• Dzień św. Patryka
     • Dzień św. Patryka

     • „Każdy chciałby choć jeden dzień w roku być Irlandczykiem”…

      czyli dzień św. Patryka w Szkole Podstawowej nr 1 w Komornikach

       

      17 marca 2022 r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień św. Patryka. Podczas zajęć z języka angielskiego uczniowie zostali zapoznani ze zwyczajami i historią tego święta, które obchodzone jest na całym świecie. Uzupełniali karty pracy oraz grali w gry online Kahoot na temat tego wyjątkowego dnia w roku.

      Aby uświetnić ten dzień, uczniowie ubrali się na zielono. Nie zabrakło też fantazyjnych nakryć głowy, czy malowania twarzy. Tu dominowały przede wszystkim trójlistne koniczyny.

      Klasy 4-8 przystąpiły również do konkursu na najlepiej udekorowane drzwi. Jury zdecydowało się wyróżnić aż trzy klasy, a są to: 5d, 6a i 8b. Uczniowie wymienionych klas, w nagrodę za ich pracę i kreatywność, będą mogli wybrać jeden dzień, podczas którego nie będą pisać kartkówek oraz odpowiadać ustnie ze wszystkich przedmiotów.

      Cieszy nas fakt, że uczniowie z tak wielkim zaangażowaniem celebrowali Dzień Świętego Patryka, ciekawe czym zaskoczą nas za rok!

       

      Opracowała:

      Kasia Maciąg

    • Konkurs czytania
     • Konkurs „Pięknego czytania” dla klas 1-3

     • W środę, 16 marca 2022 roku, odbył się szkolny konkurs „Pięknego czytania”. Konkurs przeznaczony był dla uczniów z klas 1-3 i polegał na przeczytaniu nieznanego tekstu.

      Każdy uczestnik najpierw losował fragment tekstu, a następnie miał dziesięć minut na przygotowanie swojej prezentacji. Teksty były dostosowane do poziomu dzieci tak, aby miały one możliwość w miarę płynnie zaprezentować swój fragment. Przy ocenie brano pod uwagę następujące elementy: płynność czytania, tempo, modulacja głosu, zachowanie czytającego (umiejętność radzenia sobie z tremą).

      A oto laureaci konkursu:

      Klasy I

      1 miejsce – Antonina Lulka

      2 miejsce – Pola Dobrowolska

      3 miejsce – Zofia Rykaczewska

       

      Klasy II

      1 miejsce – Mikołaj Szymczak

      2 miejsce – Ignacy Łuczak

      3 miejsce – Maciej Sopoliński

       

      Klasy III

      1 miejsce – Dominik Złotnikiewicz

      2 miejsce – Paweł Wieczorek

      3 miejsce – Maxymilian Kiżewski

       

      Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodką niespodziankę, a laureaci przepiękne książki. Bardzo dziękujemy za udział w konkursie i życzymy wszystkim, aby książka była najlepszym przyjacielem każdego z nich. Do zobaczenia za rok.

       

      Organizatorki konkursu:

      Anna Kaczmarek i Gabriela Ukaszewska

    • Lekcja o bezpieczeństwie dla pierwszaków
     • Lekcja o bezpieczeństwie dla pierwszaków

     • Jak siedzieć przy biurku? Jak nosić tornister? Jak wchodzić po schodach? Jaki wpływ ma hałas na nasz organizm? Na te i wiele innych pytań odpowiedziała mama Kornelii, uczennicy 1b, Pani Milena Mańczak. Pani Milena, inspektor BHP odwiedziła w marcu klasy pierwsze. Najmłodsi wzięli udział w praktycznej lekcji o zdrowiu i bezpieczeństwie. Zaprezentowała pierwszoklasistom szereg ubrań i przyrządów zapewniających bezpieczną pracę w każdych warunkach: na budowie, w fabryce... Każdy mógł także sprawdzić jak chronią, m.in. specjalne buty, okulary, rękawice, liny, kask. A przede wszystkim przećwiczyć prawidłową postawę podczas pracy przy biurku, czy przed komputerem.

