marzec 2018
-
XII Międzyszkolny Konkurs Regionalny pt. „Tradycja i współczesność Ziemi Komornickiej” dla uczniów klas II i III
XII Międzyszkolny Konkurs Regionalny
pt. „Tradycja i współczesność Ziemi Komornickiej”
dla uczniów klas II i III
Ziemio moja droga, tak jak Cię dziś widzę,
z twą przeszłością, której nigdy się nie wstydzę,
pozdrowiona bądźże, jak Słońce na Niebie!.
Tyś od wieków, a ja też jestem u siebie.
/ Stanisław Nowak/
Fenomenalnie przygotowani do konkursu finaliści zachwycili zaproszonych gości i organizatorów swą wiedzą o Ziemi Komornickiej.
„Tradycja i współczesność Ziemi Komornickiej” była przedmiotem zainteresowań uczniów klas II i III, którzy przystąpili do wieloetapowego maratonu wiedzy.
Panie Bożena Czaińska i Hanna Drapiewska dyrektor i wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka w Komornikach powitały 15 marca 2018r. uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 i Szkoły Podstawowej nr 2 w Plewiskach i Szkoły Podstawowej w Chomęcicach oraz gospodarzy z Komornik.
Ten autorski projekt ma na celu przede wszystkim poszerzenie wiedzy o gminie Komorniki, ukazanie jej uroków i kształtowanie tożsamości regionalnej.
Cieszy nas fakt, iż grono finalistów reprezentują także nowi mieszkańcy naszej gminy. Niejednokrotnie ich rodzice pochodzą z odległych regionów Polski, a Gmina Komorniki jest ich nową „Małą Ojczyzną”.Wśród zadań konkursowych znalazł się niełatwy także dla rdzennych mieszkańców język gwarowy, którym porozumiewali się dawni mieszkańcy Ziemi Komornickiej.
Finaliści pracowali nad zadaniami konkursowymi najpierw grupowo. Różnorodność zadań sprawdzała nie tylko wiedzę, ale także umiejętność kojarzenia. Uczniowie odpowiadali na pytania z wiedzy ogólnej.
Następnie w rywalizacji indywidualnej wyróżniona została „Regionalistka Roku 2017”.Drugo- i trzecioklasiści odpowiadali w tym etapie na 21 pytań dotyczących historii oraz współczesności Ziemi Komornickiej, m.in. co to jest Bene Meritus?
Wiedza najmłodszych mieszkańców naszej gminy jest imponująca!
Zaproszeni goście byli także jurorami w konkursie.
Bogdan Czerwiński, współzałożyciel TPZR, historyk, regionalista, Mirosław Wieloch, radny Powiatu Poznańskiego, wiceprzewodniczący TPZK uhonorowali naszych finalistów cennymi nagrodami.
Laureaci XII Międzyszkolnego Konkursu Regionalnego
„Regionalistką Roku 2018”
została
Zuzanna Rząsa z SP nr 1 z Plewisk
II miejsce: Lena Kałużna SP nr 1 Komorniki
III miejsce: Jaśmina Kondracka SP nr 1 Plewiska
W rywalizacji zespołowej
I miejsce:
Martyna Dziewulska, Weronika Hatłas, Lena Kałużna
SP nr 1 Komorniki
II miejsce:Jaśmina Kondracka, Zuzanna Rząsa, Eryk Warguła
SP nr 1 Plewiska
III miejsce: Anastazja Heigelmann, Karolina Jaworska, Witold Wiśniewski
SP Chomęcice
IV miejsce: Konstancja Różycka, Igor Ławniczak, Bartek Przybylski
SP nr 1 Komorniki
V miejsce: Marta Matyjaszek, Martyna Szymańska, Stanisław Grądzki
SP nr 2 Plewiska
Serdecznie dziękujemy fundatorom nagród: Radzie Rodziców ze Szkoły Podstawowej w Komornikach i Urzędowi Gminy w Komornikach oraz zaproszonym gościom.
Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów.
