• Świąteczna Laurka 1e
     • Świąteczna Laurka 1e

     • Radosnego, wiosennego nastroju oraz kolorowych niespodzianek od zajączka z okazji Świąt Wielkanocnych

      życzą uczniowie klasy 1e.


      Marta Maciejewska

    • „AB OVO” – mini projekt edukacyjny
     • „AB OVO” – mini projekt edukacyjny

     • „Ab ovo” (łac. od jajka) znaczy: od początku. Jajko jest symbolem życia nie tylko w kulturze europejskiej. Kojarzy się je z płodnością, urodzajem, bogactwem i szczęściem, z bezpiecznym schronieniem i z więzieniem, z którego trzeba się uwolnić, by zacząć samodzielnie żyć. Chrześcijaństwo przekształciło je z pogańskiego symbolu odrodzenia w znak zmartwychwstania Chrystusa i włączyło do obrzędów wielkanocnych. Stąd zrodził się pomysł, aby pogłębić ten temat i przyjrzeć się jajku z różnych perspektyw, dlatego też uczniowie klas 4-8 pracowali metodą projektu, by poszerzyć swoją wiedzę.

      Trzy tygodnie wcześniej w ramach swoich zespołów klasowych wylosowali grupy i tematy, z którymi się mierzyli.

      Tematy związane były treściowo z przedmiotami szkolnymi:

      „Co było pierwsze – jajko czy kura?” – jajko w biologii.

      „Nie stłukłszy, nie dowiesz się, czy złe czy dobre jajo” – jajko w fizyce i chemii.

      „Jajko Kolumba” – jajko w geografii i historii.

      „Jeszcze tego nie było, żeby jajko kurę uczyło” – jajko na języku polskim.

      „… jest jak jajko bez soli” – jajko na talerzu.

      Po zapoznaniu się z tematem opracowali kartę kontraktu, ustalili harmonogram spotkań grup, konsultacji z nauczycielami przedmiotów a przede wszystkim cele i zadania związane z wylosowanym zagadnieniem.

      Materiały gromadzili w domu, natomiast 13 kwietnia, w środę, kończyli swoje prace i prezentowali je przed kolegami.

      Wystąpienia były bardzo różnorodne. Uczniowie przygotowali prezentacje multimedialne, doświadczenia, eksperymenty angażujące wszystkich kolegów. Można było zobaczyć a nawet spróbować dań z jajek, czy wysłuchać piosenek o “jajecznej” tematyce. Każda grupa przygotowała quizy, zabawy, krzyżówki związane z przedstawianym tematem.

      Grupa, której prezentacja spodobała się najbardziej innym uczniom z klasy, otrzymała pamiątkowe medale.

      Uczniowie wykazali się dużym zaangażowaniem. Wszyscy stwierdzili zgodnie, że dzięki takiej metodzie pracy poszerzyli swoją wiedzę a przy okazji dobrze się bawili.

      Ewelina Kaczmarek, Agnieszka Kaźmierczak, Agnieszka Kruszewska

    • Warsztaty z Fundacją Aktywnej Rehabilitacji
     • Warsztaty z Fundacją Aktywnej Rehabilitacji

     • 11 kwietnia uczniowie klasy 3b oraz 5a uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez Fundację Aktywnej Rehabilitacji. Zajęcia były poświęcone tematyce osób z niepełnosprawnością ruchową.

      Podczas tej niecodziennej lekcji wychowawczej poznaliśmy różne rodzaje wózków inwalidzkich oraz ich budowę. Wspólnie zastanawialiśmy się, jakie naturalne przeszkody napotykają w codziennym życiu osoby z niepełnosprawnością ruchową oraz jak możemy im pomóc. Mieliśmy okazję obserwować kontrolowany upadek na wózku i nauczyć się podnoszenia w taki sposób, by nie zaszkodzić bądź zadać bólu poszkodowanemu.

      Prowadzący przekazali nam w przystępny i profesjonalny sposób sporą dawkę wiedzy i wskazówek. Jedną z nich zapamiętamy w szczególności - pomaganie osobom z niepełnosprawnością jest ważne, lecz nie powinniśmy tego robić na siłę. Zapytajmy czy oczekują naszej pomocy, a jeśli tak, to w jaki sposób mamy ją udzielić.