      Klasy I-III realizują zadania Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Lekturki spod chmurki”, w tym roku pod hasłem „Poznajemy zawody'. Bardzo dziękujemy Pani Milenie za interesującą lekcję o bezpieczeństwie i możliwość poznania kolejnego zawodu.

      Wychowawczynie klas pierwszych

      Tekst: Dorota Błaszczyk

    • Lekcja przyrody dla pierwszaków
     • Lekcja przyrody dla pierwszaków

     • Południowa część Gminy Komorniki oferuje obszary niezwykle atrakcyjne pod względem turystycznym i rekreacyjnym, to tereny Wielkopolskiego Parku Narodowego.

      10 marca odwiedzili uczniów klas pierwszych Strażnicy Wielkopolskiego Parku Narodowego Panowie Paweł Zaremba i Szymon Ferens. Opowiadali o tym, jak mądrze korzystać z walorów przyrodniczych WPN, co wolno, a czego nie wolno robić w Parku Narodowym.. Wyjaśnili najmłodszym, co to jest park narodowy. Odpowiadali na pytania naszych uczniów, a było ich wiele, m.in. Jak spacerować z psem po lesie? Czy wolno jeździć rowerem , samochodem? Jakimi ścieżkami można spacerować? Dzieci zaciekawił także strój strażników i akcesoria... oraz podarowane pocztówki z Muzeum Przyrody w Jeziorach. „Już wiem, gdzie wybiorę się z rodzicami na wycieczkę. Lubię takie miejsca”- podsumowała Julka.

      Pamiątkowa pieczęć w zeszycie uczniowskim przywróci wspomnienie dzisiejszego spotkania.

       

      Wychowawczynie klas pierwszych

      Tekst: Dorota Błaszczyk, Iwona Jankowiak

    • Mission possible: czyste powietrze
     • Mission possible: czyste powietrze

     • Zmiany klimatu to obecnie jedno z największych wyzwań ludzkości. Jest to temat, który coraz częściej pojawia się w środkach masowego przekazu i mediach społecznościowych. Często informacje, które do nas trafiają, są sprzeczne, padamy ofiarą dezinformacji. Dlatego w tym roku szkolnym kółko medialne postanowiło dołączyć do programu 1PLANET4ALL - Razem dla klimatu, w ramach którego łączymy edukację o zmianach klimatu z edukacją medialną.

      Celem naszej grupy projektowej, kryjącej się pod tajemniczą nazwą Mission impossible:czyste powietrze, jest motywowanie społeczności lokalnej do podejmowania działań na rzecz klimatu. Stąd na szkolnych korytarzach pojawiły się tajemnicze plakaty, które zapowiadają cykl działań w najbliższym czasie.

       

      Opiekunowie kółka medialnego

      Ewelina Krzysztoń i Jakub Podlewski

    • Zebrania z rodzicami
     • Zebrania z rodzicami

     • Szanowni Rodzice!

      Serdecznie zapraszamy na nadchodzące zebrania i konsultacje, które odbędą się we wtorek 15 marca 2022 r. w formie stacjonarnej.

      Harmonogram zebrań:

      godz.17.00 zebrania w oddziale przedszkolnym; konsultacje od 17.00 - 18.00

      godz.18.00 zebrania w klasach 4-8, konsultacje od 18.00 - 19.30

      godz.19.30 zebrania w klasach 1-3, konsultacje od 18.30 - 20.30

       

      Przypominamy, że na terenie szkoły obowiązuje reżim sanitarny - prosimy o zachowanie odstępów, dezynfekcję rąk i zasłonienie ust i nosa.

