Pragniemy poinformować, że nasza Szkoła po raz drugi podpisała umowę z Narodowym Bankiem Polskim, dzięki której uczniowie kolejny raz będą mogli uczestniczyć w nieodpłatnych warsztatach ekonomicznych. Tym samym zostaliśmy jedną z nielicznych szkół podstawowych w Polsce, która stwarza możliwość zapoznania się dzieci z pojęciami i mechanizmami związanymi z ekonomią.
Projekt „Warsztaty ekonomiczne dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Komornikach – II edycja ” rozpocznie się na 12 marca i będzie trwał do końca roku szkolnego 2020/2021. Swoim zakresem obejmie wszystkich uczniów od klas 1 do 6 naszej Szkoły.
Podstawowym działaniem w ramach projektu będzie przeprowadzenie 2 warsztatów ekonomicznych dla klas 1-2:
- Oszczędzanie, wydatki i inne ekonomiczne przypadki (2 godziny lekcyjne)
- Jak pachnie pieniądz (2 godziny lekcyjne),
oraz dla klas 3-6:
- Prawdziwy Student Ekonomii (2 godziny lekcyjne)
- Ekonomiczny Mistrz Inwestowania (2 godziny lekcyjne).
Informacje o warsztatach:
Oszczędzanie, wydatki i inne ekonomiczne przypadki
Podczas warsztatów dzieci zapoznają się z pojęciem oszczędzania. Dowiedzą się dlaczego warto oszczędzać i jakie są rodzaje oszczędności. W dalszej części warsztatów poruszymy tematy związane z wydatkami w gospodarstwach domowych. Wspólnie zastanowimy się jakie wydatki mają rodzice i jak, dzięki ekologicznej postawie, można te wydatki w domu zmniejszyć. Głównym celem warsztatów jest przekazanie dzieciom podstawowych pojęć i mechanizmów związanych z oszczędzaniem, prowadzeniem gospodarstwa domowego, a także promowaniu ekologicznych postaw.
Jak pachnie pieniądz
Podczas warsztatów dzieci dowiedzą się po co są pieniądze i do czego służą. Wspólnie będziemy rozwiązywać ekonomiczne przygody związane z pieniędzmi. Dzieci zostaną ekspertami od zabezpieczeń stosowanych na banknotach. Uczestnicy warsztatów poznają i zrozumieją takie finansowe pojęcia jak: banknot, bilon, czy nominał. Głównym celem warsztatów jest pokazanie dzieciom do czego służą pieniądze, a także jakie mają zabezpieczenia i nominały.
Prawdziwy Student Ekonomii
Okazuje się, że nawet tak tajemnicze słowa jak popyt i podaż – mogą okazać się dobrym motywem przewodnim do świetnej zabawy. Podczas zajęć dzieci dowiedzą się czym jest popyt i podaż, a także od czego zależą wartości tych pojęć. Tym samym staną się mądrzejsi od ogromnej większości polskich maturzystów, którzy nie bardzo odróżniają popyt od podaży, a już na pewno nie rozumieją, jak cena produktu na nie wpływa. Nasi Mali Studenci Ekonomii będą to wiedzieli po warsztatach. Co ciekawe – do podstawowych praw ekonomicznych dzieci dojdą same, podejmują samodzielne decyzje zakupowe i produkcyjne.
Ekonomiczny Mistrz Inwestowania
Podczas warsztatów dzieci dowiedzą się, że same również mogą być inwestorami. Poznają różnice pomiędzy tajemniczymi pojęciami: inwestycja i innowacja. Dowiedzą się, że mają coś czego nie ma większość dorosłych osób – kreatywność i ciekawość świata. To właśnie te cechy mogą doprowadzić do stworzenia prawdziwych i przełomowych innowacji. Czasami warto zainwestować trochę swoich zasobów, żeby zbudować coś naprawdę wspaniałego. Głównym celem warsztatów jest zwrócenie uwagi na fakt, że dzięki dobrym decyzjom co do gospodarowania swoimi zasobami (np. czasem w przypadku dzieci) – można stworzyć lub nauczyć się wielu pożytecznych rzeczy.
Dzięki naszemu projektowi mamy nadzieję na osiągnięcie efektów w postaci:
- Wzrostu wiedzy ekonomicznej z zakresu mechanizmów zarządzania budżetem gospodarstwa domowego, a także funkcji i roli pieniądza wśród dzieci początkowych klas szkół podstawowych.
- Rozbudzenia w dzieciach ciekawości dotyczącej ekonomii i finansów, a także zwiększenie umiejętności rozmawiania o tych zagadnieniach w domu.
- Wykonania pierwszego kroku w budowaniu świadomości i zwiększeniu szansy na racjonalne podejmowanie decyzji w zakresie ekonomii w wieku dorosłym.
Za przygotowanie scenariusza warsztatów, oprawę graficzną, a także ich przeprowadzenie odpowiedzialna jest firma Mały Ekonomista z Komornik (malyekonomista.pl), która przeszkoliła już w tym zakresie setki dzieci zarówno w naszej Szkole, jak i w czołowych placówkach oświatowych m.in. w Poznaniu i w Warszawie.