      Zachęcamy do zapoznania się z działalnością Fundacji -  przejdź do strony na Facebooku

       

      Składamy podziękowania Fundacji Aktywnej Rehabilitacji za przygotowanie zajęć dla naszych uczniów.

       

      Anna Wiśniewska i Jakub Podlewski

    • Warsztaty plastyczne w oddziale przedszkolnym „Świąteczne inspiracje”
     • Warsztaty plastyczne w oddziale przedszkolnym „Świąteczne inspiracje”

     • Święta Wielkanocne to bardzo radosny czas, na który z utęsknieniem czekają wszyscy, zarówno dzieci jak i dorośli. Okres przedświąteczny do doskonały moment na wykonanie własnoręcznie zrobionych ozdób świątecznych. W oddziale przedszkolnym postanowiliśmy połączyć przyjemne z pożytecznym i zaprosiliśmy dzieci i ich Rodziców na warsztaty plastyczne „Świąteczne inspiracje”, z których dochód przeznaczyliśmy na pomoc walczącej Ukrainie.

      6 kwietnia, sale oddziału przedszkolnego zamieniły się w pracownie plastyczno-techniczne, zarówno dzieci jak i rodzice, także dziadkowie z wielkim zapałem wykonywali ozdoby świąteczne według wskazówek nauczycielek. Dzieci z pomocą swoich Rodziców wykonywali barwne pisanki, wesołe zajączki oraz wianki wielkanocne, wszystko to przy użyciu różnorodnych materiałów plastycznych i ogromnej kreatywności.

      Spotkanie było świetną okazją dla Rodziców do zobaczenia swoich pociech podczas zajęć, dzieci zaś spędziły miły i bezcenny czas ze swoimi bliskimi. Podczas warsztatów udało nam się zebrać 660 zł! Kwota ta, zasiliła konto Polskiej Akcji Humanitarnej - Ukraina.

      Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za przybycie, miło spędzony czas i przede wszystkim za wsparcie finansowe przyjaciół z Ukrainy.

       

      Zespół wychowania przedszkolnego.

    • 1% dla Lilki
     • 1% dla Lilki

     • Lilka to wyjątkowa, pogodna dziewięciolatka. Uwielbia szkołę i jest pilną uczennicą, ciekawą świata i ludzi. Lubi podróżować, poznawać nowe miejsca i potrawy. Uwielbia wakacje, morze, sushi, komputer, książki oraz poznańskie murale i graffiti - szczególnie słynnego Pana Peryskopa zwanego też Watcherem.

      Urodziła się jako zdrowa dziewczynka. Rozwijała się prawidłowo jako niemowlę ale kiedy pojawiły się problemy z nauką chodzenia, zaczęliśmy szukać przyczyny. Diagnoza okazała się druzgocąca – rdzeniowy zanik mięśni. SMA (z ang. Spinal Muscular Atrophy) pojawiło się w naszym życiu nieproszone. Jest to choroba nerwowo-mięśniowa uwarunkowana genetycznie. Podczas jej przebiegu dochodzi do całkowitej utraty motoneuronów rdzenia kręgowego. Konsekwencją tego procesu jest osłabienie, a także postępujący zanik mięśni. Lilka nigdy nie nauczyła się chodzić, a jej siła mięśniowa słabnie. Wymaga całodobowej opieki, pomocy w podstawowych czynnościach dnia codziennego jak również zaopatrzenia ortopedycznego oraz wsparcia oddechowego w nocy (wspomaganie oddechu za pomocą respiratora).

      Codzienność Lilki to wózek aktywny, elektryczny, codzienna rehabilitacja i sprzęt ortopedyczny. Lila rośnie, a ciało bardzo zmienia się przez chorobę. Skolioza jest już tak duża, że wymaga operacji, która planowana jest na rok 2022. W najbliższej przyszłości planujemy zakupić krzesełko schodowe aby bezpieczniej i wygodniej transportować Lilkę na piętro oraz wymarzony sprzęt do rehabilitacji – system PRAGMA. Czeka nas również kupno nowego wózka aktywnego i zmiana ortez i gorsetu. Lilka jest również w badaniu klinicznym leku, który ma postać syropu i przyjmuje go raz dziennie. Lek zwiększa poziom białka SMN, którego tak duże niedobory są przyczyną SMA.

