• Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Puszczykowie

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Puszczykowie jest poradnią publiczną działającą w sieci placówek oświatowych powiatu poznańskiego. Poradnia zajmuje się dziećmi i młodzieżą w wieku 0-19 lat. Pomoc udzielana przez publiczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną jest dobrowolna i nieodpłatna.

Swoim zasięgiem obejmuje gminy:

• Mosina,
          • Komorniki,
          • Kórnik,
          • miasto Puszczykowo.

Do głównych zadań publicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych należy:

• diagnozowanie dzieci i młodzieży,
          • wydawanie opinii i orzeczeń dotyczących kształcenia i wychowania dzieci i młodzieży,
          • udzielanie pomocy bezpośredniej uczniom oraz rodzicom,
          • realizacja zadań profilaktycznych oraz wspierających wychowawczą i edukacyjną funkcję przedszkola, szkoły i placówki, w tym wspieranie nauczycieli
            w rozwiązywaniu problemów dydaktyczno-wychowawczych,
          • wspomaganie przedszkoli, szkół i placówek.

Diagnoza w poradni, a także wydanie informacji o wynikach przeprowadzonej diagnozy czy opinii, odbywa się na wniosek rodzica lub pełnoletniego ucznia.

Celem diagnozowania dziecka jest przede wszystkim określenie jego indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz indywidualnych możliwości psychofizycznych, wyjaśnienie mechanizmów jego funkcjonowania w odniesieniu do zgłaszanego problemu
          oraz wskazania sposobu rozwiązania tego problemu.

Efektem diagnozy jest w szczególności:

1. Wydanie opinii.
          2. Wydanie orzeczenia o potrzebie:
          • kształcenia specjalnego,
          • zajęć rewalidacyjno-wychowawczych,
          • indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego.
          1. Objęcie bezpośrednią pomocą psychologiczno-pedagogiczną w poradni dziecka, rodziców lub zarówno dziecka jak i rodziców.
          2. Wspomaganie nauczycieli i specjalistów prowadzących zajęcia z dzieckiem w jednostce oświaty do której uczęszcza.

Szczegółowe informacje dotyczące działalności Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Puszczykowie znajdują się pod wskazanym poniżej adresem:

Link do strony internetowej Poradni w Puszczykowie