ZAPRASZAMY 02.12.2018r
ZAPRASZAMY NA FESTYN MIKOŁAJKOWY 02 GRUDNIA 2018r
Festyn Mikołajkowy 2 grudnia 2018r
Serdecznie zapraszamy wszystkich Państwa z całymi rodzinami na Festyn Mikołajkowy, który odbędzie się w naszej szkole 02 grudnia 2018r w godz. 12:30-15:00 pod Patronatem Starosty Poznańskiego.
W programie przewidziane m.in.: kiermasz świąteczny, licytacje, sprzedawane będą losy. Będzie również coś dla podniebienia: pyszne ciasta, grochówka wojskowa, barszczyk, kawa i herbatka o przeróżnych smakach w naszej kawiarence (na I piętrze) prowadzonej przez Radę Rodziców. Dj Gregory wraz z Panem Radosławem Lubkowskim poprowadzą całą imprezę. Dj Gregory zagra dla nas ze wspaniałą artystką, harfistką p. Pauliną Kostrzewską. To nie jest zwyczajny koncert i zwyczajna harfa to trzeba zobaczyć. Będą taneczne występy dzieci, pokaz baletowy naszych uczennic, szydełkowa kraina, w której dzieci wyczarują na szydełku piękne ozodoby na choinkę. Pokaz taekwondo i jujutsu dostarczy nam wielu wrażeń. Będzie św Mikołaj, elfy, postacie z bajek, sesja zdjęciowa w pięknej scenerii świątecznej, malowanie buziek, zajęcia plastyczne dla najmłodszych, pokaz gadów. Specjalnymi gośćmi, którzy pokażą sprzęt służbowy będą: Starostwo Powiatowe z mobilnym samochodem, Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu, Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu z wojskowym samochodem Hummer, Straż Pożarna, Straż Gminna.
Zapraszamy na stronę Ratujmy Michała Milczarka (Facebook) oraz stronę Licytacje dla Michała Milczarka, gdzie można obejrzeć rzeczy, które będą licytowane 02.12.2018r.
Będzie się duuużżo działo dlatego nie może Państwa zabraknąć.
A wszystko to dla Michałka.
Do zobaczenia!
Akcja Charytatywna Caritas Archidiecezji Poznańskiej
„TYTKA CHARYTATYWNA”
Termin:
Od 26 listopada – 14 grudnia 2018 r.
Proponowane artykuły:
cukier, kawa, herbata, ryż, makaron, kasza, olej, słodycze, bakalie, konserwy,
art. chemiczne (pakujemy osobno) – środki czystości, środki piorące
Zapraszamy do udziału w zbiórce żywności wszystkich, którzy chcą pomóc potrzebującym rodzinom (dzieci z naszej szkoły).
Katecheci
Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka
w Komornikach
ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
23 listopada 2018 roku w naszej szkole po raz kolejny obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Każde dziecko w tym dniu przyszło do szkoły ze swoim pluszowym przyjacielem. Odwiedziły nas misie duże, małe, puchate i kolorowe. Miś jest bardzo ważny dla każdego dziecka. Można go przytulić, a nawet zwierzyć mu się z sekretów. Towarzyszy dzieciom zarówno w chwilach radości jak i smutku. Mamy nadzieję, że to wielkie misiowe przyjęcie zostanie w naszych wspomnieniach na długi czas. zdjęcia
W szkole został też przeprowadzony konkurs plastyczny pt. Mój ukochany miś. Wyróżnione zostały następujące osoby:
Felicja Ptasińska kl. 3b
Nikodem Lokke kl. 2c
Nikodem Czerniak kl. 3b
Ewa Gajewska kl. 1b
Oliwia Remisz kl. 1b
Marta Stachowiak kl. 1g
Oliwia Brocka kl. 3a
Kaja Kopeć kl. 2b
Jan Fordoński kl. 1a
cała klasa 1b za wykonanie prac.
