• Mikołajki z Klubem Młodych Naukowców
          • Mikołajki z Klubem Młodych Naukowców

          • Z okazji Mikołajek uczniowie klas 8 przygotowali zajęcia naukowe z chemii dla uczniów klasy 4a i 4f.

            Tematem przewodnim była woda i jej właściwości.

            Opiekun klubu
            Małgorzata Jackowska

        • Mikołajki na lodowisku
          • Mikołajki na lodowisku "MISIAŁEK"

          • Klasy 4c, d, 5c, e, 6c oraz 8 c, e i część 8b świętowały tegoroczne mikołajki bardzo aktywnie.  Tarnowskie lodowisko „Misiałek” dostarczyło nam wszystkim mnóstwo radości i uśmiechu. Zabawa była przednia. Jesteśmy ogromnie dumni ze sprawności naszych uczniów.

            Niektórzy po raz pierwszy mieli łyżwy na nogach i w krótkim czasie poczynili ogromne postępy. Brawo za odwagę i chęć podejmowania nowych wyzwań! Był czas na wspólne zdjęcia, rozmowy przy gorącej czekoladzie i wesołą zabawę na lodzie. Oczywiście kaski obowiązkowe! Mimo zmarzniętych nosów i kilku siniaków, dzieci planują już kolejny wyjazd na łyżwy. Było wspaniale. Dziękujemy organizatorom i obsłudze lodowiska za przemile spędzony czas. 

            artykuł opracowała: Kinga Kobrzyńska

            zdjęcia wykonała: Ewelina Nowysz

        • Święty Mikołaj w naszej szkole!
          • Święty Mikołaj w naszej szkole!

          • „6 grudnia – jak dobrze wiecie,
            Święty Mikołaj chodzi po świecie.
            Dźwiga swój worek niezmordowanie
            i każde dziecko prezent dostanie…"

             

            6 grudnia 2022r. odwiedził naszą szkołę Święty Mikołaj wraz z jedenastoma pomocnicami - Mikołajkami.
            Pod pięknymi strojami rozpoznaliśmy oczywiście nasz
            e nieocenione mamy oraz tatę ze Szkolnej Rady Rodziców, którzy obdarowywali wszystkich wchodzących do szkoły słodkimi upominkami. 
             

            Była to również niezwykła okazja do zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia. Przy dźwiękach świątecznych hitów, dekoracji i zapachu zimowej herbaty  poczuliśmy, że  już naprawdę  nadchodzą święta. 

            W imieniu całej społeczności szkolnej serdecznie dziękujemy Naszej Radzie Rodziców za poświęcony czas  wspólną organizację szkolnych mikołajek. 

            Dyrekcja, Grono pedagogiczne, Uczniowie 

        • Wieczory z filmem
          • Wieczory z filmem

          • Sala gimnastyczna pełna uczniów, którzy z własnej i nieprzymuszonej woli przychodzą do szkoły o godz. 18.00 i są jeszcze z tego faktu zadowoleni? To tak rzadko spotykana sytuacja, że aż trudno w to uwierzyć, tym razem jednak powód był szczególny.
            W czwartek 1 grudnia i w piątek 2 grudnia w naszej szkole odbyły się wieczory filmowe, w których wzięli udział uczniowie klas 4 - 8. Impreza była doskonałą okazją do obejrzenia ciekawych filmów w ramach Festiwalu Ale Kino, ale także do wspólnego spędzenia czasu w gronie kolegów i koleżanek. Wiele radości sprawiła uczniom maszyna z popcornem. Kiedy już wszyscy zajęli miejsca na materacach, pufach i leżakach, i otulili się kocami, rozpoczął się seans. W przerwie nasi kinomani mogli poczęstować się przekąskami przygotowanymi przez Radę Rodziców.

            Była to swoista uczta dla ducha i ciała, czas rozmów i żartów, jednym słowem były to udane wieczory, a podziękowania należą się organizatorom - Dyrekcji Szkoły, Radzie Rodziców, a także nauczycielom.

