Uroczysty apel z okazji Świąt Majowych
W piątek 28 kwietnia 2023 roku w oddziale przedszkolnym naszej szkoły odbył się uroczysty apel z okazji Święta Flagi oraz Konstytucji 3 Maja. Przygotowując się do tego ważnego wydarzenia przez cały tydzień dzieci rozmawiały na temat postaw patriotycznych, roli patriotyzmu lokalnego, poznawały najważniejsze miasta Polski i legendy związane z tymi miastami oraz własnoręcznie wykonały flagi. Dzieci ubrane w strój galowy rozpoczęły apel od wspólnego odśpiewania hymnu narodowego oraz od zaprezentowania wiersza Władysława Bełzy pt. „Kto Ty jesteś? Polak mały ”. Na koniec apelu uczniowie obejrzeli film edukacyjny pt. „POLSKIE SYMBOLE NARODOWE”, który w ciekawy i odpowiedni dla dzieci sposób opisał wszystkie symbole narodowe. Przedszkolaki dowiedziały się między innymi, dlaczego w godle Polski umieszczony jest orzeł, co symbolizują kolory na fladze Polski oraz kiedy można usłyszeć hymn.
Kwiecień Światowym Miesiącem Wiedzy na Temat Autyzmu
Drugiego kwietnia ma całym świecie obchodzony jest „Światowy Dzień Świadomości Autyzmu”, który został ustanowiony w 2012 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Dzień ten rozpoczyna w Stanach Zjednoczonych, ale także w Polsce Światowy Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu, który ma zwrócić uwagę społeczeństwa na problemy i potrzeby osób dotkniętych autyzmem.
Jednym z wydarzeń towarzyszącym obchodom tego miesiąca jest akcja „Na niebisko dla autyzmu”. W naszej szkole „niebieski dzień” obchodziliśmy w bieżącym roku szkolnym we wtorek, 4 kwietnia. Akcja skierowana była zarówno do uczniów, jak również do nauczycieli, których zachęcaliśmy, aby tego dnia ubrać się na niebiesko, założyć choć jeden niebieski element garderoby lub też przypiąć sobie do koszulki niebieską przypinkę z hasłem „Na niebiesko dla autyzmu”. W kwietniu uczniowie naszej szkoły mieli możliwość uczestniczenia w zajęciach prowadzonych przez wychowawców klas, poświęconych tematyce związanej z autyzmem.
W akcję dedykowaną obchodom Dnia Świadomości Autyzmu pięknie włączył się także Oddział Przedszkolny, dzieci wraz z Paniami wychowawczyniami brały udział w akcji „Przedszkolaki niebieściaki”. W dniu szkolnych obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu dzieci ubrane były na niebiesko. Maluchy wykonywały także prace plastyczne i zadania związane z autyzmem, ponadto zapoznały się z krótkimi filmikami mającymi na celu przybliżyć tematykę autyzmu. Do akcji „Na niebiesko dla autyzmu” przyłączyli się również członkowie Szkolnego Klubu Wielkoducha, organizujący szkolny wolontariat. W „niebieskim dniu” „Wielkoduchy” zorganizowały na dużej przerwie przemarsz z niebieskimi balonami, które później rozdawane były uczniom na znak solidarności z osobami dotkniętymi autyzmem.
Korytarze w naszej szkole zostały udekorowane plakatami informacyjnymi na temat tego zaburzenia. Ponadto, Szkolny Klub Wielkoducha zorganizował konkurs dla klas 4-8 na najciekawszą gazetkę ścienną przedstawiającą temat autyzmu. Zwyciężyła klasa 5c, która w najbardziej pomysłowy sposób zaprezentowała informacje związane z autyzmem. Serdecznie gratulujemy uczniom z klasy 5c i dziękujemy pozostałym klasom za udział w konkursie.
Składamy podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym w organizację szkolnych obchodów Dnia Świadomości Autyzmu. Uważamy, że wszelkie działania uświadamiające czym jest autyzm, wzbogacają naszych uczniów o nowe wiadomości, a przede wszystkim uczą tolerancji, akceptacji i wyrozumiałości dla osób o różnych potrzebach.
Organizatorzy akcji
11
XIV Konkurs Wokalny „Moja ulubiona piosenka”
W naszej szkole jest wiele utalentowanych dzieci. Aby dzieci odczuwały satysfakcję z działalności twórczej, stwarzamy im warunki do prezentowania swoich osiągnięć, m.in. muzycznych, wokalnych.
20 kwietnia 2023r. trwały konkursowe przesłuchania uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka w Komornikach.
