• Randka w ciemno z książką
     • Randka w ciemno z książką

     • W bibliotece szkolnej z okazji Walentynek, odbyła się akcja czytelnicza ,,Randka w ciemno z książką”.

      Już od samego rana w bibliotece pojawili się czytelnicy. Mogli oni wybrać sobie do wypożyczenia książkę – niespodziankę. Ponieważ książki były opakowane, dzieci wybierały książkę nie sugerując się okładką, tytułem, tematyką.Taka niecodzienna forma wyboru lektury cieszyła się ogromnym zainteresowaniem! Do zabawy przyłączyli się zarówno uczniowie, jak i nauczyciele.

      Wszystkim, którzy zdecydowali się na ,,Randkę w ciemno z książką” życzę wielu miłych chwil z lekturą.

       

      Gabriela Ukaszewska

    • Klasa 7b podczas akcji "Włącz kamerkę!"
     • Akcja "Włącz kamerkę!"

     • Kiedy pandemia zatrzymała nas po dwóch stronach ekranu, okazało się, że spotkania ograniczone do przekazu ustnego to za mało. Na szczęście Microsoft Teams daje bardzo dużo możliwości. I tutaj narodził się pomysł na wspólną zabawę, która przerodziła się w akcję „Włącz kamerkę!”. Każda klasa wybrała wspólny motyw, następnie włączyliśmy kamerki i ustawiliśmy ustalone wcześniej tło i tak powstały pamiątkowe zdjęcia. Efekty przerosły nasze oczekiwania, a śmiechu było przy tym co niemiara.

      Chcieliśmy tą akcją przekazać uczniom, że są nam potrzebni i że to tak naprawdę z ich twarzy, z ich reakcji buduje się nasza dydaktyka i wzajemna relacja.

       

      Zachęcamy do obejrzenia zdjęć.

      Kinga Kobrzyńska, Ewelina Krzysztoń

    • Pasowanie nowych czytelników
     • Nowi czytelnicy

     • W pierwszym tygodniu lutego, uczniowie z klas pierwszych, zostali pasowani na czytelników biblioteki szkolnej. Podczas swojej pierwszej wizyty w bibliotece, zapoznali się z zasadami wypożyczania , zachowania, poszanowania książek. Uczniowie chętnie odpowiadali na pytania, dzielili się informacjami na temat korzystania z biblioteki, mówili o swoich doświadczeniach czytelniczych.

      Na zakończenie, z wielką ochotą i entuzjazmem dokonali wyboru książki do wypożyczenia. Pierwszoklasiści otrzymali także wyprawkę czytelniczą, która przygotowana została przez Instytut Książki, w ramach kampanii ,,Mała książka – wielki człowiek”.

      Oby pierwsza wizyta w bibliotece była zachętą do jej częstego odwiedzania i korzystania ze zbiorów.

       

      Gabriela Ukaszewska

    • Dzień Bezpiecznego Internetu 
     • Dzień Bezpiecznego Internetu 

     • Dzień Bezpiecznego Internetu – święto obchodzone w całej Europie w pierwszej połowie lutego. Został ustanowiony z inicjatywy Komisji Europejskiej w ramach programu "Safer Internet". Celem ustanowienia takiego dnia było zwrócenie uwagi na kwestię bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.

      W naszej szkole w klasach 1-3 również zaakcentowaliśmy wydarzenie organizując akcję „Bezpieczeństwo w Sieci”. Wychowawcy klas przeprowadzili cykl pogadanek dotyczących bezpiecznego Internetu. Zapoznali uczniów z przewodnikiem pt. „Bezpiecznie w sieci”, po którym przeprowadzał ich Cybernik. Uczniowie obejrzeli też krótkie filmy poruszające problematykę zagrożeń internetowych. Dzieci bardzo chętnie i rzeczowo wypowiadały się na temat korzyści jak i zagrożeń  wynikających z posługiwania się Internetem. Sami uczniowie także angażowali się w akcję przygotowując prezentacje multimedialne i wygłaszając referaty dotyczące bezpieczeństwa w sieci. Dzięki tym działaniom uczniowie uczyli się jak bezpiecznie korzystać z Internetu, postępować zgodnie z prawem, nie narażając się na niebezpieczeństwo.  Uświadomili sobie, że Internet jest bezpieczny, ale pod warunkiem, że rozważnie się z niego korzysta. Mali uczniowie przygotowali też wystawę plakatów dotyczących zagrożeń w sieci. Prace ozdabiają korytarze szkolne przypominając podstawowe zasady bezpieczeństwa i informując o zagrożeniach.

