• Tablica interaktywna to kolorowe narzędzie

        •  

          Na lekcjach matematyki tablica interaktywna spełni nieocenioną rolę i pomoc.

          To nowoczesna pomoc dydaktyczna ułatwia łączenie tradycyjnego wykładu z prezentacją materiałów multimedialnych, jakimi dysponuje nauczyciel.

          Jej zalety to:

          ·         wizualizacja

          ·         duże powiększenie, kolorystyka

          ·         udźwiękowienie niektórych fragmentów pokazu,

          ·         możliwość stosowania multipodręczników- uczniowie nie muszą nosić podręczników, możemy podkreślać słowa, rysować po osiach liczbowych, wykresach, figurach, odpowiedź jest natychmiast dostępna, skupia uwagę uczniów, dodatkowe materiały bez powielania można wyświetlać na tablicy interaktywnej.

          ·         jedną z ważniejszych zalet tablicy interaktywnej jest możliwość szybkiego wyświetlenia zadań tekstowych, w odpowiednim powiększeniu, możliwość  podkreślenia w takim zadaniu ważnych informacji, zwrócenia uwagi czego dotyczy pytanie.

          ·         zadanie po rozwiązaniu usuwa się błyskawicznie z  tablicy dając miejsce nowemu. Sposób rozwiązania zadania uprzedniego łącznie z wszystkimi podkreśleniami, wzięciem w kółko, dodaniem adnotacji, narysowaniem kotka czy innego zwierzątka, pozostają utrwalone na dysku komputera i mogą być wykorzystane do nauki własnej ucznia, bądź przesłane e-mailem uczniowi nieobecnemu  na lekcji.

          ·         stały dostęp do informacji-wszystkie zajęcia prowadzone przy użyciu tablicy interaktywnej mogą zostać zapisane, dzięki czemu mogą być wykorzystane w dowolnej chwili na kolejnych zajęciach, np. zajęciach wyrównawczych, lekcjach powtórzeniowych lub w innych klasach w następnych latach.  Dodatkowo można je umieścić na serwerze szkolnym lub rozesłać uczniom pocztą e-mail.

          • tablica interaktywna i możliwość powiększania obrazu znakomicie sprawdza się również podczas nauczania ułamków dziesiętnych, przy dzieleniu odcinka jednostkowego na coraz mniejsze części,
          • jest bardzo pomocna podczas przeprowadzania wszelkiego rodzaju sprawdzania wiadomości. Przygotowane uprzednio projekty testów, sprawdzianów, klasówek, a nawet pytań do odpowiedzi ustnych, w  prosty sposób można przełożyć na wyświetlenie na ekranie tablicy interaktywnej, można uprzednio ukryć zadania pod kurtyną, odsłaniając później jedynie poszczególne części treści zawartych na tablicy. Na odpowiednio przygotowanym obszarze pomieszczą się zadania dla dwóch czy więcej grup piszących.
          • wszystkie czynności wykonane przy pomocy pisaka elektronicznego na tablicy są automatycznie nagrywane na dysk twardy komputera i mogą być w każdej chwili przywołane w celu ponownego przedyskutowania jakiejś kwestii.
          • możliwość powiększania  podczas wizualnej prezentacji zjawisk, elementów statycznych, powiększania szczegółów na wykresach to kolejna zaleta posiłkowania się takim sprzętem.
          • wczytywanie notatek z tablicy do pamięci komputera,
          •  odtwarzanie filmów z możliwością wykonywania notatek bezpośrednio na pojedynczych kadrach,
          • praca z aplikacjami komputerowymi na powierzchni tablicy.
          • Możliwość korzystania z gotowych materiałów multimedialnych,  lepsze wykorzystanie programów multimedialnych, filmów, materiałów dydaktycznych i Internetu  poprzez możliwość  robienia notatek na stopklatkach i zapisywania ich w formie elektronicznej

           

          • skuteczna, interaktywna i wzbogacona prezentacja -  uczniowie/słuchacze są bardziej zainteresowani lekcją, skupiają uwagę na zagadnieniu, nie muszą sporządzać notatek
          • Intuicyjna i łatwa obsługa
          • wystarczy palec – do pracy z tablicą interaktywną wykorzystującą technologię optyczną, pozycjonowania w podczerwieni lub pojemnościową wystarczy palec lub zwykły wskaźnik/pisak.
          • możliwość obserwacji na dużym ekranie,  analizy i natychmiastowego opisu obiektów i zjawisk mikroskopowych przez wszystkich uczestników zajęć w tym samym czasie
          • Możliwość prowadzenia na żywo pokazów i eksperymentów na lekcjach biologii, przyrody, chemii, fizyki oraz omawiania wyników w oparciu o widoczne na tablicy wykresy, tabele, zestawienia, do których na bieżąco można wprowadzać dane
          • Uczniowie i nauczyciele mają gotowe narzędzie, w każdej chwili dostępne do wyświetlania prezentacji multimedialnych na każdej lekcji.

           

          W jaki sposób działa tablica interaktywna?

          Moduł elektroniczny zbiera dane o położeniu pisaka względem tablicy i dane te wysyła do komputera. W zależności od miejsca położenia pisaka, trybu pracy oraz akcji wywołanej pisakiem następuje określone zdarzenie, a obraz zachodzących zmian, dzięki projektorowi multimedialnemu, rzucany jest na tablicę.

           

           

          Źródła:

          Zastosowanie tablicy interaktywnej w nauczaniu matematyki Bogusław Łepek http://literka.pl/3/39854/zastosowanie_tablicy_interaktywnej_w_nauczaniu_matematyki

          http://www.e-mentor.edu.pl czytaj całość

          http://www.multimediawszkole.pl/tablice_interaktywne