    • 1a i 1b w Izbie Pamięci TPZK
     • Poznajemy historię naszej miejscowości

     • Rodzina wprowadza dziecko w świat wartości, a kontynuuje ją szkolna edukacja regionalna. Warto więc wybrać się do Izby Pamięci TPZK, aby poznać dawne dzieje Ziemi Komornickiej.

      Klasa 1 a i 1 b wybrały się tam 15 lutego.

      Powitali nas bardzo serdecznie pan Bogdan Czerwiński współzałożyciel TPZK i pani Barbara Turowska, prezes TPZK. Opowiedzieli o historii Komornik i pokazali wiele zgromadzonych „skarbów”. Bardzo nam się podobały szuńdy, czyli drewniane nosidła do wody, maszyna do pisania, kołowrotek, łyżwy przykręcane do butów… Dzieci mogły dotknąć zgromadzonych przedmiotów, zapytać o nie, niektóre wypróbować.

      To wspaniała żywa lekcja historii. Polecamy!

      Klasa 1 a i 1 b z wychowawczyniami

    • Pomoc dla Ukrainy
     • Pomoc dla Ukrainy

     • Cały tydzień trwała w naszej szkole zbiórka darów dla Ukrainy. Wspaniale odpowiedzieliście na nasz apel i prośbę, za co serdecznie dziękujemy!

      Wszystkie produkty zostały posegregowane i w czterech transportach przewieźliśmy je do Centralnego Punktu Zbiórki darów dla Ukrainy, który znajduje się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w pawilonie nr 4.

      Punkt odbioru darów koordynują wspólnie: Caritas Poznań, Fundacja In_Spire, Grupa MTP, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, Związek Harcerstwa Polskiego oraz Miasto Poznań.

      Zebrane produkty zostaną przekazane uchodźcom, którzy licznie przybywają do Poznania. Część darów trafi bezpośrednio do Ukrainy oraz przygranicznych ośrodków pomocy.

      Podjęliśmy decyzję, że na ten moment zakończymy zbiórkę w szkole. Będziemy na bieżąco monitorować potrzeby i poinformujemy o ewentualnych dalszych działaniach pomocowych.

      Zachęcamy do śledzenia aktywności na rzecz Ukrainy na Facebooku: przejdź do strony.

      Wszystkie osoby, które chciałyby się zaangażować w wolontariat - zachęcamy do zgłoszeń przez ankietę. Jedyne wymaganie to ukończone 16 lat - przejdź do strony

       

      Niech żyje wolna Ukraina! Niech zwycięży Dobro!

    • Konkurs Olimpus
     • Wyniki Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Angielskiego

     • 12 stycznia 2022 roku odbyła się zimowa sesja Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Angielskiego OLIMPUS dla uczniów klas 4-8. Zadaniem uczestników olimpiady było rozwiązanie testu składającego się z 30 zamkniętych pytań z zakresu gramatyki i leksyki języka angielskiego. Uczniowie mogli zdobyć maksymalnie 60 punktów.

      W tym roku szkolnym w olimpiadzie wzięło udział ponad 10 tysięcy uczniów z całej Polski. Naszą szkołę reprezentowało 28 uczniów.

      Dla najlepszych olimpijczyków przyznano następujące nagrody:

      • Miejsce 1: Dyplom laureata I miejsca, nagroda książkowa
      • Miejsca 2-5: Dyplomy laureata oraz nagrody książkowe
      • Miejsca 6-10: Dyplomy laureata

       

      Dodatkowo dla pozostałych uczestników zostały przygotowane dyplomy uznania za udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Przedmiotowej.

       

      Tytuł LAUREATA w tym roku szkolnym otrzymali:

       

      klasa VII

      Martyna Dziewulska z kl. 7d – uzyskując 51 punktów i 10 miejsce w Polsce

       

      klasa VIII

      Mark Czaiński z kl. 8b – uzyskując 58 punktów i 3 miejsce w Polsce

      Michał Nadobnik z kl. 8c – uzyskując 54 punkty i 7 miejsce w Polsce

       

      Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy do udziału w kolejnych sesjach Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej OLIMPUS.

