• Konkurs Tańca SCHOOL DANCE
          • Konkurs Tańca SCHOOL DANCE

          • Taneczne szaleństwo opanowało w piątek naszą szkołę! Wszystko za sprawą kolejnej edycji Szkolnego Konkursu Tańca SCHOOL DANCE dla solistów i zespołów z klas 1-3 .  

            Konkurs odbył się w kategoriach zespoły i soliści, dla każdego poziomu. Wszyscy świetnie się bawiliśmy, a jury w składzie pani Magdalena Gref, pani Danuta Rozbicka i pan Radosław Lubkowski miało nie lada problem z podjęciem decyzji!  

            Wyniki przedstawiają się następująco: 

            SOLIŚCI KLASY 1: 
            I – Julian Paterski 1c 
            II – Julia Januchowska 1c 
            III – Anna Jakubowska 1b
             

            SOLIŚCI KLASY 2: 
            I - Pola Dobrowolska 2a 
            II - Marysia Suszyńska 2a 
            III – Lena Kaczor 2a
             

            SOLIŚCI KLASY 3: 
            I -Maria Makulska 3a  Emma Kaźmierczak 2b 
            II - Alicja Żołądkiewicz 3b 
            III Emma Kaźmierczak 3b 
            Wyróżnienie: Weronika Mazurek 3b
             

            ZESPOŁY KLASY 1: 
            I –1d: Oliwia Małyszka, Ola Kopczyńska, Małgorzata Antczak, Gabriela Cielewicz, Antonina Przybylska  
            II –1b: Martyna Hereć, Marcelina Młynarz 
             

            ZESPOŁY KLASY 2: 
            I – 2b: Zofia Rykaczewska, Julia Czerniejewicz  
            II - 2a: Marysia Burzyńska, Julia Jucewicz 
            III – 2b: Dorota Wesołek, Amelia Krugiołka
             

            ZESPOŁY KLASY 3: 
            I – 3b: Emma Kaźmierczak, Alicja Żołądkiewicz 
            II – 3c: Alicja Matysiak, Ola Ząbek 
            III – 3c: Alicja Anger, Janka Sicińska
             

            To było prawdziwe muzyczne święto! Gratulujemy i zapraszamy za rok! 

            Organizatorki konkursu: 
            I.Chruściel, A.Łysak, M.Maciejewska 

        • SLEEVEFACE – czyli ubierz się w książkę!
          • SLEEVEFACE – czyli ubierz się w książkę!

          • KLASA 2E

            Kwiecień to wyjątkowo książkowy miesiąc. 2 kwietnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, a 23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z okazji tych wydarzeń uczniowie klasy 2E wzięli udział w zabawie fotograficznej SLEEVEFACE – czyli ubierz się w książkę. Dziękuję wszystkim uczniom za udział w akcji i rodzicom za współpracę.

            Zapraszamy do galerii prac.

            Opracowanie: Marta Maciejewska

        • II miejsce naszej drużyny w VIII Otwartych Mistrzostwach Poznania Debat Oksfordzkich
          • II miejsce naszej drużyny

          • II miejsce naszej drużyny w VIII Otwartych Mistrzostwach Poznania Debat Oksfordzkich

            Radość, satysfakcja i poczucie sukcesu! W sobotę 22 kwietnia najlepsi młodzi mówcy z Poznania i województwa wielkopolskiego przyjechali do Bramy Poznania ICHOT, by spędzić tam kilka godzin na debatowaniu. Miło nam poinformować, że w Finale VIII Otwartych Mistrzostw Poznania Debat Oksfordzkich nasza drużyna zajęła II miejsce.

            Poziom turnieju był bardzo wysoki, o czym mogą świadczyć same tezy: „W centrum Poznania należy wprowadzić zieloną strefę”, „Zapisywanie dzieci na zajęcia silnie ukierunkowujące przyszłość przynosi więcej szkód niż pożytku”, „Należy preferować świat, w którym Poznań zostałby ulokowany na prawie lubeckim".

            II miejsce nie jest jedynym sukcesem naszych zawodników! Organizatorzy przyznali Wiktorii Kaletce z klasy 8 c tytuł najlepszej mówczyni mistrzostw.

