• Zebranie z rodzicami
     • Zebranie z rodzicami 16.05.2023

     • Zebranie z rodzicami klas 1-8 w dniu 16 maja 2023 roku 

      • godz. 17:00 – zebrania w klasach 4-5,
      • godz. 18:00 – zebrania w klasach 6-8,
      • godz. 19:30 – zebrania w klasach 1-3.
    • Maj jest bogaty w świąteczne daty
     • Maj jest bogaty w świąteczne daty

     • "Niedługo zaczyna się miesiąc maj i piękny będzie nasz cały kraj. A maj jest bogaty w świąteczne daty."

      Z okazji świąt majowych, w dniu 28.04.2023r. uczniowie z klas 1 – 3 uczestniczyli w szkolnej uroczystości. Dzieci z kółka teatralnego klas 2 przybliżyły wszystkim znaczenie Święta Pracy, Święta Flagi i Święta Konstytucji 3 Maja. Uczniowie z zespołu ,, Tęczowe Nutki” ubarwili uroczystość pieśniami patriotycznymi, piosenkami o naszej ojczyźnie i pięknym tańcem w białoczerwonych kolorach. Na koniec apelu wszyscy uczestnicy z powagą zaśpiewali hymn państwowy.

      Najmłodsze dzieci z radością mogły powiedzieć: ,, Teraz już wszyscy zapamiętamy, że ważne święta w maju mamy”.

      D. Błaszczyk, I. Chruściel, M. Woźniak

    • Miodowe warsztaty edukacyjne
     • Miodowe warsztaty edukacyjne

     • W dniach 26 – 28 kwietnia w naszej szkole w klasach 0 - 3 Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych wraz z Fundacją Rozwoju Rolnictwa Terra Nostra przeprowadziło warsztaty edukacyjne. Warsztaty odbywały się w formie stacjonarnych zajęć ekspresyjno-eksperymentalnych w ramach projektu „Działanie edukacyjne w placówkach szkolnych – miody i inne produkty pszczelarskie – edycja 2” finansowanego z Funduszu Promocji Roślin Oleistych.

      Na początku spotkania dzieciom odtworzono filmik edukacyjny. Następnie edukatorzy KZPRiRB i FTN opowiedzieli o zapylaczach, jak ważne są w ekosystemie oraz dla życia ludzi. Edukatorzy zaprezentowali różne rodzaje miodów ze wskazaniem na różnice i podobieństwa. Dzięki temu mali amatorzy łakoci dowiedzieli się:

      • jakie są różnice i podobieństwa między jego poszczególnymi wariantami,
      • kiedy powstają,
      • jaką mają konsystencję.

      Dodatkowo dzieciom zostały przedstawione przyrządy przydatne w spożywaniu miodu, np. nabierak czy łyżka. Uczniowie dowiedzieli się także, jak prawidłowo nabierać, przechowywać i wykorzystywać miód. Uczestnicy zapoznali się również z innymi produktami pszczelimi: woskiem, pyłkiem kwiatowym, pierzgą czy propolisem. Praktyczna część warsztatów kończyła się:

      • wykonaniem doświadczenia, w którym dzieci sprawdzały rozpuszczalność naturalnych miodów,
      • zaprezentowaniem stroju pszczelarza,
      • przygotowaniem przez uczestników wyjątkowej świeczki z plastra wosku pszczelego;
      • ·otrzymaniem degustacyjnego 50 ml słoiczka miodu wielokwiatowego do zabrania do domu,
      • otrzymaniem zeszytu zadań „MIODZINKI I SPÓŁKA - czyli co w ulu bzyczy?” stworzonego przez Fundację Terra Nostra dla dzieci w wieku 6-10 lat, umożliwiającemu usystematyzowanie zdobytej wiedzy.

      Zajęcia bardzo podobały się i dzeciom, i nauczycielom. Mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś będziemy gościć w naszej szkole podobne warsztaty.

      Na podstawie informacji od organizatora
      Katarzyna Proch

      pszczoly__warsztaty.pdf

    • Zwiedzamy Komendę Miejską Policji w Poznaniu.
     • Zwiedzamy Komendę Miejską Policji w Poznaniu.


