Materiały edukacyjne
Problem-z-glowy-III-poradnik-dla-rodzicow
Drodzy Rodzice , Kochani uczniowie
W związku z brakiem możliwości przeprowadzenia zabiegów fluoryzacji na terenie szkoły u uczniów w klasach od 1 do 6 przesyłamy wskazówki jak dbać o zęby. Pamiętajmy ze dobra higiena jamy ustnej, właściwa dieta, regularne wizyty stomatologiczne są kluczowymi czynnikami w utrzymaniu zdrowego uzębienia
Fluoryzacja będzie kontynuowana jak tylko wrócimy do szkoły.
Pamiętajmy próchnica niszczy całe ciało
Występowanie choroby próchnicowej wpływa również na funkcjonowanie całego organizmu. U dzieci, przedwczesna utrata uzębienia mlecznego, powoduje wzrost ryzyka nieprawidłowego rozwoju kości szczęki i powstawanie różnego typu wad zgryzu. Zęby z próchnicą uznawane są za istotne źródło infekcji dla całego organizmu. Ubytki próchnicowe stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia ze względu na znaczne obciążenie bakteryjne
Jama ustna jest integralną częścią organizmu i bramą otwierającą drogę do dalszych struktur ustroju. Zatem wszystkie zmiany chorobowe lub nieprawidłowości, które występują w jamie ustnej, o ile nie są leczone, mogą prowadzić do rozwoju poważnych schorzeń ogólnoustrojowych. Przyczynami chorób ogólnoustrojowych, które w pewnych wypadkach bywają zagrożeniem nawet dla życia, mogą być choroby zębów oraz zaburzenia w ich wyrzynaniu czy w rozwoju, schorzenia tkanek przyzębia, wady zgryzu, choroby śluzówki jamy ustnej, schorzenia migdałków oraz jam obocznych nosa.
Drodzy rodzice i dzieci oto dokladnie znane Wam metody szczotkowania ,które były ćwiczone podczas zabiegów fluoryzacji
Metoda okrężna – znana także jako metoda Fonesa , nie wymaga dużych zdolności manualnych, więc mogą ją stosować dzieci oraz pacjenci o ograniczonej ruchomości dłoni. W jej przypadku szczoteczkę przykłada się do zębów pod kątem 90 stopni i wykonuje nią ruchy okrężne. Niestety, za jej pomocą nie można dokładnie oczyścić powierzchni stycznych zębów.
Metoda pozioma – bardzo prosta, polecana dzieciom i osobom starszym, polega na przyłożeniu szczoteczki do powierzchni żujących zębów i wykonywaniu ruchów poziomych.
Metoda pionowa – służy głównie do oczyszczania powierzchni językowych zębów przednich, polega na wykonywaniu ruchów pionowych, wymiatających płytkę nazębną.
Jak prawidłowo myć zęby?
Metody szczotkowania zębów
Najpopularniejsza (stosowana przy zdrowych zębach)
Połączenie metody wymiatającej z pionową i poziomą
Czyszczenie zewnętrznych powierzchni oraz wewnętrznych powierzchni zębów bocznych - metoda wymiatająca:-
Przyłóż szczoteczkę pod kątem 45° do zewnętrznej powierzchni zębów, tak aby włosie było ustawione w kierunku korzeni zębów i obejmowało powierzchnię zębową oraz część dziąsła.
-
Wykonuj szczoteczką niewielkie ruchy wymiatające od dziąsła w kierunku krawędzi zębów, tak aby włosie czyściło również przestrzenie międzyzębowe
-
Wykonaj pięć ruchów wymiatających w tym samym miejscu po czym przesuń szczoteczkę do następnych zębów
Czyszczenie wewnętrznych powierzchni zębów przednich - metoda pionowa:-
Przyłóż szczoteczkę do wewnętrznej powierzchni zębów przednich, tak aby czubek główki szczoteczki był ustawiony w kierunku korzeni a włosie przylegało do zębów oraz części dziąsła.
-
Wykonaj pięć ruchów wymiatających od dziąsła do krawędzi zębów po czym przesuń szczoteczkę do kolejnych zębów przednich
Czyszczenie powierzchni żujących zębów - metoda pozioma: -
Ustaw włosie szczoteczki prostopadle do powierzchni żujących zębów bocznych
-
Szoruj powierzchnie zębów prowadząc szczoteczkę do tyłu i do przodu powtarzając ten ruch pięć razy
-
W taki sam sposób oczyść pozostałe powierzchnie żujące zębów
Jak prawidłowo myć zęby u dzieci?