Organizatorzy:
Monika Adamczyk
Iwona Chruściel
Ewa Jakubczyk
Marta Lipińska
Agata Szczepańska
ŚNIADANIE DAJE MOC
Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy.
8 listopada uczniowie klas I – III włączyli się do grona tysięcy szkół promujących zdrowe odżywianie w całej Polsce i wzięli udział w wielkim Śniadaniowym Święcie. W przygotowanie akcji zaangażowali się nie tylko nauczyciele, ale także dzieci i rodzice. Wszystkie śniadania zostały poprzedzone zajęciami i rozmowami na temat zdrowego żywienia, oglądaniem filmów bądź wykonywaniem plakatów.
Scenariusze śniadaniowego dnia były różne w poszczególnych klasach: dzieci przynosiły przygotowane w domu gotowe posiłki, którymi dzieliły się z kolegami, same wykonywały kolorowe kanapki, owocowo – warzywne koktajle i sałatki. Wspólne śniadanie było okazją do wymiany doświadczeń, poznawania nowych smaków i praktycznego zastosowania zasad komponowania zdrowych i smacznych posiłków. zdjęcia
Opracowała: Katarzyna Proch
ŚWIĄTECZNA ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI
TERMIN: 03.12-07.12.2018 R.
MIEJSCE ZBIÓRKI: HOL SZKOŁY (PRZY GŁÓWNYM WEJSCIU)
REKOMENDOWANE PRODUKTY:
MĄKA CUKIER OLEJ
MAKARON RYŻ PŁATKI ŚNIADANIOWE
KASZA KONSERWY SŁODYCZE
ZEBRANE DARY ZOSTANĄ PRZEKAZANE DO BANKU ŻYWNOŚCI.
LICZYMY NA OTWARTOŚĆ I SZCZODROŚĆ WASZYCH SERC! J
XXII Gminny Konkurs Plastyczny „Krajobraz mojej Małej Ojczyzny”
16 listopada odbył się XXII Gminny Konkurs Plastyczny „ Krajobraz mojej Małej Ojczyzny”. Od samego początku odbywa się on w plenerze i cieszy ogromnym powodzeniem. W tym roku, inspiracją do twórczej aktywności były przepiękne dęby w Rogalinie. Zanim uczniowie chwycili za pędzle odbyli spacer w pobliże pomników przyrody. Dęby Rogalińskie ( Lech, Czech i Rus) swoim majestatem wzbudziły podziw i szacunek. Po zrobieniu szkiców uczniowie udali się do pracowni malarskiej. Spod pędzli uczestników konkursu wyłoniły się przepiękne prace, które oceniła plastyczka – Pani Lucyna Smok.
Pani Lucyna oceniała oddzielnie dzieci młodsze ( klasy 1-3 ) i oddzielnie dzieci starsze ( 4-7).
Laureaci wśród dzieci młodszych to:
I miejsce – Alicja Lewicka – SP Wiry
II miejsce – Anna Kuzemko – SP Wiry
III miejsce – Aleksander Dąbrowicz – SP nr 1 Komorniki
Wyróżnienie - Alexander Dondajewski – SP nr 1 Komorniki
Wśród uczniów starszych laureatami zostali:
I miejsce – Kinga Bartkowiak – SP Chomęcice
II miejsce – Agnieszka Hypś – SP Wiry
III miejsce – Mikołaj Dziabas - SP nr 1 Komorniki
Wyróżnienie – Agnieszka Grajczyk – SP nr 1 Plewiska
Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy i do zobaczenia w przyszłym roku. zdjęcia
Ogromne podziękowania składamy Radzie Rodziców, przy SP nr 1 w Komornikach, za ufundowane nagrody.
