• Dzień maski karnawałowej
     • Dzień maski karnawałowej

     • Karnawał to czas na szaleństwa, radości, tańce, zabawy, a także idealny moment na szkolny karnawałowy konkurs "Maska karnawałowa ". Niestety w tym roku z powodu obostrzeń w klasach nie odbyły się baliki, dlatego 11 lutego miały miejsce zajęcia związane z karnawałem. Uczniowie mogli zmierzyć się z zadaniami i quizami związanymi z czasem zabaw. Dzieci dowiedziały się m.in. kiedy zaczyna i kończy się karnawał, jak nazywa się ostatni dzień zabaw. Zwieńczeniem dnia było wykonanie maski karnawałowej i spędzenie w niej dnia. W każdej klasie uczniowie wybrali najciekawsze maski, które wzięły udział w szkolnym konkursie na najpiękniejsza maskę. Wyróżnienia otrzymali: Maciej Eichstaedt (kl.1c), Patrycja Kowalczyk (kl. 1d), Daniil Dimov (kl. 2b) oraz Patrycja Jankowiak (kl. 3a).

      Dziękujemy za zaangażowanie i mile spędzony czas!

       

      Monika Sternal

    • Dzień szalonych fryzur i nakryć głowy w IE
     • Dzień szalonych fryzur i nakryć głowy w IE

     • Z powodu sytuacji epidemicznej nie mógł się odbyć balik karnawałowy, dlatego uczniowie klasy IE zorganizowali „Dzień szalonych fryzur i nakryć głowy”. Każdy w tym dniu mógł przyjść do szkoły z dowolnie wymyśloną fryzurą lub nakryciem głowy. Dzięki temu choć w niewielkim stopniu uczniowie IE mogli poczuć atmosferę karnawału.

      Marta Maciejewska

    • Wołanie o pokój
     • Wołanie o pokój

     • Wyrażamy naszą solidarność z Ukrainą. Rozmawiamy, modlimy się i przesyłamy słowa wsparcia. To nasze wołanie o pokój. To możemy dziś zrobić dla Ukraińców, którzy bronią swojej ojczyzny...

      W przyszłym tygodniu zorganizujemy również zbiórkę najbardziej potrzebnych środków materialnych. O zbiórce poinformujemy w najbliższym czasie. 

      Zachęcamy do wpłat na Polską Akcję Humanitarną, która organizuje zbiórkę pieniędzy na rzecz Ukrainy - https://www.siepomaga.pl/pah-ukraina

      Prosimy wszystkich chętnych uczniów, aby w geście solidarności nosili przypinki/kokardy/wstążki z ukraińskimi barwami narodowymi. 💙💛

      #wolanieopokoj #solidarnizukraina #pomocdlaukrainy  

       

      Solidarni z Ukrainą - galeria zdjęć

    • Rekrutacja na rok szkolny 2022/2023
     • Rekrutacja na rok szkolny 2022/2023

     • Szanowni Państwo, tegoroczna rekrutacja do odziału przedszkolnego prowadzona będzie w systemie "Nabór". 

      Rekrutacja do klasy pierwszej prowadzona jest stacjonarnie w terminie od 28.02.2022 do 11.03.2022. 

      Szczególy w zakładce Rekrutacja

    • Wyjątkowi goście w klasie 1d
     • Wyjątkowi goście odwiedzili klasę 1d

     • Ochrona spokoju i porządku w miejscach publicznych, kontrola ruchu drogowego czy współdziałanie w zakresie ratowania życia i zdrowia obywateli, to tylko niektóre z obowiązków policjantów i strażników gminnych. We wtorek, 22 lutego gościliśmy w naszej szkole sierż. szt. Pana Damiana Koźmińskiego i mł. asp. Pana Adriana Bezulskigo oraz Komendant Straży Gminnej w Komornikach Panią Sylwię Lokke.