Za stan zdrowia zębów i całej jamy ustnej dziecka odpowiedzialni są rodzice. Odpowiednie dbanie o higienę jamy ustnej swojego dziecka w początkowym rozwoju może zapobiec problemom z zębami w przyszłości. Dziecko należy jak najwcześniej przyzwyczajać do szczoteczki i samodzielnego szczotkowania zębów, traktując to początkowo jako zabawę.
Dzieci w wieku 6-9 lat
-
mycie po każdym posiłku
-
szczotkowanie zębów ruchami okrężnymi od strony warg (metoda Fonesa - na obrazku) i wymiatającymi od od strony tylniej
-
mała dziecięca szczoteczka z miękkiego syntetycznego włosia
Od 9 roku życia zęby można szczotkować tak jak w przypadku osób dorosłych
Jak dbać o zęby w wieku szkolnym?
-
myjemy zęby przynajmniej 2 razy dziennie,
-
czas mycia zębów nie powinien być krótszy niż 3 minuty
-
używaj pasty z fluorem 1000 do 1500 ppm F
-
płuczemy usta płynem do higieny jamy ustnej (bezalkoholowym),
-
przestrzenie międzyzębowe czyścimy nicią dentystyczną lub specjalną szczoteczką,
-
szczoteczkę do zębów po każdym użyciu dokładnie płuczemy, a co 3 miesiące wymieniamy na nową.
Ogólne porady dotyczące szczotkowania zębów
-
myj zęby po każdym posiłku, a koniecznie rano po śniadaniu i wieczorem po kolacji
-
sposób szczotkowania a także dobór pasty i szczoteczki zależy w dużym stopniu od stanu Twojego uzębienia
-
w większości przypadków powinno się używać szczoteczki z miękkim włosiem syntetycznym. Nieumiejętne posługiwanie się twardą szczoteczką prowadzi do uszkodzenia szkliwa, zaniku dziąseł i odsłanianiu się szyjek zębów.
-
Bardzo ważny jest czas szczotkowania. Zachęcamy do mycia zębów przez 3 minuty, gdy używamy szczoteczek ręcznych i przez 2 minuty gdy myjemy szczoteczkami elektrycznymi lub sonicznymi.
Gorąco Was pozdrawiam ,życzę zdrowia
Pielęgniarka szkolna
WSZAWICA Etiopatogeneza
Wszawica to przede wszystkim wszy pasożytujące na ciele człowieka i zmiany skórne przez nie wywoływane. Wszy pasożytujące na skórze człowieka powodują ukąszenia i następujące zwykle po nich niewielkie grudki obrzękowe. W miejscach ukąszenia człowiek odczuwa znaczny świąd. Wskutek drapania powstają liczne przeczosy, nadżerki pokryte strupami, często dochodzi też do wtórnego nadkażenia chorobowo zmienionej skóry. Wszawica jest rozpowszechniona we wszystkich krajach świata. Wszawica głowowa to powszechny problem, który nie jest wyłącznie oznaką braku higieny. Każdy może nabawić się wszawicy, a szczególnie podatne są dzieci i młodzież które przebywają w skupiskach (żłobek, przedszkole, szkoła). W zależności od czynnika wywołującego zmiany, wszawicę dzielimy na:
-Głowową,
-Odzieżową,
-Łonową
Wszawica głowowa.
Wesz głowowa ma długość 2-3 mm, kolor brudno-biały lub szary, który może stać się jaśniejszy lub ciemniejszy zależnie od koloru włosów człowieka. Żyje około miesiąca, jednak poza głową człowieka może przeżyć 1-2 dni samiczka składa od 100 do 300 jajeczek dziennie nazywanych gnidami, które przylegają mocno do włosów dzięki substancji klejącej. W ciągu 6 do 10 dni rodzi się larwa, która przeradza się w dorosłego pasożyta w ciągu następnych 10 dni. Wesz głowowa umiejscawia się najczęściej w okolicy potylicznej i skroniowej. W tych okolicach zmiany są najbardziej nasilone. W wyniku drapania wytwarzają się powierzchnie sączące, pokryte strupami, z tendencją do wtórnych infekcji zmienionej skóry.
Wszawica odzieżowa.
Wywołana jest przez wesz odzieżową (3-4,5 mm), która rozmnaża się znacznie szybciej i żyje około 10 dni. Pasożyty przytwierdzają się wyłącznie do ubrań, najczęściej w szwach ubraniowych, przy zakładkach i innych załamaniach tkaniny. W przewlekłej wszawicy odzieżowej dochodzi do powstawania charakterystycznych brunatnych przebarwień, niewielkich blizn po przeczosach oraz wtórnych zakażeń ropnych. Wesz odzieżowa może przenosić pałeczki duru brzusznego.