            Brawa dla naszej drużyny!

            Dziękujemy wszystkim za trzymanie kciuków za nasz zespół.
            Ewelina Nowysz

        • Konkurs Wokalny im. Stanisława Jopka
          • Gratulacje dla Mai!

          • W dniu 16 kwietnia w Państwowej Szkole Muzycznej w Poznaniu odbył się II etap, III Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Jopka, którego organizatorem był Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego w Karolinie, a partnerem lokalnym Zespół Folklorystyczny "Wielkopolanie" i Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. 

             Już w pierwszym etapie konkursu, który odbył się w sobotę 21 stycznia w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, uczennice klasy 2b – Maja Tomaszewska i Zofia Rykaczewska, pięknie zaśpiewały a capella m.in. „Sen o Warszawie” i „Uciekła mi przepióreczka”, co zaowocowało przejściem Mai do II etapu konkursu. 

            W niedzielę 16 kwietnia na scenie wystąpiło 26 uczestników w czterech kategoriach wiekowych:  
            8 – 13 lat, 14 – 19 lat, 20 – 25 lat i 26 lat+.
             

            Maja Tomaszewska z klasy 2b zaśpiewała jedną z piosenek z repertuaru zespołu Mazowsze, a mianowicie „Walczyk o zamku”. 
            Maja zachwyciła swoim występem, za co otrzymała gorące brawa od licznie zgromadzonej publiczności.  

            Serdecznie dziękujemy Mai za godne reprezentowanie Szkoły Podstawowej nr 1 im. J. Korczaka w Komornikach. Gratulujemy pięknego występu i zachęcamy do tego, aby kontynuowała oraz pielęgnowała swój talent. 

            Pan Mirosław Ziomek, chórmistrz zespołu Mazowsze, podkreślił doskonałe przygotowanie uczestniczek konkursu, ich zafascynowanie artystyczną działalnością i radością ze śpiewania. 

            Jury: Mirosław Ziomek - chórmistrz zespołu Mazowsze, Waldemar Rejch - szef biura konkursowego, Karolina Staśkiewicz-Krzak - etnomuzykolog. 

            Dorota Błaszczyk 

        • Przyroda w świecie VR
          • Przyroda w świecie VR

          • Na początku kwietnia uczniowie niektórych klas czwartych mieli okazję obserwować składniki krajobrazów w świecie VR. Dzięki goglom wirtualnej rzeczywistości, zakupionym w ramach programu Laboratoria Przyszłości, uczniowie mieli możliwość obserwacji egzotycznych krajobrazów tropikalnych, pustynnych, śródziemnomorskich, wskazując na różnice w elementach budujących przestrzeń przyrodniczą najbliższej okolicy i najdalszych zakątków świata.

            Autor: Wojciech Weiss

        • Introligatornia Tylkowski w Komornikach bez tajemnic…
          • Introligatornia Tylkowski w Komornikach bez tajemnic…

          • Tuż przed świętami wielkanocnymi tj. 4 kwietnia br. klasa I c wybrała się do pobliskiej Introligatorni Tylkowski w Komornikach. Wizyta w tym miejscu związana była z obchodami Światowego Dnia Książki dla Dzieci przypadającego na 2 kwietnia. Uczniowie w tym miejscu mieli okazję dowiedzieć się kim jest introligator oraz jak powstaje książka począwszy od wyboru papieru, wielkości i koloru liter na materiale okładki kończąc. Co więcej dzieci poznały maszyny jakie wykorzystuje w swej pracy introligator, które w większości nie są zasilane żadną energią, od tych małych do całkiem sporych gabarytowo. Pierwszaki w trakcie wizyty zobaczyły także gotowe „produkty” – książki w różnych formatach, okładkach i szatach graficznych. Na koniec przyszedł czas na zadawanie przez dzieci pytań. Pan Tylkowski odpowiedział wyczerpująco między innymi na pytanie skąd wziął się u Niego pomysł na zostanie introligatorem – pokazując i omawiając zdjęcia wiszące na ścianie, nawiązujące do tradycji rodzinnej i mistrza tego kunsztu, będącego nauczycielem Pana Tylkowskiego. Dzieci na koniec otrzymały kawałki papieru z różnymi fakturami, które są tworzone podczas pracy introligatorskiej – unikatowe o tyle, że każda jest niepowtarzalna zarówno kolorystycznie jak i pod względem wzornictwa.  