       

       

      szkolne koordynatorki olimpiady

      Katarzyna Trafas i Marta Broniszewska

    • Spotkania ósmoklasistów z absolwentami
     • Inspirujące spotkania z absolwentami naszej szkoły

     • Technikum czy liceum ogólnokształcące? Czym kierować się przy wyborze szkoły ponadpodstawowej? Aby poznać odpowiedzi na te pytania, 2 marca 2022r. zaprosiliśmy naszych absolwentów na spotkania z ósmoklasistami. Odwiedzili nas:

       

      Oliwia Stronczyńska – uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu,

      Marcel Urbański – uczeń V Liceum Ogólnokształcącego im. Klaudyny Potockiej w Poznaniu,

      Antonina Kubasik - uczennica VI Liceum Ogólnokształcącego im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu,

      Antonina Szymbarewicz – uczennica VIII Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza w Poznaniu,

      Paulina Dwornik, Gabriela Kuras, Hanna Piątek - uczennice X Liceum Ogólnokształcącego im. Przemysła II w Poznaniu,

      Maciej Patalas - uczeń XI Liceum Ogólnokształcącego im. im. Jadwigi i Wacława Zembrzuskich w Poznaniu,

      Wiktoria Lemańska - uczennica XVII Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu.

       

      Dwa tygodnie wcześniej odbyły się wirtualne spotkania z absolwentami naszej szkoły, którzy uczęszczają do techników. Z ósmoklasistami spotkali się:

      Oliwia Walczak – uczennica Zespołu Szkół Budownictwa Nr 1 w Poznaniu,

      Hubert Przybysz – uczeń Zespołu Szkół Komunikacji im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu,

      Piotr Piątek, Mateusz Straszkowski – uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych im. S. Staszica w Poznaniu.

       

      Głównym celem spotkań była pomoc ósmoklasistom w wyborze dalszej drogi kształcenia. Zaproszeni goście w ciekawy sposób opowiedzieli swoim młodszym kolegom, na co warto zwrócić szczególną uwagę, wybierając szkołę ponadpodstawową oraz jaka atmosfera panuje w wybranych przez nich szkołach. Mamy nadzieję, że dzięki tym spotkaniom choć po części udało się nam rozwiać ewentualne wątpliwości.

       

      Serdecznie dziękujemy wszystkim absolwentom za poświęcony czas – mamy nadzieję, że jeszcze nieraz zaszczycą nas swoją obecnością.

       

      Kinga Kobrzyńska, Katarzyna Trafas, Ewelina Krzysztoń

    • Kartka walentynkowa
     • Kartka walentynkowa anglojęzyczna - wyniki

     • Z okazji Dnia Świętego Walentego, popularnych walentynek, obchodzonych 14 lutego, w naszej szkole odbył się konkurs na kartkę walentynkową w języku angielskim. Organizatorkami konkursu były nauczycielki języka angielskiego, Katarzyna Maciąg i Marta Broniszewska. Celem konkursu było uczczenie Dnia Świętego Walentego, inspirowanie twórczości plastycznej uczniów, poznanie tradycji i zwyczajów pochodzących z krajów anglojęzycznych, zakorzeniających się w kulturze polskiej, dążenie do stworzenia właściwego nastroju towarzyszącego Świętu Zakochanych, opartego na szacunku i poszanowaniu wartości, ideałów i przekonań drugiej osoby oraz przybliżenie młodzieży szkolnej właściwego znaczenia pojęcia miłość. Konkurs adresowany był do uczniów klas 4-8. naszej szkoły. Zadaniem uczniów było własnoręczne wykonanie kartek walentynkowych dowolną techniką, maksymalnie w formacie A4, wraz z krótkim tekstem literackim dotyczącym wyrażania uczuć, napisanym samodzielnie. Nagrodzone zostały poprawność językowa kartek, wartość artystyczna i literacka prac oraz oryginalność i indywidualność. Miło nam poinformować, iż:

