Logopeda
KIEDY DO LOGOPEDY?
Do logopedy można zgłosić się w każdym wieku. Można przyjść z niemowlakiem, dzieckiem, nastolatkiem, a także jako osoba dorosła.
Wsparcia logopedycznego wymagają dzieci z wadami wymowy, zaburzeniami płynności mowy i z opóźnionym rozwojem mowy.
Do najczęstszych wad wymowy wśród dzieci zalicza się:
- seplenienie – jest to nieprawidłowa realizacja głosek ś,ź,ć,dź, s,z,c,dz, lub sz,ż,cz,dż. Najczęściej spotykaną odmianą seplenienia jest seplenienie międzyzębowe – kiedy dziecko podczas wypowiadania się wkłada język między górne i dolne zęby. Często spotykanym problemem w realizacji tej grupy głosek jest również zamiana głosek sz, ż cz, dż na prostsze w realizacji głoski s,z ,c,dz lub ś, ź,ć,dź
- rotacyzm oraz pararotacyzm – nieumiejętność poprawnej realizacji głoski r oraz zamiana głoski r na prostszą w wymowie l lub j.
- kappacyzm oraz gammacyzm – nieumiejętność prawidłowej realizacji głosek k, g – często głoski te zastępowane są przez t i d.
- mowa bezdźwięczna – zamian głosek dźwięcznych na bezdźwięczne, np: w na f, g na k, ż na sz.
- rynolalia – nosowa realizacja głosek ustnych lub odwrotnie.
Szczególnie wskazana jest konsultacja logopedyczna, gdy dziecko: nie mówi i nie wyraża zainteresowania otoczeniem, nie nawiązuje kontaktu, ma zespół wad wrodzonych, niedosłuch, jest po udarach, ma uszkodzenia układu nerwowego, lub jąka się.
CELEM KAŻDEJ TERAPII LOGOPEDYCZNEJ W SZKOLE JEST WSPOMAGANIE ROZWOJU MOWY U DZIECI, TAK ABY ICH MOWA BYŁA POPRAWNA A KOMUNIKACJA PRZYNOSIŁA RADOŚĆ.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą prezentacją "Aby moje dziecko mówiło wyraźnie"
GODZINY PRACY LOGOPEDÓW W I PÓŁROCZU ROKU SZKOLNEGO 2024/2025
RENATA STANKIEWICZ
PONIEDZIAŁEK
8.00-12.00 WTOREK
8.00-12.00
ŚRODA
8.00-12.00
CZWARTEK
8.00-12.00
PIĄTEK
8.00-12.00