            Organizatorka spotkania:

            Danuta Rozbicka

        • English Enigma Breakers
          • English Enigma Breakers

          • 31 marca br. odbyła się III edycja konkursu języka angielskiego dla uczniów klas szóstych szkoły podstawowej „English Enigma Breakers, który organizowany jest corocznie przez Zespół Szkół im. Kryptologów Poznańskich w Luboniu pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Luboń. Konkurs polegał na rozwiązaniu testu gramatyczno-leksykalnego z elementami wiedzy kulturowej poświęconej Londynowi. Wzięło w nim udział 27 uczniów klas szóstych z powiatu poznańskiego.

            Naszą szkołę reprezentowali: Weronika Przybyła (kl. 6c), Natalia Tabaczyńska (kl. 6d) oraz Mateusz Tomaszewski (kl. 6e). Miło mi poinformować, iż Natalia Tabaczyńska zajęła 3. miejsce w tegorocznej edycji konkursu. Serdecznie gratuluję Natalii osiągniętego sukcesu, a pozostałym uczestnikom dziękuję za udział w konkursie. 

            Opracowanie: Marta Broniszewska 

        • Najciekawsza hodowla rzeżuchy
          • Najciekawsza hodowla rzeżuchy

          • Rzeżucha kojarzy nam się głównie z wiosną i Wielkanocą. Okazuje się jednak, że ta niepozorna roślina jest bogatym źródłem witamin i minerałów, dlatego warto włączać ją do diety przez cały rok. Znamy ją jako dodatek do potraw, ale znajduje ona coraz szersze zastosowanie również w pielęgnacji twarzy czy włosów. Sok z rzeżuchy wymieszany z miodem pomaga rozjaśnić piegi, zawarta w soku z rzeżuchy siarka pozwala zwalczać problemy skórne, a dzięki zawartości luteiny rzeżucha będzie doskonałym uzupełnieniem profilaktyki chorób oczu.

            Chcąc zachęcić dzieci do lepszego poznania tej niepozornej roślinki, jak co roku zaproponowałyśmy uczniom z klas I – VIII konkurs na NAJCIEKAWSZĄ HODOWLĘ RZEŻUCHY i … jak co roku, zostałyśmy zaskoczone pomysłowością i oryginalnością rzeżuchowych kompozycji.

            Jury konkursowe wyróżniło i nagrodziło dyplomami następujące prace, których twórcami byli:

            - Tymon Przybysz, kl. V a,

            - Julia Jucewicz, kl. II a

            - Antoni Bryl, kl. II c

            - Jeremi Dobrowolski, kl. IV f

            - Michalina Szymankiewicz, kl. II a

            - Gabriela Charczyńska, kl. II a

            - Jan Fordoński, kl. V a

            Dziękujemy wszystkim za udział i czekamy na Wasze pomysły w przyszłym roku!

            Organizatorki: I.Chruściel, M.Jakielczyk-Jankowska, K.Proch

        • Klub Młodych Naukowców
          • Klub Młodych Naukowców

          • Możliwe czy niemożliwe? Oczywiście, że możliwe. Tym razem uczniowie z Klubu Młodych Naukowców postanowili zbadać pampersy. Okazało się, że wkład w pampersie to poliakrylan sodu, który bardzo dobrze absorbuje wodę, znacznie zwiększając swoją objętość, a tym samym masę.

            Dzięki jego zdolności do pochłaniania wody ten polimer używa się nie tylko w pieluchach, ale również w podpaskach, opatrunkach medycznych, do ochrony światłowodów i przewodów elektrycznych, a nawet w ogrodnictwie i leśnictwie jako środek nawilżający glebę. Uczniowie porównali dodatkowo tę właściwość z żelatyną spożywczą.