Organizatorki:
Dorota Błaszczyk, Renata Janiszewska, Katarzyna Proch, Paulina Perz- Szydłowska
FILHARMONIA POMYSŁÓW
23 marca Filharmonia Pomysłów kolejny raz odwiedziła uczniów z klas 0-III w naszej szkole z przedstawieniem, pt. ”Stuk i Puk Puk Puki”. Pełna muzyki i tajemnic opowieść, której głównym bohaterem był szewc – Stuk, który jak to przysłowiowy szewc, bez butów chodził. Jak zwykle w czasie spotkania pojawił się Pan Kot oraz poznaliśmy Bębenka Benka, który oprowadzał dzieci po świecie perkusji, szukając stopy dla...muzycznych butów! Cóż to były za emocje, kiedy to nasi odważni uczniowie mogli zagrać na prawdziwej perkusji! Jak zwykle podczas comiesięcznych spotkań z bohaterami „Muzycznej Kamienicy” było radośnie, śmiesznie, zabawnie i wesoło.
Magdalena Lisiecka
Spotkanie z charakteryzatorem
Kim jest charakteryzator? Na czym polega jego praca? Dlaczego jest tak potrzebny w teatrze i podczas robienia filmu?
Na te i inne pytania mogliśmy uzyskać odpowiedzi podczas piątkowych warsztatów pana Janusza Czachora pt. „Tajniki charakteryzacji”. Bohaterką spotkania była pani Alicja Magnus, która od wielu lat współpracuje z Teatrem Nowym w Poznaniu. Pani Alicja jest również perukarką – dzięki niej kilku osobom w piątek na chwilę wyrosły dredy, dziewczyny miały bardzo długie warkocze, a niektórym chłopcom pojawiły się wąsy i broda! Zobaczyliśmy też, jak w krótkim czasie można kogoś postarzyć o 10, 20 i 30 lat, zamienić w księżniczkę lub rockmana... Było fantastycznie! Na zakończenie niektórzy wyszli na własną prośbę z niegroźnymi ranami, ale to już prawdziwa tajemnica charakteryzacji…
Iwona Chruściel
V Przegląd Teatralny Szkół Podstawowych Gminy Komorniki już za nami!
24.03.2018r. w Domu Kultury „Koźlak” w Chomęcicach odbył się V Przegląd Teatralny Szkół Podstawowych Gminy Komorniki. Do tegorocznego festiwalu zgłosiło się sześć zespołów. Po raz kolejny okazało się, że dzieci kochają teatr: magiczny szelest kostiumów, muzykę dopełniającą słowo, tajemniczą umowność scenografii. Zespół teatralny z naszej szkoły zaprezentował przedstawienie pt. „Miłość od starożytności po współczesność". Troje uczniów otrzymało wyróżnienie:
Piotr Dymek – nagroda za kreację aktorską,
Lena Łubianka – nagroda za rolę drugoplanową,
Julia Malec – nagroda za charakteryzację.
Dzięki przeglądowi mogły spotkać się na jednej scenie grupy teatralne tworzone przez dzieci i młodzież w różnym wieku oraz zaprezentować swoje umiejętności, a być może także znaleźć inspiracje, by twórczo kontynuować swoją przygodę z teatrem.
Ewelina Krzysztoń, Katarzyna Trafas
Rajd na powitanie wiosny
Jak co roku, uczniowie naszej szkoły spotkali się w barwnym korowodzie na powitanie wiosny. 22 marca dzieci Oddziału Przedszkolnego z uśmiechem na ustach wyruszyły szukać pierwszych oznak nowej pory roku. zdjęcia
wychowawcy klas 0
DZIEŃ ŚWIĘTEGO PATRYKA W NASZEJ SZKOLE
24.03.201816 marca w naszej szkole świętowaliśmy narodowe święto Irlandii - Dzień Świętego Patryka (St. Patrick’s Day).Everyone wants to be Irish on St. Patrick’s Day - głosi hasło na ten dzień, gdyż święto to obchodzone jest w wielu krajach na świecie i staje się coraz popularniejsze w Polsce. W tym dniu najważniejszą tradycją jest noszenie ubrań w kolorze zielonym. Zieleń to narodowy kolor Irlandii, nawiązujący do trawiastego koloru wyspy i symbolizujący koniczynę przypisaną tradycyjnie świętemu Patrykowi. Nie inaczej było w naszej szkole, gdzie korytarze szkolne klas IV-VI zazieleniły się od ubrań uczniów i przypiętych do nich trójlistnych koniczynek.
