- Dziesięć prezentów na gwiazdkę
- Uzależnienie od ekranów
- Gdzie szukać pomocy w kryzysie emocjonalnym?
- Postawy prospołeczne i tolerancja dla różnorodności
- Jak dbać o zdrowie psychiczne dziecka?
- Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją
- Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka
- Jak uchronić dziecko przed uzależnieniem od nikotyny?
- Profilaktyka samobójstw dzieci i młodzieży
- Pierwszy wyjazd dziecka
- Wsparcie dziecka w powrocie do szkoły
- Profilaktyka zdrowotna
- Międzynarodowy Dzień Tolerancji
- Jak rozmawiać z dzieckiem o koronawirusie?
- Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
- Adaptacja i powrót do szkoły w czasach pandemii
- Jak zadbać o zdrowie psychiczne dziecka?
- Jak nauczyć dziecko życzliwości?
Jak zadbać o zdrowie psychiczne dziecka? Rady UNICEF-u
Dzieciństwo jest najważniejszym okresem rozwoju, jeżeli chodzi o budowanie fundamentów dobrej kondycji zdrowia psychicznego. UNICEF przygotował kilka wskazówek, które mogą pomóc rodzicom w zatroszczeniu się o zdrowie psychiczne dzieci.
Dlaczego zdrowie psychiczne jest ważne?
Niekorzystny stan zdrowia psychicznego w dzieciństwie nie daje możliwości prawidłowego rozwoju i działania w dorosłości. Prowadzi to do trudnych sytuacji, w tym do zwiększenia się liczby samobójstw. Właśnie z tego powodu o zdrowie psychiczne trzeba dbać już od najmłodszych lat. UNICEF podpowiada, co rodzice i opiekunowie dzieci poniżej 10. roku życia, mogą zrobić, aby je wspierać. Spojrzymy na wyzwania specyficzne dla konkretnego etapu rozwoju dziecka podzielone na dwie grupy wiekowe (0-5 i 6-10 lat).
Dzieci poniżej 5. roku życia
W tym okresie dzieci stykają się z wieloma ważnymi dla ich rozwoju wydarzeniami. Zaczynając od pierwszego uśmiechu i kroku, do przeżywania różnych emocji. To czas rośnięcia i nauki. To również odpowiednia chwila na rozpoczęcie wspomagania właściwej kondycji zdrowia psychicznego dziecka.
-
Spędzaj ze swoim dzieckiem jak najwięcej czasu. Ma to bardzo duże znaczenie dla Ciebie i dla niego. Tworzenie ciepłych i czułych relacji i zagwarantowanie dziecku poczucia bezpieczeństwa i opieki to podstawy zdrowego rozwoju i pozytywnego samopoczucia.
-
Baw się z dzieckiem, przytulaj je, rozmawiaj z nim, czytaj mu i śpiewaj. Najlepiej każdego dnia.
-
Graj z nim w gry. W ten sposób dziecko będzie nimi zaciekawione i będzie chętniej uczuło się nowych rzeczy.
-
Proś dziecko, aby nazywało różne rzeczy. Zacznij od przedmiotów, które znajdują się wokół niego. Wspólnie odkrywajcie nowe rzeczy poza domem.
W wieku przedszkolnym dziecko jest coraz bardziej niezależne i ciekawe świata. Interakcje z ludźmi pozwolą mu rozwinąć własny sposób myślenia i zrozumieć otoczenie.
-
Zachęcaj dziecko do wchodzenie w interakcje społeczne przez zabawę z innymi dziećmi.
-
Poproś malucha, aby pomagał Ci w prostych obowiązkach domowych dopasowanych do jego wieku.
-
Wyznacz granice i realistyczne oczekiwania.
-
Jeśli odmawiasz czegoś lub mówisz „nie”, to powiedz dziecku, co ma zrobić w zamian.
Małe dzieci dopiero uczą się wyrażania siebie oraz radzenia sobie z emocjami. Jeżeli nie mogą mówić o swoich potrzebach, to czasem mogą odczuwać złość lub stres. Gdy dzieci czują się zestresowane lub przytłoczone, to potrzebują mieć blisko ukochaną osobę dorosłą. Pomoże ona zachować spokój i uporać się z emocjami.
Czego nie robić?
-
Unikaj przemocy, krzyku i bicia. Gdy dziecko wychowuje się w środowisku pełnym przemocy, to może to zaszkodzić jego prawidłowemu rozwojowi fizycznemu i psychicznemu. Może też być powodem długotrwałych problemów w późniejszym wieku.