Jury w składzie: p. Magdalena Gref, p. Ewelina Klińska, p. Iwona Lorek i p. Jagoda Wąsowicz oceniało występy solistów z klas I-III, którzy zaśpiewali w języku polskim swoje ulubione piosenki. Oceniano dykcję i dobór repertuaru dostosowany do wieku, jury brało także pod uwagę zaangażowanie i oryginalną interpretację utworu.
Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
Klasy I:
I miejsce: Anna Jakubowska „Pół kroku stąd”, 1b
Wyróżnienie: Maja Klimczak „Na wyspach Bergamutach”, 1bKlasy II:
I miejsce: Kornelia Mańczak „Modelka”, 2b
II miejsce: Maria Suszyńska „Pół kroku stąd”, 2a
III miejsce: Maja Tomaszewska „A ja rosnę”, 2bKlasyIII:
I miejsce: Weronika Mazurek „Szary świat”, 3b
II miejsce: Michał Słyk „Kocham wolność”, 3b
III miejsce: Aleksandra Ząbek „Nie jest za późno”, 3c.Nagrodzonym uczniom wręczono dyplomy.
Publiczność wspaniale się bawiła i brawami nagradzała występy swoich rówieśników.
Zapraszamy do udziału w konkursie w przyszłym roku!
Organizatorzy: D.Błaszczyk, I.Chruściel, K.Proch
7
Konkurs Tańca SCHOOL DANCE
Taneczne szaleństwo opanowało w piątek naszą szkołę! Wszystko za sprawą kolejnej edycji Szkolnego Konkursu Tańca SCHOOL DANCE dla solistów i zespołów z klas 1-3 .
Konkurs odbył się w kategoriach zespoły i soliści, dla każdego poziomu. Wszyscy świetnie się bawiliśmy, a jury w składzie pani Magdalena Gref, pani Danuta Rozbicka i pan Radosław Lubkowski - miało nie lada problem z podjęciem decyzji!
Wyniki przedstawiają się następująco:
SOLIŚCI KLASY 1:
I – Julian Paterski 1c
II – Julia Januchowska 1c
III – Anna Jakubowska 1bSOLIŚCI KLASY 2:
I - Pola Dobrowolska 2a
II - Marysia Suszyńska 2a
III – Lena Kaczor 2aSOLIŚCI KLASY 3:
I -Maria Makulska 3a Emma Kaźmierczak 2b
II - Alicja Żołądkiewicz 3b
III – Emma Kaźmierczak 3b
Wyróżnienie: Weronika Mazurek 3bZESPOŁY KLASY 1:
I –1d: Oliwia Małyszka, Ola Kopczyńska, Małgorzata Antczak, Gabriela Cielewicz, Antonina Przybylska
II –1b: Martyna Hereć, Marcelina MłynarzZESPOŁY KLASY 2:
I – 2b: Zofia Rykaczewska, Julia Czerniejewicz
II - 2a: Marysia Burzyńska, Julia Jucewicz
III – 2b: Dorota Wesołek, Amelia KrugiołkaZESPOŁY KLASY 3:
I – 3b: Emma Kaźmierczak, Alicja Żołądkiewicz
II – 3c: Alicja Matysiak, Ola Ząbek
III – 3c: Alicja Anger, Janka SicińskaTo było prawdziwe muzyczne święto! Gratulujemy i zapraszamy za rok!
Organizatorki konkursu:
I.Chruściel, A.Łysak, M.Maciejewska8
SLEEVEFACE – czyli ubierz się w książkę!
KLASA 2E
Kwiecień to wyjątkowo książkowy miesiąc. 2 kwietnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, a 23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z okazji tych wydarzeń uczniowie klasy 2E wzięli udział w zabawie fotograficznej SLEEVEFACE – czyli ubierz się w książkę. Dziękuję wszystkim uczniom za udział w akcji i rodzicom za współpracę.
Zapraszamy do galerii prac.
Opracowanie: Marta Maciejewska
II miejsce naszej drużyny
II miejsce naszej drużyny w VIII Otwartych Mistrzostwach Poznania Debat Oksfordzkich
Radość, satysfakcja i poczucie sukcesu! W sobotę 22 kwietnia najlepsi młodzi mówcy z Poznania i województwa wielkopolskiego przyjechali do Bramy Poznania ICHOT, by spędzić tam kilka godzin na debatowaniu. Miło nam poinformować, że w Finale VIII Otwartych Mistrzostw Poznania Debat Oksfordzkich nasza drużyna zajęła II miejsce.