Ponadto, w celu przybliżenia idei święta patrona Irlandii, uczniowie z klas IV-VI na lekcjach języka angielskiego przedstawili prezentacje multimedialne, w których omówili postać św. Patryka, symbole oraz obchody tego radosnego dnia w Irlandii i na świecie. Wszystkim uczniom, którzy przyłączyli się do wspólnego świętowania serdecznie dziękuję!
Opracowała:
Marta Broniszewska
Gratulacje dla Zuzy i Marianny
21.03.2018W piątek, 16.03.18, w SP nr 1 w Plewiskach odbył się Gminny Konkurs „Łamańce językowe, czyli wierszyki łamiące języki” dla klas 1-3. Oj, nie było łatwo ! Można sobie języki połamać. Nasze uczennice godnie reprezentowały szkołę.
Uczennica klasy 3b, Zuzanna Roth, zajęła II miejsce
pierwszoklasistka Marianna Kaźmierczak ( 1c ) III miejsce.
Serdecznie im gratulujemy i życzymy powodzenia w rozwijaniu swoich umiejętności recytatorskich.
Anna Kaczmarek i Gabriela Ukaszewska
REKRUTACJA 2018/2019
Szkoła Podstawowa nr 1 im. Janusza Korczaka w Komornikach
ogłasza
rekrutację do klasy pierwszej i oddziału wychowania przedszkolnego na rok szkolny 2018/2019
szczegóły w zakładce REKRUTACJA
Obwód szkoły
Radni Gminy Komorniki podjęli 1 marca br. uchwałę, w której zdecydowali o nowym obwodzie szkół w Chomęcicach i Komornikach.
UWAGA: Nowe obwody obowiązują przy zapisach dzieci do klas I.
Praca
Szkoła Podstawowa nr 1 im. Janusza Korczaka w Komornikach nadal poszukuje nauczyciela matematyki na pełen etat/ umowa na zastępstwo/ praca od zaraz. Osoby zainteresowane, posiadające przygotowanie pedagogiczne i kwalifikacje do matematyki prosimy o przesyłanie CV drogę elektroniczną na adres : sekretariat@spkomorniki.pl
KLASA DWUJĘZYCZNA z językiem niemieckim w Szkole Podstawowej nr 2 w Plewiskach
16.03.2018W roku szkolnym 2018/2019 ponownie zostanie ogłoszony nabór do klasy dwujęzycznej z językiem niemieckim, nie tylko dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Plewiskach, ale także dla chętnych uczniów z Gminy Komorniki. W związku z powyższym zapraszamy na spotkanie informacyjne, które odbędzie się dnia 21 marca (środa) 2018 r. o godzinie 17.30 w auli.Podczas spotkania przedstawione zostaną warunki, jakie trzeba spełnić by aplikować do tej klasy, a zaproszeni prelegenci powiedzą o korzyściach, jakie daje dwujęzyczność.
Serdecznie zapraszamy
DYREKCJA i GRONO PEDAGOGICZNE
SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 2 W PLEWISKACHZapraszamy do włączenia się w obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
20.03.2018Na spotkanie w Katedrze, oprócz grup flażoletowych, zapraszamy serdecznie również wszystkich, którzy chcieliby wziąć udział w wydarzeniu. Każdy uczestnik spotkania otrzyma bezpłatnie specjalnie wydany na tę okazję śpiewnik.
Szczegóły programu tutaj przebieg uroczystości i nuty.
Dorota Błaszczyk, Iwona Chruściel
WYNIKI OGÓLNOPOLSKIEJ OLIMPIADY JĘZYKA ANGIELSKIEGO DLA UCZNIÓW KLAS 4-6
20.03.2018W styczniu tego roku, nasi uczniowie mieli okazję, po raz kolejny, współzawodniczyć z rówieśnikami z całej Polski w OGÓLNOPLSKIEJ OLIMPIADZIE JĘZYKA ANGIELSKIEGO „OLIMPUS”.
W zimowej edycji konkursu, dwóch uczniów z naszej szkoły otrzymało tytuł laureata:
- MARK CZAIŃSKI, z klasy 4b zajął 5 miejsce w Polsce, otrzymując dyplom laureata oraz nagrodę książkową.
- MICHAŁ SĘDZIŃSKI, z klasy 5e zajął 10 miejsce w Polsce, otrzymując dyplom laureata.