Organizatorzy konkursu:
Iwona Jankowiak, Anna Kaczmarek, Gabriela Ukaszewska, Agata Rochowiak
Goście z Ameryki Południowej
W piątek, 23.11.18, odbyło się kolejne spotkanie z Filharmonią Pomysłów. Tym razem Pan Pięciolinek poszukiwał lekarstwa na nudę. Tym cudownym lekiem okazał się „nudynapudynazol”, którego głównym składnikiem były dźwięki wydobywające się z instrumentów peruwiańskich. Dzieci miały okazję poznać kij deszczowy, który zrobił na wszystkich niesamowite wrażenie ( każdy zaczął się rozglądać skąd lecą krople deszczu), kenacio z bambusa, samporię, fletnię pana, czy cziarango ( instrument wykonany z jednego kawałka drewna i mający 10 strun). Gorące rytmy i wspólna przy nich zabawa, wprawiły wszystkich od samego rana w doskonały nastrój. zdjęcia
Anna Kaczmarek
Konkurs plastyczny z okazji Dnia Pluszowego Misia
Pluszowy Miś od ponad stu lat jest najwierniejszym przyjacielem dzieci na całym świecie. Towarzyszy dzieciom w ich codziennym życiu dzieląc z nimi chwile radości, bywa również powiernikiem smutków i lęków. Miś stał się również jednym z ulubionych bohaterów literatury dziecięcej i na stałe zagościł w świecie bajek.
Dnia 23 listopada w Oddziale przedszkolnym został rozstrzygnięty konkurs plastyczny z okazji Dnia Pluszowego Misia. Zadaniem chętnych uczniów było przedstawienie wybranego przez siebie misia dowolną techniką plastyczną. Konkurs miał na celu kształtowanie i rozwijanie zainteresowań artystycznych oraz umijętności manulanych dzieci. Do organizatorów konkursu wpłynęło 25 prac, które zostały ocenione pod względem oryginalności, pomysłowości i samodzielności wykonania.
Z dostarczonych na konkurs prac wybrano trzy najlepsze. Zwycięscami zostali :
I miejsce Roksana Marchewka 0c
II miejsce Weronika Wieczorek 0d
III miejsce Maria Frankowska 0b
Wsyscy uczniowie otrzymali dyplomy oraz drobne upominki. Wykonane prace plastyczne zostały wyeksponowane w szatni Oddziału przedszkolnego.
Wszystkim uczestnikom knkursu gratulujemy inwencji i pomysłowości w prezentacji swojego ulubionego misia oraz życzymy dalszych sukcesów artystycznych.
Organizatorzy konkursu
Joanna Murkowska, Katarzyna Nowak, Małgorzta Bocian, Magdalena Ratajczak
Autostrada do Szkoły
„Autostrada do Szkoły” to program edukacyjny przeznaczony dla najmłodszych uczniów. Celem programu jest edukacja z zakresu bezpieczeństwa dzieci w ruchu drogowym po to, żeby mogły bezpiecznie pokonywać trasę między szkołą a domem.
Uczniowie klas drugich mieli okazję przenieść się za pomocą specjalnych gogli do wirtualnego miasta, poruszać się po wirtualnych drogach, a podczas zabawy uczyć zasad ruchu drogowego. Technologia Virtual Reality, interaktywne stoły iTable zamieniły lekcję w podróż po świecie zaawansowanej technologii.
Na zakończenie zajęć uczniowie zostali wyposażeni w odblaskową zebrę, która pozwoli im być bardziej widocznymi podczas jesiennej szarugi. zdjęcia
Anna Kaczmarek
Automat z ciepłymi napojami
Od tygodnia w naszej szkole stoi automat z ciepłymi napojami. Dzieci są zachwycone, bo czyż nie jest przyjemnie wypić ciepłe kakao podczas przerwy, gdy na dworze coraz zimniej?