            Małgorzata Jackowska

        • Wielkanocna przygoda
          • Wielkanocna przygoda redaktorów telewizji KOR TV

          • Czasami spotkanie z zającem może zakończyć się ciekawą przygodą. Okazuje się, że nie wszystkim na Święta przynosi słodkości i prezenty. Przekonali się o tym redaktorzy naszej szkolnej telewizji.

            Zapraszamy do obejrzenia najnowszego filmiku KOR TV. Brawa dla Zosi Plenzler za zmontowanie materiału.

            Wszystkim naszym telewidzom życzymy, aby Święta Wielkanocne były czasem przepełnionym spokojem oraz miłością i aby codzienne obowiązki choć na chwilę ustąpiły błogiemu lenistwu.

            Redakcja KOR TV

        • Poruszające bajki o emocjach
          • „Poruszające bajki o emocjach” w oddziale przedszkolnym.

          • Początek wiosny był dla naszych najmłodszych uczniów bardzo pracowity i niezwykły, ponieważ wszystkie dzieci uczestniczyły w warsztatach prowadzonych przez trenerki z Centrum Działań Profilaktycznych (CDP). Program „Poruszające bajki o emocjach” miał na celu wsparcie rozwoju kompetencji emocjonalno – społecznych dzieci w wieku przedszkolnym i pomóc najmłodszym w radzeniu sobie z trudnymi sytuacjami, komunikowaniu swoich potrzeb oraz odczuć, a także w nawiązywaniu i utrzymywaniu zdrowych relacji z rówieśnikami. Bajki opowiadały o wielu emocjach takich jak: zazdrość, smutek, złość, rozczarowanie, radość, duma czy strach. W trakcie dziesięciu spotkań dzieci wcielały się w różne postacie, stawały się bohaterami chwytających za serce przedstawień i dzięki temu miały możliwość nauki rozpoznawania i zarządzania emocjami.

            Nauka nie kończyła się wraz z warsztatami, ponieważ każdego dnia uczniowie wracali do domu z kolorowanką, która przypominała omawianą emocję. W ramach programu „Profilaktyczne bajki o emocjach” odbyło się również szkolenie dla wychowawców z oddziału przedszkolnego oraz spotkanie dla rodziców. Warsztaty były dla dzieci bardzo potrzebnym i ciekawym doświadczeniem, a udział w nich został sfinansowany przez Urząd Gminy Komorniki.

            Wychowawczynie oddziału przedszkolnego

        • Warsztaty w Regionalnym Centrum Profilaktyki Uzależnień
          • Warsztaty w Regionalnym Centrum Profilaktyki Uzależnień

          • Klasa 6c w dniach  27.03 – 31.03.2023r. wyjechała do Regionalnego Centrum Profilaktyki Uzależnień dla Dzieci i Młodzieży w Rogoźnie. Klasa została podzielona na dwie grupy, aby każdy mógł jak najwięcej pozyskać z tych warsztatów.

            Program: Profilaktyka uniwersalna. Zajęcia warsztatowe dotyczące zdrowego stylu życia z poruszeniem wymiarów społecznego, fizycznego i psychicznego. Blok wiedzy komputerowej czyli pozytywne i zdrowe aspekty korzystania z Internetu i mass mediów. Profilaktyka agresji i przemocy czyli czym jest konflikt i jaka jest jego rola w codziennych relacjach. Rozwijanie kluczowych umiejętności społecznych takich jak tolerancja, rozumienie uczuć i emocji, organizacja czasu i przestrzeni, podejmowanie decyzji indywidualnych i grupowych, stres wróg czy przyjaciel, komunikacja kluczem do sukcesu, asertywność - sztuka bycia sobą, uczestnictwo w grupie czyli moje "ja" w życiu klasy, projektowanie i autoprezentacja: hotel- młodzi przedsiębiorcy na start. Alternatywne formy czasu wolnego z szczególnym uwzględnieniem sportu i jego roli w życiu młodego człowieka: zawody na sali gimnastycznej, kajaki, spacery rekreacyjne. Mały artysta czyli technika decoupage, mini kursy gotowania.  

