W dniach 26 – 28 kwietnia w naszej szkole w klasach 0 - 3 Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych wraz z Fundacją Rozwoju Rolnictwa Terra Nostra przeprowadziło warsztaty edukacyjne. Warsztaty odbywały się w formie stacjonarnych zajęć ekspresyjno-eksperymentalnych w ramach projektu „Działanie edukacyjne w placówkach szkolnych – miody i inne produkty pszczelarskie – edycja 2” finansowanego z Funduszu Promocji Roślin Oleistych.
Na początku spotkania dzieciom odtworzono filmik edukacyjny. Następnie edukatorzy KZPRiRB i FTN opowiedzieli o zapylaczach, jak ważne są w ekosystemie oraz dla życia ludzi. Edukatorzy zaprezentowali różne rodzaje miodów ze wskazaniem na różnice i podobieństwa. Dzięki temu mali amatorzy łakoci dowiedzieli się:
- jakie są różnice i podobieństwa między jego poszczególnymi wariantami,
- kiedy powstają,
- jaką mają konsystencję.
Dodatkowo dzieciom zostały przedstawione przyrządy przydatne w spożywaniu miodu, np. nabierak czy łyżka. Uczniowie dowiedzieli się także, jak prawidłowo nabierać, przechowywać i wykorzystywać miód. Uczestnicy zapoznali się również z innymi produktami pszczelimi: woskiem, pyłkiem kwiatowym, pierzgą czy propolisem. Praktyczna część warsztatów kończyła się:
- wykonaniem doświadczenia, w którym dzieci sprawdzały rozpuszczalność naturalnych miodów,
- zaprezentowaniem stroju pszczelarza,
- przygotowaniem przez uczestników wyjątkowej świeczki z plastra wosku pszczelego;
- ·otrzymaniem degustacyjnego 50 ml słoiczka miodu wielokwiatowego do zabrania do domu,
- otrzymaniem zeszytu zadań „MIODZINKI I SPÓŁKA - czyli co w ulu bzyczy?” stworzonego przez Fundację Terra Nostra dla dzieci w wieku 6-10 lat, umożliwiającemu usystematyzowanie zdobytej wiedzy.
Zajęcia bardzo podobały się i dzeciom, i nauczycielom. Mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś będziemy gościć w naszej szkole podobne warsztaty.
Na podstawie informacji od organizatora
Katarzyna Proch