Pozostali uczniowie, zajmując od 17 do 35 miejsca w Polsce otrzymują dyplomy uznania.
GRATULUJEMY wszystkim uczestnikom i życzymy sukcesów w kolejnych konkursach językowych J
Katarzyna Trafas, Marta Broniszewska
XIX Międzyszkolny Konkurs Matematyczny dla uczniów Szkół Podstawowych klas 4 i 6 miasta Poznania i okolic
20.03.2018W piątek i w sobotę 9 i 10 marca w szkole Podstawowej nr 19 w Poznaniu odbył XIX Międzyszkolny Konkurs Matematyczny dla uczniów Szkół Podstawowych klas 4 i 6 miasta Poznania i okolic . Naszą szkołę reprezentowali: Franciszek Antonowicz IV f, Stanisław Dymek IV c, Jan Dymek IV c, Krzysztof Artiemjew VI a, Mateusz Dymek VI c
Konkurs składał się z dwóch etapów. W pierwszym etapie konkursu dla klas 6 wzięło udział 108 uczniów z 45 szkół. Do drugiego etapu zakwalifikowało się 23 uczniów, w tym Mateusz Dymek. Mateusz wywalczył wyróżnienie.
W pierwszym etapie konkursu dla klas 4 wzięło udział 124 uczniów z 47 szkół. Do drugiego etapu zakwalifikowało się 16 uczniów, w tym dwoje naszych uczniów: Stanisław Dymek i Jan Dymek. Stasiu i Janek wywalczyli tytuł laureata II stopnia.
Gratulujemy dużej wiedzy i umiejętności z matematyki. Życzymy dalszych sukcesów!
Gminny Drużynowy Konkurs Matematyczny LOGIX dla klas 6 i 7
19.03.2018Dnia 16 marca 2018r. czwórka uczniów z naszej szkoły wzięło udział w Gminnym Drużynowym Konkursie Matematycznym LOGIX dla klas 6 i 7 organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 2 im. Edwarda Raczyńskiego w Komornikach z okazji dnia Liczby Pi. Konkurs składał się w dwóch etapów: I etap (w macierzystej szkole) wymyślenie nazwy drużyny, wykonanie plakatu i napisanie wiersza związanego z liczbą Pi.
II etap: prezentacja wierszy i plakatów, rozwiązanie drużynowo 10 zadań.
Nasza drużyna w składzie: Antonina Szymabrewicz 6b, Maciej Patalas 6c, Mateusz Dymek 6c, Mariusz Waczyński 5b zdobyła pierwsze miejsce, pokonując 6 innych drużyn, składających się w większości z uczniów klas 7.
W ich ręce trafił puchar i dyplom. Uczniowie otrzymali również nagrody indywidualnie.
Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukces
Agnieszka Gałek
SZKOLNY KONKURS WIEDZY O POWSTANIU WIELKOPOLSKIM
19.03.2018Jak co roku w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim, mający na celu propagowanie wiedzy o tym, jakże ważnym dla wszystkich Wielkopolan, wydarzeniu.
Uczniowie klas IV-VI mieli do wyboru dwie formy udziału w konkursie: napisanie testu wiedzy lub przygotowanie prezentacji multimedialnej na jeden z trzech tematów – Życiorys uczestnika Powstania na terenie Gminy Komorniki,Przebieg Powstania na terenie Gminy Komorniki lub Najważniejsze momenty Powstania Wielkopolskiego.
Szczególne zainteresowanie uczniów wzbudziło przygotowanie prezentacji multimedialnej. Wszystkie nadesłane prace były poprawne i zgodne z wybranymi tematami. Troje uczniów wykazało się jednak ogromną kreatywnością i wnikliwością:
I miejsce - Jakub Krzywania 5d
II miejsce - Jakub Ciołek 4d
III miejsce - Marysia Karwowska 5c
W teście wiedzy na szczególną uwagę zasłużyło troje uczniów z klas IV i V, którzy osiągnęli najwyższe wyniki:
I miejsce - Jakub Ciołek 4d
II miejsce - Jakub Piechowiak 4d
III miejsce - Jakub Sznajder 5c
Zwycięzcom gratuluję sukcesu!
Jakub Podlewski
Pomagamy!
