- Cyberprzemoc
- Oswoić smutek
- Królestwo w tarapatach
- Zdrowa głowa
- Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją
- Drużyna, czyli o szacunku
- Profilaktyka tytoniowa
- Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstw
- Bezpieczne wakacje
- Powrót do szkoły
- Mam haka na raka
- Marchewkowy tort
- Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
- Powrót do szkoły - jak znaleźć motywację do nauki?
- Szkoła w czasach pandemii
- Różowe okulary
- Dzień Życzliwości
Powrót do szkoły po wakacjach.
Jak szybko oswoić się ze szkołą i znaleźć motywację do nauki?
Za nami kilka miesięcy lockdownu i wakacje. Niewątpliwie wracamy do szkoły w wyjątkowych okolicznościach. Dość, że musimy na nowo odnaleźć się w nowym rozkładzie dnia, to dodatkowo mamy obowiązek dostosować się do obowiązujących w szkole zasad bezpieczeństwa i poradzić sobie z emocjami, jakie obecna sytuacja może generować.
Poniżej kilka rad, które mamy nadzieję pomogą Wam szybko przywyknąć do nowej rzeczywistości i jej wymagań, znaleźć motywację do nauki oraz być może zmierzyć się z własnym lękiem, smutkiem lub niepokojem.
1. Operujmy faktami
Pomimo tego, że wciąż jest wiele niewiadomych, są też rzeczy, których możemy być pewni, m.in. wiemy, w jaki sposób wirus się rozprzestrzenia i jak możemy się przed nim chronić. Rozmawiajmy o aktualnej sytuacji epidemicznej posługując się faktami, a nie plotkami czy niesprawdzonymi informacjami. Unikajmy ocen. Katar i kaszel mogą być objawem przeziębienia lub alergii. Nie muszą świadczyć o zakażeniu koronawirusem.
2. Bądźmy odpowiedzialni
Z drugiej strony w sytuacji, kiedy czujemy się źle, mówmy o tym rodzicom. Pozostając w domu zaoszczędzimy stresu sobie i innym. Bezwzględnie stosujmy się do obowiązujących w szkole procedur bezpieczeństwa.
3. Rozwijajmy umiejętności pozytywnego myślenia
Powrót do szkoły, podobnie jak każda inna sytuacja ma również swoje plusy. Trwające przez cały rok wakacje byłyby po prostu nudne. Poszukajmy pozytywów. Znów spotkamy starych znajomych i być może poznamy nowych. Będziemy mieli możliwość błysnąć poczuciem humoru na przerwach. Na powrót będziemy z niecierpliwością czekać na ciekawe lekcje. Warto też spojrzeć do kalendarza i zobaczyć, kiedy przypadają dni wolne od nauki. Dzielenie zadań na części jest jedną ze strategii wykorzystywanych w zarządzaniu sobą w czasie ;)
4. Starajmy się stopniowo przyzwyczajać do nowego porządku dnia
Wstawajmy nieco wcześniej i nieco wcześniej kładźmy się spać. Warto wprowadzić zasadę „30 minut”, która pozwoli nam codziennie wstawać o 30 minut wcześniej i 30 minut wcześniej kłaść się spać. Po czterech dniach zyskamy aż 2 godziny dodatkowego czasu.
Zwróćmy również uwagę, ile czasu zajmuje nam poranna toaleta, zjedzenie śniadania i inne czynności – aż do wyjścia z domu – i spróbujmy tak zorganizować poranek, żeby na spokojnie ze wszystkim zdążyć. Starajmy się wstawać odpowiednio wcześnie, aby uniknąć pośpiechu i nerwów. Pamiętajmy – jaki poranek, taki cały dzień!
Powoli wprowadzajmy ustalony porządek dnia. Przeplatajmy obowiązki z przyjemnościami. Najpierw zróbmy lekcje, uporządkujmy biurko, dopiero później włączmy komputer lub konsolę. Jeśli przyzwyczaimy się, że każda czynność ma swój czas, łatwiej będzie nam znaleźć go na szkolne obowiązki i zajęcia dodatkowe.
5. Wyznaczmy sobie cele
Jeśli mamy cel, który chcemy osiągnąć, łatwiej zarządzać swoim czasem. Nasze cele na kolejny rok szkolny mogą dotyczyć nauki (np. możemy chcieć poprawić oceny z matematyki, czy wystartować w konkursie przedmiotowym) lub mogą wiązać się z realizacją zamierzeń osobistych (np. możemy chcieć pogodzić się z kolegą/koleżanką, bądź nauczyć gry na gitarze). Pamiętajmy, że cele to nie marzenia. Muszą być konkretne i możliwe do osiągnięcia. Warto próbować nowych rzeczy, pamiętając jednocześnie, że mniej znaczy więcej. Nie musimy przecież stawiać sobie wielu celów, tylko planowo i konsekwentnie je realizować.