• Jak rozmawiac z dzieckiem o profilaktyce zdrowotnej ?

           

          Wielu rodziców zastanawia się nad tym kiedy i w jaki sposób należy rozmawiać z dziećmi na tematy dotyczące ważnych kwestii, jaką jest między innymi szeroko rozumiana profilaktyka zdrowotna. Nie zawsze rozmowy na ważny temat przychodzą nam z łatwością. Zdarza się, że są dla nas trudne i nie wiemy od czego zacząć. Poniżej znajduje się kilka wskazówek, które mogą okazać się pomocne podczas rozmowy z dzieckiem na temat profilaktyki.

           

          Nie odkładaj rozmów w czasie

          Temat profilaktyki powinien towarzyszyć dzieciom już od najmłodszych lat w celu kształtowania w ich rozwoju zachowań prozdrowotnych. Warto stwarzać lub korzystać w życiu codziennym z sytuacji, które mogą być dobrą okazją do rozmowy na istotny temat.

           

          Przygotuj się do rozmowy

          Warto zdobyć garść merytorycznej wiedzy na temat, który chcemy poruszyć z dzieckiem. Być może dzięki temu unikniemy zakłopotania, gdy ze strony dziecka pojawi się szereg trudnych pytań, na które możemy nie znać odpowiedzi lub nie wiedzieć jak ją przekazać w adekwatny sposób – pamiętajmy jednak, że jako dorośli, również nie musimy znać odpowiedzi na wszystkie pytania - nie bójmy się do tego przyznać!

          • Na samym początku warto przybliżyć dziecku pojęcie profilaktyki, co to słowo oznacza, czego dotyczy i jak w ramach profilaktyki dbać o swoje zdrowie.

           

          Bądź dobrym przykładem

          Ważne jest, aby dorośli każdego dnia swoją postawą i zachowaniem prezentowali dzieciom swój stosunek do profilaktyki oraz to jak dbać o zdrowie. Wskaż dziecku odpowiednią drogę, aby mogło nauczyć się od najważniejszych dla niego osób, jak dbać o siebie i unikać zagrożeń.

          • Staraj się przygotowywać zdrowe, pełnowartościowe posiłki. Wytłumacz dziecku jak ważna jest zdrowa dieta.

          • Zachęcaj dziecko do aktywności fizycznej, najlepiej poprzez wspólne ćwiczenia.

          • Okaż dziecku swoje wsparcie w codziennym dbaniu o zdrowie.

          • Poinformuj dziecko jakie czynniki zwiększają ryzyko zachorowania na np. chorobę nowotworową.

           

          Zwróć szczególną uwagę na rzeczy ważne

          Ważne jest, aby przed podjęciem rozmowy ocenić w jakim obszarze ryzyka znajduje się  dziecko, gdyż na różnym etapie rozwoju mogą pojawić się inne zagrożenia. Rozmowy z nastolatkami będą dotyczyły przede wszystkim profilaktyki uzależnień, bezpieczeństwa w sieci lub jak dbać o własne i cudze granice. Natomiast z dziećmi we wczesnym wieku szkolnym porozmawiamy o tym jaki wpływ na nasz organizm ma zdrowe odżywianie. Uwrażliwimy je na ograniczenie jedzenia słodyczy oraz zachęcimy do aktywności fizycznej.

           

          Profilaktyka w czasach pandemii

          W czasach pandemii profilaktyka zdrowotna jest szczególnie ważna, między innymi z powodu zwiększonej częstości korzystania z mediów (zdarza się, że bez kontroli), Internetu, jak również ograniczeń w uprawianiu sportów czy innych aktywności fizycznych na świeżym powietrzu. Jednakże patrząc na tę sytuację z innej perspektywy, większa ilość czasu spędzanego w domu jest także dobrą okazją do tego, aby wspólnie porozmawiać. Warto skorzystać z tej możliwości!