16.03.2018
Witam,nazywam się Agnieszka Kostańska. Założyłam zbiórkę na pomagam.pl dla Roberta Jóźwiak i córek. Jest to mój kolega z pracy, który w tragedii na Dębcu został ranny, a jego żona Magda zginęła. Proszę Was drodzy nauczyciele o pomoc w udostępnieniu zbiórki na terenie szkoły. Dziewczynki Asia (18), Natalka (10) zostały bez mamy. Za wszelką pomoc z góry dziękuję.Agnieszka Kostańska
REKOLEKCJE SZKOLNE 2018 – INFORMACJE
07.03.2018- Tegoroczne rekolekcje szkolne poprowadzą Misjonarze Oblaci z Obry: diakon Vadym i brat Paweł.
- Zajęcia będą odbywały się każdego dnia na sali gimnastycznej. Zajęcia będą miały interesującą i dynamiczną formę, połączoną z elementami multimedialnymi. Odbywać się one będą w sześciu lub pięciu blokach lekcyjnych – według następującego porządku:
PONIEDZIAŁEK 19.03.2018r
2)8:20-9:05 1a,1b,1c,1d,1e,2c,3j,5c
3)9:10-9:55 3b,3c,3e,3f,3g,5b
4)10:00-10:45 0a,0b,0c,0d,0e,0f,0g
5)10:55-11:40 5e,5d,5a,4f,4d,3h,3k
6)11:55-12:40 1f,1g,1h,2a,2b,3a,3d,3L,3Ł
7)12:50-13:35 4a,4b,4c,4e,3i,6a,6b,6c
WTOREK 20.03.2018r
2)8:20-9:05 1a,1b,1c,1d,1e,2c,3j,3k
3)9:10-9:55 3b,3c,3e,3f,3g,3h,4e
4)10:00-10:45 0a,0b,0c,0d,0e,0f,0g
5)10:55-11:40 6a,6b,6c,5b,5c,5d,5e,4c
6)11:55-12:40 1g,2a,3a,4b,3i,3L,3Ł,5a
7)12:50-13:35 1f,4d,4f,1h,2b,3d,4a
ŚRODA 21.03.2018r
2)8:20-9:05 1a,1b,1c,1d,1e,3c,3f
3)9:10-9:55 2c,3j,3k,3b,3g,3h,3e
4)10:10-10:50 koncert na hali dla wszystkich klas II-VI obecnych w szkole
„SYMFONIA NA SKRZYPCE I DJ-ja ”
5)10:55-11:40 5b,5c,5d,5e, 6a,6b
6)11:55-12:40 1f,1g,1h,2a,2b,4b
7)12:50-13:35 3d,3i,4a,4c,4d,4f
8)13:50-14:35 6c,3L,3Ł,4e,5a,3a
Hasło rekolekcji brzmi: WIARA, NADZIEJA,MIŁOŚĆ. Ideą rekolekcji jest, by każde z trzech zajęć było dla dzieci spotkaniem z osobą Pana Jezusa, który je bardzo kocha. Szczegółowe zagadnienia różnić się będą w zależności od wieku dzieci. Zasadniczo dotyczyć będą kwestii takich jak wiara i modlitwa.
„Łamańce językowe, czyli wierszyki łamiące języki”
14.03.2018W poniedziałek, 12.03.18, w bibliotece szkolnej odbył się konkurs recytatorski dla uczniów klas I-III. Uczniowie mieli trudne zadanie. Nie wystarczyło tylko ładnie zaprezentować wiersz dowolnego autora, ale przede wszystkim zmierzyć się z budową fonetyczną utworu. Zwycięzcy I, II i III miejsc będą reprezentować naszą szkołę w Gminnym Konkursie w SP nr 1 w Plewiskach, który odbędzie się 16.03.18
W etapie szkolnym: I miejsce zajęła uczennica klasy 3b – Zuzanna Roth
II miejsce uczennica klasy 1b – Julia Jaworska
III miejsce uczennica klasy 1c – Marianna Kaźmierczak
Dziewczynkom życzymy powodzenia w etapie gminnym i trzymamy kciuki.
Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie dziękujemy za udział. Kolejny konkurs już za rok.