            Uczniowie mieli również możliwość integracji z inną szkołą, która również brała udział w tych wykładach. Każdego wieczoru wszyscy spotykali się w jednej sali, w której odbywały się gry i zabawy takie jak „Koło fortuny” czy „Jaka to melodia?”. Wyjazd cała klasa uważa za bardzo udany. Był to czas spędzony bardzo aktywnie i przy okazji w miłej atmosferze.

            https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=pfbid0s7KKHrBhtSf9rESts7nKMZNTryzv82hLBAqqZqsKSwNyyUW4ZJVkk1yuktk2B5pYl&id=100057654301750

            Agnieszka Gałek
            Daria Brylska

        • Dzień Teatru
          • Dzień Teatru

          • „A teatr jest po to, żeby wszystko było inne niż dotąd…”

            Tegoroczny Dzień Teatru w naszej szkole obchodziliśmy w poniedziałek 3 kwietnia. Już od godziny dziewiątej wszyscy gromadzili się w sali gimnastycznej, żeby odkrywać magię teatru. Tam czekali na nich koledzy i koleżanki z koła teatralnego, którzy przygotowali spektakl pt. „Smerfy”. Widzowie z zainteresowaniem obejrzeli przygotowany występ. Był to dzień pełen wrażeń.

            Każda klasa wybrała motyw, zgodnie z którym uczniowie się przebrali. Wykazali się ogromną pomysłowością i kreatywnością w przygotowaniu swoich strojów. Mogliśmy podziwiać postaci z bajek Disneya, z Blues Brothers, ze Shreka, z mitologii greckiej, mafię, Teletubisie, Minionki itd. Uczniowie mieli za zadanie zaprezentować swoje kostiumy, a niezależne jury wybrało najciekawsze.

            Dziękujemy Paniom Dyrektor oraz nauczycielom za włączenie się do zabawy i przygotowanie oryginalnych strojów.

            Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wyjątkowego dnia!

            Organizatorki: Ewelina Nowysz, Katarzyna Trafas, Katarzyna Pertman

        • Wyniki Ogólnopolskiej Stypendiady Wczesnoszkolnej
          • Wyniki Ogólnopolskiej Stypendiady Wczesnoszkolnej

          • Z przyjemnością informujemy, że w Ogólnopolskiej Stypendiadzie Wczesnoszkolnej uczniowie podjęli zmagania konkursowe z zakresu edukacji: czytelniczej, ortograficznej, matematycznej i plastycznej. Uczestnicy musieli wykazać się dużą wiedzą i umiejętnościami. Stypendiada miała charakter ogólnopolski, więc zostanie laureatem czy finalistą było nie lada wyczynem. Cieszy nas ogromnie fakt, że wśród naszych zawodników mamy laureata i dwóch finalistów.

            Konkurs czytelniczy:

            III m. Krzysztof Sobociński kl. IIIa (laureat)

            Konkurs matematyczny:

            wyróżnienie - Wiktor Gręda kl. IId (finalista)

            Konkurs plastyczny - laurka:

            wyróżnienie Kornelia Mańczak kl. IIb (finalista)

            Serdecznie gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie.

            Szkolni koordynatorzy konkursu

        • Spotkania z przedstawicielami szkół ponadpodstawowych
          • Spotkania z przedstawicielami szkół ponadpodstawowych

          • W czwartek 30 marca 2023 r. odbyły się w naszej szkole w ramach DORADZTWA ZAWODOWEGO spotkania uczniów klas VII i VIII z przedstawicielami szkół ponadpodstawowych z Poznania.

            Gościliśmy następujące szkoły:

            • Zespół Szkół Mechanicznych im. Komisji Narodowej
            • Zespół Szkół Budowlano-Drzewnych im. Bolesława Chrobrego
            • Technikum nr 19
            • Zespół Szkół Budownictwa nr 1

            Celem spotkania było przybliżenie oferty edukacyjnej okolicznych szkół ponadpodstawowych na najbliższy rok szkolny, a także kryteriów przyjęcia, organizacji pracy szkoły, oferty zajęć pozalekcyjnych oraz możliwości dalszej nauki lub podjęcia pracy po ukończeniu wybranego kierunku kształcenia.  Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali prezentacji, po których mieli możliwość zadawania  pytań zarówno uczniom jak i nauczycielom szkół średnich.