      Goście w bardzo ciekawy sposób opowiedzieli nam o swoich codziennych obowiązkach i trudnościach. Dzieci dowiedziały się, jakie elementy umundurowania i różne narzędzia przydatne są w pracy policjanta i strażnika. Wspólnie powtórzyliśmy sobie bezpośrednie numer alarmowy na policję i do straży. Goście przypomnieli nam o bezpieczeństwie w domu i poza nim oraz jak zachowywać się w kontakcie z obcymi osobami. Uczniowie dowiedzieli się również, jakie zabawy są bezpieczne, jak właściwie zachowywać się na drodze oraz jak wezwać pomoc w razie potrzeby. Mieliśmy także okazję by sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności podczas ćwiczeń praktycznych.

      Dzięki takim spotkaniom na pewno żaden uczeń nie będzie obawiał się spotkania z funkcjonariuszem, a policjant i strażnik gminny będzie kojarzył się jako osoba, której nie należy się bać i do której zawsze i w każdej sytuacji można zwrócić się o pomoc.

      Serdecznie dziękujemy za wizytę!

      Paulina Perz- Szydłowska

    • Dzień Kota
     • Światowy Dzień Kota

     • Światowy Dzień Kota to jedno z najpopularniejszych nietypowych świąt w roku, obchodzony 17 lutego. Nic w tym dziwnego, ponieważ koty od lat są w czołówce najpopularniejszych zwierząt domowych.

       

      Z tej okazji dzieci brały udział w konkursie literackim. Zadaniem uczestników było ułożenie własnej rymowanki o kotku.

       

      A to nasi laureaci :

      1 miejsce zajęła Marysia Burzyńska z klasy 1a

      2 miejsce zajął Daniel Pelz z klasy 3b

      3 miejsce zajęła Hanna Kufel-Ostrowska z klasy 2b

       

      Wyróżnienia otrzymali :

      Pola Jakubowska z klasy 2 a

      Patryk Frąckowiak z klasy 5 b

       

      ,,Mój kotek Psotniczka” wierszyk Marysi Burzyńskiej

       

      Mój kotek Różyczka.

      Moja mała psotniczka.

      Pazurki wystawiła,

      na drzewo wskoczyła.

      Myszkę upolowała

      i do domu ją zabrała,

      a mama przerażona,

      krzyczy, jak szalona.

       

      Organizatorzy Światowego Dnia Kota

      Hanna Woźniak i Gabriela Ukaszewska

    • Międzyświetlicowy konkurs plastyczny „Wiosenna pobudka w przyrodzie”
     • Międzyświetlicowy konkurs plastyczny „Wiosenna pobudka w przyrodzie”

     • Kochani!

      Wiosna tuż, tuż… Dni stają się coraz dłuższe, słonko coraz śmielej przygrzewa, a w przyrodzie rozbrzmiewa śpiew ptaków i pojawiają się pierwsze kwiaty zwiastujące nową porę roku. Z tej okazji zapraszam Was do wzięcia udziału w konkursie plastycznym pt. „Wiosenna pobudka w przyrodzie”.

      Organizator konkursu: Danuta Rozbicka


      Regulamin i zgoda na uczestnictwo w konkursie :

      Konkurs_wiosenny    • „Przygody szewczyka Dratewki”
     • „Przygody szewczyka Dratewki”

     • Klasa 1b przygotowała teatrzyk kukiełkowy pt „Przygody szewczyka Dratewki” na motywach książki Janiny Porazińskiej „Szewczyk Dratewka”. Naszym celem była koleżeńska współpraca przy realizacji wspólnego zadania. Po przeczytaniu lektury, uczniowie własnoręcznie wykonali rekwizyty, scenografię i ułożyli teksty.

      15 i 16 lutego przedstawienie obejrzeli pierwszoklasiści i przedszkolaki ze szkolnych zerówek. Swobodna gra aktorska, szczególnie interpretacja i budowanie nastroju spodobały się młodym widzom.

