- Dziesięć prezentów na gwiazdkę
- Uzależnienie od ekranów
- Gdzie szukać pomocy w kryzysie emocjonalnym?
- Postawy prospołeczne i tolerancja dla różnorodności
- Jak dbać o zdrowie psychiczne dziecka?
- Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją
- Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka
- Jak uchronić dziecko przed uzależnieniem od nikotyny?
- Profilaktyka samobójstw dzieci i młodzieży
- Pierwszy wyjazd dziecka
- Wsparcie dziecka w powrocie do szkoły
- Profilaktyka zdrowotna
- Międzynarodowy Dzień Tolerancji
- Jak rozmawiać z dzieckiem o koronawirusie?
- Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
- Adaptacja i powrót do szkoły w czasach pandemii
- Jak zadbać o zdrowie psychiczne dziecka?
- Jak nauczyć dziecko życzliwości?
16 listopada
Międzynarodowy Dzień Tolerancji
„Trzeba pamiętać, że winniśmy mieć dla innych tyle zrozumienia, cierpliwości i tolerancji, ile chcielibyśmy, aby inni mieli dla nas. Problem jednak w tym, że rzadko uznajemy, iż my również mamy w sobie coś, co innych może drażnić.”
Jeremias Gotthelf
Dnia 16 listopada na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Został on ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, z inicjatywy UNESCO, dnia 12 grudnia 1995 roku. Po tym wydarzeniu kraje członkowskie UNESCO przyjęły Deklarację na Temat Zasad Tolerancji. Jest to święto mające na celu promowanie szacunku, akceptacji i uznania bogactwa różnorodności kultur na świecie. Artykuł I „Deklaracji Zasad Tolerancji” brzmi:
„Tolerancja to szacunek, akceptacja i uznanie bogactwa różnorodności kultur na świecie, naszych form wyrazu i sposobów na bycie człowiekiem. Sprzyja jej wiedza, otwartość, komunikowanie się oraz wolność słowa, sumienia i wiary. Tolerancja jest harmonią w różnorodności. To nie tylko moralny obowiązek, ale także prawny i polityczny warunek. Tolerancja – wartość, która czyni możliwym pokój – przyczynia się do zastąpienia kultury wojny kulturą pokoju”.
W jaki sposób możemy wzmacniać tolerancję u dzieci?
-
Prezentuj postawę tolerancyjną - dzieci od najmłodszych lat uczą się poprzez obserwowanie i naśladowanie zachowań osób znaczących, dlatego tak ważne jest, abyśmy swoim zachowaniem dawali przykład dzieciom, jak być tolerancyjnym wobec innych osób. Przede wszystkim należy wykształcić w dziecku przekonanie, iż to, że ktoś jest inny wcale nie oznacza, że jest gorszy.
-
Słuchaj głosu marginalizowanych- aby wychować tolerancyjne dziecko warto nauczyć się słuchać i słyszeć głosy tych, które są w społeczeństwie stłumione. Warto wytłumaczyć dziecku, iż posiadanie przywileju nie daje prawa wyższości - przede wszystkim daje możliwość niesienia pomocy tym, którzy jej potrzebują.
-
W ciekawy sposób przybliż dziecku temat różnorodności kulturowej na świecie - możesz w tym celu sięgnąć po tematyczne książki, odpowiednie dla dzieci w danym wieku, bajki, filmy, a także przygotować wspólnie z dzieckiem różnorodne potrawy, jako atrakcyjne urozmaicenie nauki na temat innych krajów oraz kultur.
-
Wzmacniaj w dziecku wiarę w Twoje wsparcie i bezwarunkową miłość - powtarzaj dziecku, że jest bezwarunkowo kochane i akceptowane. Dzięki temu, będzie miało przekonanie, że bez względu na jego życiowe wybory, będzie mógł liczyć na Twoją pomoc i wsparcie. Pomoże mu to także zrozumieć, że każdy człowiek zasługuje na miłość, akceptację i szacunek.
-
Bądź gotowy do rozmowy - staraj się udzielać dziecku odpowiedzi na pytania, które zadaje. Gdy rodzice traktują poważnie takie pytania i wyjaśniają, jak dochodzi do tego, że człowiek np. nie ma dachu nad głową lub wygląda inaczej niż wszyscy, dzieci uczą się otwierać z szacunkiem na różnorodność. Im mniej w tych wyjaśnieniach odrzucenia i poczucia wyższości, tym lepiej do dziecka dociera przesłanie: oni się wprawdzie różnią ode mnie, ale mają do tego prawo.
Poniżej znajdują się przykładowe książki o tolerancji dla dzieci:
-
„Ćmony i Smeśki” – Julia Donaldson i Axel Scheffler, wyd. Nasza Księgarnia
-
„Cudowny Chłopak – wszyscy jesteśmy wyjątkowi” – R.J. Palacio, wyd. Albatros
-
„Wilczek” – Gerda Wagener, ilustracje Józef Wilkoń, wydawnictwo Tatarak
-
„Niebieska niedźwiedzica” – Joanna Maria Chmielewska, Jona Jung, wydawnictwo Bajka
Źródła:
https://dziecisawazne.pl/miedzynarodowy-dzien-tolerancji-16-listopada/
https://tuptuptup.org.pl/7-prostych-regul-wychowania-tolerancyjnego-dziecka/
http://jaskolka100.org/sites/default/files/gazetki/nauka_tolerancji.pdf
-