       

      Marta Maciejewska, Iwona Jankowiak, Agnieszka Łysak

       

    • Konkursowe maski karnawałowe uczniów
     • Czar karnawału!

     • Podczas karnawału każdy powinien wybrać się chociaż na jeden bal! Dopełnieniem stroju jest maska karnawałowa. W tym roku w związku z pandemią czas karnawału jest inny. Na zajęciach dzieci zostały zapoznane z tradycjami karnawałowymi w Polsce i na świecie. Na zakończenie cyklu lekcji został zorganizowany konkurs na maskę karnawałową. Maski wykonane przez naszych uczniów są zachowaniem tradycji.

      Prace zostały ocenione przez panią plastyk Agatę Rochowiak w trzech kategoriach.

       

      Z radością ogłaszamy wyniki konkursu "Maska karnawałowa"

       

      W kategorii klas pierwszych:

      I miejsce - Daniil Dimov (klasa 1b)

      II miejsce - Ignacy Winkowski (klasa 1d)

      III miejsce - Zofia Jankowska (klasa 1c)

      Wyróżnienia: Zofia Wolnowska (klasa 1d), Dominik Kasprzak (klasa 1d), Hanna Kufel-Ostrowska (klasa 1b), Antoni Bela (klasa 1c)

       

      W kategorii klas drugich:

      I miejsce - Patrycja Jankowiak (klasa 2a)

      II miejsce - Weronika Wieczorek (klasa 2a)

      III miejsce - Tamara Witkowska (klasa 2d)

      Wyróżnienia: Wiktoria Odachowska (klasa 2e), Wiktoria Surdykowska (klasa 2a), Laura Makowska (klasa 2d)

       

      W kategorii klas trzecich:

      I miejsce - Lena Kostańska (klasa 3d)

      II miejsce - Zofia Marciniak (klasa 3b)

      III miejsce - Karol Olek (klasa 3b)

       

      Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy, a laureatom gratulujemy!

      Iwonka Jankowiak

      Monika Sternal

    • Konkurs matematyczny Złota Żaba
     • Konkurs matematyczny Złota Żaba

     • W dniu 10 lutego w naszej szkle odbył się szkolny etap konkursu matematycznego ZŁOTA ŻABA. Z zadaniami zmagało się 16 uczestników. Pragniemy poinformować, że do finału zakwalifikowali się: Mateusz Suliga z klasy 8b oraz Mariusz Waczyński z klasy 8b. 

      Serdecznie gratulujemy wyników i życzymy dalszych sukcesów.

      Elżbieta Gęsior, Katarzyna Kłos-Regulska

    • zdalne nauczanie
     • Komunikat - zdalne nauczanie

     • Szanowni Rodzice!

      Od wielu miesięcy zmagamy się ze zdalną edukacją. Choć wiemy, że nigdy nie zastąpi nauki stacjonarnej, na bieżąco staramy się ją doskonalić. Dlatego, mając na uwadze dobro i rozwój wszystkich uczniów oraz podniesienie jakości i efektywności zdalnego nauczania, wspólną decyzją Rady Rodziców i Rady Pedagogicznej wprowadzamy nowe rozwiązanie - obowiązek włączania kamer na lekcjach zdalnych. Jesteśmy świadomi, że decyzja ta z różnych względów spotyka się z obawami wielu  rodziców i uczniów, mamy jednak pewność, że wpłynie korzystnie na dalszą edukację. Zdajemy sobie także sprawę z wielu problemów technicznych, które możemy napotykać wprowadzając w/w rozwiązanie, w związku z tym wychowawcy przesłali do Państwa formularze dot. dostępu do niezbędnego w edukacji zdalnej sprzętu. Umożliwi nam to wykrycie wszelkich barier i znalezienie, we współpracy z Państwem, rozwiązania danego problemu. W przypadku jakichkolwiek problemów lub wątpliwości prosimy o bezpośredni kontakt z wychowawcami.

       

      Prosimy o zapoznanie się ze zmianami w Regulaminie kształcenia na odległość (zobacz regulamin), który będzie obowiązywał od 22 lutego 2021 r.  

      Grono Pedagogiczne

    • autobus szkolny
     • Zmiany w kursowaniu autobusu

     • Szanowni Państwo, 

      Od najbliższego poniedziałku, tj.15.02.2021 r. do czasu obowiązywania nauki zdalnej w klasach IV – VIII, po konsultacjach z dyrekcją Szkoły Podstawowej nr 2 w Komornikach, Radą Rodziców Szkoły Podstawowej nr 1 oraz PUK Komorniki, wprowadzona została korekta popołudniowych godzin kursowania autobusu. 

      W chwili obecnej nauka stacjonarna w szkołach dotyczy jedynie klas I-III, a popołudniowe godziny kursowania autobusu (godz. 13.57 oraz 14.53 z SP1) są zupełnie niedostosowane do planu lekcji w tych klasach. Z informacji wynika również, że z autobusu zupełnie nie korzystają też uczniowie Szkoły podstawowej nr 2 w Komornikach, a autobus nawet się przy tej szkole nie zatrzymuje.  

      Uwzględniając powyższe argumenty, informujemy, że:

      od 15 lutego do chwili powrotu do szkół uczniów klas IV-VIII zmianie ulegają godziny odjazdów autobusu w następujący sposób: 

      • kurs z SP1 z godz. 13.57 przeniesiony zostaje na godz. 11.55 (kiedy kończą lekcje dzieci z I zmiany) 
      • kurs z SP1 z godz. 14.53 przeniesiony zostaje na godz. 15.45, kiedy kończą lekcje dzieci z II zmiany 

      Liczymy, że tymczasowa zamiana godzin pozwoli usprawnić możliwość parkowania, rozwiązać problem dojazdu po lekcjach uczniów z 2 zmiany (kl. II i kl. III) oraz wyeliminować tzw. puste kursy.  

       

      Dyrekcja oraz Rada Rodziców 

      Szkoły Podstawowej nr 1 im.J.Korczaka

      w Komornikach

    • SBO
     • Szkolny Budżet Obywatelski

     • Pierwsze edycja Szkolnego Budżetu Obywatelskiego zrealizowana!

      Szkolny Budżet Obywatelski (SBO) to nauka funkcjonowania społeczeństwa obywatelskiego w praktyce, dostosowana do potrzeb i wymagań młodzieży. Dzięki możliwości realizacji wybranego przez społeczność szkoły projektu, SBO posiada niemal wszystkie cechy samorządowego budżetu partycypacyjnego. Nie jest to więc tylko symulacja, ale autentyczny proces konsultacyjny oparty na partycypacji, a jego bezpośredni rezultat – zrealizowany projekt młodzieżowy – staje się wręcz namacalny dla uczniów. Wszystko po to by pokazać, że warto być zaangażowanym młodym obywatelem!

      Pierwsza edycja Szkolnego Budżetu Obywatelskiego była elementem przedsięwzięcia pt. „DziałaMY! Program rozwoju edukacji obywatelskiej w Metropolii Poznań” współfinansowanego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020. Projekt „DziałaMY!”, a w jego ramach SBO były realizowane we współpracy ze Stowarzyszeniem Metropolia Poznań oraz Stowarzyszeniem Centrum Rozwoju Edukacji Obywatelskiej CREO z Poznania, którzy byli realizatorami Projektu. W zrealizowanej edycji SBO w naszej szkole, brały udział dwa projekty: „Atrakcyjna przerwa z grami podłogowymi”, złożony przez p. Dyrektor Hannę Drapiewską oraz „Przerwy z nutką rywalizacji” zaproponowany przez p. Jakuba Podlewskiego, nauczyciela historii w naszej szkole. Projekty były zgłaszane od 05.10.2020 r. do 18.10.2020 r., a następnie sprawdzane i opiniowane. Głosowanie odbywało się zdalnie w dniach 26.10.2020 r. – 30.10.2020 r.

      Głosowanie wyłoniło zwycięski projekt „Przerwy z nutką rywalizacji”, na który zostało oddanych 99 głosów. Wybrany projekt został zrealizowany w postaci zakupu trzech gier zręcznościowych: piłkarzyki, cymbergaj i bilard, które uatrakcyjnią czas spędzony na przerwach międzylekcyjnych uczniom klas 4-8 po powrocie do nauki stacjonarnej.

       

      Szkolne koordynatorki SBO

      Anna Wiśniewska i Marta Broniszewska

    • Szkoła Promująca Zdrowie - logo
     • SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE

     • Ponownie w gronie Wielkopolskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie

      Od listopada 2014 r. Szkoła Podstawowa nr 1 im. Janusza Korczaka w Komornikach należy do Wielkopolskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie. Oznacza to, że „szkoła realizuje standardy szkoły promującej zdrowie, podejmuje systemowe działania na rzecz zdrowia całej społeczności szkolnej, swoją pracę poddaje rzetelnej autoewaluacji, a swoimi doświadczeniami dzieli się z innymi”. Zaszczytny tytuł Szkoły Promującej Zdrowie nadawany jest specjalnym certyfikatem na 5 lat. Po 5 latach pracy nad corocznymi problemami priorytetowymi i podejmowania działań mających na celu poprawę zdrowia społeczności szkolnej we wszystkich jego aspektach podjęliśmy starania o ponowne ubieganie się o certyfikat wojewódzki. Zespół ds. Szkoły Promującej Zdrowie w utrudnionych pandemicznych warunkach dokonał autoewaluacji pracy w zakresie realizacji dwóch standardów SzPZ („Klimat społeczny sprzyja zdrowiu i dobremu samopoczuciu uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz rodziców uczniów.”, „Szkoła realizuje edukację zdrowotną uczniów, nauczycieli i pracowników niepedagogicznych oraz dąży do poprawy jej skuteczności.”), przeprowadził badania klimatu szkoły przy pomocy ankiet, wywiadów, analizy rysunków i wypowiedzi pisemnych, określił problem priorytetowy na rok szkolny 2020/2021 i zaplanował pracę na ten rok. Wszystkie wymagane dokumenty przesłaliśmy do Kuratorium. Nasze dokonania zostały ocenione bardzo pozytywnie, co znalazło odzwierciedlenie w ponownym przyznaniu certyfikatu i przedłużenia naszego członkostwa w gronie Szkół Promujących Zdrowie na kolejne 5 lat. Mamy nadzieję, że również w ciągu tego czasu będziemy wspólnie pracować nad tym, aby Szkoła Podstawowa nr 1 była przyjaznym miejscem dla wszystkich, którzy są z nią w jakiś sposób związani: uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników niepedagogicznych, a nasze działania będą dobrym przykładem dla innych. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu.

       

      Koordynatorzy projektu SzPZ

      Katarzyna Proch, Agnieszka Kuster

      [na zdjęciach certyfikaty nadane naszej szkole]

    • Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych
     • Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych

     • Szanowni uczniowie oraz rodzice uczniów klas 8,

      Uprzejmie informujemy, że Ministerstwo Edukacji i Nauki udostępniło już terminy postępowania rekrutacyjnego i składania dokumentów do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych i klas wstępnych szkół ponadpodstawowych. Ustalony harmonogram postępowania rekrutacyjnego do szkół dla młodzieży dostosowany jest do zmienionego harmonogramu przeprowadzanych egzaminów ósmoklasisty, w tym terminu wydania zaświadczenia o wyniku tego egzaminu przez Okręgowe Komisje Egzaminacyjne. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie:

       

      https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/terminy-rekrutacji-do-szkol

    • 4 lutego - Światowy Dzień Walki z Rakiem
     • 4 lutego - Światowy Dzień Walki z Rakiem

     • Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem to święto, które zostało ustanowione na Światowym Szczycie Walki z Rakiem zorganizowanym pod egidą prezydenta Francji i dyrektora generalnego UNESCO w lutym 2000 roku w Paryżu. Na spotkaniu przyjęto Kartę Paryską, w myśl której rządy krajów świata, które ją podpisały, zobowiązały się do stworzenia programów zapobiegających i metod leczenia chorób nowotworowych. Z okazji obchodzonego w dniu 4 lutego XXI Światowego Dnia Walki z Rakiem przygotowałyśmy materiały psychoedukacyjne: „Jak rozmawiać z dzieckiem o profilaktyce?” oraz „Mam haka na raka - profilaktyka chorób nowotworowych”. Zachęcamy uczniów i rodziców do zapoznania się z nimi w prowadzonej przez nas na stronie internetowej szkoły zakładce kącik psychoedukacyjny.

      Link do artykułu dla rodziców

      Link do artykułu dla uczniów

      Wioletta Wardziak-Lubka

      Aleksandra Hak

      psychologowie szkolni

    • Dyżury psychologów w II półroczu
     • Dyżury psychologów w II półroczu

     • Uprzejmie informujemy, że nasi psychologowie nieustannie pełnią dyżury konsultacyjne dla wszystkich rodziców  i uczniów.

      Poniżej podajemy godziny dyżurów stacjonarnych dla uczniów klas 1-3 oraz on-line dla uczniów klas 4-8 (na platformie MS Teams), a także godziny dyżurów stacjonarnych i on-line dla rodziców. Rodzice uczniów mogą, tak jak dotychczas, kontaktować się przez Librusa, platformę MS Teams i telefonicznie pod nr telefonu (61) 810 85 31 wew. 507.

    • „Z kulturą za pan brat”
     • „Z kulturą za pan brat”

     • Świetlicowy konkurs „ Z kulturą za pan brat” dla uczniów klas 2 i 3

       

      W dniu 27 stycznia 2021r. w naszej szkole odbył się finał świetlicowego konkursu: ,, Z kulturą za pan brat” dla uczniów klas 2 i 3.

      Do konkursu głównego przystąpiło trzech najlepszych uczniów ze świetlicy klas II i trzech najlepszych uczniów z klas III - ,,Świetlicowych mistrzów dobrych manier z klas II i klas III”. Wyłonieni oni zostali w eliminacjach na podstawie rozwiązanego testu, wskazówek organizatora i podanych kryteriów.

      W finale uczniowie walczyli indywidualnie o tytuł:

      ,, Świetlicowego króla/królowej dobrych manier” ( osobno z klas II i III ).

      Dzieci rozwiązywały zadania praktyczne i teoretyczne dotyczące zasad kulturalnego zachowania się w różnych sytuacjach.

       

      ,, Królową dobrych manier ze świetlicy klas 2” została Zosia Kubiak z klasy 2 e.

      ,, Królem dobrych manier ze świetlicy klas 3” został Krzysztof Anders z klasy 3 e.

       

      Wszyscy uczestnicy finału wykazali się dużą wiedzą o kulturalnym zachowaniu się i swoją postawą        udowodnili, że:,, Kto ma kulturę, wejdzie na górę!”.

      Gratulujemy Wam!

       

       

       

      Organizator: Małgorzata Woźniak

       

      [na zdjęciach uczniowie klas 2 i 3 podczas konkursu]

    • WITAMY PO FERIACH W ŚWIETLICY
     • WITAMY PO FERIACH W ŚWIETLICY

     • Nareszcie znów jesteśmy razem.

      W świetlicy możemy wspólnie spędzać czas, bawić się, tworzyć, dzielić swoimi pasjami.

      Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego.

       

      Pozdrawiamy,

      Wychowawcy świetlic

    • Tydzień nauki w szkole - jesteśmy przeszczęśliwi!
     • Tydzień nauki w szkole - jesteśmy przeszczęśliwi!

