• Jak co roku IASP (Międzynarodowe Towarzystwo Badania Bólu), we współpracy z WHO (Światowa Organizacja Zdrowia), wykorzystuje ten dzień, by zwrócić uwagę na samobójstwa jako na najczęstszą przyczynę przedwczesnych zgonów, którym można zapobiec.

Celem tego dnia jest zwiększenie świadomości społecznej w zakresie tematyki samobójstw i wsparcie psychologiczne dla osób, u których pojawiają się myśli samobójcze.

WAŻNE!

Samobójstwom można zapobiec, mimo to co 40 sekund ktoś umiera gdzieś na świecie z powodu samobójstwa, a dużo więcej osób podejmuje próbę samobójczą. We wszystkich regionach świat zdarzają się samobójstwa w każdym wieku, a zwłaszcza wśród ludzi młodych. W grupie wieku 15–29 lat samobójstwo na całym świecie jest drugą najczęstszą przyczyną zgonów.

Jak zachować się podczas rozmowy z osobą w kryzysie?

- Słuchaj uważnie, staraj się zachować spokój.

- Staraj się zrozumieć uczucia tej osoby, bądź empatyczny.

- Niewerbalnie okazuj jej akceptację.

- Okazuj szacunek dla opinii i wartości tej osoby.

- Staraj się być autentyczny/autentyczna w rozmowie.

- Okazuj zainteresowanie, troskę i ciepło.

- Wykaż zainteresowanie dla uczuć tej osoby.

Spokojne, otwarte, akceptujące i nieoceniające podejście jest niezbędne dla ułatwienia rozmowy.

Jak NIE zachowywać się podczas rozmowy z osobą w kryzysie?

- Nie przerywaj, gdy ta osoba mówi.

- Nie ignoruj tej osoby.

- Nie rób niepotrzebnych, niejasnych uwag na nie na temat.

- Nie zadawaj podchwytliwych pytań.

- Nie spekuluj, że już wiele razy padały groźby samobójstwa i nic się nie złego nie wydarzyło.

- Nie traktuj rozmówcy z góry.

- Nie zakładaj, że to nerwy, że przejdzie.

Znasz kogoś, kto myśli o samobójstwie? A może ty sama zastanawiasz się, czy tego wszystkiego nie skończyć?

Pamiętaj, że to nie jest rozwiązanie. Zawsze możesz liczyć na pomoc innych osób. Niezwłocznie powiedz o tym osobie dorosłej (rodzicom, innym członkom rodziny). W szkole natychmiast poinformuj o Twoich obserwacjach lub myślach wychowawcę, nauczyciela, pedagoga, psychologa, Dyrektora lub każdego innego pracownika szkoły (pielęgniarkę szkolną, pracowników obsługi, stołówki). Osoby dorosłe zwykle wiedzą, jak co robić.

Dziecięcy telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka

800 080 222

Całodobowa, bezpłatna infolinia dla dzieci i młodzieży, rodziców oraz nauczycieli

Numer alarmowy

Zadzwoń pod ten numer, jeśli zagrożone jest życie drugiego człowieka.