Wszawica łonowa.
Wywoływana jest przez niewielką wesz o długości 1,5-2mm, która przy-twierdza się do włosa tuż przy powierzchni skóry. Cechą charakterystyczną jest znaczny świąd okolic łonowych i podbrzusza, a w części przypadków stwierdza się tzw. Plamy błękitne w miejscach po ukłuciach wszy.
Jak manifestuje się wszawica?
Zazwyczaj zauważa się wszy gdy pojawia się dokuczliwy świąd skóry głowy. W wyniku drapania swędzenia dochodzi do uszkodzenia skóry i w efekcie –wystąpienia strupów. Czasem swędzenie nie występuje, a wszy odkrywa się przypadkowo, czesząc się lub myjąc włosy. Na włosach mogą być też obecne tylko jajeczka (gnidy), które wyglądają jak malutkie (około 1mm.) Białe lub szare „skorupki”, przyklejone tak silnie do włosów, trudno je oderwać; białe płatki, które łatwo spadają z włosów to martwa skóra lub łupież. W tym wypadku osoba zakażona może nie czuć swędzenia. Miejsca, w których najczęściej gnieżdżą się wszy to kark, skronie i za uszami. Aby je zobaczyć, trzeba podnieść włosy ruchem „pod prąd” i pozwolić im bardzo powoli opadać obserwując jednocześnie bardzo dokładnie. Profilaktyka i zwalczanie wszawicy. Występowanie wszawicy wśród dzieci i młodzieży nasila się w okresie wakacyjnym, szczególnie wśród dzieci młodszych, które nie posiadają jeszcze umiejętności samodzielnego dbania o higienę osobistą. Przebywanie dzieci w skupiskach podczas wyjazdów, wspólna zabawa i wypoczynek sprzyjają rozprzestrzenianiu się wszawicy. Wskazania profilaktyczne dla rodziców i dzieci przed wyjazdem na zorganizowane formy wypoczynku(kolonie, obozy, zielone szkoły, itp.) lub internatu, sanatorium itp.:
Związywanie długich włosów lub krótkie włosy ułatwiające pielęgnację skóry głowy i włosów,
-Używanie wyłącznie osobistych przyborów higienicznych do pielęgnacji skóry i włosów,
-Codzienne czesanie i szczotkowanie włosów,
-Mycie skóry głowy i włosów w miarę potrzeb, nie rzadziej, niż raz w tygodniu,
-Wyposażenie dzieci w środki higieniczne takie jak szampony z odżywką ułatwiające rozczesywanie i wyczesywanie włosów,
-Po powrocie do domu systematyczne sprawdzanie czystości skóry głowy i włosów oraz systematyczne kontrole w okresie uczęszczania dziecka do przedszkola, szkoły lub innej placówki.
-W sytuacji zauważenia gnid lub wszy we włosach należy zastosować dostępne w aptekach preparaty, które skutecznie likwidują pasożyty i ich jaja. W sytuacji wystąpienia wszawicy u dziecka, kuracji powinni się poddać wszyscy domownicy. Codzienne, częste czesanie gęstym grzebieniem lub szczotką, związywanie włosów w sytuacjach narażania się na bliski kontakt z innymi osobami (treningi sportowe, zajęcia edukacyjne lub rekreacja grupowa), częste mycie włosów, przestrzeganie zasad higieny (własne szczotki, grzebienie, spinki) utrudniają zagnieżdżenie się pasożytów. Częste mycie i kontrolowanie głowy dziecka (2 razy w tygodniu) z jednej strony jest właściwym nawykiem higienicznym, a z drugiej strony pozwala szybko zauważyć zakażenie. Szampony i inne produkty „przeciwko wszom” nie zabezpieczają przed zakażeniem i nie powinny być używane jako środek zapobiegawczy. Zgodnie z instrukcją zamieszczoną na opakowaniach tych produktów, zaleca się powtarzanie kuracji w odstępie kilku dni (mniej więcej 7 czy 10), w celu zabicia larw do kuracji trzeba użyć grzebienia o bardzo gęstych zębach. Usunięcie gnid jest trudne, stąd poleca się ich ściąganie lub obcięcie włosów. Grzebienie i szczotki należy myć w ciepłej wodzie z dodatkiem szamponu przeciwko wszom i moczyć w wodzie około godzinę. W przypadku stwierdzenia wszy odzieżowej, ubrania prać w pralce w temperaturze 60°C(temperatura powyżej 53,5°Czabija wszy i ich jajka). Prześcieradła, poszewki na poduszki, ręczniki i odzież, należy wyprasować gorącym żelazkiem. Podstawową zasadą profilaktyki wszawicy jest stała systematyczna kontrola czystości skóry i włosów dokonywana przez rodziców lub opiekunów i natychmiastowa likwidacja gnid i wszy w przypadku ich zauważenia. W takiej sytuacji rodzice powinni również uczciwie poinformować rodziców wszystkich dzieci, z którymi miało ono kontakt. Pomoże to w likwidacji ogniska wszawicy i w efekcie zapobiegnie się nawracającemu wzajemnemu zakażaniu się dzieci.