      Każdego dnia Lilka pokonuje przeciwności swojego ciała ale to i tak nie zmienia jej pogodnego charakteru i z ciekawością małego dziecka czeka na nowy dzień.

      Rodzice Lilianny

    • Spotkanie autorskie z panem Łukaszem Wierzbickim
     • Spotkanie autorskie z panem Łukaszem Wierzbickim

     • 5 kwietnia 2022r. uczniowie klas trzecich mieli przyjemność spotkać się z pisarzem, podróżnikiem i autorem lektury „Afryka Kazika” panem Łukaszem Wierzbickim. Redaktor popularnych książek dla dzieci w ciekawej formie przedstawił uczniom historie polskich podróżników. Jego dzieła to między innymi: „Dziadek i niedźwiadek”, „Machiną przez Chiny”, „Drzewo. Mity słowiańskie” -dobrze dzieciom znane.

      Pan Łukasz opowiedział o początkach swojej pisarskiej drogi, co skłoniło go do napisania ,,Afryki Kazika”. Uczniowie obejrzeli zdjęcia z podróży śladami Kazimierza Nowaka, atakowały ich wielkie ryby, ryczały lwy i słonie…

      Młodzi czytelnicy wysłuchali opowiadania o najnowszej książce pt. „Ocean to pikuś”. Jest to historia Aleksandra Doby, Polaka, który jako jedyny przepłynął kajakiem przez Atlantyk do Ameryki.

      Dzieci zadawały mnóstwo ciekawych pytań, dzieliły się swoimi wrażeniami z lektury książek pana Łukasza Wierzbickiego.

      Autor pozostawił cenne przesłanie do przemyślenia… najważniejsze w życiu jest odkrycie swojego powołania, na które nigdy nie jest za późno i które daje prawdziwe szczęście.

       

      Wychowawczynie klas trzecich

      Tekst: Agnieszka Łysak

    • Dzień Teatru
     • Dzień Teatru w klasach 4-8

     • „A teatr jest po to, żeby wszystko było inne niż dotąd…”

       

      Tegoroczny Dzień Teatru w naszej szkole obchodziliśmy we wtorek 5 kwietnia. Już od godziny dziewiątej wszyscy gromadzili się w sali gimnastycznej, żeby odkrywać magię teatru. Tam czekały na nich koleżanki z koła teatralnego (Paulina Bolewicz, Blanka Deskur, Pola Hofman, Hanna Kasprzak, Martyna Maćkowska, Natalia Męczykowska, Carmen Perrone, Zuzanna Rzepka, Malwina Stronczyńska, Oliwia Zaremba), które przygotowały  spektakl pt. „Dziewięć przerw, w tym dwie długie”. Widzowie z zainteresowaniem obejrzeli przygotowany występ. Był to dzień pełen wrażeń. Każda klasa wybrała motyw, zgodnie z którym uczniowie się przebrali. Wykazali się ogromną pomysłowością i kreatywnością w przygotowaniu swoich strojów. Mogliśmy podziwiać postaci z Blues Brothers, ze Shreka, z mitologii greckiej,  Naruto, kowbojów, mafię, pokemony, elfy, minionki, trolle itd.  Uczniowie mieli za zadanie zaprezentować swoje kostiumy, a niezależne jury z klasy 3a i b wybrało najciekawsze.

      Dziękujemy Paniom Dyrektor, Paniom z sekretariatu oraz nauczycielom za włączenie się do zabawy i przygotowanie oryginalnych strojów.   

      Na koniec dnia do sal lekcyjnych zawitali niespodziewani goście: Kopciuszek, który zaglądał pod ławki, bo szukał swego pantofelka;  Czerwony Kapturek rozdający dzieciom cukierki; Śpiąca Królewna, która zasypiała na uczniowskich ławkach; Elza, która pomyliła pory roku i zbudziła swoim śpiewem Śpiącą Królewnę; Pan Kleks, który postanowił tego dnia nagrodzić grzeczne dzieci piegami, a także Królewna Śnieżka, która niestety ugryzła „zatrute” jabłko i musiała liczyć na pomoc koleżanek z innych baśni.