Organizatorki konkursu:
Anna Kaczmarek i Gabriela Ukaszewska
Warsztaty „Majsterkowo”
14.03.2018Dnia 6 marca klasa 3b miała okazję uczestniczyć w bardzo ciekawych zajęciach. Dzięki uprzejmości Pani Edyty Florysiak, uczniowie zostali zaproszeni na warsztaty majsterkowania do niedawno otwartego sklepu Castorama w Poznaniu. Celem warsztatów było rozwijanie u dzieci zdolności manualnych, pobudzanie wyobraźni oraz rozwijanie zainteresowań w kierunku majsterkowania. Po przybyciu na miejsce, uczniowie ubrali się w fartuchy i z entuzjazmem przystąpili do pracy. A mieli do wykonania nie lada zadanie! Ku ich radości, samodzielnie stworzyli drewniane skrzynki. Posługiwanie się młotkiem i gwoździami nie sprawiło dzieciom najmniejszego problemu. Później przyszedł czas na malowanie skrzynek. W oczekiwaniu na wyschnięcie farby, uczniowie zwiedzili sklep. Piękne skrzynki dzieci zabrały ze sobą do szkoły. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że majsterkowanie to bardzo interesujące zajęcie.
Marta Lipińska
WIELKANOCNA ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI
14.03.2018TERMIN: 19.03-23.03.2018 R. MIEJSCE ZBIÓRKI: HOL SZKOŁY (PRZY GŁÓWNYM WEJSCIU) REKOMENDOWANE PRODUKTY:
MĄKA CUKIER OLEJ
MAKARON RYŻ PŁATKI ŚNIADANIOWE
KASZA KONSERWY SŁODYCZE
ZEBRANE DARY ZOSTANĄ PRZEKAZANE DO BANKU ŻYWNOŚCI.
LICZYMY NA OTWARTOŚĆ I SZCZODROŚĆ WASZYCH SERC! J
-
Dni Matematyki w klasach 1-3
13.03.201812 marca 2018r. w klasie 3Ł i 3K odbył się Dzień Matematyki. Celem przedsięwzięcia było popularyzowanie matematyki wśród uczniów edukacji wczesnoszkolnej i uświadomienie, że znajomość przedmiotu jest niezbędna w życiu codziennym. Uczniowie zmagali się z różnymi formami zabaw matematycznych, brali udział w grach edukacyjnych i łamigłówkach. Pracowali w grupach, co sprawiło, że nikt nie czuł się osamotniony i nie obawiał się porażki.
Dzień Matematyki przebiegał w wesołej atmosferze. Można było zauważyć wśród dzieci zdrową rywalizację, wszyscy uczniowie pokazali, że potrafią współpracować i dzielić się swoją wiedzą. Obchody Dnia Matematyki wzbudziły w uczniach wiele pozytywnych emocji, a matematyczne święto pozostanie w ich pamięci.
Marta Maciejewska
-
Lapbook w pracy nad lekturą
13.03.2018Lapbooki to w wolnym tumaczeniu- książki na kolanach. Stały się chwytliwym trendem edukacyjnym, po który chętnie sięgają nauczyciele niemalże każdego przedmiotu. Są przeznaczone zarówno dla dzieci jak i młodzieży, cechują się swobodą w zakresie techniki wykonania, dzięki czemu nie krępują najśmielszych pomysłów. Przypominają plakaty, ponieważ są wykonywane na papierze różnego formatu, posiadają tytuł i mnóstwo ruchomych, kolorowych elementów przykuwających uwagę.
Lapbooki sprawiają, że dzieci mogą wszechstronnie się rozwijać i kreatywnie realizować powierzone im tematy prac, to nauka przez zabawę.
Z lapbookiem pierwszy raz na lekcji języka polskiego zmierzyli się uczniowie klas: 6a i b, którzy wykonali prace podsumowujące omawianie lektur obowiązkowych tj. „Szatan z siódmej klasy”- Kornela Makuszyńskiego oraz „Przypadki Robinsona Crusoe”- Daniela Defoe. Pomysł wykonania lapbooków przypadł uczniom do gustu, ponieważ to oni decydowali o szacie graficznej i merytorycznej. Prace oscylowały wokół charakterystyk głównych bohaterów, najistotniejszych wydarzeń i miejsc związanych z życiem wybranej postaci. Bardzo rzadko pomysły powtarzały się, uczniowie chętnie opowiadali o swoich pracach i z zainteresowaniem słuchali prezentacji kolegów. Efekty pracy uczniów można podziwiać na zdjęciach.
