- Dziesięć prezentów na gwiazdkę
- Uzależnienie od ekranów
- Gdzie szukać pomocy w kryzysie emocjonalnym?
- Postawy prospołeczne i tolerancja dla różnorodności
- Jak dbać o zdrowie psychiczne dziecka?
- Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją
- Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka
- Jak uchronić dziecko przed uzależnieniem od nikotyny?
- Profilaktyka samobójstw dzieci i młodzieży
- Pierwszy wyjazd dziecka
- Wsparcie dziecka w powrocie do szkoły
- Profilaktyka zdrowotna
- Międzynarodowy Dzień Tolerancji
- Jak rozmawiać z dzieckiem o koronawirusie?
- Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
- Adaptacja i powrót do szkoły w czasach pandemii
- Jak zadbać o zdrowie psychiczne dziecka?
- Jak nauczyć dziecko życzliwości?
JAK ROZMAWIAĆ Z DZIECKIEM O KORONOWIRUSIE?
Drogi Rodzicu,
obecna sytuacja dotycząca rozpowszechniania się zachorowań na koronowirusa w naszym kraju może powodować lęk i poczucie zagrożenia u dzieci. Są one bowiem narażone na informacje przekazywane przez mass media, które nie zawsze są rzetelne i dla nich zrozumiałe. Jest to dla nich sytuacja nowa i dotąd nieznana, której skutkiem może być zagrożenie zdrowia i życia bliskich osób.
Warto zatem być przygotowanym na pytania pojawiające się ze strony dzieci. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek pomocnych w trakcie rozmowy z dzieckiem.
1. Ważne jest, aby nie negować obaw dzieci oraz dać im możliwość zadawania pytań i swobodnej wypowiedzi. Wspólna rozmowa może wyciszyć napięcie spowodowane niewiedzą, ale także dużym nasileniem informacyjnym.
2. Wiadomości przekazywane dziecku powinny być dostosowane do wieku i jego możliwości poznawczych i emocjonalnych.
3. Rozmawiając z dzieckiem nie skupiajmy się na najgorszym, warto uświadamiać dzieci, jak można zapobiegać chorobie. Przypomnieć podstawowe zasady dbania o higienę, które w obecnej chwili są bardzo ważne w naszym codziennym funkcjonowaniu tj:
-
nawyk mycia rąk,
-
kaszlenia i kichania w zgięcie łokcia,
-
wysypiania się,
-
zdrowego odżywiania,
-
dbania o swoją odporność.
4. Starajmy się odpowiadać na konkretne pytania dziecka, w celu zaspokojenia ich naturalnej ciekawości. W przypadku dzieci młodszych ograniczmy się do podstawowych wiadomości i przekazaniu wiedzy na temat profilaktyki choroby.
5. W sytuacji starszych dzieci, które mogą wykazywać większe zainteresowanie zagadnieniem, warto wskazać im rzetelne źródła informacji.
6. Warto też w relacjach z dzieckiem panować nad swoimi emocjami, okazywać spokój i zrozumienie, aby nie zaburzać jego poczucia bezpieczeństwa.
7. W przypadku pojawienia się lęku u dziecka nie bagatelizujmy jego uczuć i dążmy do okazania mu wsparcia i zrozumienia. Wytłumaczmy, że nawet w przypadku zachorowania szanse na wyzdrowienie są bardzo duże oraz że wdrożono specjalne procedury żeby zapobiegać rozprzestrzenianiu się choroby.
8. Jeżeli zauważysz, że kondycja psychiczna twojego dziecka się pogarsza poradź się psychologa.
-