      Praca metodą projektu integruje zespół klasowy, daje szansę uczniowi odkryć uzdolnienia i zamiłowania do różnych aktywności oraz pozwala dzielić się radością z innymi.

      Zadanie zrealizowane w ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Czytam z klasą lekturki spod chmurki”.

      Dorota Błaszczyk

    • 23 lutego – Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją 
     • 23 lutego – Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją 

     • Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją został ustanowiony przez Ministra Zdrowia w 2001 roku, a celem obchodów tego dnia jest upowszechnianie wiedzy na temat depresji i zachęcenie chorych do leczenia. Depresja jest jedną z najczęściej występujących chorób na świecie. Według prognoz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w 2030 roku będzie na pierwszym miejscu w rankingu najczęstszych chorób cywilizacyjnych. Szacunkowe dane wskazują, że na całym świecie z depresją zmaga się 320 mln ludzi, a w Polsce około 1,5 mln osób. Według najnowszych badań, w okresie pandemii COVID- 19 osób chorujących na depresję może być dwa razy więcej. 

      Zachęcamy do zapoznania się z przygotowanymi przez nas artykułami w kącikach psychoedukacyjnych dla uczniów (przejdź do strony) i rodziców (przejdź do strony). 

      Wioletta Wardziak-Lubka

      Aleksandra Hak

      psychologowie szkolni

    • Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Alfik Matematyczny
     • Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Alfik Matematyczny

     • Dnia 24 listopada 2021 r. w szkole odbyła się XXVII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Alfik Matematyczny, którego organizatorem była firma edukacyjna Łowcy Talentów – Jersz. W matematycznej rozgrywce wzięło udział ponad 33 tysiące uczestników z całej Polski. Z naszej szkoły do konkursu przystąpiło 96 uczniów klas 1-8.  Za rozwiązanie testu pierwszoklasiści mogli zdobyć 120 punktów, a uczniowie klas 2-8 mogli otrzymać 150 punktów. Wynik bardzo dobry osiągnęli uczniowie, którzy uzyskali co najmniej 75% punktów. Aby otrzymać wynik dobry, należało zdobyć co najmniej 70% punktów. Uczestnicy musieli się wykazać pomysłowością, umiejętnością logicznego myślenia, czytaniem ze zrozumieniem.

       

      Wynik bardzo dobry uzyskali:

      Wiktor Gręda kl. 1d

      Emma Kaźmierczak kl. 2b

      Mateusz Szymański kl. 3f

      Witold Mikulski kl. 4d

      Mateusz Tomaszewski kl.5e

      Jan Dymek kl. 8c

      Piotr Dymek 8c

       

      Wynik dobry otrzymali:

      Wiktor Kolman kl.2d

      Dominik Złotnikiewicz kl.3a

      Zofia Tomiak kl. 3f

      Mateusz Kowalski kl. 3c

      Remigiusz Garbowski`3c

      Agata Laurentowska kl. 4e

      Paweł Juwa kl. 4c

      Piotr Dymek 8c

      Jakub Piechowiak 8d

       

      Serdecznie gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie.

       

       

      Szkolni koordynatorzy konkursu:

      Dorota Błaszczyk, Monika Jakielczyk-Jankowska, Jolanta Kasprowicz, Marta Lipińska, Agata Szczepańska

    • Naklejki aktywizujące
     • Naklejki aktywizujące

     • W ostatnim czasie, z myślą o najmłodszych, nasza szkoła wzbogaciła się o naklejki aktywizujące. Jak twierdzą ich twórcy, zostały one zaprojektowane tak, aby pobudzić różne zmysły jednocześnie oraz wspierać harmonijny rozwój psychomotoryczny oraz integrację sensoryczną dzieci.

      Uczniowie bawiąc się wspomagają rozwój koordynacji i integracji sensorycznej oraz redukują napięcie i stres. Taka ścieżka, to jednocześnie świetna zabawa i ćwiczenia. Można ją znaleźć na korytarzu na parterze przy szatniach uczniów.

