• Adaptacja i powrót do szkoły w czasach pandemii – co robić?

          Rozpoczęcie edukacji w szkole to w życiu dziecka nowy etap, charakteryzujący się szeregiem zmian, które stawiają przed nim nieznane dotąd wymagania. W obecnej sytuacji pandemii jest to okres bardziej nieznany niż zwykle, zarówno dla dzieci jak i rodziców. Funkcjonowanie człowieka w nowym środowisku zależy przede wszystkim od procesu adaptacji. To, w jaki sposób dziecko przystosuje się do zmian, zależy od czynników związanych z jego indywidualnymi cechami i predyspozycjami oraz działaniami podejmowanymi przez otoczenie, w jakim żyje. Jak więc przygotować dziecko na ten trudny czas?

          Zasada 1: Rozmowa, akceptacja, zrozumienie i wsparcie

          To naturalne, że wszystko co jest dla nas nowe i nieznane często wywołuje obawy oraz niepokój, natomiast z czasem ten lęk mija, gdy oswajamy się z sytuacją. Nie możemy dać przejąć lękowi kontroli, musimy rozmawiać z dziećmi o nadchodzących zmianach. Ważne żebyśmy zapewniali o naszym wsparciu. Szczególnie w tym trudnym czasie wsłuchajmy się w potrzeby dziecka. Pytajmy dziecko, o to co czuje i myśli w związku z powrotem do szkoły, postarajmy się być otwarci, nie narzucać dzieciom naszej perspektywy – doświadczenia osoby dorosłej różnią się od doświadczeń dziecka/nastolatka.

          Wspierajmy więc nasze dzieci, okazujmy zrozumienie ich lękom, akceptujmy emocje i rozmawiajmy. Pamiętajmy o tym, że są sytuacje, w których my również potrzebujemy wsparcia, zrozumienia, akceptacji czy rozmowy. Dbajmy o to, aby w razie potrzeby korzystać z pomocy innych, nastrajać się i myśleć pozytywnie.

           

          Zasada 2: Minimalizowanie stresu i emocji

          Dla dzieci, szczególnie tych najmłodszych, pójście do szkoły jest wielkim wydarzeniem. Postarajmy się przez pierwsze dni roku szkolnego zminimalizować stres. Dziecko może mieć wiele pytań, niepewności. Rozmawiajmy z dziećmi jak najczęściej o ich  nastroju, przemyśleniach, starajmy się udzielać odpowiedzi na nurtujące pytania. Starajmy się także nie składać obietnic, sytuacje w szkole mogą być różne, a to o czym zapewnialiśmy dzieci, może skończyć się niekoniecznie tak, jak przewidywaliśmy. Wykazujmy gotowość do szukania rozwiązań, sposobów radzenia sobie z sytuacjami trudnymi, stawiania czoła napotkanym przeszkodom oraz problemom.

          Przypatrzmy się również własnym emocjom związanym z pójściem czy powrotem dziecka do szkoły. Starajmy się nie sprawiać, aby przeżywany przez nas stres czy lęk miał wpływ na nasze pociechy. Pamiętajmy, że dorośli zwykle mają większe kompetencje emocjonalne oraz umiejętności radzenia sobie w sytuacjach trudnych niż dzieci.

          Zasada 3: Włączamy dziecko w codzienne przygotowania

          Wczesne wstawanie i zapomniana konieczność przygotowania się do wyjścia jest trudne – plan może to ułatwić. Warto wspólnie zaplanować codzienną rutynę oraz zaangażować dziecko do wspólnych przygotowań. Pomóżmy mu zorganizować przestrzeń do nauki w domu, zróbmy wspólnie zakupy, zamówmy niezbędne rzeczy przez Internet. W miarę możliwości spełnijmy drobne życzenia, które umilą dziecku pobyt w szkole tj. zeszyty, przybory z ulubioną postacią, bohaterem. Przedstawmy dziecku jak mniej więcej będzie wyglądał rytm dnia, uspokajając przy tym, że w dalszym ciągu wygospodarujecie wspólnie dla niego czas na zabawę.

          Zaplanowanie każdego dnia/tygodnia zapewni dzieciom i ich rodzicom pewną przewidywalność oraz poczucie bezpieczeństwa, do których dostęp w ostatnich miesiącach w wielu aspektach życia był niekiedy znacząco ograniczony.

           

          Zasada 4: Zapoznajemy się znowymi wytycznymi oraz wewnętrznymi regulaminami szkoły w czasach pandemii

          Wiele kwestii dotyczących funkcjonowania szkoły jest trudnych do przewidzenia. Jeżeli dziecko o coś nas pyta, a my nie mamy wiedzy, nie bójmy się do tego przyznać. Zapewniajmy o tym, że jeżeli zdobędziemy już informacje, podzielimy się nimi z naszymi dziećmi. Przypominajmy także dziecku, że zawsze może z nami porozmawiać, pytać. Wytłumaczmy, że teraz jest troszkę taki inny czas niż zwykle, natomiast i my i nauczyciele będziemy mu pomagać i wspierać.

          Dajmy czas naszym dzieciom, a także sobie. Za nami bardzo długa przerwa od „zwyczajnej” nauki w szkole. Pamiętajmy, że adaptacja do zmiany to proces, który wymaga czasu i cierpliwości. Pozwól swojemu dziecku i sobie na nowo powrócić do środowiska pozadomowego oraz wdrożyć się w nowe zasady życia codziennego. 

          Źródła:

          https://zdrowie.wprost.pl/koronawirus/10357420/powrot-do-szkoly-w-czasach-pandemii-jak-przygotowac-dzieci-podpowiada-psycholog.html

          https://drive.google.com/file/d/1bQaVWePR4QMnAyfaC85pAP4uodISYkT/view?usp=sharing