       

      Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wyjątkowego dnia!

       

      Koordynatorki: Diana Gołacińska, Ewelina Krzysztoń, Katarzyna Trafas

    • eTwinning logo
     • eTwinning project „Cultural Diversity"

     • eTwinning projectCultural Diversity”   

      Klasa 7c zaangażowała się w kolejny projekt! 

       

      Po zakończonym projekcie „Let’s become city guides” nadszedł czas na kolejne językowe wyzwanie, czyli projekt „Cultural Diversity”.  

      Klasa 7c podczas trwania projektu ma szansę współpracować ze szkołami ze Słowacji, Portugalii, Włoch i Turcji.  Będzie się to odbywać poprzez wykonywanie przeróżnych zadań, takich  jak: tworzenie swoich wizytówek, przedstawienie szkoły, miejsca zamieszkania, zwrócenie uwagi na podobieństwa i różnice kulturowe, jakie reprezentują państwa biorące udział w projekcie, a co najciekawsze dla uczniów – spotkania online. Projekt zostanie zakończony w czerwcu, a jego zwieńczeniem będzie stworzenie e-magazynu i specjalnego quizu.  

       

                                                                                             opiekun grupy 

                                                                                              Kasia Maciąg  

    • Spotkanie z Marcinem Koziołem
     • Spotkanie z Marcinem Koziołem

     • 30 marca gościem w naszej bibliotece był pan Marcin Kozioł - autor książek dla dzieci i młodzieży, wielbiciel podróży, jazdy konnej, kolekcjoner starych komputerów.

      ,,Pogoda dla puchaczy” – to pierwsze spotkanie, w którym uczestniczyli uczniowie z klas 2b i 2d. Zapoznali się z serią książek o tych sympatycznych ptakach, poznali imiona głównych bohaterów, dowiedzieli się jak brzmi przywitanie w języku puchaczy czyli ,,Dziób dobry”. Autor poprzez interaktywną zabawę, przekazał wiele ciekawostek przyrodniczych i pogodowych, które zostały przedstawione szerzej w prezentowanych książkach.

      W drugim spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy 4c i 4e. Opierając się na treści książki ,,Detektywi na kółkach. Skrzynia Władcy Piorunów”, pan Marcin zapoznał nas z postacią i wynalazkami Nikoli Tesli, a niektórzy uczniowie mogli wczuć się w rolę Władcy Piorunów, dzięki uczestnictwu w doświadczeniu z kulą plazmową.

      Bohaterowie detektywistycznej książki, liczne zagadki, łamanie kodów i szyfrów zachęciły dzieci do zakupienia książek z dedykacją od autora.

      Obydwa spotkania, dzięki niekonwencjonalnej formule, wywarły na uczestnikach wiele pozytywnych wrażeń. Żywiołowy, fantastyczny i ,,piorunujący” sposób przekazu rozbudził w uczestnikach zapał do czytania. Spotkanie odbyło się we współpracy z Biblioteką Publiczną Gminy Komorniki. Dziękujemy pani dyrektor biblioteki i pani Soni za zorganizowanie spotkania.

       

      Gabriela Ukaszewska

    • Wiosna w obiektywie
     • Wiosna w obiektywie

     • Najmłodsi uczniowie naszej szkoły, dzieci z oddziału przedszkolnego, wraz ze swoimi rodzinami wzięły udział w rodzinnym konkursie fotograficznym „Pierwsze oznaki wiosny”. Pogoda sprzyjała, aby wybrać się na wspólny spacer, pasjonaci przyrody i fotografii wyruszyli na poszukiwania wiosny i uwiecznili to na fotografiach.

      Głównymi celami konkursu było:

      - budzenie dziecięcej wrażliwości przyrodniczej i estetycznej,

      - poszerzanie wśród dzieci zainteresowania przyrodą,

      - zacieśnianie więzi rodzinnych,

      - zaprezentowanie ciekawych zdjęć wykonanych przez dzieci i rodziców,

      Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, wszystkie prace wzbudziły zachwyt jurorów, a ich autorzy zasługują na wielkie uznanie i pochwałęJ Wyłonienie zwycięzców z tak dużej liczby uczestników było bardzo trudne, jury zdecydowało nagrodzić kreatywność, pomysłowość oraz oryginalne ujęcie tematu.