       

      1. miejsce zajął Szymon Ograbek, kl. 8d
      2. miejsce zajął Jakub Piechowiak, kl.8d
      3. miejsce zajęła Paulina Jaszewska, kl. 6a

       

      Laureaci konkursu zostali obdarowani nagrodami rzeczowymi. Nagrodzonym serdecznie gratulujemy sukcesu, a wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za udział i życzymy dalszej kreatywnej twórczości.

       

      Opracowała:

      Marta Broniszewska

    • Dzień maski karnawałowej
     • Dzień maski karnawałowej

     • Karnawał to czas na szaleństwa, radości, tańce, zabawy, a także idealny moment na szkolny karnawałowy konkurs "Maska karnawałowa ". Niestety w tym roku z powodu obostrzeń w klasach nie odbyły się baliki, dlatego 11 lutego miały miejsce zajęcia związane z karnawałem. Uczniowie mogli zmierzyć się z zadaniami i quizami związanymi z czasem zabaw. Dzieci dowiedziały się m.in. kiedy zaczyna i kończy się karnawał, jak nazywa się ostatni dzień zabaw. Zwieńczeniem dnia było wykonanie maski karnawałowej i spędzenie w niej dnia. W każdej klasie uczniowie wybrali najciekawsze maski, które wzięły udział w szkolnym konkursie na najpiękniejsza maskę. Wyróżnienia otrzymali: Maciej Eichstaedt (kl.1c), Patrycja Kowalczyk (kl. 1d), Daniil Dimov (kl. 2b) oraz Patrycja Jankowiak (kl. 3a).

      Dziękujemy za zaangażowanie i mile spędzony czas!

       

      Monika Sternal

    • Dzień szalonych fryzur i nakryć głowy w IE
     • Dzień szalonych fryzur i nakryć głowy w IE

     • Z powodu sytuacji epidemicznej nie mógł się odbyć balik karnawałowy, dlatego uczniowie klasy IE zorganizowali „Dzień szalonych fryzur i nakryć głowy”. Każdy w tym dniu mógł przyjść do szkoły z dowolnie wymyśloną fryzurą lub nakryciem głowy. Dzięki temu choć w niewielkim stopniu uczniowie IE mogli poczuć atmosferę karnawału.

      Marta Maciejewska

    • Wołanie o pokój
     • Wołanie o pokój

     • Wyrażamy naszą solidarność z Ukrainą. Rozmawiamy, modlimy się i przesyłamy słowa wsparcia. To nasze wołanie o pokój. To możemy dziś zrobić dla Ukraińców, którzy bronią swojej ojczyzny...

      W przyszłym tygodniu zorganizujemy również zbiórkę najbardziej potrzebnych środków materialnych. O zbiórce poinformujemy w najbliższym czasie. 

      Zachęcamy do wpłat na Polską Akcję Humanitarną, która organizuje zbiórkę pieniędzy na rzecz Ukrainy - https://www.siepomaga.pl/pah-ukraina

      Prosimy wszystkich chętnych uczniów, aby w geście solidarności nosili przypinki/kokardy/wstążki z ukraińskimi barwami narodowymi. 💙💛

      #wolanieopokoj #solidarnizukraina #pomocdlaukrainy  

       

      Solidarni z Ukrainą - galeria zdjęć

    • Rekrutacja na rok szkolny 2022/2023
     • Rekrutacja na rok szkolny 2022/2023

     • Szanowni Państwo, tegoroczna rekrutacja do odziału przedszkolnego prowadzona będzie w systemie "Nabór". 

      Rekrutacja do klasy pierwszej prowadzona jest stacjonarnie w terminie od 28.02.2022 do 11.03.2022. 