-
Negatywny wpływ na dziecko mogą mieć również częste kłótnie pomiędzy osobami z jego bliskiego otoczenia i rodzicami. Napięta atmosfera może być dla niego wyjątkowo stresująca. Czasami dzieci czują się wtedy zaniedbane, bezsilne, bezbronne. Dzieci potrzebują ciągłej uwagi, miłości i troski o ich prawidłowy wzrost i rozwój.
-
Zadbaj o siebie. To naturalne, że możesz czuć wiele skrajnych emocji w różnym czasie. Mogą to być na przykład: radość, frustracja, nerwowość czy poczucie zmęczenia. Gdy poczujesz się przytłoczony, to znajdź trochę czasu na rozładowanie stresu i napięcia. Znajdź wokół siebie osoby, które mogą Cię wesprzeć. Wygospodaruj czas tylko dla siebie, aby zaspokoić swoje potrzeby. Proś o pomoc!
Dzieci w wieku od 6 do 10 lat
Początek edukacji to bardzo ważna chwila w życiu dziecka. Razem z pójściem do szkoły umiejętności fizyczne, zdolności poznawcze i kompetencje społeczne dziecka bardzo szybko się rozwijają. Dzieci uczą się opisywać swoje doświadczenia oraz mówić więcej o emocjach. Przyjaźnie i relacje rówieśnicze zaczynają być coraz ważniejsze. To czas, w którym dzieci nabierają pewności siebie we wszystkich dziedzinach życia. Spędzając więcej czasu poza domem, dziecko nabywa poczucia odpowiedzialności i uczy się niezależności. To czas, w którym uczy się zarządzać swoimi emocjami. Sprawdzaj, jak dziecko radzi sobie z wyzwaniami dnia codziennego. Wspieraj je.
Jak rozpocząć i prowadzić rozmowę z dzieckiem?
Zapytaj dziecko o to, jak sobie radzi. Porozmawiaj z nim o szkole, kolegach, tym, co lubi i czego nie lubi robić, o tym, co sprawia mu trudność. Wykorzystaj codziennej sytuacje, które mogą wywoływać pozytywne i negatywne emocje. Może to być na przykład zwycięstwo w rywalizacji sportowej lub otrzymanie złej oceny. Tak sprawdzisz, jak czuje się dziecko. Kiedy jest to odpowiednie dla rozwoju dziecka, porozmawiaj z nim o fizycznych oraz emocjonalnych zmianach, które mają miejsce w okresie dojrzewania. Pomóż mu w zrozumieniu, czego może oczekiwać. Sprawdź, jak dziecko się czuje, czy ma jakieś zmartwienia lub wątpliwości, o których możecie porozmawiać.
-
Gdy dziecko zaczyna z Tobą rozmawiać, to postaraj się, żeby czuło się wygodnie i bezpiecznie. Dziecko pragnie być lubiane i akceptowane przez otoczenie. Twoja akceptacja jest dla niego początkiem do tworzenia pewności siebie.
-
Zwróć uwagę na to, jaki wzór dajesz swojemu dziecku. Ono patrzy na Ciebie i zapamiętuje Twoje emocje oraz to, jak je wyrażasz.
-
Doceń osiągnięcia dziecka i jego właściwe zachowanie.
-
Chwal, koncentruj się na jego działaniach(np. „ciężko nad tym pracowałeś i to naprawdę widać!”), a nie na nim jako człowieku (np. „och, jaki jesteś mądry!”).
-
Twój czas jest podarunkiem dla dziecka. Mówienie kocham cię lub przytulanie go, to nie wszystkie sposoby na okazywanie uczuć. Słuchaj dziecka i okazuj szczere zainteresowanie tym, co chce Ci powiedzieć. Bierz je pod uwagę przy podejmowaniu decyzji w domu. Tym prostych, na przykład, co zjeść na obiad. Dziecko musi wiedzieć, że kochasz je bez względu na wszystko. Nawet, gdy się myli.
Apel UNICEF
Wypracuj sposoby wspierania dziecka i spędzania z nim czasu. Czasami jest to trudne i wymaga cierpliwości. Trzeba jednak podjąć ten trud. Jeśli czujesz, że Twoje wsparcie jest niewystarczające lub potrzebujesz pomocy, idź do specjalisty.
Zachęcamy do zapoznania się z artykułem pt. „Jak rozmawiać z nastolatkami o zdrowiu psychicznym?”. Poniżej zamieszczamy bezpośredni link do strony UNICEF.
„https://unicef.pl/co-robimy/aktualnosci/dla-rodzicow/jak-rozmawiac-z-nastolatkami-o-zdrowiu-psychicznym
Źródła:
https://unicef.pl/co-robimy/aktualnosci/dla-rodzicow/zastanawiasz-sie-jak-zadbac-o-zdrowie-psychiczne-dziecka
-