• ZDROWA GŁOWA

           

          Jak mam o sobie myśleć?

          Nie zawsze jest łatwo czuć się ze sobą dobrze i dobrze o sobie myśleć. Czasem za bardzo się zastanawiamy nad tym, w czym nie jesteśmy dobrzy, albo porównujemy się z innymi i uznajemy, że jesteśmy nic nie warci.

          Różnimy się od siebie, każde z nas jest w czymś dobre, a z czymś radzi sobie słabo. Człowiek czuje się sam ze sobą dobrze, jeśli cieszy się z sukcesów, ale też wtedy, kiedy rozumie, że nie będzie mistrzem we wszystkim (nie ma takich ludzi) i że to jest w porządku.

          Warto dobrze traktować samych siebie – akceptować takich, jacy jesteśmy: w czymś świetni, w czymś innym słabi. Kiedy popełnisz błąd, by go sobie wybaczyć (no i może wyciągnąć z niego naukę na przyszłość). Wybaczanie samym sobie pomaga zachować zdrową głowę.

          Dobra rada:

          Nawet jeśli brak Ci wrodzonych zdolności do czegoś, nie musisz od razu rezygnować. Możesz próbować robić to coraz lepiej. Wszystko da się wyćwiczyć. A ćwiczenie czegoś, co z początku nas przerasta, świadczy o odwadze.

           

           

          Dbając o ciało, pomagasz umysłowi

          Nasze ciało nosi mózg, chroni go i zapewnia mu wszystko, co konieczne do działania. Jeśli ciało ma się dobrze, to i mózg ma większe szanse pracować jak trzeba. Gdy utrzymujemy ciało w zdrowi i dobrej kondycji, to dbamy zarazem o kondycję mózgu i umysłu. Chcąc mieć zdrowe ciało i głowę, musimy dbać, żeby… dobrze się wysypiać, pić dużo wody, jeść dużo owoców i warzyw, przebywać na powietrzu, ćwiczyć (co najmniej pół godziny dziennie), mieć czas na odpoczynek.

          Dobrze wiedzieć:

          Czasem, gdy jesteśmy smutni albo przygnębieni, ćwiczenia mogą nam poprawić nastrój – zwłaszcza, gdy wykonujemy je na dworze: w parku, w lesie, za miastem, czy w innej zielonej okolicy.

           

          Co robię z emocjami?

          Gdy coś nas spotyka, czujemy to w środku. Każde takie uczucie nazywa się „emocja”. Emocja może być silna albo słaba, nawet taka, że jej nie zauważamy. Może być przyjemna albo przykra. Każdy człowiek na świecie odczuwa emocje – jeśli ktoś udaje, że ich nie ma, albo jeśli je lekceważy, to postępuje nierozsądnie. Aby zachować zdrowa głowę, musimy się nauczyć radzić sobie z naszymi uczuciami. Czasem. Gdy odczuwamy negatywne emocje, robimy coś, co krzywdzi nas lub innych. Nie zawsze możemy coś poradzić na to, jak się czujemy, ale to my decydujemy, jak się wtedy zachowamy.

          W trosce o zdrowy umysł przyglądajmy się naszym uczuciom. Pomogą nam w tym na przykład takie pytania:

          1. „Jak się teraz czuję?” (Dzięki temu zaczniesz rozpoznawać własne uczucia)

          2. „Skąd mogło się wziąć to uczucie?” (Dzięki temu uczysz się rozumieć, co wywołuje różne emocje)

          3. „Co najlepiej zrobić, żeby poradzić sobie z tym, co czuję?”(Pomyśl o różnych rzeczach, od których możesz poczuć się lepiej)

          Dobrze wiedzieć:

          Bycie człowiekiem oznacza, że miewasz i pozytywne, i negatywne uczucia. Jednego dnia chodzisz od rana do wieczora z szerokim uśmiechem, a innego dnia jest ci smutno i płaczesz. Różne uczucia przychodzą i odchodzą – tak już jest. Nikt nie czuje cały czas samych pozytywnych emocji.

           

          Co pomoże, gdy spotyka nas coś przykrego

          Każdemu od czasu do czasu przydarzają się smutne rzeczy – jak śmierć ukochanego zwierzątka czy kłótnia rodziców. W takich chwilach możemy odczuwać nieprzyjemne emocje: złość, smutek, strach. Nie ma sposobu, żeby je wyłączyć, ale można sobie z nimi poradzić. Do tego warto mieć przygotowany „plan reagowania na emocje”. Czasem, gdy dopadnie nas nieprzyjemne uczucie mamy ochotę zrobić coś, co niezbyt pomaga, a nawet może zaszkodzić. Na przykłada ktoś, kto bardzo się złości, idzie pograć na komputerze, żeby ochłonąć, ale po zakończeniu gry, czuje, że wcale nie jest lepiej. Niektórym z nas zdarza się ze złości źle traktować najbliższych.

          Różne plany reagowania na emocje

          • Przytul się do kogoś i popłacz.

          • Usiądź i spokojnie zastanów się, czy w tym zdarzeniu było coś dobrego.

          • Pomyśl, czego mogła Cię nauczyć cała to historia.

          • Wyobraź sobie przyszłość, w której już się tym aż tak bardzo nie martwisz.

          • Wyjdź na spacer albo walnij pięścią w poduszkę, żeby pozbyć się nagromadzonej energii.

          • Pomedytuj.

          • Koniecznie myśl o wszystkim, co lubisz o kochasz.

           

          Jak prosić o pomoc?

          Pomoc to dobra rzecz. Kiedy sobie nie radzimy, mądrze jest poprosić kogoś o pomoc. Nie wszyscy mogą nam ją ofiarować – dlatego warto wcześniej pomyśleć, do kogo będziemy mogli się zwrócić w razie potrzeby. Tacy ludzie utworzą naszą sieć wsparcia. Sieć powinna się składać i z dzieci, i z dorosłych. Koleżanka z klasy na pewno świetnie Cię pocieszy, ale gdy staniesz się ofiarą dręczenia, przyda się pomoc dorosłego. Zrób sobie listę osób należących do twojej sieci wsparcia. Może być ona taka długa, jak tylko chcesz. Będzie ci przypominać, że zawsze jest ktoś , kto może pomóc. Im więcej coś wypiszesz, tym łatwiej znajdziesz kogoś do pomocy, kiedy zajdzie taka potrzeba.

          Więcej informacji o tym, jak dbać o zdrową głowę znajdziesz w: Molly Potter, ilustracje Sarah Jennings  „Co się dzieje w mojej głowie?”, wyd. TADAM, 2019.