     •     W piątek 5 maja 2023 roku klasy I c i I d odwiedziły Komendę Miejską Policji, znajdującą się w Poznaniu na ulicy Taborowej. Uczniowie rozpoczęli spotkanie od zaznajomienia się ze sprzętem, który każdy policjant posiada pełniąc służbę w terenie. Największym zainteresowaniem cieszyły się poszczególne gatunki broni – pistolet, karabin, strzelba, granatnik, pałka, tarcza. Dzieci zaznajomiły się również z poszczególnymi fachowymi nazwami amunicji, mogły założyć na siebie umundurowanie, które całkiem sporo waży oraz zakłuć kolegę w kajdanki 😊 Kolejnym punktem programu wycieczki był pokaz tresury psów policyjnych. Dwa czworonogi zaprezentowały swoje posłuszeństwo i reakcje na komendy opiekunów, a następnie dały pokaz siły w starciu ze „złodziejem” ujmując go i powalając na ziemię. Psiaki mógł każdy odważny pogłaskać na pożegnanie, przekonując się tym samym, że to ułożone i przyjazne zwierzęta. Na koniec pierwszaki zobaczyły i usłyszały pojazd policyjny – armatkę wodną, która zmoczyła z niezwykłą siłą cały plac na terenie jednostki. Całej wizycie towarzyszyły spore emocje i ekscytacja związana z zawodem policjanta. Kto wie może w przyszłości któryś uczeń zasili szeregi policji by dbać o bezpieczeństwo obywateli naszego kraju.  


      Organizatorka wycieczki:

      Danuta Rozbicka

    • Wiosenna gra terenowa
     • Wiosenna gra terenowa

     • Wiosna w tym roku jest jakaś dziwna. Raz ciepło, raz zimno i tak na zmianę.

      Uczniowie klasy 3b wyszli ze szkoły, aby wziąć udział w grze terenowej. Tego dnia nie było szaleństwa z temperaturą powietrza, ale adrenalina jaka towarzyszyła zadaniom do wykonania i dobra zabawa sprawiły, że wszystkim było gorąco. Nie łatwo było rozwiązać wszystkie łamigłówki, aby odnaleźć skarb, ale daliśmy radę.

      Do tego otoczenie lasu, zabawy na świeżym powietrzu sprawiły, że do szkoły wróciliśmy zadowoleni i z „bananami” na twarzy.

      Anna Kaczmarek i Gabriela Ukaszewska

    • Wizyta Cioci Jadzi
     • Wizyta Cioci Jadzi

     • 25 kwietnia w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie z Elizą Piotrowską, autorką książek o najsłynniejszej cioci na świecie, czyli Cioci Jadzi. Uczestnicy spotkania zapoznali się z najnowszą częścią serii ,,Ciocia Jadzia w PRL-u”. Dowiedzieli się jak wyglądało życie Cioci Jadzi w tamtych zupełnie innych czasach.

      W drugiej części spotkania dzieci zadawały mnóstwo ciekawych pytań, na które pani Eliza odpowiadała barwnie, żywiołowo, z wielkim poczuciem humoru.

      Na zakończenie można było kupić książki i uzyskać autograf z dedykacją.

      Spotkanie odbyło się dzięki współpracy z Biblioteką Publiczną Gminy Komorniki.

      Serdeczne dziękujemy!

      Gabriela Ukaszewska

    • Gminny Konkurs Recytatorski
     • Gminny Konkurs Recytatorski „Pół żartem, pół serio”

     • To już kolejny Gminny Konkurs Recytatorski, który odbył się w naszej szkole. Co roku młodzi artyści ze wszystkich szkół podstawowych naszej gminy biorą udział w Gminnym Konkursie Recytatorskim. Jest to okazja do sprawdzenia się , wykazania się swoimi umiejętnościami, a przede wszystkim miłe spotkanie pełne wrażeń, które na długo pozostanie w pamięci.

