• Co roku, 10 października obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego.  Jego celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na najbardziej powszechne i zaniedbane problemy zdrowotne społeczeństw na całym świecie.

      

     ZDROWIE PSYCHICZNE - co to takiego?

     Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zdrowie psychiczne jest “dobrostanem, w którym człowiek realizuje swoje własne możliwości, skutecznie radzi sobie ze stresem życia codziennego, pracuje produktywnie, a także jest w stanie wnieść swój wkład w życie społeczności”.

      

     HIGIENA ZDROWIA PSYCHICZNEGO - czym jest?

     Higiena to słowo, które jest nam wszystkim bardzo dobrze znane. Zwykle kojarzymy ją z wyglądem fizycznym, dbamy o higienę osobistą po to, aby zachować czystość, schludność i świeżość, a także zdrowie. Higiena zdrowia psychicznego to z jednej strony profilaktyka, czyli zachowania mające na celu ochronić nas przed niepożądanymi objawami słabszej kondycji psychicznej tj. obniżeniem nastroju, nadmiernym stresem, niepokojem, które mogą doprowadzić do poważnych skutków, związanych z pogorszeniem się stanu zdrowia psychicznego. Z drugiej strony, przez higienę zdrowia psychicznego rozumie się sprawne oraz efektywne radzenie sobie z występującymi w naszym życiu trudnościami i problemami.

      

      

     Jak dbać o zdrowie psychiczne?

     • Odpoczywaj umiejętnie.

     Nasz mózg wraz z resztą organizmu pracują, wykorzystując każdego dnia ograniczone zasoby. Codzienna regeneracja przez odpoczynek bierny oraz czynny pozwala na utrzymanie równowagi fizycznej jak i psychicznej. Zadbaj także o to, aby dostarczać Twojemu organizmowi odpowiednią ilość snu.

     • Uprawiaj aktywność fizyczną.

     Sport - samo zdrowie! Wystarczy nawet mała dawka aktywności fizycznej, aby poczuć się lepiej. W ten sposób dotlenia się mózg, a wraz z wydzielanym potem ciało pozbywa się szkodliwych toksyn. Ponadto, istnieją twarde, naukowe dowody na to, że wysiłek fizyczny zapewnia lepszą pracę umysłu.

     • Zdrowo się odżywiaj.

     Właściwe odżywienie jest fundamentem wszystkich naszych działań, to nasza podstawowa potrzeba. Ciało potrzebuje składników odżywczych do właściwego funkcjonowania. Prawidłowe odżywianie pozwala na osiągnięcie pełni potencjału intelektualnego, rozwoju umysłowego czy po prostu zdrowia i dobrego  samopoczucia. Ponadto, pożywienie oddziałuje na nasz umysł, wpływając na procesy chemiczne zachodzące w naszym organizmie.

     • Wyrażaj swoje emocje.

     Emocjonalność to bardzo ważny aspekt w życiu każdego człowieka. Każdemu z nas towarzyszą w różnych sytuacjach dnia codziennego rozmaite uczucia i emocje, zarówno pozytywne, jak i negatywne. Ucz się rozpoznawania, nazywania i wyrażania własnych emocji – a tym samym wzbogacisz swoją wiedzę na temat samego siebie.

     • Dbaj o kontakt z przyjaciółmi.

     Przyjaciele są istotną częścią naszego życia. Począwszy od tego, że możemy dzielić się z nimi naszymi problemami, po chwile niekontrolowanego śmiechu a czasami i łez przy dzieleniu się naszymi życiowymi wydarzeniami. Ponadto, dobrzy przyjaciele chętnie udzielą nam pomocy, gdy jej potrzebujemy, a także wesprą nas w gorszych chwilach, kiedy brakuje nam uśmiechu.

      

     Kiedy i do kogo zwrócić się o pomoc?

     Dbanie o zdrowie psychiczne to również zwrócenie się po pomoc, gdy nasze próby oraz strategie radzenia sobie w sytuacjach trudnych nie przyniosły oczekiwanych efektów. W szkole możesz skorzystać z pomocy pedagoga i psychologa szkolnego, wychowawcy klasy oraz innych nauczycieli jak również Dyrekcji Szkoły. Poza szkołą otrzymasz odpowiednią pomoc dzwoniąc pod numer:

      

     116 111

     Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży

      

     Pamiętaj!

     Twoje zdrowie psychiczne jest bardzo ważne! Nie bój się poprosić o pomoc swoich bliskich, pracowników szkoły czy inne osoby dorosłe, które darzysz zaufaniem. Bądź także uważny/a na osoby w Twoim otoczeniu. Może to właśnie one potrzebują Twojej pomocy?

      

      

     Źródła:

     https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awiatowy_Dzie%C5%84_Zdrowia

     https://www.ore.edu.pl/2015/06/zdrowie-psychiczne-dzieci-i-mlodziezy-materialy-do-pobrania/

     http://wiecjestem.us.edu.pl/higiena-zdrowia-psychicznego

     http://www.mops.swidnica.pl/jak-dbac-o-zdrowie-psychiczne-dzieci-i-mlodziezy-cz-ii/

     https://rehab-terapia.pl/jak-zadbac-o-higiene-psychiczna/