„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości,
ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości
ani prawa do przyszłości.”
Józef Piłsudski
Podążając za słowami Józefa Piłsudskiego, jednego z twórców niepodległej Polski, każdego roku w naszej szkole organizujemy obchody Święta Niepodległości. Tegoroczne są jednak dla wszystkich Polaków szczególne, bowiem świętujemy 100-lecie odzyskania wolności.

8 listopada, wieczorową porą, spotkaliśmy się w sali gimnastycznej, by oddać hołd tym, którzy walczyli o wolną Polskę nie tylko w początkach XX wieku, ale także w kolejnych latach, kiedy Nasza Ojczyzna dźwigała jarzmo II wojny światowej i sowieckiego zniewolenia.
W patriotycznym uniesieniu pełnym emocji i estetycznych wrażeń uczniowie naszej szkoły przenieśli widzów do roku 1795, by podążając ku współczesności ukazać dramatyczne losy Polski. Licznej grupie występujących oraz nauczycielom zaangażowanym w przygotowanie Wieczornicy swoje podziękowania i gratulacje złożyli zaproszeni goście: Dyrektor Szkoły p. Bożena Czaińska, Wójt Gminy Komorniki p. Jan Broda, Radny Powiatu Poznańskiego p. Mirosław Wieloch oraz prezes TPZK p. Barbara Turowska, nie kryjąc wzruszenia.
Kolejnego dnia wszyscy uczniowie brali udział w Dniu Patriotycznym – zamiast tradycyjnych lekcji odbyły się różne warsztaty, spotkania z zaproszonymi gośćmi czy apel. Po godz. 11 zebraliśmy się na szkolnych korytarzach, tworząc zamkniętą biało-czerwoną wstęgę symbolizującą jedność i wolność naszego narodu, by o 11:11 wspólnie zaśpiewać hymn Polski.
W klasach 0-III Dzień Patriotyczny mijał pod hasłem „Droga do Niepodległości”. Przygotowania do tego dnia najmłodsi uczniowie naszej szkoły rozpoczęli znacznie wcześniej, wspólnymi siłami opracowali obszerną i niezwykle interesującą wystawę. Poza uroczystym apelem dzieci brały udział w przeróżnych zajęciach i warsztatach, swoje siły zmierzyły również w Przeglądzie Piosenki Patriotycznej. Bardzo ciekawe warsztaty plastyczne przygotowały i poprowadziły p. Natalia Solarek i p. Katarzyna Henschke, za co serdecznie dziękujemy. W ramach akcji ,,Dorośli czytają dzieciom” ,,Dziadka Niedźwiadka” czytały p. Dyrektor Bożena Czaińska, p. wicedyrektor Hanna Drapiewska, p. wicedyrektor Angelika Włodarczak, p. Agnieszka Peksa, p. Paula Mikołajczak oraz p. Gabriela Ukaszewska.

W klasach IV-VII zamiast tradycyjnych lekcji odbyły się warsztaty nawiązujące nie tylko do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, ale szeroko rozumianej wolności i historii, prowadzone przez nauczycieli naszej szkoły, jak również zaproszonych gości.
Dzięki uprzejmości wydawnictwa Media Rodzina gościliśmy w naszej bibliotece pana Witolda Tkaczyka – autora komiksu pt. „Dziś powstanie”. Książka została wydana z okazji setnej rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Autor opowiedział piątoklasistom ciekawostki na temat tworzenia komiksu, jak również przypomniał najważniejsze informacje o jakże bliskim naszym sercom powstaniu. Dzieci od razu po zakupieniu książek oddały się lekturze. Może dlatego że bohaterami komiksu są ich rówieśnicy (Antek i Franek), którzy pomagają rannym powstańcom, roznoszą listy i meldunki, uczestniczą w zwycięskiej bitwie o lotnisko Ławica.
Pokaz historyczny połączony z prelekcją o Powstaniu Wielkopolskim p. Wojciecha Lorka, pracownika Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego, okazał się niezwykle ciekawy dla młodzieży. Poza powtórzeniem podstawowych informacji o Powstaniu Wielkopolskim uczniowie mogli zobaczyć prawdziwy mundur Powstańca, jego broń i dodatkowe wyposażenie. Ponadto pokaz wzbogacony był o liczne ciekawostki, a p. Wojciech z przyjemnością odpowiadał na rozmaite pytania uczniów.
O swoim życiu podczas okrucieństwa hitlerowskiej okupacji i komunistycznego terroru opowiadała p. Marta Przybyła - świadek ludobójstwa II wojny światowej, przez lata jej trwania rzucana z rodziną od obozu do obozu, przeszła m.in. przez obóz na Głównej w Poznaniu, w Białej Podlaskiej czy Magdeburgu. Traumatyczne przeżycia wojenne odcisnęły piętno na kilkuletnim dziecku, dlatego nasza bohaterka chce się dzielić prawdą z tamtych dni z młodym pokoleniem. Emocjonalny wykład pani Przybyły wzbogacił zbiór dokumentów z czasu II wojny światowej, który p. Marta prezentowała zasłuchanej i wzruszonej młodzieży.

Przez ostatnie 100 lat Polska przemierzyła różne drogi do wolności, czego świadkami byli nasi przodkowie, dlatego uczniowie naszej szkoły zaangażowali się w stworzenie wspólnej wystawy upamiętniającej niezwykłe czyny swoich bliskich i ukazali nam skrywane w czeluściach domowego ogniska pamiątki rodzinne. zdjęcia
Tekst: Jakub Podlewski
Zdjęcia: Ewelina Krzysztoń, Agnieszka Peksa, Renata Janiszewska