       

      Laureaci konkursu:

      I miejsce Lucyna Różak 0a

      II miejsce Maja Szeszuła 0b

      III miejsce ex aequo Nina Stefańska 0c i Emma Michałek 0a

       

      Zwycięzcy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody, uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Wszystkim dzieciom i ich rodzicom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie.

       

      Wychowawcy oddziału przedszkolnego

    • Wyniki konkursu plastycznego „W marcu jak w garncu”
     • Wyniki konkursu plastycznego „W marcu jak w garncu”

     • Marzec to miesiąc, który słynie ze zmiennej pogody. Jednego dnia może być ciepło i słonecznie, a drugiego padać śnieg. Marzec to pogodowa niespodzianka! „W marcu jak w garncu” to najbardziej znane marcowe przysłowie. Zadaniem konkursowym było zilustrowanie właśnie tego popularnego powiedzenia. Uczniowie wykonali bardzo piękne, ciekawe i oryginalne prace. Oto zwycięzcy:

      1 miejsce Maja Tomaszewska klasa 1b

      2 miejsce Antoni Żurczak klasa 3e

      3 miejsce Zofia Polowczyk klasa 2c

       

      Wyróżnienia otrzymują:

      Wiktor Banaszak klasa 2a

      Piotr Strabel klasa 1b

      Maciej Eichstaedt klasa 1c

      Hanna Kufel – Ostrowska klasa 2b

       

      Gratulujemy laureatom oraz dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie.

       

      Organizatorki:

      Hanna Woźniak, Marta Lipińska

    • Światowy Dzień Zdrowia
     • Światowy Dzień Zdrowia

     • 7 kwietnia przypada Światowy Dzień Zdrowia (ang. World Health Day). Obchody święta odbywają się corocznie od 1950 roku, w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Celem Światowego Dnia Zdrowia jest zwrócenie uwagi na najbardziej istotne problemy zdrowotne społeczeństw na całym świecie. W tym roku, już po raz trzeci święto ma szczególny charakter, z uwagi na pandemię COVID-19, z którą mierzy się świat i która stała się najważniejszą kwestią w obszarze zdrowia publicznego. Zapraszamy do zapoznania się z artykułami znajdującymi się w zakładkach dla Rodziców oraz Uczniów pt. „Kącik psychoedukacyjny”.

       

      Artykuł dla uczniów - przejdź

      Artykuł dla rodziców - przejdź

    • Konkurs English Enigma Breakers
     • ENGLISH ENIGMA BREAKERS

     • W piątek 25 marca odbyła się II edycja powiatowego międzyszkolnego konkursu języka angielskiego „English Enigma Breakers” organizowanego przez Zespół Szkół im. Kryptologów Poznańskich w Luboniu i Wydział Anglistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Honorowy patronat nad konkursem objął Urząd Miasta Luboń oraz Starosta poznański Pan Jan Grabkowski.

      W konkursie wzięli udział uczniowie klas szóstych szkół podstawowych z Komornik, Poznania, Plewisk, Mosiny, Wir, Puszczykowa i Lubonia. Pasjonaci języka angielskiego zmierzyli się z pytaniami dotyczącymi gramatyki i słownictwa języka angielskiego, wiedzy o Londynie, a także rozwiązali zadania logiczne i rebusy w języku angielskim.

      Zwycięzcą tegorocznej edycji konkursu został Mikołaj Kurjański ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tytusa i Jana Działyńskich w Plewiskach.

      II miejsce zajęła Liwia Michalak ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Augusta hr. Cieszkowskiego w Luboniu.

      III miejsce zajęła Antonina Łopatowska ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka w Komornikach.

