• „Muzyka kształci pamięć, zdolność intensywnego zauważania, pomaga w rozumieniu pojęcia prędkości i czasu trwania, uczy operowania strukturami logicznymi, a rozwijając słownictwo – wzbogaca myślenie...”

                        Maria Przychodzińska, Muzyka i wychowanie  


      

    Międzynarodowy Dzień Muzyki

            Co roku 1 października w Szkole Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka w Komornikach świętujemy Międzynarodowy Dzień Muzyki. W tym roku obchody tego święta przeniosły się… do internetu!

     

        Każda z klas nauczyła się wybranej piosenki turystycznej, a następnie nagrała filmik. Dzieci odkrywały swoje umiejętności aktorskie i sceniczne, niektórzy przebrali się do nagrania, przygotowali rekwizyty…W ten sposób byliśmy ze sobą „na odległość, ale jednak razem”. Wspólnie przeżyliśmy magiczne i wzniosłe chwile. Bo „muzyka łagodzi obyczaje”, prawda? Mogliśmy wspólnie zaśpiewać piosenki, które przecież znamy: „Stokrotka”, „Jeden świat”, „Płonie ognisko w lesie”…

     

     

      Międzynarodowy Dzień Muzyki zainicjowany został w 1975 roku przez Yehudi Menuhina, amerykańskiego wirtuoza skrzypiec oraz dyrygenta, ówczesnego Prezydenta Międzynarodowej Rady Muzyki działającej pod egidą organizacji UNESCO.

       Głównym celem tego święta jest przedstawienie muzyki w taki sposób, by była kojarzona jako dobro ludzkości oraz promocja muzyków jako tych, którzy tworzą jej piękno. My o tym wiemy i dlatego celebrujemy to święto każdego roku na początku października.

     

             Zapraszamy również do obejrzenia zdjęć drzwi, które zamieniły się w „drzwi do Krainy Muzyki”.

     

    Bardzo dziękujemy Pani Elżbiecie Gęsior za pomoc w realizacji projektu.

     

    Dorota Błaszczyk, Iwona Chruściel, Iwona Jankowiak, Marta Maciejewska

     


    Inauguracja 53. sezonu 2020/21

    MUZYKA WIELKICH MIAST

     

     

    KNOW HOW

    W przeddzień inauguracji sezonu publikujemy koncertowe „know how” – czyli nasze wewnętrzne zasady uczestnictwa w koncertach Pro Sinfoniki.

    Informujemy, że przed koncertem (w godzinach 8:30 – 10:30)  w kasie –  w holu Auli będzie można zakupić pojedyncze bilety na koncert. Koszt biletu dla jednej osoby – 15 zł. Tego dnia nie będzie możliwości zakupu karnetów. Przypominamy, że karnety można kupować przez internet – bez konieczności wychodzenia z domu (link do zakupu)

     

    1. Przynieś ze sobą wypełnione oświadczenie zdrowotne (pobierz oświadczenie).

    2. Przy wejściu obsługa poprosi Cię o założenie maseczki i dezynfekcję rąk.

    3. Zostanie Tobie zmierzona temperatura.

    4. Za pomocą czytników sprawdzimy Twój karnet.

    5. Prosimy o skorzystanie z szatni.

    6. Zachowaj społeczny dystans w holu i w sali koncertowej.

    7. Zajmij wyznaczone miejsce, w razie wątpliwości zapytaj naszą obsługę.

    8. Podczas koncertu prosimy o niezdejmowanie maseczek/przyłbic.

    9. Po koncercie kieruj się do najbliższego wyjścia, pamiętając o zachowaniu dystansu.

    10. Życzymy udanego koncertu!

     

     Zapraszamy rodziców do udziału w koncercie.

    Opiekunki KMM: Dorota Błaszczyk, Iwona Chruściel

     

    Paryż 3 października 2020r.

    Wenecja 14 listopada 2020r.

    Kameralna Orkiestra Smyczkowa Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu

    Wiedeń 5 grudnia 2020r.

    Kameralna Orkiestra Smyczkowa Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu

     

    Buenos Aires 23 stycznia

    Wiesław Prządka Quinteto Tango Nuevo

     


    22.02.2020 – GITARA JEST GIT

     

              Koncert rozpoczęła przepiękna „Serenada” Antonina Dvoraka, w wykonaniu młodych muzyków z Kameralnej Orkiestry Smyczkowej Akademii Muzycznej w Poznaniu. W XVI w. serenada, czyli pieśń miłosna,  była swego rodzaju muzyką rozrywkową. Śpiewano i grano ją w altanach, ogrodach…

            Myślą przewodnią koncertu były właśnie ogrody, a konkretnie Ogrody Królewskie w Hiszpanii. Przechadzał się po nich kompozytor Joaquin Rodrigo ze swoją świeżo poślubioną żoną. Swoją muzyką chciał oddać klimat tego miejsca, a komponował swój koncert "Concierto de Aranjuez"  już w Paryżu, bo w Hiszpanii trwała wtedy wojna domowa. Echa tej wojny można usłyszeć w II , wolniejszej części koncertu. Część I i III są szybkie, wyraźnie słychać tam hiszpańskie rytmy, zwłaszcza w mistrzowskim wykonaniu Łukasza Kuropaczewskiego, utalentowanego gitarzysty.