Puzzlomania
W dniu 20 listopada 2018 w naszej szkole po raz pierwszy zorganizowano międzyszkolny konkurs w układaniu puzzli „Puzzlomania”. Turniej dedykowany był uczniom uczęszczającym do szkół na terenie Gminy Komorniki, zapisanym do świetlicy szkolnej. W konkursie wzięły udział cztery drużyny ze szkół podstawowych z Plewisk i Komornik. Trwająca 90 minut zacięta rywalizacja drużynowa, mająca na celu rozbudzić u dzieci kreatywność i umiejętność pracy w grupie, wyłoniła zwycięską drużynę, która jako pierwsza ułożyła puzzle z motywem sowy w całość. Została nią dziecięca reprezentacja ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Plewiskach. Zwycięzcy, jak również pozostali uczestnicy konkursu otrzymali nagrody i pamiątkowe dyplomy. Serdecznie gratulujemy wszystkim małym laureatom i ich Opiekunom i dziękujemy za udział w puzzlowych zmaganiach. Mamy nadzieję, że wspólna zabawa w układaniu puzzli sprawiła wszystkim uczestnikom dużo radości. Już dzisiaj zapraszamy przyszłym roku na drugą edycję konkursu. zdjęcia
Organizatorzy: Monika Adamczyk, Daria Adamska, Paula Mikołajczak
Sukces naszych uczniów w VII Powiatowym Konkursie Recytatorskim
Wśród uczniów naszej szkoły nie brakuje uzdolnionych recytatorów. 20 listopada w Szkole Podstawowej nr 5 w Luboniu odbył się VII Powiatowy Konkurs Recytatorski. W tym roku przebiegał on pod hasłem „Moja Ojczyzna Niepodległa”. Wydarzenie cieszyło się wielkim zainteresowaniem młodzieży z terenu całego powiatu i zgromadziło około 50 uczestników ze szkół podstawowych i gimnazjów. Naszą szkołę reprezentowali: Wiktoria Kaletka, Zuzanna Talkowska, Blanka Deskur, Piotr Dymek i Mateusz Dymek. Jak zapewniali jurorzy, wszyscy uczestnicy konkursu reprezentowali bardzo wysoki poziom artystyczny. Wśród klas IV – VI uznanie jury i I miejsce zdobył Piotr Dymek i jego interpretacja wiersza „Reduta Ordona”. Wyróżniona została Blanka Deskur, która recytowała wiersz Wisławy Szymborskiej” pt. „Gawęda o miłości do ziemi ojczystej”. Wśród klas VII – VIII wyróżniono Mateusza Dymka, który przedstawił słuchaczom „Redutę Ordona”.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Ewelina Krzysztoń
Drodzy Rodzice!!!
W dniu dzisiejszym SPnr1 ruszyła z projektem "Dzieciaki do rakiet". Potrzebne są Wasze głosy!!! Pamiętajmy głosować można od 19-11-2018 do 16-12-2018!!! Nie zostawiajmy tego na ostatnią chwilę i głosujmy systematycznie!!! Konkurencja jest ogromna, w projekcie bierze udział, aż 600 szkół ale udowodnijmy, że damy radę!!!
Liczymy na Wasze zaangażowanie, pomóżmy dzieciakom z SPnr1 wygrać zestawy do tenisa!!!
Przesyłajcie maila dalej z prośbą o oddawanie głosów!!! https://www.dzieciakidorakiet.pl
Paulina Chołdrych Przewodnicząca Rady Rodziców SPnr1
O setnej rocznicy zawsze pamiętamy, bo wdzięczność za wolność dla przodków mamy!
W piątek, 9 listopada uczniowie klas 0-III wzięli udział w uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości. W tym roku obchodzimy setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, więc godnie uczciliśmy pamięć tych, co zmarli za Ojczyznę. Na świąteczne spotkanie zaproszona została dyrektor szkoły Pani Bożena Czaińska. Uroczystość uświetnił sztandar Szkoły Podstawowej nr 1 im. J. Korczaka. Wszyscy uczniowie w galowych strojach z biało-czerwonymi rozetkami i chorągiewkami z uwagą wysłuchali świątecznej prezentacji.