       

      Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

       

      Katarzyna Trafas

    • Gumy treningowe Power Band Mini
     • Gumy treningowe Power Band Mini

     • Nauczyciele wychowania fizycznego uczestniczyli w szkoleniach pt. ,,Gumy treningowe Power Band Mini” oraz ,,Piłki fitness w kształtowaniu sprawności fizycznej”. Organizatorem szkoleń była Niepubliczna Placówka Kształcenia Ustawicznego Coaching Sport. Głównym celem spotkań było nabywanie umiejętności wśród nauczycieli z współczesnych form podniesienia efektywności ćwiczeń na lekcjach wychowania fizycznego. Podczas szkoleń nauczyciele wzbogacali swoje pomysły na prowadzenie aktywnych i kreatywnych lekcji z wykorzystaniem gum do ćwiczeń oraz piłek gimnastycznych. Za uczestnictwo w szkoleniach szkoła otrzymała sprzęt sportowy, który zostanie wykorzystany podczas zajęć szkolnych, co w dużym stopniu przyczyni się do uatrakcyjnienia prowadzenia lekcji wychowania fizycznego z uczniami.

      Nauczyciele wychowania fizycznego

    • Zakończenie akcji "Kup Pan szczotkę"
     • Zakończenie akcji "Kup Pan szczotkę"

     • Zakończyliśmy w naszej szkole akcję charytatywną ”Kup Pan szczotkę”. Pasty i szczotki zostały już przekazane do Fundacji Redemptoris Missio. Część uzbieranych darów trafi do potrzebujących uchodźców z Ukrainy.

      Dziękujemy za liczny odzew z Państwa strony.

    • Pierwszy Dzień Wiosny w klasach 1-3
     • Pierwszy Dzień Wiosny w klasach 1-3

     • 21 marca 2022r. jest szczególnym dniem w kalendarzu naszej szkoły. Po dwóch latach wróciliśmy do naszej wiosennej tradycji - WIOSENNEGO KOROWODU. Uczniowie klas 1-3 wraz z nauczycielami wyruszyli ulicami Komornik, by przywitać wyczekaną wiosnę. Na okoliczność pierwszego dnia tej urokliwej pory roku dzieci starannie się przygotowały wykonując gaiki, wianki, kolorowe kwiaty, którymi pozdrawiali mieszkańców i przypominali, że właśnie nadeszła wiosna! Towarzyszyła nam piękna pogoda, uśmiechy na twarzach, słychać było głośne okrzyki radości.

      Magia wiosny opanowała również szkolne korytarze i sale lekcyjne. Uczniowie zadbali o wiosenny wystrój ukwiecając drzwi swoich sal lekcyjnych. Każda klasa wykonała również twórcze portrety uosobionej Pani Wiosny, które zdobią korytarze szkolne wzbudzając podziw i zachwyt.

      W tym dniu odbywa się również w naszych klasach DZIEŃ TALENTÓW I PASJI.

      Uwieńczeniem tego radosnego dnia było przedstawienie pt. „Wiosna” w wykonaniu kółka teatralnego pod kierunkiem p. Małgorzaty Woźniak. Mogliśmy podziwiać umiejętności sceniczne naszych ,,małych” aktorów, a muzyka i dekoracje dodawały uroku całemu przedstawieniu.

       

      Wiosna tego dnia przyniosła wszystkim słońce, radość, uśmiech i dobrą zabawę.

       

      Zespół edukacji wczesnoszkolnej

      Tekst: M. Maciejewska, I. Jankowiak

      Wiosna, nowina radosna!

      Witamy wiosnę muzycznie i radośnie! Klasa 1e przywitała nową porę roku piosenką pt. „Wiosno, hej!”.

      Marta Maciejewska

    • XVI Gminny Konkurs Regionalny
     • XVI Gminny Konkurs Regionalny

     • XVI Gminny Konkurs Regionalny

       pt. „Ziemia Komornicka moja Mała Ojczyzna”

      dla uczniów klas I-III

      W ramach konkurs „Ziemia Komornicka moja Mała Ojczyzna” odbyły się dwie aktywności. Pierwszą był tradycyjnie konkurs na „Regionalistę Roku”, natomiast drugą aktywnością był konkurs plastyczny.

      Celem konkursu było poszerzenie wiedzy o gminie Komorniki, ukazanie jej uroków, kształtowanie tożsamości regionalnej, poznanie gwary komornickiej, rozwijanie zainteresowań oraz zaprezentowanie walorów turystyczno-rekreacyjnych naszej gminy.

      Uczestnicy konkursu plastycznego z klas 1 mieli za zadanie wykonać ilustrację do wybranej zwrotki wiersza Elżbiety Matyjaszczyk „Miś Tedo”, natomiast uczniowie klas II i III wykonali plakat przedstawiający pejzaż, martwą naturę lub portret uwzględniający „Słownik gwary komornickiej”.

