• Upragniony koniec roku szkolnego tuż, tuż…  Wakacje to czas odpoczynku i świetnej zabawy, ale przede wszystkim nowych doświadczeń i przygód. Jest to czas, w którym na dwa miesiące opuszczamy mury szkoły, aby spędzić je w gronie najbliższych i rówieśników.

Pamiętaj, że czas wolny od szkoły, to nie czas wolny od dbania o bezpieczeństwo własne i innych. Aby cieszyć się pełnią nadchodzących wakacji, niezwykle ważne jest, aby pamiętać o najważniejszych zasadach dotyczących bezpieczeństwa w czasie wakacji. Nie zapominaj również o tym, że w czasie wakacji nadal obowiązują zasady reżimu sanitarnego, które należy przestrzegać.

Nad morzem

• Kąp się tylko w miejscach dozwolonych i pod opieką dorosłych. Jeśli miejsca strzeże ratownik – zawsze stosujmy się do jego poleceń.
          • Nigdy nie kąp się w rwących rzekach.
          • Idąc na plażę, nie zapominaj o kremie z filtrem UV.
          • Chcąc uchronić się przed bardzo intensywnym słońcem i wysoką temperaturą, między godziną 11 a 16 ukryj się w cieniu.
          • Nie zapominaj o okularach przeciwsłonecznych i lekkim nakryciu głowy.
          • Pamiętaj, by zabrać ze sobą wodę oraz coś do jedzenia.
          • Nie wchodź do morza podczas burzy, deszczu lub mgły.
          • Jeśli długo przebywasz na słońcu – poczekaj chwilę w cieniu, zanim wejdziesz do wody.
          • Pływaj wyłącznie w obszarze wyznaczonym przez boje.
          • Wybierając się na kajaki, łódki czy rowery wodne, zawsze zakładaj kapok.

W górach

• Najlepiej wyruszaj już wczesnym rankiem.
          • Zaplanuj trasę, uwzględniając swoje umiejętności, pogodę oraz godzinę zachodu słońca.
          • Sprawdź, czy na wybranym przez nas szlaku są jakieś schroniska, szałasy, leśniczówki itp., w których można się schronić, jeśli nagle zmieni się pogoda.
          • Przed górską wędrówką spakuj do plecaka mapę.
          • Zabierz ze sobą: zapasowe skarpetki, czapkę, koszulę lub inne okrycie z długim rękawem, pelerynę, kurtkę lub płaszcz przeciwdeszczowy.
          • Pamiętaj o prowiancie – polecamy produkty z dużą zawartością węglowodanów, np. czekoladę lub baton energetyczny.
          • Nie zapominaj o  okularach przeciwsłonecznych.
          • Przed wyjściem w góry poinformuj kogoś, gdzie się wybierasz, jakim szlakiem i o jakiej porze planujesz wrócić.

W razie nagłej zmiany pogody, szukaj podstawowych oznaczeń szlaku turystycznego. Jest to prostokątny znak – kolorowy pasek, oznaczający kolor szlaku, pomiędzy dwoma białymi paskami. W Polsce mamy 5 kolorów szlaków:

• czerwony - szlak główny dla danych gór, zwykle prowadzi przez najwyższe i najciekawsze szczyty pasma;
          • niebieski – trasy dalekobieżne, warto planować nimi wyprawy, gdy nie chcemy schodzić z gór i planujemy nocować w schronisku;
          • zielony i żółty – krótkie szlaki, które zwykle krzyżują się z innymi szlakami;
          • czarny – krótkie szlaki dojściowe.

Spacer do lasu lub na łąkę

• Nie dokarmiaj dzikich zwierząt! To dla nich niezdrowe.
          • Stosuj preparaty przeciw komarom, kleszczom, szerszeniom oraz osom.
          • Nie rozpalaj ognisk w lesie i jego pobliżu.
          • Jeśli zauważysz pożar – dzwoń po straż pożarną. Nie podchodź do ognia.

Wycieczka rowerowa

• Staraj się nie podróżować samodzielnie.
          • Zawsze pamiętaj o kasku.
          • Sygnalizuj ręką kierunek, w którym chcesz jechać.
          • Zwalniaj na krętych drogach.
          • Słuchaj i obserwuj, czy nie zbliża się do Ciebie inny pojazd, czy nie nadjeżdża pociąg lub tramwaj.

Aby lepiej zapamiętać zasady bezpieczeństwa, na koniec kilka z nich w bardziej humorystyczny sposób:

1. Numer 112 znamy i w razie potrzeby go wybieramy.
          2. Jeśli kogoś nie znamy, na pewno z nim nie rozmawiamy.
          3. Gdy na plaży przebywamy, od mamy się nie oddalamy.
          4. W górach po szlaku chodzimy, wtedy nie zbłądzimy.
          5. Gdy na słońcu przebywamy, czapkę lub kapelusz zakładamy.

Życzymy Wam udanych, bezpiecznych wakacji!

Źródła: