12 października 2023 roku kolejny raz świętowaliśmy w naszej szkole uroczystość – Kolorowy Dzień Patrona Szkoły – Janusza Korczaka oraz Dzień Edukacji Narodowej. Tego dnia uczniowie i nauczyciele ubrani byli w kolorowe stroje - różne na poszczególnych poziomach klas. W organizację imprezy w sposób szczególny włączyli się uczniowie. Michał Więcław - uczeń klasy 3c poprowadził warsztaty dla klas szóstych ,,Muzyka jest wszędzie, czy ją słyszysz?”. Dzielił się swoją pasją. Opowiedział o procesie tworzenia muzyki i wykorzystaniu dźwięków otoczenia oraz efektów specjalnych. Uczennice klasy 5a (Laura Walawender, Alicja Przechrzta, Aurelia Potrykowska, Ewelina Nagelska) przybliżyły uczniom klas trzecich nowe przedmioty, które są dla uczniów przyszłych klas czwartych wielką niewiadomą. Dziewczęta z klasy 6b (Asia Pogorzelska, Maja Sypniewska, Oliwia Garbowska, Zosia Marciniak, Ewa Gajewska i Julia Kuś) opowiadały o swoich pasjach i zainteresowaniach. Byli też inni uczniowie, którzy w niezwykle ciekawy i kompetentny sposób przygotowali zajęcia wzbogacone prezentacją multimedialną oraz licznymi rekwizytami. To na nich dowiedzieliśmy się: jak zostać hokeistą, jak napisać własną książkę albo jak zrobić na szydełku przytulankę.
Na uczniów w tym szczególnym dniu czekało jeszcze wiele atrakcji, zamiast typowych lekcji odbyły się pokazy, warsztaty i prezentacje. Uczniowie zgłębiali swoją wiedzę na temat życia i twórczości patrona szkoły. Oglądali prezentacje i filmy o Januszu Korczaku, przypomnieli prawa i obowiązki ucznia, czytali utwory, rysowali portret Korczaka. Cała społeczność szkolna uczestniczyła w wielu ciekawych warsztatach tematycznych np. czytelniczych i literackich. W tym dniu gościliśmy mamy i babcie uczniów, które czytały dzieciom książki w ramach akcji „Dorośli czytają dzieciom”. Na zajęciach plastycznych uczniowie tworzyli korytarzowe malowanki „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat.”
Podczas obchodów Kolorowego Dnia Patrona odbyły się również warsztaty charakteryzatorskie i perukarskie, które prowadziła pani Alicja Magnus z Teatru Nowego w Poznaniu. Uczniowie poznali charakter pracy charakteryzatora, dowiedzieli się też jak powstają na scenie efekty specjalne – krew, otarcia, siniaki, blizny, sztuczne łzy.
Uczniowie z klasy 1E gościli na zajęciach panią Sonię Żukowską – mamę uczniów naszej szkoły, która przeprowadziła warsztaty doświadczalne. Pani Hanna Frankiewicz prowadziła warsztaty z aromaterapii, które miały na celu łagodzenie napięcia nerwowego, uspokojenie, poprawę nastroju. Pozwoliły wyciszyć się na chwilę.
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej uczniowie klas drugich, uczęszczający na kółko teatralne, wystąpili w pięknej inscenizacji pt. „Cyrk”, nad którą czuwała pani Małgorzata Woźniak. Natomiast artyści z zespołu „Tęczowe Nutki” zaśpiewali i zagrali wesołe piosenki pod kierunkiem p. Doroty Błaszczyk i p. Iwony Chruściel. Uczeń Jurek Kubasik zaprezentował hiszpański utwór na gitarze, który zadedykował wszystkim nauczycielom. Na zakończenie uroczystości młodzi artyści rozdali laurki nauczycielom i pracownikom szkoły.
Tego dnia również ósmoklasiści zadebiutowali na deskach teatralnych. Przygotowali przedstawienie pt. „Trzy światy”, w którym wcielili się w role uczniów, nauczycieli i rodziców. W niezwykle humorystyczny sposób zaprezentowali sceny z życia szkoły, a teksty wygłaszane ze sceny oparli na nie byle jakich pierwowzorach – „Panu Tadeuszu” Adama Mickiewicza oraz „Beniowskim” Juliusza Słowackiego.
Pani Anna Dąbrowicz przygotowała dla uczniów klas 7-8 warsztaty "Spotkanie II stopnia ze sztuczną inteligencją". Uczniowie przetestowali komunikator Chat GTP. Polecenia miały różnorodny charakter: szkolny, z życia codziennego, humorystyczny. Analizowali wypowiedzi również pod różnym kątem: prawdziwości informacji, dokładności opisu, poprawności językowej. Ponadto uczniowie wskazywali konkretne przykłady obcowania na co dzień ze sztuczną inteligencją. W podsumowaniu warsztatów wszyscy uczestnicy zostali poproszeni o podanie pierwszego - najważniejszego ich zdaniem - słowa kojarzonego z AI (sztuczna Inteligencja). Odpowiedzi udzielane były poprzez aplikację Mentimeter i anonimowo pojawiały się na wielkim ekranie. Tym sposobem z warsztatów uczniowie wyszli bogatsi o nowe doświadczenie, zachęceni do zgłębiania nowych technologii, ale również świadomi zagrożeń z niewłaściwego wykorzystania "mocy" AI.
Warsztaty geograficzne prowadzone przez panią Iwonę Rau-Wawrzyniak uwrażliwiły dzieci na różnorodność świata.
Święto szkoły było pełne wrażeń i radości. Mamy nadzieję, że uczniowie stali się bogatsi o wartości, które głosił nasz patron Janusz Korczak. Dziękujemy za współpracę wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację całej imprezy: Dyrekcji, Nauczycielom, Uczniom oraz Rodzicom.
Tekst: Marta Maciejewska
Katarzyna Samelska