      Konkurs „ Ziemia Komornicka moja Mała Ojczyzna” od lat wspierają członkowie TPZK Pani Barbara Turowska i Pan Bogdan Czerwiński oraz Pan Mirosław Wieloch, za co serdecznie dziękujemy.

      W dniach 10 i 11 marca odbył się konkurs wiedzowy o tytuł „Szkolnego Regionalista Roku 2022”. Reprezentanci klas drugich i trzecich SP 1 w Komornikach, sprawdzili swoje wiadomości w zakresie: gwary komornickiej, symboli gminy, położenia, układu administracyjnego gminy, rzek, jezior, zabytków, muzeów, kompleksów leśnych, władz gminy, ważnych postaci w życiu gminy, miejsc pamięci, ogólnych wiadomości o Poznaniu – stolicy powiatu i województwa.

       

      Tegorocznymi zwycięzcami są:

      I miejsce: Piotr Hamrol, 2b

      II miejsce: Agnieszka Niedźwiedzka, 2d

      III miejsce: ex aequo Kacper Mitura, 3b i Igor Lewandowski, 3f

       

      Laureaci Plastycznego XVI Międzyszkolnego Konkursu Regionalnego

      „Ziemia Komornicka moja Mała Ojczyzna”

      Klasy I

      I miejsce: Lena Patela, 1b, SP w Chomęcicach

      II miejsce: Kornelia Mańczak, 1b, SP1 w Komornikach

                       Stanisław Mańkowski, 1a, SP w Chomęcicach

      III miejsce: Helena Szulda, 1a, SP w Chomęcicach

                        Julia Żukowska, 1e, SP1 w Komornikach

      Wyróżnienie: Rafał Garstecki, 1e, SP w Wirach

      Klasy II

      I miejsce: Franciszek Ratajczak, 2c, SP Wiry

                      Maja Bałuszyńska, 2b, SP Chomęcice

                      Hanna Kufel- Ostrowska, 2b, SP1 Komorniki

      II miejsce: Mila Maćkowiak, 2a, SP Chomęcice

                       Oliwia Tanasiewicz, 2d, SP1 Komorniki

      III miejsce: Lena Pozorska, 2a, SP Chomęcice

      Klasy III

      I miejsce: Rafał Matysik, SP w Wirach

      II miejsce: Anatolia Kwiatkiewicz, SP w Chomęcicach

       

      Serdecznie dziękujemy Pani Barbarze Turowskiej, Panu Bogdanowi Czerwińskiemu i Panu Mirosławowi Wielochowi, Urzędowi Gminy w Komornikach, Radzie Rodziców SP 1 w Komornikach za przygotowanie nagród i upominków dla laureatów konkursu.

       

      Gratulujemy zwycięzcom i życzymy Wszystkim dalszych sukcesów.

       

      Organizatorki: Paulina Perz- Szydłowska Dorota Błaszczyk, Katarzyna Proch

    • Obchody Światowego Dnia Zespołu Downa
     • Obchody Światowego Dnia Zespołu Downa

     • Dnia 21 marca 2022 obchodziliśmy w naszej szkole po raz kolejny Światowy Dzień Zespołu Downa, czyli społeczną akcję uświadamiającą, czym jest Zespół Downa. Z tej właśnie okazji, w dniu 21 marca propagowaliśmy w naszej szkole akcję „Skarpetki nie do pary”, która spotkała się z dużym zainteresowaniem. Zarówno nauczyciele, jak i uczniowie naszej szkoły dnia 21 marca, w akcie solidarności z osobami z dodatkowym chromosomem, założyli dwie różne, kolorowe skarpetki.

      Światowy Dzień Zespołu Downa to święto ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych.

      Podejmowane z tej okazji na całym świecie akcje to swoiste kampanie społeczne na rzecz podnoszenia świadomości i wiedzy dotyczącej osób z zespołem Downa wśród społeczeństwa.