             

            Artykuł opracowały:

            Kinga Kobrzyńska, Ewelina Nowysz

        • Warsztaty czytelnicze w klasach pierwszych
          • Warsztaty czytelnicze w klasach pierwszych

          • We wtorek 29 listopada wszystkie klasy pierwsze miały przyjemność uczestniczyć w warsztatach czytelniczych, które prowadziła pani Małgorzata Pietrucha z Wydawnictwa Zakamarki.

            Uczniowie poznali bohaterkę książki „Piaskowy Wilk” szwedzkiej pisarki Asy Lind. Autorka w ciekawy sposób wyjaśnia zagadki otaczającego świata. Przygody Karusi bardzo się podobały dzieciom, które z zainteresowaniem słuchały fragmentów książki. To właśnie tytułowy Piaskowy Wilk zna odpowiedzi na wszystkie nurtujące dziewczynkę pytania. Warsztaty uatrakcyjniły zabawy ruchowe oraz gra w kalambury. Taka forma zajęć zdecydowanie przypadła uczniom do gustu.

             

            Wychowawcy klas pierwszych

            Opracowała: Marta Lipińska

        • Andrzejki klas trzecich
          • Andrzejki klas trzecich

          • 30 listopada obchodzimy Dzień Św. Andrzeja. W Polsce od XVI wieku jest to dzień wróżb dotyczących miłości i przyszłości. Dawniej wierzono, że wigilia tego święta, czyli 29 listopada, ma moc ściągania na ziemię wszelkich duchów, a wróżbom sprzyjały długie jesienne wieczory.

            Obecnie andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pozwalają oderwać się od rzeczywistości, przenieść się w świat marzeń i fantazji, pobudzają dziecięcą wyobraźnię.

            W naszej szkole zwyczajem stało się organizowanie andrzejek przez uczniów klas trzecich dla uczniów klas drugich i pierwszych. Nie inaczej było w tym roku – znakomicie przygotowane wróżki i bardzo przekonujący wróżbici przepowiadali przyszłość z przygotowanych przez siebie wróżb. Były przepowiednie z kubeczków, kolorowych kart, symbolicznych gwiazd, serduszek, monet, kostek oraz wróżby ukryte w ciasteczkach i łupinach orzechów. Dzieci mogły dowiedzieć się, co je czeka, gdzie szukać żony lub męża, odkrywały swoje preferencje zawodowe i sprawdzały, kogo i czego lepiej unikać. Zarówno dla przepowiadających, jak i zainteresowanych przyszłością, były to niezapomniane, pełne wrażeń spotkania.

            wychowawczynie klas trzecich

        • Andrzejki w oddziale przedszkolnym
          • Andrzejki w oddziale przedszkolnym

          • Andrzejki to niepowtarzalna okazja do przeniesienia się w magiczny świat wróżb i zabaw. I właśnie z tej okazji 30 listopada wszystkie dzieci z oddziału przedszkolnego wzięły udział w baliku andrzejkowym.

            Już od samego rana przekraczały próg szkoły w bajecznych przebraniach. Po śniadaniu uczniowie obejrzeli filmik edukacyjny przybliżający tradycje i zwyczaje andrzejkowe. Następnie rozpoczął się bal. Zabawom andrzejkowych nie było końca, a uśmiech na twarzach dzieci był bezcenny.  

             Zapraszamy do obejrzenia galerii z tego wydarzenia 😊 

            Wychowawcy oddziału przedszkolnego

        • Jesienne liście
          • Jesienne liście

          • Z cyklu Cztery Pory Roku – Jesienne liście

            Jesień to jedna z czterech podstawowych pór roku w przyrodzie. Każda z pór roku ma swoje barwy. Jesień to głównie żółty, pomarańczowy oraz czerwony. Kojarzy nam się z różnobarwnymi, spadającymi liśćmi z drzew. Aby pokazać, jak kolorowa może być jesień, dzieci z klasy 1b, 1c, 2a, 3a, 3c rysowały liście. Uczniowie wykonywali swoje prace na korytarzach i we własnych salach.

            Dyplomy otrzymują:

            1 miejsce Lara Nowak klasa 1b

            2 miejsce Dominika Kujawa klasa 3a

            3 miejsce Natasza Maćkowska klasa 3c i Julian Błoch klasa 2a

            Wyróżnienie Nela Handke klasa 1c

            Wszystkim dzieciom dziękujemy za udział i zachęcamy do zimowej aktywności plastycznej.