      Szczególy w zakładce Rekrutacja

    • Wyjątkowi goście w klasie 1d
     • Wyjątkowi goście odwiedzili klasę 1d

     • Ochrona spokoju i porządku w miejscach publicznych, kontrola ruchu drogowego czy współdziałanie w zakresie ratowania życia i zdrowia obywateli, to tylko niektóre z obowiązków policjantów i strażników gminnych. We wtorek, 22 lutego gościliśmy w naszej szkole sierż. szt. Pana Damiana Koźmińskiego i mł. asp. Pana Adriana Bezulskigo oraz Komendant Straży Gminnej w Komornikach Panią Sylwię Lokke.

      Goście w bardzo ciekawy sposób opowiedzieli nam o swoich codziennych obowiązkach i trudnościach. Dzieci dowiedziały się, jakie elementy umundurowania i różne narzędzia przydatne są w pracy policjanta i strażnika. Wspólnie powtórzyliśmy sobie bezpośrednie numer alarmowy na policję i do straży. Goście przypomnieli nam o bezpieczeństwie w domu i poza nim oraz jak zachowywać się w kontakcie z obcymi osobami. Uczniowie dowiedzieli się również, jakie zabawy są bezpieczne, jak właściwie zachowywać się na drodze oraz jak wezwać pomoc w razie potrzeby. Mieliśmy także okazję by sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności podczas ćwiczeń praktycznych.

      Dzięki takim spotkaniom na pewno żaden uczeń nie będzie obawiał się spotkania z funkcjonariuszem, a policjant i strażnik gminny będzie kojarzył się jako osoba, której nie należy się bać i do której zawsze i w każdej sytuacji można zwrócić się o pomoc.

      Serdecznie dziękujemy za wizytę!

      Paulina Perz- Szydłowska

    • Dzień Kota
     • Światowy Dzień Kota

     • Światowy Dzień Kota to jedno z najpopularniejszych nietypowych świąt w roku, obchodzony 17 lutego. Nic w tym dziwnego, ponieważ koty od lat są w czołówce najpopularniejszych zwierząt domowych.

       

      Z tej okazji dzieci brały udział w konkursie literackim. Zadaniem uczestników było ułożenie własnej rymowanki o kotku.

       

      A to nasi laureaci :

      1 miejsce zajęła Marysia Burzyńska z klasy 1a

      2 miejsce zajął Daniel Pelz z klasy 3b

      3 miejsce zajęła Hanna Kufel-Ostrowska z klasy 2b

       

      Wyróżnienia otrzymali :

      Pola Jakubowska z klasy 2 a

      Patryk Frąckowiak z klasy 5 b

       

      ,,Mój kotek Psotniczka” wierszyk Marysi Burzyńskiej

       

      Mój kotek Różyczka.

      Moja mała psotniczka.

      Pazurki wystawiła,

      na drzewo wskoczyła.

      Myszkę upolowała

      i do domu ją zabrała,

      a mama przerażona,

      krzyczy, jak szalona.

       

      Organizatorzy Światowego Dnia Kota

      Hanna Woźniak i Gabriela Ukaszewska

    • Międzyświetlicowy konkurs plastyczny „Wiosenna pobudka w przyrodzie”
     • Międzyświetlicowy konkurs plastyczny „Wiosenna pobudka w przyrodzie”

     • Kochani!

      Wiosna tuż, tuż… Dni stają się coraz dłuższe, słonko coraz śmielej przygrzewa, a w przyrodzie rozbrzmiewa śpiew ptaków i pojawiają się pierwsze kwiaty zwiastujące nową porę roku. Z tej okazji zapraszam Was do wzięcia udziału w konkursie plastycznym pt. „Wiosenna pobudka w przyrodzie”.

      Organizator konkursu: Danuta Rozbicka


      Regulamin i zgoda na uczestnictwo w konkursie :

      Konkurs_wiosenny