      Zespół Downa jest wadą genetyczną, do której dochodzi w momencie poczęcia nowego życia, gdyż właśnie wtedy dochodzi do nietypowego podziału chromosomów. Do dziś nie odkryto, dlaczego tak się dzieje. Każdy człowiek posiada 46 chromosomów, natomiast osoby z zespołem Downa posiadają dodatkowy, trzeci chromosom w 21 parze. Ten chromosom pochodzi od matki lub ojca. Nie jest ani obcy, ani wadliwy, jest prawidłowy, ale jego obecność zaburza pracę całego organizmu.

      Statystyki pokazują, że zespół Downa zdarza się raz na 600 – 800 urodzeń, więc można przyjąć ze w Polsce żyje około 50 000 osób z tą wadą genetyczną. Osoby z zespołem Downa mają specyficzny wygląd, ich sprawność intelektualna jest obniżona, wymagają specjalistycznej opieki i rehabilitacji. Potrafią nas jednak zadziwić uśmiechem i radością, chęcią życia, spełnianiem się w różnych aktywnościach.

      Data 21 marca symbolizuje trzeci chromosom w dwudziestej pierwszej parze, którego obecność stanowi genetyczną przyczynę Zespołu Downa. Dlatego, tego dnia organizatorzy zachęcali do założenia skarpetek w różnych wesołych kolorach. Skarpetki miały być w kropki, paski, za kolona lub w tuż przy kostce. Najlepiej, by były z różnych niepasujących do siebie par. 21 marca patronuje także rozpoczynającej się wiośnie i narodzinom osób niezwykłych – do nich z pewnością należą osoby z Zespołem Downa.

      Z okazji obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa w szkole pojawiły się plakaty oraz gazetki informacyjne dotyczące akcji na rzecz osób z Zespołem Downa.

      W łączniku szkoły na drugim piętrze zorganizowano mini – wystawę ze zdjęć „Skarpetek nie do pary”. Za zaangażowanie dziękujemy Pani Ewelinie Krzysztoń i uczniom z prowadzonego przez nią koła medialnego oraz wychowawcom klas za przekazanie zdjęć.

       

      Organizatorki: Daria Adamska, Paula Mikołajczak

    • Międzyświetlicowy konkurs plastyczny „Wiosenna pobudka w przyrodzie” – rozstrzygnięty!
     • Międzyświetlicowy konkurs plastyczny „Wiosenna pobudka w przyrodzie” – rozstrzygnięty!

     • Dzisiaj, tj. 23 marca 2022 roku, w piękny, wiosenny dzień mam przyjemność ogłosić wyniki międzyświetlicowego konkursu plastycznego „Wiosenna pobudka w przyrodzie”. Do wzięcia udziału w konkursie zostały zaproszone drogą mailową wszystkie szkoły podstawowe z gminy Komorniki. Finalnie prace przygotowały dzieci z naszej szkoły oraz po sąsiedzku ze Szkoły Podstawowej nr 2 im Edwarda hr. Raczyńskiego.

      Oto nasze zwyciężczynie:

      I miejsce – Kornalia Mańczak z kl. Ib, SP nr 1 im. Janusza Korczaka w Komornikach;

      II miejsce – Anna Błaszczyk, kl. Ib, SP nr 2 im. Edwarda hr. Raczyńskiego w Komornikach;

      III miejsce – Hanna Kufel – Ostrowska, kl. IIb, SP nr 1 im. Janusza Korczaka w Komornikach.

       

      Ponadto zostały przyznane trzy wyróżnienia, które otrzymały:

      Julia Żukowska, kl. Ie, SP nr 1 im. Janusza Korczaka w Komornikach;

      Maja Kurasińska, kl. Ib, SP nr 2 im. Edwarda hr. Raczyńskiego w Komornikach;

      Patrycja Cichocka, kl. Ib, SP nr 2 im. Edwarda hr. Raczyńskiego w Komornikach.

       

      Wszystkim dziewczynkom, które przystąpiły do konkursu bardzo dziękuję za zaangażowanie i wykonanie pięknych prac, a nagrodzonym gratuluję i życzę dalszych sukcesów towarzyszących rozwijaniu talentów plastycznych.

      Wyżej wymienione osoby otrzymały na pamiątkę dyplom i upominki w postaci gier edukacyjnych, książek oraz długopisów z tematyką Tatrzańskiego Parku Narodowego ufundowane przez Radę Rodziców naszej szkoły.

       

      Danuta Rozbicka