• "Muzyka potrzebą narodów" Ludwig van Beethoven

Koło flażoletowe „Tęczowe Nutki”

działa w naszej szkole nieprzerwanie od 2002 roku.

Naszym celem jest umuzykalnianie dzieci, dostarczanie im radości z tworzenia muzyki, rozbudzanie pasji i zamiłowań oraz rozwijanie muzycznych talentów.

Członkami zespołu są uczniowie z klas I – III, którzy bawią się przy muzyce, doskonalą umiejętności gry na flażolecie, poznając coraz szerszy repertuar zarówno utworów dziecięcych, jak i patriotycznych oraz ludowych. Grają także muzykę dawną i celtycką.

Z końcem każdego roku szkolnego koło dziękuje trzecioklasistom za trzy lata wspólnych koncertów, a we wrześniu rozpoczyna się nowy nabór skierowany do pierwszoklasistów.

Tęczowe Nutki koncertują na szkolnych akademiach i przedstawieniach. Organizowane są również w szkole koncerty dla zaproszonych gości, tj. „Koncert Noworoczny” oraz „Koncert na zakończenie sezonu artystycznego Pro Sinfoniki”. Flażoleciści wyjeżdżają też z opiekunkami na comiesięczne sobotnie koncerty Pro Sinfoniki do Poznańskiej Filharmonii. „Tęczowe Nutki” biorą też udział w szkolnym projekcie „Muzyka łagodzi obyczaje”.

Tęczowe Nutki wielokrotnie koncertowały poza szkołą, w tym:

• podczas Dnia Europy na Starym Rynku w Poznaniu i w Izbie Rzemieślniczej w Poznaniu w ramach trwającej od 2005 roku współpracy z Europe Direct Poznań. Dzięki tej współpracy szkoła otrzymała bezpłatnie szereg materiałów i pomocy, które służą naszym uczniom. Tęczowe Nutki przyczyniły się również do udziału w Europejskim Projekcie Wymiany Ozdób Choinkowych. Nagrania z ich występów powędrowały wraz z folderem o Gminie Komorniki do kilkunastu szkół w Europie;

• na Targach Poznańskich dla studentów i profesorów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu,

• w ramach Betlejem Poznańskiego, wraz ze szkolnym chórem Feeling.

• w Poznańskiej Katedrze podczas corocznego kolędowania przy Betlejemskim Żłóbku;

• podczas finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Komornikach;

• podczas gminnych wydarzeń patriotycznych;

• w ramach spotkań opłatkowych członków Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Komornickiej;

• w Domu Pomocy Społecznej w Lisówkach.

Tęczowe Nutki zostały uhonorowane wieloma nagrodami, w tym zdobyły drugie i dwukrotnie trzecie miejsce w trzech edycjach Regionalnego Dziecięcego Przeglądu Pieśni Ludowej „Kukułeczka” w Tulcach. Jest to impreza mająca na celu propagowanie wśród dzieci i młodzieży polskich tradycji śpiewaczych oraz zachowanie od zapomnienia polskich pieśni ludowych, zwłaszcza tych pochodzących z Wielkopolski.

Zespół wyjeżdżał też na coroczne warsztaty flażoletowe do Swarzędza. Organizatorem spotkań był Swarzędzki Dom Kultury i Swarzędzka Orkiestra Flażoletowa. Koncertował z francuską grupą
          „Le Condor” i kapelą ludową „Po Zagonach”.

Grupa Tęczowe Nutki to nie tylko sposób na spędzenie wolnego czasu po zakończonych lekcjach. To przede wszystkim wizytówka naszej szkoły i naszej gminy w regionie.

Istotnym jest fakt, że do grona flażolecistów zapraszane są wszystkie dzieci, których pasją jest muzyka, ruch i zabawa. Szansa dawana jest wszystkim chętnym dzieciom, aby mogły odkryć w sobie zdolności i zamiłowanie do muzyki. To cel tak bardzo istotny w edukacji wczesnoszkolnej. Nasze koło umieszczono na liście przykładów Dobrych Praktyk Kuratorium Oświaty w Poznaniu.