Poziom turnieju był bardzo wysoki, o czym mogą świadczyć same tezy: „W centrum Poznania należy wprowadzić zieloną strefę”, „Zapisywanie dzieci na zajęcia silnie ukierunkowujące przyszłość przynosi więcej szkód niż pożytku”, „Należy preferować świat, w którym Poznań zostałby ulokowany na prawie lubeckim".
II miejsce nie jest jedynym sukcesem naszych zawodników! Organizatorzy przyznali Wiktorii Kaletce z klasy 8 c tytuł najlepszej mówczyni mistrzostw.
Brawa dla naszej drużyny!
Dziękujemy wszystkim za trzymanie kciuków za nasz zespół.
Ewelina Nowysz
Gratulacje dla Mai!
W dniu 16 kwietnia w Państwowej Szkole Muzycznej w Poznaniu odbył się II etap, III Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Jopka, którego organizatorem był Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego w Karolinie, a partnerem lokalnym Zespół Folklorystyczny "Wielkopolanie" i Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.
Już w pierwszym etapie konkursu, który odbył się w sobotę 21 stycznia w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, uczennice klasy 2b – Maja Tomaszewska i Zofia Rykaczewska, pięknie zaśpiewały a capella m.in. „Sen o Warszawie” i „Uciekła mi przepióreczka”, co zaowocowało przejściem Mai do II etapu konkursu.
W niedzielę 16 kwietnia na scenie wystąpiło 26 uczestników w czterech kategoriach wiekowych:
8 – 13 lat, 14 – 19 lat, 20 – 25 lat i 26 lat+.Maja Tomaszewska z klasy 2b zaśpiewała jedną z piosenek z repertuaru zespołu Mazowsze, a mianowicie „Walczyk o zamku”.
Maja zachwyciła swoim występem, za co otrzymała gorące brawa od licznie zgromadzonej publiczności.Serdecznie dziękujemy Mai za godne reprezentowanie Szkoły Podstawowej nr 1 im. J. Korczaka w Komornikach. Gratulujemy pięknego występu i zachęcamy do tego, aby kontynuowała oraz pielęgnowała swój talent.
Pan Mirosław Ziomek, chórmistrz zespołu Mazowsze, podkreślił doskonałe przygotowanie uczestniczek konkursu, ich zafascynowanie artystyczną działalnością i radością ze śpiewania.
Jury: Mirosław Ziomek - chórmistrz zespołu Mazowsze, Waldemar Rejch - szef biura konkursowego, Karolina Staśkiewicz-Krzak - etnomuzykolog.
Dorota Błaszczyk
5
Przyroda w świecie VR
Na początku kwietnia uczniowie niektórych klas czwartych mieli okazję obserwować składniki krajobrazów w świecie VR. Dzięki goglom wirtualnej rzeczywistości, zakupionym w ramach programu Laboratoria Przyszłości, uczniowie mieli możliwość obserwacji egzotycznych krajobrazów tropikalnych, pustynnych, śródziemnomorskich, wskazując na różnice w elementach budujących przestrzeń przyrodniczą najbliższej okolicy i najdalszych zakątków świata.
Autor: Wojciech Weiss
4
Introligatornia Tylkowski w Komornikach bez tajemnic…
Tuż przed świętami wielkanocnymi tj. 4 kwietnia br. klasa I c wybrała się do pobliskiej Introligatorni Tylkowski w Komornikach. Wizyta w tym miejscu związana była z obchodami Światowego Dnia Książki dla Dzieci przypadającego na 2 kwietnia. Uczniowie w tym miejscu mieli okazję dowiedzieć się kim jest introligator oraz jak powstaje książka począwszy od wyboru papieru, wielkości i koloru liter na materiale okładki kończąc. Co więcej dzieci poznały maszyny jakie wykorzystuje w swej pracy introligator, które w większości nie są zasilane żadną energią, od tych małych do całkiem sporych gabarytowo. Pierwszaki w trakcie wizyty zobaczyły także gotowe „produkty” – książki w różnych formatach, okładkach i szatach graficznych. Na koniec przyszedł czas na zadawanie przez dzieci pytań. Pan Tylkowski odpowiedział wyczerpująco między innymi na pytanie skąd wziął się u Niego pomysł na zostanie introligatorem – pokazując i omawiając zdjęcia wiszące na ścianie, nawiązujące do tradycji rodzinnej i mistrza tego kunsztu, będącego nauczycielem Pana Tylkowskiego. Dzieci na koniec otrzymały kawałki papieru z różnymi fakturami, które są tworzone podczas pracy introligatorskiej – unikatowe o tyle, że każda jest niepowtarzalna zarówno kolorystycznie jak i pod względem wzornictwa.