            Mamy nadzieję, że spotkania pomogą naszym ósmoklasistom w świadomym wyborze dalszej ścieżki edukacyjnej.

             

            Koordynatorzy:

            Wicedyrektor Magdalena Gref

            Marta Buchert-Szarzyńska

        • Sukces naszego zespołu teatralnego
          • Sukces naszego zespołu teatralnego w Międzyszkolnym Przeglądzie Teatralnym „Odeon”

          • 31 marca 2023 r. w Domu Kultury „Koźlak” w Chomęcicach odbył się coroczny Międzyszkolny Przegląd Teatralny. Adresatami przeglądu byli członkowie amatorskich teatrów działających w szkołach podstawowych Gminy Komorniki. W wydarzeniu wzięło udział siedem zespołów teatralnych.

            Komisja konkursowa w składzie: pani Dorota Trocha, pani Adrianna Wiśniewska, pani Anna Golczak, pan Zbigniew Grochal oraz pan Wiesław Kot po obejrzeniu spektakli przyznała następujące nagrody:

            I miejsce dla zespołu ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wirach za przedstawienie „Dziady” cz. II,

            II miejsce ex aequo dla grupy teatralnej ze Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Komornikach za spektakl „Smerfy” i dla młodych aktorów ze Szkoły Podstawowej im. Arkadego Fiedlera w Chomęcicach za przedstawienie „Opowieść wigilijna”.

            Gratulujemy wszystkim zespołom. Zabawa w teatr udowodniła, że podczas radosnego tworzenia i spontanicznej zabawy można pokonać nieśmiałość, dostrzec własne możliwości i rozwinąć drzemiące w nas zdolności aktorskie. Przedstawienia dostarczyły wiele radości, a jednocześnie przygotowały młodego widza do odbioru w przyszłości sztuk teatralnych i kulturalnego zachowania w teatrze.

            Serdecznie dziękujemy organizatorom (Szkole Podstawowej im. Arkadego Fiedlera w Chomęcicach) za zaproszenie do wspólnej zabawy. Do zobaczenia za rok.

            Serdecznie dziękujemy babci Natalii Tomkowiak za uszycie czapek dla Smerfów.

            Ewelina Nowysz, Katarzyna Trafas

        • Supertalenciak Roku 2022/2023
          • Supertalenciak Roku 2022/2023

          • W czwartek 30 marca w naszej szkole odbył się po raz pierwszy konkurs „Talenty są wśród nas” dla klas 1-3. Celem było wyłonienie młodych talentów w różnych dziedzinach. Do konkursu zgłosiło się trzydziestu uczniów. Dzieci zaprezentowały swoje zdolności. Były to: taniec, jazda na hulajnodze, śpiew, gra na instrumentach, rozpoznawanie flag państw świata, recytacja. Jurorami w konkursie byli zacni goście: Pani Elżbieta Matyjaszczyk - Dyrektor Przedszkola „Kraina Talentów”, Pani Monika Musiał półfinalistka I edycji programu „Got to Dance - Tylko Taniec” , Pan Damian Konieczek - Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Komornikach, Pani Dyrektor SP nr 1 w Komornikach Hanna Drapiewska oraz Pan Damian Owczarek.

            Wszyscy uczniowie wykazali się wyjątkowymi talentami w prezentowanych dziedzinach. Uczestnicy otrzymali dyplomy oraz drobne upominki.

            Jurorzy po burzliwej naradzie wyłonili laureatów. Supertalenciakami zostali:

            - taniec - Julia Januchowska z klasy Ic

            - taniec - Pola Dobrowolska z klasy IIa

            - recytacja - Pola Jakubowska z klasy IIIa.

            Wszyscy wspaniale się bawili. Mamy nadzieję, że za rok ponownie spotkamy się na kolejnej edycji konkursu.

            Zespół edukacji wczesnoszkolnej
            Tekst: Magdalena Zgoła
            Zdjęcia: Iwona Chruściel