      Zachęcamy do zabawy.

       

      Anna Sikorska

    • Uczniowie 1E pomagają ptakom przetrwać zimę!
     • Uczniowie 1E pomagają ptakom przetrwać zimę!

     • Uczniowie klasy 1E postanowili pomóc ptakom przetrwać zimę – wykonali smakowe kule z ziarnami, które następnie powiesili na drzewach w okolicy swoich domów. Dzięki temu skrzydlaci przyjaciele mają szansę przetrwać zimę, a wiosną w podziękowaniu będą pięknie śpiewać ptasie trele. Teraz pozostaje już tylko obserwować, kto zawita do ptasiej stołówki?

      Marta Maciejewska

    • Dzień Bezpiecznego Internetu
     • Dzień Bezpiecznego Internetu

     • Dzień Bezpiecznego Internetu – święto obchodzone w całej Europie w pierwszej połowie lutego. Został ustanowiony z inicjatywy Komisji Europejskiej w ramach programu "Safer Internet". Celem ustanowienia takiego dnia było zwrócenie uwagi na kwestię bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.

      W naszej szkole w klasach 1-3 również zaakcentowaliśmy wydarzenie organizując akcję „Bezpieczeństwo w Sieci”. W ramach tego przedsięwzięcia podjęliśmy szereg działań, mających na celu przypomnienie uczniom istotnych kwestii dotyczących bezpieczeństwa w sieci oraz zagrożeń jakie niesie niewłaściwe korzystanie z zasobów internetowych. Wychowawcy klas przeprowadzili cykl pogadanek dotyczących bezpiecznego Internetu. Uczniowie obejrzeli prezentację oraz krótkie filmy poruszające problematykę zagrożeń internetowych, podjęto edukację poprzez zabawę: gry, krzyżówki, wykreślanki. Uczniowie bardzo chętnie i rzeczowo wypowiadali się na temat korzyści jak i zagrożeń wynikających z posługiwania się Internetem. Dzięki podjętym działaniom uczyli się jak bezpiecznie korzystać z sieci, postępować zgodnie z prawem, nie narażając się na niebezpieczeństwo. Uświadomili sobie, że Internet jest bezpieczny, ale pod warunkiem, że rozważnie się z niego korzysta. Mali uczniowie przygotowali też wystawę plakatów pt. „Jak wyobrażam sobie wirusa komputerowego?” Prace ozdabiają korytarze szkolne przypominając o płynących z sieci zagrożeniach.

      Zespół edukacji wczesnoszkolnej

      Marta Maciejewska, Iwona Jankowiak, Agnieszka Łysak

    • XVI Międzyszkolny Konkurs Regionalny
     • XVI Międzyszkolny Konkurs Regionalny

     • XVI Międzyszkolny Konkurs Regionalny

      pt. „Ziemia Komornicka moja Mała Ojczyzna”

      dla uczniów klas I - III


      Etap szkolny

      Organizator konkursu: Szkoła Podstawowa nr 1 im. Janusza Korczaka w Komornikach.


      Uczestnicy konkursu: uczniowie z klas I, II, III ze

      • Szkoły Podstawowej nr 1 Tytusa i Jana Działyńskich w Plewiskach,
      • Szkoły Podstawowej nr 2 im Marii Skłodowskiej – Curie w Plewiskach,
      • Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wirach,
      • Szkoły Podstawowej im. Arkadego Fiedlera w Chomęcicach,
      • Szkoły Podstawowej nr2 im. Edwarda hr. Raczyńskiego w Komornikach,
      • Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka w Komornikach


      Termin: 7 marzec 2022 roku.


      Cele :

      - poszerzenie wiedzy o gminie Komorniki, ukazanie jej uroków,

      - kształtowanie tożsamości regionalnej,

      - poznanie gwary komornickiej,

      - prezentowanie walorów turystyczno-rekreacyjnych naszej gminy.