Organizatorka spotkania:
Danuta Rozbicka
8
English Enigma Breakers
31 marca br. odbyła się III edycja konkursu języka angielskiego dla uczniów klas szóstych szkoły podstawowej „English Enigma Breakers”, który organizowany jest corocznie przez Zespół Szkół im. Kryptologów Poznańskich w Luboniu pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Luboń. Konkurs polegał na rozwiązaniu testu gramatyczno-leksykalnego z elementami wiedzy kulturowej poświęconej Londynowi. Wzięło w nim udział 27 uczniów klas szóstych z powiatu poznańskiego.
Naszą szkołę reprezentowali: Weronika Przybyła (kl. 6c), Natalia Tabaczyńska (kl. 6d) oraz Mateusz Tomaszewski (kl. 6e). Miło mi poinformować, iż Natalia Tabaczyńska zajęła 3. miejsce w tegorocznej edycji konkursu. Serdecznie gratuluję Natalii osiągniętego sukcesu, a pozostałym uczestnikom dziękuję za udział w konkursie.
Opracowanie: Marta Broniszewska
1
Najciekawsza hodowla rzeżuchy
Rzeżucha kojarzy nam się głównie z wiosną i Wielkanocą. Okazuje się jednak, że ta niepozorna roślina jest bogatym źródłem witamin i minerałów, dlatego warto włączać ją do diety przez cały rok. Znamy ją jako dodatek do potraw, ale znajduje ona coraz szersze zastosowanie również w pielęgnacji twarzy czy włosów. Sok z rzeżuchy wymieszany z miodem pomaga rozjaśnić piegi, zawarta w soku z rzeżuchy siarka pozwala zwalczać problemy skórne, a dzięki zawartości luteiny rzeżucha będzie doskonałym uzupełnieniem profilaktyki chorób oczu.
Chcąc zachęcić dzieci do lepszego poznania tej niepozornej roślinki, jak co roku zaproponowałyśmy uczniom z klas I – VIII konkurs na NAJCIEKAWSZĄ HODOWLĘ RZEŻUCHY i … jak co roku, zostałyśmy zaskoczone pomysłowością i oryginalnością rzeżuchowych kompozycji.
Jury konkursowe wyróżniło i nagrodziło dyplomami następujące prace, których twórcami byli:
- Tymon Przybysz, kl. V a,
- Julia Jucewicz, kl. II a
- Antoni Bryl, kl. II c
- Jeremi Dobrowolski, kl. IV f
- Michalina Szymankiewicz, kl. II a
- Gabriela Charczyńska, kl. II a
- Jan Fordoński, kl. V a
Dziękujemy wszystkim za udział i czekamy na Wasze pomysły w przyszłym roku!
Organizatorki: I.Chruściel, M.Jakielczyk-Jankowska, K.Proch
9
Klub Młodych Naukowców
Możliwe czy niemożliwe? Oczywiście, że możliwe. Tym razem uczniowie z Klubu Młodych Naukowców postanowili zbadać pampersy. Okazało się, że wkład w pampersie to poliakrylan sodu, który bardzo dobrze absorbuje wodę, znacznie zwiększając swoją objętość, a tym samym masę.
Dzięki jego zdolności do pochłaniania wody ten polimer używa się nie tylko w pieluchach, ale również w podpaskach, opatrunkach medycznych, do ochrony światłowodów i przewodów elektrycznych, a nawet w ogrodnictwie i leśnictwie jako środek nawilżający glebę. Uczniowie porównali dodatkowo tę właściwość z żelatyną spożywczą.
Małgorzata Jackowska
3
Wielkanocna przygoda redaktorów telewizji KOR TV
Czasami spotkanie z zającem może zakończyć się ciekawą przygodą. Okazuje się, że nie wszystkim na Święta przynosi słodkości i prezenty. Przekonali się o tym redaktorzy naszej szkolnej telewizji.
Zapraszamy do obejrzenia najnowszego filmiku KOR TV. Brawa dla Zosi Plenzler za zmontowanie materiału.
Wszystkim naszym telewidzom życzymy, aby Święta Wielkanocne były czasem przepełnionym spokojem oraz miłością i aby codzienne obowiązki choć na chwilę ustąpiły błogiemu lenistwu.
Redakcja KOR TV
„Poruszające bajki o emocjach” w oddziale przedszkolnym.