      Uczniowie prezentujący wybrane przez siebie wiersze musieli wykazać się nie tylko pamięciowym opanowaniem tekstu, ale przede wszystkim pokazać cały wachlarz swoich aktorskich możliwości. Poziom prezentowanych umiejętności był naprawdę bardzo wysoki.

      Komisja konkursowa w składzie :
      - p. Adrianna Wiśniewska, kierownik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych Gminy Komorniki
      - p. Joanna Brychcy, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Komornikach,
      - p. Magdalena Gref, wicedyrektor SP nr 1 w Komornikach,
      wyłoniła laureatów:

      W grupie dzieci z klas 0-1

      I miejsce – Bartosz Szymkowiak, SP Chomęcice
      II miejsce – Maria Ambrożewicz, SP nr 1 Komorniki
      III miejsce – Oliwia Zielińska, SP SP nr 2 Komorniki

      W grupie dzieci z klas 2-3

      I miejsce – Antoni Dorsz, SP Wiry
      II miejsce – Emma Kaźmierczak, SP nr 1 Komorniki
      III miejsce – Mila Maćkowiak, SP Chomęcice

      Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki.

      Za ufundowane nagrody serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców przy SP nr 1 w Komornikach, Urzędowi Gminy Komorniki i Gminnej Bibliotece Publicznej.

      Wszystkim uczestnikom dziękujemy za liczny udział, życzymy dalszych sukcesów i do zobaczenia w przyszłym roku.

      Organizatorki konkursu:
      Anna Kaczmarek i Gabriela Ukaszewska

    • Uroczysty apel z okazji Świąt Majowych
     • Uroczysty apel z okazji Świąt Majowych

     • W piątek 28 kwietnia 2023 roku w oddziale przedszkolnym naszej szkoły odbył się uroczysty apel z okazji Święta Flagi oraz Konstytucji 3 Maja. Przygotowując się do tego ważnego wydarzenia przez cały tydzień dzieci rozmawiały na temat postaw patriotycznych, roli patriotyzmu lokalnego, poznawały najważniejsze miasta Polski i legendy związane z tymi miastami oraz własnoręcznie wykonały flagi. Dzieci ubrane w strój galowy rozpoczęły apel od wspólnego odśpiewania hymnu narodowego oraz od zaprezentowania wiersza Władysława Bełzy pt. „Kto Ty jesteś? Polak mały ”. Na koniec apelu uczniowie obejrzeli film edukacyjny pt. „POLSKIE SYMBOLE NARODOWE”, który w ciekawy i odpowiedni dla dzieci sposób opisał wszystkie symbole narodowe. Przedszkolaki dowiedziały się między innymi, dlaczego w godle Polski umieszczony jest orzeł, co symbolizują kolory na fladze Polski oraz kiedy można usłyszeć hymn.

    • Kwiecień Miesiącem Wiedzy na Temat Autyzmu
     • Kwiecień Światowym Miesiącem Wiedzy na Temat Autyzmu

     • Drugiego kwietnia ma całym świecie obchodzony jest „Światowy Dzień Świadomości Autyzmu”, który został ustanowiony w 2012 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Dzień ten rozpoczyna w Stanach Zjednoczonych, ale także w Polsce Światowy Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu, który ma zwrócić uwagę społeczeństwa na problemy i potrzeby osób dotkniętych autyzmem.

      Jednym z wydarzeń towarzyszącym obchodom tego miesiąca jest akcja „Na niebisko dla autyzmu”. W naszej szkole „niebieski dzień” obchodziliśmy w bieżącym roku szkolnym we wtorek, 4 kwietnia. Akcja skierowana była zarówno do uczniów, jak również do nauczycieli, których zachęcaliśmy, aby tego dnia ubrać się na niebiesko, założyć choć jeden niebieski element garderoby lub też przypiąć sobie do koszulki niebieską przypinkę z hasłem „Na niebiesko dla autyzmu”. W kwietniu uczniowie naszej szkoły mieli możliwość uczestniczenia w zajęciach prowadzonych przez wychowawców klas, poświęconych tematyce związanej z autyzmem.

