• RAMOWY ROZKŁAD DNIA ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO SZKOŁY PODSTAWOWEJ nr 1

im. JANUSZA KORCZAKA W KOMORNIKACH

6.30-8.00 Schodzenie się dzieci. Wspieranie rozwoju dziecka przez zabawy i ćwiczenia prowadzone pod kierunkiem nauczyciela. Praca indywidualna z dziećmi. Zabawy swobodne, spontaniczne, zabawy muzyczno- ruchowe. Ćwiczenia gimnastyczne.

8.00-8.00 Powitanie. Poranna gimnastyka. Przygotowanie do śniadania. Rozwijanie umiejętności samoobsługowych, wdrażanie zasad higieny, kulturalnego zachowania i estetyki.

8.30–9.00 Śniadanie – Zwracanie uwagi na kulturalne spożywanie posiłku. Zachowanie porządku wokół siebie, prawidłowej postawy. Wdrażanie do czynności higienicznych  i porządkowych po zakończeniu śniadania.

9.15-10.10 Realizacja zadań edukacyjnych poprzez zajęcia z całą grupą  zgodnie z realizacją Podstawy Programowej Wychowania Przedszkolnego. Kształtowanie właściwej postawy społecznej w czasie zajęć i zabaw, stwarzanie sytuacji sprzyjających podejmowaniu inicjatywy przez dzieci. Zabawy integrujące grupę.

10.10-10.30 II Śniadanie- czynności higieniczne. Wdrażanie do kulturalnego zachowania się przy stole. Uświadamianie dzieciom wartości zdrowego odżywiania. Zwrócenie uwagi na konieczność mycia rąk przed i po posiłku.

10.45-11.15 Działania plastyczno – konstrukcyjne. Ćwiczenia ogólnorozwojowe doskonalące percepcję słuchową i wzrokową oraz grafomotorykę. Zajęcia umuzykalniające, sprawnościowe i dodatkowe.

11.15-12.00 Przygotowanie do obiadu. Czynności higieniczne. Obiad- kształtowanie umiejętności kulturalnego spożywania posiłków.

12.10-13.00 Organizacja zajęć na świeżym powietrzu – nauka ubierania się, wiązania sznurowadeł, zapinania guzików, suwaków. Gry i zabawy ruchowe na świeżym powietrzu, zajęcia przyrodnicze, wycieczki i spacery, zabawy tropiące.

13.00-13.45 Relaksacja w formie zabaw i ćwiczeń oddechowo – rozluźniających przy muzyce – rozwijanie fantazji i wyobraźni dziecięcej oraz inwencji twórczej.

„Chwila z książką”.

13.45-14.30  Zabawy wspomagające, ćwiczenia indywidualne z dziećmi dostosowane do ich możliwości. Ćwiczenia utrwalające wiadomości z zajęć edukacyjnych. Dowolna działalność dzieci, zabawy spontaniczne w kącikach zainteresowań. Zajęcia o charakterze edukacyjno-wyrównawczym.

14.30-17.00 Wspomaganie indywidualnego rozwoju dziecka poprzez dostarczanie różnorodnych bodźców podnoszących jego kompetencje i umiejętności. Zabawy  i zajęcia ruchowo-rytmiczne – rozwijanie poczucia rytmu, pamięci i słuchu muzycznego. Zabawy dowolne w kącikach zainteresowań, gry i zabawy zbiorowe     w małych zespołach lub indywidualne. Zabawy na placu zabaw, korzystanie ze sprzętu terenowego.

Wychowawcy każdej z grupy dostosowują ramowy rozkład dnia do planu zajęć.