytywne emocje, wymaga dostosowania się do siebie wzajemnie i sprzyja zacieśnianiu relacji. 

           

          1. Granie w planszówki 

          Gry planszowe i karciane są nie tylko okazją do świetnej zabawy - rozwijają koncentrację i pamięć, pomagają też oswoić się z sytuacjami wymagającymi rywalizacji lub współdziałania. Na czas świąteczny szczególnie polecamy gry kooperacyjne sprzyjające budowaniu pozytywnych relacji oraz umiejętności społecznych niezbędnych do skutecznej współpracy. 

           

          1. Wspólne czytanie 

          Czytanie jest wspaniałą formą wspólnego spędzania czasu, rozwija uwagę słuchową, wyobraźnię i słownictwo dziecka. Szukajmy książek, które mówią o tym, co nasze dziecko interesuje – dla jednego będzie to piłka nożna, dla innego kapibary. Z dziećmi, które wyrosły już ze słuchania i wolą czytać samodzielnie możemy urządzić sobie wspólną zimową czytelnię z koców, poduszek, z dostępem do ciepłej herbaty czy kakao, gdzie z przyjemnością zatopimy się każdy w swoją książkę. W Komornikach mamy możliwość korzystania z doskonale zaopatrzonego działów dziecięcego w bibliotece – może warto wybrać się na wspólne buszowanie wśród regałów? 

           

          1. Siłowanki 

          Dzieci lubią i potrzebują zabaw, gdzie w bezpieczny sposób mogą używać swojej siły. Umożliwia im to poznanie jej i zapanowanie nad nią, poznanie cudzych i własnych granic, ale też pozbycie się nadmiaru zgromadzonych emocji. Siłowanki mogą przybierać przeróżne formy w zależności od naszych możliwości, preferencji i wyobraźni. Możemy usiąść na podłodze, posadzić dziecko przed sobą i „uwięzić” je tworząc klatkę z rąk i nóg. Jego zadaniem będzie uwolnienie się, a naszym – dobranie siły klatki tak, żeby dziecko musiało się trochę wytężyć, ale też aby zawsze mogło się samodzielnie uwolnić. Możemy zaproponować zabawę w przeturliwanie rodzica po tapczanie lub podłodze. Nie zapominajmy też o takich klasycznych zabawach jak zapasy (również w wersji rodzic contra rodzeństwo) i bitwa na poduszki. Pamiętajmy, że to my musimy zadbać o bezpieczeństwo dostosowując własna siłę oraz ustalając jasne zasady. Zaczynając zabawę dziecko musi mieć jasno powiedziane co wolno, a czego nie robimy oraz że na hasło „stop” wszyscy „zamarzają” (to warto przećwiczyć zanim zatracimy się w zabawie). 

           

          Życzymy Państwu wspaniałych, pełnych zabawy i uśmiechu Świąt Bożego Narodzenia!