Dzieci z kółka teatralnego przedstawiły krótką lekcję historii o czasach zaborów i odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Oprawę muzyczną do przedstawionych wydarzeń przygotowali flażoleciści z zespołu ,,Tęczowe Nutki” oraz uczniowie klasy Ic, Ig i IIc. Dzieci zagrały i zaśpiewały pieśni patriotyczne: ,,Marsylianka Wielkopolska”, ,,Pierwsza Kadrowa”, ,,Ułani”, a także apel ,,Boże, coś Polskę”. Na zakończenie spotkania uczniowie z kółka teatralnego zaśpiewali życzenia dla Polski:
,,Sto lat, sto lat Polska swą wolność ma!
Sto lat, sto lat Polska swą wolność ma!
Jeszcze raz, jeszcze raz Polska swą wolność ma!
Niech żyje nam!”
Ostatnim akcentem uroczystości było odśpiewanie przez wszystkich naszego hymnu narodowego. Taka lekcja patriotyzmu przybliżyła dzieciom ważne wydarzenia z historii Ojczyzny. zdjęcia
Jesteśmy dumni z postawy, jaką zaprezentowali uczniowie naszej szkoły podczas spotkania.
Dorota Błaszczyk,Iwona Chruściel, Anna Kaczmarek,
Małgorzata Woźniak, Agata Szczepańska
zdjęcia: Renata Janiszewska.
Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy…
„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości,
ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości
ani prawa do przyszłości.”
Józef Piłsudski
Podążając za słowami Józefa Piłsudskiego, jednego z twórców niepodległej Polski, każdego roku w naszej szkole organizujemy obchody Święta Niepodległości. Tegoroczne są jednak dla wszystkich Polaków szczególne, bowiem świętujemy 100-lecie odzyskania wolności.
8 listopada, wieczorową porą, spotkaliśmy się w sali gimnastycznej, by oddać hołd tym, którzy walczyli o wolną Polskę nie tylko w początkach XX wieku, ale także w kolejnych latach, kiedy Nasza Ojczyzna dźwigała jarzmo II wojny światowej i sowieckiego zniewolenia.
W patriotycznym uniesieniu pełnym emocji i estetycznych wrażeń uczniowie naszej szkoły przenieśli widzów do roku 1795, by podążając ku współczesności ukazać dramatyczne losy Polski. Licznej grupie występujących oraz nauczycielom zaangażowanym w przygotowanie Wieczornicy swoje podziękowania i gratulacje złożyli zaproszeni goście: Dyrektor Szkoły p. Bożena Czaińska, Wójt Gminy Komorniki p. Jan Broda, Radny Powiatu Poznańskiego p. Mirosław Wieloch oraz prezes TPZK p. Barbara Turowska, nie kryjąc wzruszenia.
Kolejnego dnia wszyscy uczniowie brali udział w Dniu Patriotycznym – zamiast tradycyjnych lekcji odbyły się różne warsztaty, spotkania z zaproszonymi gośćmi czy apel. Po godz. 11 zebraliśmy się na szkolnych korytarzach, tworząc zamkniętą biało-czerwoną wstęgę symbolizującą jedność i wolność naszego narodu, by o 11:11 wspólnie zaśpiewać hymn Polski.
W klasach 0-III Dzień Patriotyczny mijał pod hasłem „Droga do Niepodległości”. Przygotowania do tego dnia najmłodsi uczniowie naszej szkoły rozpoczęli znacznie wcześniej, wspólnymi siłami opracowali obszerną i niezwykle interesującą wystawę. Poza uroczystym apelem dzieci brały udział w przeróżnych zajęciach i warsztatach, swoje siły zmierzyły również w Przeglądzie Piosenki Patriotycznej. Bardzo ciekawe warsztaty plastyczne przygotowały i poprowadziły p. Natalia Solarek i p. Katarzyna Henschke, za co serdecznie dziękujemy. W ramach akcji ,,Dorośli czytają dzieciom” ,,Dziadka Niedźwiadka” czytały p. Dyrektor Bożena Czaińska, p. wicedyrektor Hanna Drapiewska, p. wicedyrektor Angelika Włodarczak, p. Agnieszka Peksa, p. Paula Mikołajczak oraz p. Gabriela Ukaszewska.