      Tematyka:


      Klasy I

      „Poznaj gminę z misiem Tedo”

      Ilustracja do wybranej zwrotki wiersza Elżbiety Matyjaszczyk

      (pobierz wiersz)

      • Technika dowolna,
      • format A4,
      • dołączony fragment wiersza „Miś Tedo”,
      • imię i nazwisko ucznia, klasa.


      Klasy II i III

      „Słownik gwary komornickiej”

      Plakat przedstawiający pejzaż, martwą naturę lub portret.

      • Technika dowolna,
      • na plakacie napisać estetycznie (nakleić) co najmniej 10 wyrazów/ wyrażeń gwarowych,
      • format A3 lub większy,
      • imię i nazwisko ucznia, klasa.


      Wszystkie prace będą zaprezentowane na wystawie pokonkursowej.

      Wewnątrzszkolne jury dokona wyboru trzech najciekawszych prac z każdej grupy wiekowej (I, II, III). Nagrodą jest udział w etapie międzyszkolnym i dyplom.      Etap międzyszkolny


      Nagrody:

      Wewnątrzszkolne jury dokona wyboru trzech prac konkursowych z każdej grupy wiekowej (I, II, III). Prace biorą udział etapie międzyszkolnym.


      Każdy uczestnik etapu międzyszkolnego otrzyma dyplom.

      Laureaci zostaną uhonorowani nagrodą rzeczową i dyplomem.

      Wyniki opublikujemy na stronie internetowej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka w Komornikach do 14 marca 2022 r.      Zapraszamy.


      Organizatorki konkursu:

      Dorota Błaszczyk, Paulina Perz-Szydłowska, Katarzyna Proch

    • Konsultacje dla ósmoklasistów
     • Konsultacje dla ósmoklasistów

     • Od 07.02.2022 r. uruchamiamy na terenie szkoły konsultacje dla uczniów przygotowujących się do tegorocznych egzaminów ósmoklasisty. Podczas konsultacji uczeń  ma możliwość wyjaśnienia trudnych kwestii, usystematyzowania materiału czy rozmowy z nauczycielem.

      Zachęcamy do zapoznania się z harmonogramem (zobacz) i zasadami konsultacji (zobacz)

      Zapraszamy!

    • Warsztaty- bezpieczne ferie
     • Warsztaty dla sześciolatków - bezpieczne ferie

     •  

      W ramach innowacji pedagogicznej „Pierwsza pomoc przedmedyczna - pomagam od najmłodszych lat” 13 stycznia w oddziale zerówkowym odbyły się warsztaty.

      Zajęcia poprowadził pan Piotr Zagajewski - instruktor pływania i ratownictwa WOPR oraz właściciel kompleksu Aquapos.

      Celem spotkania było uświadomienie uczniom zachowania bezpieczeństwa podczas zabaw i sportów zimowych, oraz przypomnienie zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

      Dzieci dowiedziały się, w jaki sposób można bezpiecznie spędzić ferie zimowe; jak należy unikać miejsc niebezpiecznych podczas zabawy. Przypomniały sobie nazwy sportów zimowych, oraz jaki strój jest odpowiedni do pogody i warunków atmosferycznych.

      Atrakcją warsztatów były, przyniesione przez pana Piotra, pomoce medyczne i sprzęt ratunkowy. Uczniowie mieli możliwość ćwiczeń udzielania pierwszej pomocy, poprzez stosowanie resuscytacji krążeniowo-oddechowej (uciski klatki piersiowej) z użyciem fantoma medycznego.

      Dzieci aktywnie uczestniczyły w scenkach, kiedy ktoś potrzebuje pomocy na zamarzniętym jeziorze, przykrywały się kocem termicznym, zakładały kamizelkę ratunkową i kask, oraz oglądały, co zawiera torba ratownicza.

      Podsumowaniem zajęć było wykonanie plakatu „Bezpieczne ferie”.

      Ewelina Brzoska