      W akcję dedykowaną obchodom Dnia Świadomości Autyzmu pięknie włączył się także Oddział Przedszkolny, dzieci wraz z Paniami wychowawczyniami brały udział w akcji „Przedszkolaki niebieściaki”. W dniu szkolnych obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu dzieci ubrane były na niebiesko. Maluchy wykonywały także prace plastyczne i zadania związane z autyzmem, ponadto zapoznały się z krótkimi filmikami mającymi na celu przybliżyć tematykę autyzmu. Do akcji „Na niebiesko dla autyzmu” przyłączyli się również członkowie Szkolnego Klubu Wielkoducha, organizujący szkolny wolontariat. W „niebieskim dniu” „Wielkoduchy” zorganizowały na dużej przerwie przemarsz z niebieskimi balonami, które później rozdawane były uczniom na znak solidarności z osobami dotkniętymi autyzmem.

      Korytarze w naszej szkole zostały udekorowane plakatami informacyjnymi na temat tego zaburzenia. Ponadto, Szkolny Klub Wielkoducha zorganizował konkurs dla klas 4-8 na najciekawszą gazetkę ścienną przedstawiającą temat autyzmu. Zwyciężyła klasa 5c, która w najbardziej pomysłowy sposób zaprezentowała informacje związane z autyzmem. Serdecznie gratulujemy uczniom z klasy 5c i dziękujemy pozostałym klasom za udział w konkursie.

      Składamy podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym w organizację szkolnych obchodów Dnia Świadomości Autyzmu. Uważamy, że wszelkie działania uświadamiające czym jest autyzm, wzbogacają naszych uczniów o nowe wiadomości, a przede wszystkim uczą tolerancji, akceptacji i wyrozumiałości dla osób o różnych potrzebach.

      Organizatorzy akcji

    • XIV Konkurs Wokalny „Moja ulubiona piosenka”
     • XIV Konkurs Wokalny „Moja ulubiona piosenka”

     • W naszej szkole jest wiele utalentowanych dzieci. Aby dzieci odczuwały satysfakcję z działalności twórczej, stwarzamy im warunki do prezentowania swoich osiągnięć, m.in. muzycznych, wokalnych.

      20 kwietnia 2023r. trwały konkursowe przesłuchania uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka w Komornikach.

      Jury w składzie: p. Magdalena Gref, p. Ewelina Klińska, p. Iwona Lorek i p. Jagoda Wąsowicz oceniało występy solistów z klas I-III, którzy zaśpiewali w języku polskim swoje ulubione piosenki. Oceniano dykcję i dobór repertuaru dostosowany do wieku, jury brało także pod uwagę zaangażowanie i oryginalną interpretację utworu.

      Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

      Klasy I:

      I miejsce: Anna Jakubowska „Pół kroku stąd”, 1b
      Wyróżnienie: Maja Klimczak „Na wyspach Bergamutach”, 1b

      Klasy II:

      I miejsce: Kornelia Mańczak „Modelka”, 2b
      II miejsce: Maria Suszyńska „Pół kroku stąd”, 2a
      III miejsce: Maja Tomaszewska „A ja rosnę”, 2b

      KlasyIII:

      I miejsce: Weronika Mazurek „Szary świat”, 3b
      II miejsce: Michał Słyk „Kocham wolność”, 3b
      III miejsce: Aleksandra Ząbek „Nie jest za późno”, 3c.

      Nagrodzonym uczniom wręczono dyplomy.

      Publiczność wspaniale się bawiła i brawami nagradzała występy swoich rówieśników.

      Zapraszamy do udziału w konkursie w przyszłym roku!

      Organizatorzy: D.Błaszczyk, I.Chruściel, K.Proch

    • Konkurs Tańca SCHOOL DANCE
     • Konkurs Tańca SCHOOL DANCE

     • Taneczne szaleństwo opanowało w piątek naszą szkołę! Wszystko za sprawą kolejnej edycji Szkolnego Konkursu Tańca SCHOOL DANCE dla solistów i zespołów z klas 1-3 .  