W klasach IV-VII zamiast tradycyjnych lekcji odbyły się warsztaty nawiązujące nie tylko do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, ale szeroko rozumianej wolności i historii, prowadzone przez nauczycieli naszej szkoły, jak również zaproszonych gości.
Dzięki uprzejmości wydawnictwa Media Rodzina gościliśmy w naszej bibliotece pana Witolda Tkaczyka – autora komiksu pt. „Dziś powstanie”. Książka została wydana z okazji setnej rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Autor opowiedział piątoklasistom ciekawostki na temat tworzenia komiksu, jak również przypomniał najważniejsze informacje o jakże bliskim naszym sercom powstaniu. Dzieci od razu po zakupieniu książek oddały się lekturze. Może dlatego że bohaterami komiksu są ich rówieśnicy (Antek i Franek), którzy pomagają rannym powstańcom, roznoszą listy i meldunki, uczestniczą w zwycięskiej bitwie o lotnisko Ławica.
Pokaz historyczny połączony z prelekcją o Powstaniu Wielkopolskim p. Wojciecha Lorka, pracownika Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego, okazał się niezwykle ciekawy dla młodzieży. Poza powtórzeniem podstawowych informacji o Powstaniu Wielkopolskim uczniowie mogli zobaczyć prawdziwy mundur Powstańca, jego broń i dodatkowe wyposażenie. Ponadto pokaz wzbogacony był o liczne ciekawostki, a p. Wojciech z przyjemnością odpowiadał na rozmaite pytania uczniów.
O swoim życiu podczas okrucieństwa hitlerowskiej okupacji i komunistycznego terroru opowiadała p. Marta Przybyła - świadek ludobójstwa II wojny światowej, przez lata jej trwania rzucana z rodziną od obozu do obozu, przeszła m.in. przez obóz na Głównej w Poznaniu, w Białej Podlaskiej czy Magdeburgu. Traumatyczne przeżycia wojenne odcisnęły piętno na kilkuletnim dziecku, dlatego nasza bohaterka chce się dzielić prawdą z tamtych dni z młodym pokoleniem. Emocjonalny wykład pani Przybyły wzbogacił zbiór dokumentów z czasu II wojny światowej, który p. Marta prezentowała zasłuchanej i wzruszonej młodzieży.
Przez ostatnie 100 lat Polska przemierzyła różne drogi do wolności, czego świadkami byli nasi przodkowie, dlatego uczniowie naszej szkoły zaangażowali się w stworzenie wspólnej wystawy upamiętniającej niezwykłe czyny swoich bliskich i ukazali nam skrywane w czeluściach domowego ogniska pamiątki rodzinne. zdjęcia
Tekst: Jakub Podlewski
Zdjęcia: Ewelina Krzysztoń, Agnieszka Peksa, Renata Janiszewska
DZIECIAKI DO RAKIET! ZJEDNOCZMY SIŁY I GŁOSUJMY!
Drodzy Rodzice i Nauczyciele!
Od jutra (19.11.2018r.) rozpocznie się na stronie https://www.dzieciakidorakiet.pl/zgloszenia/332/szkola-podstawowa-nr-1-im-janusza-korczaka-w-komornikach głosowanie na filmy konkursowe w ramach projektu „Dzieciaki do Rakiet". Około 600 szkół zgłosiło się do konkursu, a tylko 70 wygra sprzęt do tenisa ziemnego. Konkurencja jest ogromna, więc zjednoczmy siły! Głosy będzie można oddawać do 18 grudnia.
Archiwum Aktualności