„Ab ovo” (łac. od jajka) znaczy: od początku. Jajko jest symbolem życia nie tylko w kulturze europejskiej. Kojarzy się je z płodnością, urodzajem, bogactwem i szczęściem, z bezpiecznym schronieniem i z więzieniem, z którego trzeba się uwolnić, by zacząć samodzielnie żyć. Chrześcijaństwo przekształciło je z pogańskiego symbolu odrodzenia w znak zmartwychwstania Chrystusa i włączyło do obrzędów wielkanocnych. Stąd zrodził się pomysł, aby pogłębić ten temat i przyjrzeć się jajku z różnych perspektyw, dlatego też uczniowie klas 4-8 pracowali metodą projektu, by poszerzyć swoją wiedzę.
Trzy tygodnie wcześniej w ramach swoich zespołów klasowych wylosowali grupy i tematy, z którymi się mierzyli.
Tematy związane były treściowo z przedmiotami szkolnymi:
„Co było pierwsze – jajko czy kura?” – jajko w biologii.
„Nie stłukłszy, nie dowiesz się, czy złe czy dobre jajo” – jajko w fizyce i chemii.
„Jajko Kolumba” – jajko w geografii i historii.
„Jeszcze tego nie było, żeby jajko kurę uczyło” – jajko na języku polskim.
„… jest jak jajko bez soli” – jajko na talerzu.
Po zapoznaniu się z tematem opracowali kartę kontraktu, ustalili harmonogram spotkań grup, konsultacji z nauczycielami przedmiotów a przede wszystkim cele i zadania związane z wylosowanym zagadnieniem.
Materiały gromadzili w domu, natomiast 13 kwietnia, w środę, kończyli swoje prace i prezentowali je przed kolegami.
Wystąpienia były bardzo różnorodne. Uczniowie przygotowali prezentacje multimedialne, doświadczenia, eksperymenty angażujące wszystkich kolegów. Można było zobaczyć a nawet spróbować dań z jajek, czy wysłuchać piosenek o “jajecznej” tematyce. Każda grupa przygotowała quizy, zabawy, krzyżówki związane z przedstawianym tematem.
Grupa, której prezentacja spodobała się najbardziej innym uczniom z klasy, otrzymała pamiątkowe medale.
Uczniowie wykazali się dużym zaangażowaniem. Wszyscy stwierdzili zgodnie, że dzięki takiej metodzie pracy poszerzyli swoją wiedzę a przy okazji dobrze się bawili.
Ewelina Kaczmarek, Agnieszka Kaźmierczak, Agnieszka Kruszewska