Zasady zdrowego odżywiania
Jak dbać o zdrowie dzieci w XXI wieku
Konkretnych zaleceń jest dziesięć:
- Jedz regularnie 5 posiłków, pamiętaj o częstym piciu wody oraz myj zęby po jedzeniu. Najzdrowiej jest mieć posiłki w odstępach 3-4 godzinnych – ale bez przekąsek pomiędzy nimi (warto wtedy pić wodę!). Taki rytm zapewnia optymalny metabolizm, który sprzyja dobrej sprawności umysłowej i fizycznej.
- Jedz różnorodne warzywa i owoce jak najczęściej i w jak największej ilości, najlepiej w formie surowej lub minimalnie przetworzonej. Warzywa i owoce są bogatym źródłem wielu ważnych witamin i składników mineralnych (m.in. witaminy C), a także błonnika oraz naturalnych przeciwutleniaczy (tzw. antyoksydantów), które neutralizują szkodliwe wolne rodniki.
- Jedz produkty zbożowe, zwłaszcza pełnoziarniste, do których zaliczamy m.in. mąkę i pieczywo razowe, kasze, ryż brązowy, płatki zbożowe. Produkty te są bogatym źródłem węglowodanów złożonych, zapewniających organizmowi energię, a także witamin z grupy B, błonnika i wielu istotnych składników mineralnych (m.in. żelaza i magnezu).
- Pij co najmniej 3-4 szklanki mleka dziennie. Ale jeśli go nie lubisz, możesz je zastąpić jogurtem naturalnym, kefirem i – częściowo – serem. Produkty mleczne są najlepszym źródłem dobrze przyswajalnego wapnia, który jest niezbędny do budowy kości i zębów.
- Jedz chude mięso, ryby, jaja, nasiona roślin strączkowych oraz wybieraj tłuszcze roślinne zamiast zwierzęcych. Produkty z tej grupy są źródłem szczególnie ważnego w okresie wzrostu i rozwoju pełnowartościowego białka, a także żelaza.
- Zrezygnuj ze słodkich napojów (np. oranżad i napojów owocowych) oraz słodyczy (zastępuj je owocami i orzechami). Jedzenie słodyczy sprzyja m.in. powstawaniu nadwagi i otyłości, ale także próchnicy zębów. A co z sokami owocowymi, które zawierają wyłącznie naturalnie występujące w nich cukry? Według najnowszych zaleceń, dzieci w wieku 4-6 lat mogą spożywać ich nie więcej niż 170 ml dziennie (około pół szklanki), a dzieci od 7 roku życia do 230 ml, czyli co najwyżej szklankę soku owocowego dziennie.
- Nie dosalaj potraw, nie jedz słonych przekąsek i produktów typu fast-food. Nadmierne spożycie soli sprzyja rozwojowi wielu chorób przewlekłych, w tym także otyłości.
- Bądź codziennie aktywny fizycznie (co najmniej godzinę dziennie), ograniczaj oglądanie telewizji, korzystanie z komputera i innych urządzeń elektronicznych do 2 godzin na dobę. Regularne ćwiczenia pomagają zwiększyć tkankę mięśniową i mineralizację kości, a jednocześnie zmniejszają tkankę tłuszczową. Codzienna aktywność fizyczna poprawia też sprawność umysłową oraz pomaga w uzyskaniu atrakcyjnego wyglądu.
- Wysypiaj się, aby twój mózg mógł wypocząć. Niedobór snu powoduje nie tylko problemy z koncentracją, ale także zwiększa ryzyko otyłości. Dzieci od 6 do 12 lat powinny spać co najmniej 10 godzin na dobę.
- Sprawdzaj regularnie wysokość i masę ciała. Te proste pomiary pozwalają na wczesne wykrycie niedowagi, nadwagi i otyłości, a także różnego rodzaju zaburzeń rozwojowych u dzieci i młodzieży.
-