• Tutoring rówieśniczy podczas nauki zdalnej

• 14.04.2021 12:33
      • Kolejny raz uczniowie klas młodszych doświadczają nauki na odległość. Nadal obowiązuje nas zasada ograniczonego kontaktu i dystans społeczny. Poszukujemy różnych sposobów wspierających uczniów w podtrzymywaniu i rozwijaniu relacji rówieśniczych.
      • Odpowiedzią może być tutoring rówieśniczy, czyli interaktywny, systematyczny i celowy sposób pomocy uczniom przez ludzi niebędących profesjonalnymi nauczycielami. Rówieśnicy pozostają dla siebie równorzędnymi partnerami na płaszczyźnie społecznej i emocjonalnej, uczą się od siebie wzajemnie. Nauka poprzez praktyczne działanie, podkreślenie roli współpracy i jej przewagi nad rywalizacją, dodatkowe możliwości treningu określonych umiejętności to tylko niektóre zalety tej metody.

Do pełnienia ról tutora przygotowują się uczniowie klasy 3c. Z sukcesem prowadzą online lekcje gimnastyki, edukacji plastyczno-technicznej, przyrodniczej i społecznej. Samodzielnie wybierają proponowane tematy, przygotowują materiały, przedstawiają zadania, rozwiązują problemy, podpowiadają, chwalą.

Tutoring rówieśniczy przynosi przede wszystkim korzyści społeczno-emocjonalne, takie jak; wzrost samooceny, wzmocnienie więzi między uczniami i rozwój empatii.

Dorota Błaszczyk

Tutoring rówieśniczy w klasie 3c