23 lutego obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją ustanowiony w 2001 roku przez Ministerstwo Zdrowia. Celem tego dnia jest edukowanie społeczeństwa na temat depresji, a więc zaburzeń nastroju - bo nie jest to stan, który minie samoistnie.
Jednym z negatywnych skutków pozostawania w długiej izolacji w trakcie pandemii może być depresja. Zarówno dorośli, jak i dzieci żyją obecnie zamknięci w domach, bez kontaktów z bliskimi, z rówieśnikami, bez codziennych przyjemności typu wyjścia do kina, teatru czy wyjazdu na wakacje. Dzieci
od wielu miesięcy nie chodzą do szkoły, przez co nie mają możliwości spotkać się z przyjaciółmi w sposób bezpośredni. Nauka zdalna może wywoływać frustrację zarówno u dzieci, jak i ich rodziców, co może być rezultatem długotrwałego obniżenie nastroju.
Depresja skutkuje stopniowym wycofaniem się z życia społecznego
i podejmowanych dotychczas aktywności życiowych. Każdy z nas bowiem przechodzi czasami trudniejsze chwile. Niektórym ludziom pomoże rozmowa
z bliską osobą, a inni będą potrzebowali profesjonalnego wparcia, bo nie rozumieją co się z nimi dzieje, ani gdzie mogą się zwrócić o pomoc.
Ważne jest, aby nie lekceważyć niepokojących sygnałów zaobserwowanych u siebie, jak i u osób z najbliższego otoczenia.
Gdzie szukać pomocy:
- Psycholog/pedagog szkolny
- Lekarz specjalista (psycholog, psychoterapeuta, psychiatra)
- Ważne telefony: przejdź do strony
Warto przeczytać: przejdź do artykułu
Psycholodzy i pedagodzy szkolni