• Mali artyści z Komornik  w Domu Pomocy Społecznej w Lisówkach
          • Mali artyści z Komornik w Domu Pomocy Społecznej w Lisówkach

• 08.03.2020 21:31
          • Uczniowie Szkoły Podstawowej w Komornikach uczą się jak rozbudzać i pielęgnować w sobie tożsamość regionalną, narodową i patriotyczną postawę.

Dokonują tego nie tylko na szkolnych zajęciach, ale także na wycieczkach poznając ważne dla Polaka, Wielkopolanina miejsca naszej burzliwej historii. Patriotyzmu uczą nas również nasi rodzice, dziadkowie i pradziadkowie , którzy są cennym źródłem, skarbnicą wiedzy o minionych czasach. Nie zapominajmy o tym, gdyż często to oni byli świadkami odradzającej się Polski. Rozbudzajmy w dzieciach dociekliwość, pokazujmy nasze korzenie. Pamiętajmy, że kolejne pokolenia wzrastają na fundamentach naszych przodków.

„Ojczyzna moja – to ta ziemia droga,

Gdziem ujrzał słońce i gdziem poznał Boga,

Gdzie ojciec, bracia i gdzie matka miła

W polskiej mnie mowie pacierza uczyła. ...

...    Ojczyzna moja - to ten duch narodu,

Co żyje cudem wśród głodu i chłodu,

To ta nadzieja, co się w sercach kwieci,

Praca u ojców, a piosnka u dzieci!”

Maria Konopnicka

Prawdziwą lekcję historii, ale i szacunku, miłości dla starszych przeżyły dzieci podczas występu w Domu Pomocy Społecznej w Lisówkach. W czwartek 6 listopada 2008 r. grupa flażoletowa „Tęczowe Nutki” oraz uczniowie rozwijający swoje zdolności na zajęciach szkolnych kół zainteresowań wraz z paniami:Iwoną Jankowiak, Małgorzatą Woźniak i Dorotą Błaszczyk odwiedzili mieszkańców DPS.

Dzieci z wielkim zaangażowaniem przygotowywały się do tego dnia. Wiedziały, że celem prezentacji poza szkołą jest nie tylko uczczenie 90. rocznicy Odzyskania Niepodległości, ale także dostarczenie wielu ciepłych wrażeń naszym widzom.

Zgromadzeni w sali widowiskowej z wielkim wzruszeniem obejrzeli przedstawienie. Spontanicznie dołączyli do dziecięcego chóru, aby wspólnie zaśpiewać „Rotę”, „Ułanów”, czy „Mazurka Dąbrowskiego”. Polały się łzy wdzięczności, ale także radości z naszej obecności.

Dzieci zrozumiały, że ich występ był niezwykle potrzebny zarówno widzom jak i ich dziecięcym serduszkom.

Na pewno tak przeżyta lekcja historii długo pozostanie w pamięci naszych uczniów i pozostawi miłe wspomnienie w Domu Pomocy Społecznej w Lisówkach.

Wrócimy tam już wkrótce.

W drodze powrotnej odwiedziliśmy Trzcielin, miejscowość, w której żył wielki Polak i patriota płk Andrzej Kopa.

Dorota Błaszczyk