             I tak w ten chłodny szary dzień poczuliśmy się choć przez chwilę, jak w słonecznej Hiszpanii…

         

    Opiekunki KMM

    25.01.2020 – KOS  I - MŁODE TALENTY

    Młode

    Prosinfonika     

               W roku 2020 mija 210 rocznica urodzin największego polskiego kompozytora, Fryderyka Chopina. Lata płyną, słuchacze się zmieniają, a muzyka Chopina ciągle fascynuje...

         Jak  przybliżyć Młodym Melomanom sylwetkę kompozytora? Jak najlepiej przedstawić jego muzykę?... Może niech zrobią to młodzi, utalentowani artyści?... Dziś wystąpiła Kameralna Orkiestra Smyczkowa, złożona ze studentów Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz bardzo młoda, utalentowana pianistka Joanna Goranko. Obejrzeliśmy również I część filmu „Z Żelazowej Woli do Paryża”.

            Muzyka Chopina „wcale nie jest nudna ani przestarzała. Ja, chociaż się na niej nie znam, lubię posłuchać nokturnów, jak mam nastrój. Lubię też Chopina w opracowaniach jazzowych…” (z listka koncertowego). A Wy?...

    Prosinfonika 2 

    Opiekunki KMM

    7.12.2019 – ADWENTOWO- KOLĘDOWO

        

                   Zapachniało świętami! Na sobotnim koncercie mieliśmy okazję wysłuchać najpiękniejszych polskich kolęd, przedstawionych na sposób ludowy, czyli najbliższy oryginałowi.

           Przedstawił je Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie”, który ma zaszczytny tytuł Mecenasa Kultury Ludowej w Polsce – to znaczy, że zespół, który ma już 50 lat, propaguje polską kulturę ludową poprzez występy w kraju i na całym świecie (informacje zaczerpnięte z listka koncertowego).

         Kolędy , czyli pieśni o Bożym Narodzeniu, przez wieki szły za Polakami. Na koncercie usłyszeliśmy taką anegdotę:

    „W okopach francuskich zabrzmiała polska kolęda (Polacy byli wtedy w wojskach francuskich). Za chwilę – w okopach niemieckich (tam byli Polacy zmuszeni do wojsk pruskich). I tej nocy już nikt do siebie nie strzelał. Taka jest siła kolędy…”

            Czy to była kolęda „Pójdźmy wszyscy do stajenki”? Czy „Bóg się rodzi”? A może „Cicha noc”?... A może jakaś pastorałka, czyli pieśń o pasterzach?

           Wesołych świąt! Hej kolęda, kolęda!

    Opiekunki KMM

       

     

    16.11.2019

    „Opowieść o puzonie, trytonie i nutkach smutkach”

     

                  W sobotnie listopadowe przedpołudnie młodzi melomani spotkali się w na kolejnym koncercie. Tym razem wysłuchaliśmy bajki muzycznej z udziałem kwartetu puzonów, czyli instrumentów dętych blaszanych, których cechą charakterystyczną jest używanie suwaka w kształcie litery u. Muzykę przepięknie ilustrowały ruchem studentki rytmiki. Usłyszeliśmy utwory Chopina, Mozarta, temat przewodni z filmu o Jamesie Bondzie… Nagle harmonię zakłócił tryton (czyli odległość trzech całych tonów), który wprowadził zgrzytliwe, dysonujące współbrzmienie dźwięków. Tryton nas nie zachwycił, wolimy harmonię. A wy?...

    Zapraszamy na grudniowy koncert „Adwentowo i kolędowo”.

     

    Opiekunki KMM


    28.10.19

    Koncert inauguracyjny 52. Sezonu Pro Sinfoniki pt. „Moniuszkowski galimatias, czyli kto straszy w Strasznym dworze? Halka czy Hrabina?”

             Rok 2019 został ustanowiony Rokiem Stanisława Moniuszko, który właśnie obchodziłby 200 urodziny. Nic więc dziwnego, że nowy sezon rozpoczęła właśnie  muzyka „ojca polskiej muzyki narodowej”.

          Zebrani w sobotnie południe melomani usłyszeli kilka najbardziej znanych arii z opery „Halka” czy „Hrabina” oraz „Straszny dwór”. Nie zabrakło oczywiście również słynnego „Mazura” – na początku z opery „Halka”, na końcu koncertu ze „Strasznego dworu”, a przepięknie zagrała te utwory  Orkiestra Filharmonii Koszalińskiej im. St. Moniuszki. Mieliśmy też okazję wysłuchać dwóch pieśni : „Złota rybka” i „Chochlik” ze zbioru „Śpiewniki domowe” w wykonaniu chóru Dziewczęcego CANZONA z Murowanej Gośliny.

       To był wspaniały koncert! Zapraszamy na kolejny w listopadzie!

     

         

    Opiekunki KMM