ROCZNE PRZYGOTOWANIE PRZEDSZKOLNE
W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 1
Decyzję o miejscu odbycia obowiązkowego, rocznego przygotowania przedszkolnego podejmują rodzice. Wśród możliwych wariantów realizacji tego etapu edukacji są m.in. zapisanie lub pozostawienie dziecka w przedszkolu, do którego uczęszcza, bądź zapisanie dziecka do oddziału przedszkolnego przy szkole podstawowej. Świadomi potencjału infrastrukturalnego oraz zasobów kadrowych z pełną świadomością zapraszamy do zapisów do naszego oddziału przedszkolnego.
Przekraczanie szkolnych progów można poddać podwójnej interpretacji - z jednej strony to możliwość zapoznania się z nową infrastrukturą, umożliwienie poznania zasad rządzących szkolną rzeczywistością (specyfika pomieszczeń, rozkładu zajęć itp.). Niewątpliwą zaletą w tym kontekście jest wyodrębniona dla dzieci, oddzielna część budynku, w związku z czym nie są one narażone na codzienny zgiełk dyktowany odgłosem dzwonków. Kontakt ze starszymi kolegami umożliwiają zaś wspólnie podejmowane inicjatywy, konkursy czy zabawa obok siebie na boisku, czy w drodze do i ze szkoły. Umożliwia to bezpieczną obserwację i asymilację do szkolnych warunków w tempie wyznaczonym przez dziecko.
Zaplecze infrastrukturalne to także 4 przystosowane do potrzeb podopiecznych sale dydaktyczne, wyposażone m.in. w dywan, kąciki tematyczne, sprzęt multimedialny. Dzieci uczęszczające do oddziału przedszkolnego mają do dyspozycji także własną świetlicę-bawialnię oraz pomieszczenia sanitarne. Oddział przedszkolny czynny jest w godzinach od 6.30-17.00, zajęcia dydaktyczne rozpoczynają się o godz. 8.00 i trwają do godz. 13.00.
Drugim sposobem interpretacji przekroczenia szkolnych progów jest wejście na kolejny poziom mentalny, gdzie wymagania i oczekiwania wobec samego siebie wzrastają. Sprzyja to stymulowaniu postaw samodzielności czy odpowiedzialności („Potrafię to zrobić, chodzę już przecież do szkoły!”), te zaś są bazą kształtowania bardziej rozbudowanych zasobów, takich jak: wytrwałość, cierpliwość, sumienność, systematyczność czy odpowiedzialność. Wielu z tych cech nie dałoby się odpowiednio wykształcić bez możliwości łączenia wyzwań dydaktycznych z dalszą możliwością, tak istotnej w tym wieku rozwojowym, zabawy. Za odpowiednie proporcje wspomnianych form aktywności odpowiedzialni są przedszkolni wychowawcy.
Zaangażowana kadra pedagogiczna dba o rozwój podopiecznych podczas codziennych zajęć dydaktycznych oraz innych form edukacji i wychowania. Oprócz zajęć w salach lekcyjnych oraz czasu poświęconego samodzielnej zabawie, organizowane są wyjazdy integracyjne na początku roku i wieńczące naukę, konkursy tematyczne związane ze zmieniającymi się porami roku bądź obchodami świąt, dzieci mają okazję uczestniczyć w andrzejkowym czy karnawałowym szaleństwie. Wymierne efekty pracy wychowawców rodzice i bliscy mogą obserwować podczas uroczystości i występów z okazji Dnia Babci czy Dnia Rodziny. Podejmowana jest cykliczna współpraca z instytucjami lokalnymi i z firmami zewnętrznymi. Dla chętnych dzieci i rodziców dostępna jest także szeroka oferta płatnych zajęć pozalekcyjnych. Dzieci objęte są opieką pielęgniarki, umożliwia się im korzystanie z usług dentobusa. W ramach realizacji podstawy programowej odbywają się zajęcia z wychowania fizycznego i angielskiego, a po uzyskaniu zgody na udział w lekcjach religii. Deficyt w sferze dydaktyczno - wychowawczej pomagają wyrównać zajęcia z logopedii czy spotkania z pedagogiem.
Wychowawcy i nauczyciele w oddziałach przedszkolnych w roku szkolnym 2023/2024:
0a -p. Katarzyna Nowak, p. Kamila Mączyńska
0b- p. Magdalena Ratajczak, p.Iwona Brzezna
0c -p. Ewelina Brzoska, p. Patrycja Czerniejewicz
Język angielski – p. Kamila Mączyńska
Religia – p. Mateusz Woźniak
Logopedia- p. Barbara Wesół Anioła, p. Renata Stankiewicz
Psycholog- p. Maria Stępniak