Dominika Jiers
-
Koło Młodego Melomana zaprasza
12.03.2018do Auli Uniwersyteckiej w Poznaniu
w sobotę, 17 marca 2018 r.,
godz. 11:00- 12:00
- HOP! W HIP-HOP
-
Monteverdi zapoczątkował rap, Bach miał świetne bity, Mozart robił doskonałe sample. Nie wierzycie? Zatem hop w historię muzyki z przymrużeniem oka. Marzena Michałowska, Daniel Moszczyński i Wrocławska Orkiestra Barokowa przedstawią dzieje muzyki od Monteverdiego do hip-hopu.
Marzena MICHAŁOWSKA – sopran
Jarosław THIEL – dyrygent
Wrocławska Orkiestra BarokowaDaniel MOSZCZYŃSKI – wocal
Jan ADAMCZEWSKI – saksofon
Jacek SZWAJ – fortepian
Bartek PIETSCH – gitara basowa
Waldemar FRANCZYK – perkusja -
Zbiórka o godz. 10.30 przed aulą, dojazd własny,
koszt wejściówki: 15 zł.
Formularz zgody na udział w koncercie do odebrania w portierni.
-
-
-
-
Warsztaty z żuławskim serowarem
12.03.2018W poniedziałek i wtorek (5-6 marca) aromat pieczonego ciasta wypełniał szkolne korytarze i docierał na kolejne piętra naszej szkoły.
Zakwas, zaczyn, mąka razowa, otręby, podpuszczka. Co to takiego? Dzięki spotkaniu z żuławskim serowarem, panem Krzysztofem Jaworskim, nie tylko wzbogaciliśmy nasz kulinarny słownik, ale także zdobyliśmy nowe umiejętności.
Drugo- i trzecioklasiści uczestniczący w warsztatach, poznali dawny świat kuchni tradycyjnej. Wytwarzali ciasto chlebowe na zakwasie, ozdabiali przyprawami. W czasie, gdy wypiekał się chleb, pan Krzysztof opowiadał dzieciom legendę związaną z chlebem, pochodzącą ze stron nadbałtyckich i śpiewał piosenki.
Przyszedł czas na odkrywanie tajemnic wytwarzania masła. Siła mięśni przydała się bardzo. Po zmaśleniu śmietany, degustacja. Świeże masło z domową drożdżówką smakowało wybornie. A jak zaczarować mleko, aby powstał ser? Młodzi serowarzy już poznali tę tajemnicę i w nagrodę znów zajadali. Tym razem były to pyszne własnoręcznie zrobione desery serowe.
Dwie godziny własnej aktywności i satysfakcja z jej efektów. Nie tylko wiem, ale także umiem i potrafię. To chyba najlepsza rekomendacja. Warsztaty z panem Krzysztofem Jaworskim warto polecić każdemu.
Dorota Błaszczyk
-
„Dwie strony sieci” z wizytą w naszej szkole
07.03.2018„Dwie strony sieci” to projekt realizowany między innymi przez Komendę Wojewódzką Policji w Poznaniu i Fundację BZ WBK. W ramach tego programu 5 marca w naszej szkole mieliśmy przyjemność gościć komisarza Michała Królikowskiego oraz podkomisarza Szymona Witczaka z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. Audytorium stanowili rodzice naszych uczniów, którzy zaproszeni przez Dyrekcję Szkoły licznie przybyli na szkolenie. Tematyka prywatności danych, bezpieczeństwa w sieci oraz odpowiedzialnego i świadomego korzystania z zasobów i możliwości Internetu to tylko niektóre wątki poruszone podczas spotkania. Policjanci przestrzegali, pouczali i pokazywali niekiedy poruszające przykłady ze swojej codziennej pracy. Wszystko po to, aby uświadomić nam zagrożenia w sieci, które dotyczą zarówno dzieci jak i dorosłych. Jesteśmy przekonani, że warto poruszać tematykę cyberprzemocy i zamierzamy kontynuować tego typu działania na terenie naszej szkoły.
Dziękujemy organizatorom i wszystkim uczestnikom!
Kinga Kobrzyńska
-