      Konkurs odbył się w kategoriach zespoły i soliści, dla każdego poziomu. Wszyscy świetnie się bawiliśmy, a jury w składzie pani Magdalena Gref, pani Danuta Rozbicka i pan Radosław Lubkowski miało nie lada problem z podjęciem decyzji!  

      Wyniki przedstawiają się następująco: 

      SOLIŚCI KLASY 1: 
      I – Julian Paterski 1c 
      II – Julia Januchowska 1c 
      III – Anna Jakubowska 1b
       

      SOLIŚCI KLASY 2: 
      I - Pola Dobrowolska 2a 
      II - Marysia Suszyńska 2a 
      III – Lena Kaczor 2a
       

      SOLIŚCI KLASY 3: 
      I -Maria Makulska 3a  Emma Kaźmierczak 2b 
      II - Alicja Żołądkiewicz 3b 
      III Emma Kaźmierczak 3b 
      Wyróżnienie: Weronika Mazurek 3b
       

      ZESPOŁY KLASY 1: 
      I –1d: Oliwia Małyszka, Ola Kopczyńska, Małgorzata Antczak, Gabriela Cielewicz, Antonina Przybylska  
      II –1b: Martyna Hereć, Marcelina Młynarz 
       

      ZESPOŁY KLASY 2: 
      I – 2b: Zofia Rykaczewska, Julia Czerniejewicz  
      II - 2a: Marysia Burzyńska, Julia Jucewicz 
      III – 2b: Dorota Wesołek, Amelia Krugiołka
       

      ZESPOŁY KLASY 3: 
      I – 3b: Emma Kaźmierczak, Alicja Żołądkiewicz 
      II – 3c: Alicja Matysiak, Ola Ząbek 
      III – 3c: Alicja Anger, Janka Sicińska
       

      To było prawdziwe muzyczne święto! Gratulujemy i zapraszamy za rok! 

      Organizatorki konkursu: 
      I.Chruściel, A.Łysak, M.Maciejewska 

    • SLEEVEFACE – czyli ubierz się w książkę!
     • SLEEVEFACE – czyli ubierz się w książkę!

     • KLASA 2E

      Kwiecień to wyjątkowo książkowy miesiąc. 2 kwietnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, a 23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z okazji tych wydarzeń uczniowie klasy 2E wzięli udział w zabawie fotograficznej SLEEVEFACE – czyli ubierz się w książkę. Dziękuję wszystkim uczniom za udział w akcji i rodzicom za współpracę.

      Zapraszamy do galerii prac.

      Opracowanie: Marta Maciejewska

    • II miejsce naszej drużyny w VIII Otwartych Mistrzostwach Poznania Debat Oksfordzkich
     • II miejsce naszej drużyny

     • II miejsce naszej drużyny w VIII Otwartych Mistrzostwach Poznania Debat Oksfordzkich

      Radość, satysfakcja i poczucie sukcesu! W sobotę 22 kwietnia najlepsi młodzi mówcy z Poznania i województwa wielkopolskiego przyjechali do Bramy Poznania ICHOT, by spędzić tam kilka godzin na debatowaniu. Miło nam poinformować, że w Finale VIII Otwartych Mistrzostw Poznania Debat Oksfordzkich nasza drużyna zajęła II miejsce.

      Poziom turnieju był bardzo wysoki, o czym mogą świadczyć same tezy: „W centrum Poznania należy wprowadzić zieloną strefę”, „Zapisywanie dzieci na zajęcia silnie ukierunkowujące przyszłość przynosi więcej szkód niż pożytku”, „Należy preferować świat, w którym Poznań zostałby ulokowany na prawie lubeckim".

      II miejsce nie jest jedynym sukcesem naszych zawodników! Organizatorzy przyznali Wiktorii Kaletce z klasy 8 c tytuł najlepszej mówczyni mistrzostw.

      Brawa dla naszej drużyny!

      Dziękujemy wszystkim za trzymanie kciuków za nasz zespół.
      Ewelina Nowysz

    • Konkurs Wokalny im. Stanisława Jopka
     • Gratulacje dla Mai!