     • 18 stycznia już od godzin porannych w całej szkole panowało szczęście i wielkie poruszenie. Z każdej strony niósł się po korytarzach odgłos radości. Fajnie jest wrócić do szkoły - powtarzały sobie dzieci z SP nr 1 w Komornikach, które od ponad tygodnia mogą wraz z koleżankami i kolegami z klasy uczyć się razem. Radość była jeszcze większa, gdy za oknami szkoły pojawił się upragniony śnieg. Nauczyciele wraz z uczniami postanowili wykorzystać uroki zimy i wyruszyć na boiska szkolne, aby zaznać zimowego szaleństwa. Na kolejne dni i tygodnie przygotowane są dla dzieci konkursy i projekty.

      Cieszymy się, że jesteśmy znowu razem!!!

      Wychowawcy klas 1-3

      [na zdjęciach zimowe zabawy uczniów klas 1-3]

    • Nowy plan lekcji
     • Nowy plan lekcji

     • W zakładce Plan Lekcji opublikowany został plan na drugi semestr roku szkolnego 2020/2021. Plan ważny jest od 01.02.2021.

    • „Radosna bombka z życzliwym słowem”
     • „Radosna bombka z życzliwym słowem”

     • W Szkolnym Konkursie Plastycznym dla klas 1-3 „Radosna bombka z życzliwym słowem” dyplomy otrzymują:

      1 miejsce- Hanna Kufel-Ostrowska klasa 1b

      2 miejsce – Antoni Żurczak klasa 2e

      3 miejsce – Ignacy Winkowski klasa 1d

       

      Wyróżnienia :

      Dominik Kasprzak klasa 1d, Zofia Gałyńska klasa 2e, Olga Jóźwiak klasa 2f

      Tegoroczne święta były inne niż dotychczas, inna była również nauka szkolna. Podczas pandemii nie zabrakło życzliwości i przesyłania dobrych, miłych słów przekazanych na Waszych bombkach. Cieszymy się, że konkurs spotkał się z dużym zainteresowaniem. Mamy nadzieję, że dobroć i życzliwość zagości w Waszych sercach przez cały rok.

       

       

      Organizatorki konkursu: Monika Jakielczyk-Jankowska, Marta Lipińska, Katarzyna Proch, Hanna Woźniak

      [na zdjęciach prace konkursowe uczniów]

    • "Ferie w domu"- szkolny konkurs
     • "Ferie w domu"- szkolny konkurs

     • „Ferie w domu, czyli podziel się pomysłem na spędzenie wolnego czasu” – wyniki szkolnego konkursu klas 1-3. Skończyły się ferie – jakże inne niż zawsze. Ferie w czasie pandemii były ogromnym wyzwaniem dla wszystkich. Jak sobie radziliśmy? Każdy znalazł jakiś sposób, aby zorganizować sobie wolny czas. Poniżej prezentujemy pomysły nagrodzonych  prac (może ktoś z nich skorzysta).

      I miejsce – Ignacy Łuczak 1b

      W czasie ferii nauczył się grać w szachy, dzięki którym ćwiczył koncentrację i myślenie strategiczne. Pomagał również  mamie układać skomplikowane puzzle. Często korzystał ze spacerów, podczas których obserwował ptaki ( zarówno te w zagrodach , jak i klucze ptaków na niebie).

      II miejsce – Robert Jackowski 1a

      Robert uwielbia pociągi i lubi nimi podróżować. Nie mogło zabraknąć ich w czasie ferii. Całą rodziną odbyli podróż zabytkowym parowozem na trasie Szreniawa – Poznań Główny.

      III miejsce – Hania Kufel-Ostrowska 1b

      Hania z kolei w czasie ferii rozpoczynała dzień od zabawy kolorowymi figurkami i lektury książeczek „ Przyjaciele z lasu”. Po obiedzie , wspólnie z rodzicami, grała w gry planszowe, a wieczorami spotykali się w „domowym kinie”. Hania poleca film „Awatar: Legenda Aanga”.

       

      Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie, a zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszej kreatywności.

      Anna Kaczmarek i Gabriela Ukaszewska

      [na zdjęciach prace konkursowe uczniów]