• Drogi Uczniu,

Minął już ponad rok, odkąd stanęło przed Tobą wyzwanie jakim jest zdalne nauczanie. Długo oczekiwany powrót do szkoły zbliża się WIELKIMI krokami. Powrót do nauki w szkole to dla Ciebie z pewnością duża zmiana. W tym czasie mogą Tobie towarzyszyć różne emocje. Być może na myśl o powrocie do szkoły jesteś pełen radości i ekscytacji? A może wręcz przeciwnie – czujesz niechęć, opór, złość, a nawet lęk?

Oto kilka przydatnych wskazówek, jak "miękko wylądować" w szkole stacjonarnej

Bądź wyrozumiały dla siebie i innych

Początki bywają trudne i nie zawsze wszystko pójdzie po Twojej myśli. Nie obwiniaj się, jeśli coś Ci się nie uda. Daj sobie i innym prawo do błędów. Twoim rówieśnikom również może być czasami ciężko – tak samo jak i Tobie. Pamiętaj o tym, aby dać sobie czas na ponowne wdrożenie się do nauki stacjonarnej.

Pozwól sobie na uczucia

To całkowicie normalne, że podczas powrotu do szkoły będziesz odczuwał różne emocje. Warto pamiętać, że nie ma złych i dobrych uczuć. Wszystkie uczucia są ważne i potrzebne. Jeżeli pojawią się emocje, z którymi będzie Tobie szczególnie ciężko, powiedz o tym dorosłej osobie.

Chwila refleksji

Przedłużające się zdalne nauczanie jest jednym z doświadczeń, które ma minusy, ale z pewnością nie jest pozbawione plusów. Warto poddać te doświadczenie chwili refleksji, jak również wyciągnąć z niego wnioski na przyszłość. Być może niebawem przyjdzie nam znów wrócić do nauki stacjonarnej? Według jednego z badań na temat zdalnej nauki, 60% uczniów nabyło w tym czasie nowe umiejętności.

A Ty? Zastanów się. Czego Ty się nauczyłeś ? Może obsługi nowych aplikacji, lepszego zarządzania czasem, większej samodzielności lub efektywniejszego poszukiwania informacji? Które z tych umiejętności mogą Ci się przydać w przyszłości?

Zwróć uwagę na pozytywy

Powrót do szkoły to być może jedno z większych wyzwań z jakim się niebawem zmierzysz. Przestawienie się na dawne nawyki z dnia na dzień może być trudne.  Warto wyznaczać sobie małe  cele (jak choćby wcześniejsza pobudka) i realizować je po kolei. Zwracaj uwagę nawet na małe sukcesy i ciesz się nimi. Im częściej będziesz to robił/robiła, tym więcej pozytywów zaczniesz dostrzegać wokół siebie!

Porozmawiaj o tym

Jeśli w związku z powrotem do szkoły odczuwasz lęk lub masz obawy, z którymi trudno jest Ci sobie poradzić w pojedynkę, powiedz o tym zaufanej osobie. Już sama rozmowa z bliską osobą może sprawić, że poczujesz się lepiej. A może dzięki pomocy koleżanki, kolegi, osoby dorosłej uda Ci się znaleźć rozwiązanie problemu? Spróbuj. Pamiętaj, że jeśli w Twoim otoczeniu nie ma osoby dorosłej, z którą mógłbyś/mogłabyś otwarcie porozmawiać o swoim problemie, możesz skorzystać z darmowego, całodobowego Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży.