• Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Komornikach

Program zajęć koła flażoletowego „Tęczowe Nutki”

Od 2002 roku prowadzę w szkole zespół flażoletowy „Tęczowe Nutki”. Jego członkami są uczniowie z klas I – III. Zajęcia odbywają się trzy razy w tygodniu w trzech grupach: dwie początkujące i jedna zaawansowana.

Jest to forma zajęć pozalekcyjnych rozwijających muzyczne zainteresowania dzieci.„Tęczowe Nutki” biorą udział w szkolnym projekcie „Muzyka łagodzi obyczaje” i zostały umieszczone na liście Przykładów Dobrych Praktyk Kuratorium Oświaty w Poznaniu.

Cele główne:

• umuzykalnianie dzieci,
          • dostarczanie radości z tworzenia muzyki,
          • rozbudzania pasji i zamiłowań oraz rozwijanie talentów.
          • radość dzieci z muzykowania oraz coraz szersze grono naszych słuchaczy.

Cele szczegółowe:

•  muzyka jako źródło zabawy,
          • doskonalenie umiejętności gry na flażolecie,
          • poznawanie szerokiego repertuaru zarówno utworów dziecięcych, jak i patriotycznych oraz ludowych,
          • rozbudzanie zainteresowania i rozumienia muzyki dawnej i celtyckiej.

Metody pracy :

• nauka gry na instrumencie,
          • metoda aktywnego słuchania muzyki Betti Strauss,
          • instrumentarium Karola Orffa,
          • pedagogika zabawy KLANZA,
          • ćwiczenia rytmiczne,
          • audiacja Gordona.

Treści:

• śpiew i ćwiczenie mowy: wzmacnianie aparatu głosowego,dotlenianie organizmu, wyzwalanie naturalnej potrzeby ekspresji,wpływanie dodatnio na system nerwowy.
          • ćwiczenie prawidłowego oddechu, ćwiczenia artykulacji, dykcji i intonacji,
          • zabawy ćwiczące oddech,
          • zabawy przy muzyce: zabawy ilustracyjne, zabawy rytmiczne, zabawy taneczne.
          • ruch przy muzyce;
          •  gra na instrumentach;
          • aktywne słuchanie muzyki w formie różnych zabaw, rozpoznawanie ścieżek dźwiękowych różnych bajek, słuchanie utworu poprzedzone krótkim opowiadaniem nauczycielki, wybieranie ilustracji „pasującej” do słuchanego utworu,propozycje tytułu do słuchanego utworu, skojarzenia pozamuzyczne wyrażone w plastyce;
          •  tworzenie muzyki. poprzez słowo, śpiew, ruch, działania otwarte i prowokowanie dzieci do kreatywnych zachowań przy muzyce,
          • słuchanie muzyki.

Procedury osiągania celów:

• systematyczne uczęszczanie na zajęcia,
          • stosowanie różnorodnych metod i form pracy,
          • dobieranie interesujących przykładów zadań muzycznych, które rozbudzają naturalną ciekawość ucznia,
          • stosowanie różnych nośników wiedzy: śpiewniki, nagrania utworów muzycznych,
          • wzmacnianie poczucia satysfakcji i własnej wartości uczniów poprzez udział w koncertach i przestawieniach szkolnych i pozaszkolnych,np. Święto Edukacji Narodowej/ Dzień Patrona, Święto Niepodległości, obchody Dnia Europy w Poznaniu, Betlejem Poznańskie, koncerty Młodych Talentów, finał konkursu Meloman Roku.
          • motywowanie do systematycznej pracy nad rozwojem swoich uzdolnień muzycznych: udział w warsztatach flażoletowych, koncertach w Poznańskiej Filharmonii, kolędowaniu w Bazylice Archikatedralnej w Poznaniu,
          • odwiedzanie mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Lisówkach, opracowanie repertuaru koncertów i prowadzenie warsztatów plastycznych, zabaw, konkursów z mieszkańcami.

Założone osiągnięcia uczniów:

• stwarzanie sytuacji uczniom do prezentowania swoich  umiejętności w szkole i poza szkołą,
          • osiąganie wysokich wyników na różnorodnych konkursach wokalnych,
          • rozbudzenie wrażliwości muzycznej w życiu codziennym.

Autor programu Dorota Błaszczyk

Zajęcia prowadzą: Iwona Chruściel i Dorota Błaszczyk