Początek wiosny był dla naszych najmłodszych uczniów bardzo pracowity i niezwykły, ponieważ wszystkie dzieci uczestniczyły w warsztatach prowadzonych przez trenerki z Centrum Działań Profilaktycznych (CDP). Program „Poruszające bajki o emocjach” miał na celu wsparcie rozwoju kompetencji emocjonalno – społecznych dzieci w wieku przedszkolnym i pomóc najmłodszym w radzeniu sobie z trudnymi sytuacjami, komunikowaniu swoich potrzeb oraz odczuć, a także w nawiązywaniu i utrzymywaniu zdrowych relacji z rówieśnikami. Bajki opowiadały o wielu emocjach takich jak: zazdrość, smutek, złość, rozczarowanie, radość, duma czy strach. W trakcie dziesięciu spotkań dzieci wcielały się w różne postacie, stawały się bohaterami chwytających za serce przedstawień i dzięki temu miały możliwość nauki rozpoznawania i zarządzania emocjami.
Nauka nie kończyła się wraz z warsztatami, ponieważ każdego dnia uczniowie wracali do domu z kolorowanką, która przypominała omawianą emocję. W ramach programu „Profilaktyczne bajki o emocjach” odbyło się również szkolenie dla wychowawców z oddziału przedszkolnego oraz spotkanie dla rodziców. Warsztaty były dla dzieci bardzo potrzebnym i ciekawym doświadczeniem, a udział w nich został sfinansowany przez Urząd Gminy Komorniki.
Wychowawczynie oddziału przedszkolnego
Warsztaty w Regionalnym Centrum Profilaktyki Uzależnień
Klasa 6c w dniach 27.03 – 31.03.2023r. wyjechała do Regionalnego Centrum Profilaktyki Uzależnień dla Dzieci i Młodzieży w Rogoźnie. Klasa została podzielona na dwie grupy, aby każdy mógł jak najwięcej pozyskać z tych warsztatów.
Program: Profilaktyka uniwersalna. Zajęcia warsztatowe dotyczące zdrowego stylu życia z poruszeniem wymiarów społecznego, fizycznego i psychicznego. Blok wiedzy komputerowej czyli pozytywne i zdrowe aspekty korzystania z Internetu i mass mediów. Profilaktyka agresji i przemocy czyli czym jest konflikt i jaka jest jego rola w codziennych relacjach. Rozwijanie kluczowych umiejętności społecznych takich jak tolerancja, rozumienie uczuć i emocji, organizacja czasu i przestrzeni, podejmowanie decyzji indywidualnych i grupowych, stres wróg czy przyjaciel, komunikacja kluczem do sukcesu, asertywność - sztuka bycia sobą, uczestnictwo w grupie czyli moje "ja" w życiu klasy, projektowanie i autoprezentacja: hotel- młodzi przedsiębiorcy na start. Alternatywne formy czasu wolnego z szczególnym uwzględnieniem sportu i jego roli w życiu młodego człowieka: zawody na sali gimnastycznej, kajaki, spacery rekreacyjne. Mały artysta czyli technika decoupage, mini kursy gotowania.
Uczniowie mieli również możliwość integracji z inną szkołą, która również brała udział w tych wykładach. Każdego wieczoru wszyscy spotykali się w jednej sali, w której odbywały się gry i zabawy takie jak „Koło fortuny” czy „Jaka to melodia?”. Wyjazd cała klasa uważa za bardzo udany. Był to czas spędzony bardzo aktywnie i przy okazji w miłej atmosferze.
Agnieszka Gałek
Daria Brylska10
Dzień Teatru
„A teatr jest po to, żeby wszystko było inne niż dotąd…”
Tegoroczny Dzień Teatru w naszej szkole obchodziliśmy w poniedziałek 3 kwietnia. Już od godziny dziewiątej wszyscy gromadzili się w sali gimnastycznej, żeby odkrywać magię teatru. Tam czekali na nich koledzy i koleżanki z koła teatralnego, którzy przygotowali spektakl pt. „Smerfy”. Widzowie z zainteresowaniem obejrzeli przygotowany występ. Był to dzień pełen wrażeń.
Każda klasa wybrała motyw, zgodnie z którym uczniowie się przebrali. Wykazali się ogromną pomysłowością i kreatywnością w przygotowaniu swoich strojów. Mogliśmy podziwiać postaci z bajek Disneya, z Blues Brothers, ze Shreka, z mitologii greckiej, mafię, Teletubisie, Minionki itd. Uczniowie mieli za zadanie zaprezentować swoje kostiumy, a niezależne jury wybrało najciekawsze.
Dziękujemy Paniom Dyrektor oraz nauczycielom za włączenie się do zabawy i przygotowanie oryginalnych strojów.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wyjątkowego dnia!
Organizatorki: Ewelina Nowysz, Katarzyna Trafas, Katarzyna Pertman
19
Archiwum Aktualności