     • W dniu 16 kwietnia w Państwowej Szkole Muzycznej w Poznaniu odbył się II etap, III Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Jopka, którego organizatorem był Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego w Karolinie, a partnerem lokalnym Zespół Folklorystyczny "Wielkopolanie" i Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. 

       Już w pierwszym etapie konkursu, który odbył się w sobotę 21 stycznia w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, uczennice klasy 2b – Maja Tomaszewska i Zofia Rykaczewska, pięknie zaśpiewały a capella m.in. „Sen o Warszawie” i „Uciekła mi przepióreczka”, co zaowocowało przejściem Mai do II etapu konkursu. 

      W niedzielę 16 kwietnia na scenie wystąpiło 26 uczestników w czterech kategoriach wiekowych:  
      8 – 13 lat, 14 – 19 lat, 20 – 25 lat i 26 lat+.
       

      Maja Tomaszewska z klasy 2b zaśpiewała jedną z piosenek z repertuaru zespołu Mazowsze, a mianowicie „Walczyk o zamku”. 
      Maja zachwyciła swoim występem, za co otrzymała gorące brawa od licznie zgromadzonej publiczności.  

      Serdecznie dziękujemy Mai za godne reprezentowanie Szkoły Podstawowej nr 1 im. J. Korczaka w Komornikach. Gratulujemy pięknego występu i zachęcamy do tego, aby kontynuowała oraz pielęgnowała swój talent. 

      Pan Mirosław Ziomek, chórmistrz zespołu Mazowsze, podkreślił doskonałe przygotowanie uczestniczek konkursu, ich zafascynowanie artystyczną działalnością i radością ze śpiewania. 

      Jury: Mirosław Ziomek - chórmistrz zespołu Mazowsze, Waldemar Rejch - szef biura konkursowego, Karolina Staśkiewicz-Krzak - etnomuzykolog. 

      Dorota Błaszczyk 

    • Przyroda w świecie VR
     • Przyroda w świecie VR

     • Na początku kwietnia uczniowie niektórych klas czwartych mieli okazję obserwować składniki krajobrazów w świecie VR. Dzięki goglom wirtualnej rzeczywistości, zakupionym w ramach programu Laboratoria Przyszłości, uczniowie mieli możliwość obserwacji egzotycznych krajobrazów tropikalnych, pustynnych, śródziemnomorskich, wskazując na różnice w elementach budujących przestrzeń przyrodniczą najbliższej okolicy i najdalszych zakątków świata.

      Autor: Wojciech Weiss

    • Introligatornia Tylkowski w Komornikach bez tajemnic…
     • Introligatornia Tylkowski w Komornikach bez tajemnic…

     • Tuż przed świętami wielkanocnymi tj. 4 kwietnia br. klasa I c wybrała się do pobliskiej Introligatorni Tylkowski w Komornikach. Wizyta w tym miejscu związana była z obchodami Światowego Dnia Książki dla Dzieci przypadającego na 2 kwietnia. Uczniowie w tym miejscu mieli okazję dowiedzieć się kim jest introligator oraz jak powstaje książka począwszy od wyboru papieru, wielkości i koloru liter na materiale okładki kończąc. Co więcej dzieci poznały maszyny jakie wykorzystuje w swej pracy introligator, które w większości nie są zasilane żadną energią, od tych małych do całkiem sporych gabarytowo. Pierwszaki w trakcie wizyty zobaczyły także gotowe „produkty” – książki w różnych formatach, okładkach i szatach graficznych. Na koniec przyszedł czas na zadawanie przez dzieci pytań. Pan Tylkowski odpowiedział wyczerpująco między innymi na pytanie skąd wziął się u Niego pomysł na zostanie introligatorem – pokazując i omawiając zdjęcia wiszące na ścianie, nawiązujące do tradycji rodzinnej i mistrza tego kunsztu, będącego nauczycielem Pana Tylkowskiego. Dzieci na koniec otrzymały kawałki papieru z różnymi fakturami, które są tworzone podczas pracy introligatorskiej – unikatowe o tyle, że każda jest niepowtarzalna zarówno kolorystycznie jak i pod względem wzornictwa.  


      Organizatorka spotkania:

      Danuta Rozbicka