             

            Organizatorki:

            Hanna Woźniak i Marta Lipińska

        • Spotkanie łączące pokolenia
          • Spotkanie łączące pokolenia

          • Jesienią obchodzimy Dzień Seniora. Co roku dzieci i młodzież z naszej szkoły odwiedzają podopiecznych DPS w Lisówkach , by zanieść uśmiech i dobre słowo.

            Seniorzy czekają na te spotkania. Tak było i tym razem. Razem z Tęczowymi Nutkami śpiewali ludowe
            Piosenki: „Furman”, „Przepióreczka” i inne. Przypomnieli sobie zabawy z dawnych lat, które przedstawiły dzieci ze Świetlicowego Kółka Teatralnego. Wzruszali się słuchając pięknych wierszy i oglądając występy taneczne naszych uczennic… A potem rozmawiali z dziećmi, cieszyli się z czekolady i laurki… Dzieci czuły, że zrobiły coś dobrego. I z tej radości spontanicznie zaczęły tańczyć i śpiewać na scenie!

            Seniorzy zapraszają nas serdecznie, mówiąc „Przyjedźcie jeszcze kiedyś!”.

            Przyjedziemy. Z pewnością.

            Opracowanie:
            D.Błaszczyk, I.Chruściel, I.Jankowiak, M.Woźniak

        • Światowy Dzień Pluszowego Misia w klasach I-III
          • Dzień Pluszowego Misia w klasach I-III

          • „…dzieci lubią misie, misie lubią dzieci”

            25 listopada obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia. W tym dniu do naszej szkoły zawitały małe, duże, białe, szare oraz kolorowe pluszowe misie. Każdy inny i wyjątkowy. Misie, jak na prawdziwych przyjaciół przystało, towarzyszyły dzieciom we wszystkich szkolnych aktywnościach.

            Uczniowie poznawali różne misie znane z bajek, rozwiązywali łamigłówki, tworzyli klasowe plakaty, konstruowali misiowe miasteczka oraz wykonywali wiele ciekawych prac plastyczno- technicznych poświęconych swoim pluszowym ulubieńcom. To był bardzo udany dzień!

             

            Opracowanie:
            Iwona Chruściel, Marta Lipińska, Agata Szczepańska

        • Światowy Dzień Pluszowego Misia
          • Światowy Dzień Pluszowego Misia w świetlicy

          • „Miś jest mały i puchaty

            Miś jest fajny i kudłaty

            Miś jest gruby jak ta kula

            Misia zawsze się przytula.”

             

            Duże, małe, kolorowe, puchate i mięciutkie. Pluszowe Misie opanowały świetlice. Przybyły ze swoimi właścicielami, aby bawić się i świętować.

            Światowy Dzień Pluszowego Misia, który obchodzony jest 25 listopada, był motywem przewodnim różnych zajęć organizowanych w świetlicy szkolnej w minionym tygodniu.

            Z tej okazji, w ramach zajęć świetlicowych uczniowie stworzyli piękną galerię misiowych prac. Ile dzieci, tyle misiów –każdy wyjątkowy, stworzony różnorodną techniką: przy użyciu plasteliny, farb, tkanin, ołówka oraz kredek. Uczniowie zostali zapoznani z historią powstania maskotki, wysłuchali bajki o pluszowym misiu, przypomnieli sobie najbardziej znane postacie misiów z bajek na całym świecie, a także w Polsce.

            Czas pełen atrakcji przebiegł w miłej i przyjaznej atmosferze, a radości oraz uśmiechu nie było końca…

            Wychowawcy świetlic.

            Opracowanie:

            Monika Jakielczyk –Jankowska

        • Grudniowe wyzwania
          • Grudniowe wyzwania

          • Zapraszamy całą społeczność szkolną do zabawy polegającej na realizacji zadań Kalendarza Adwentowego.

            Karty kalendarza będą ukazywały się od 1-22 grudnia na monitorze w holu szkoły (wejście A)

            A. Łysak, M. Maciejewska, I. Jankowiak, E. Nowysz

        • Bądź bezpieczny - świeć przykładem
          • Bądź bezpieczny - świeć przykładem

          • 25 listopada w naszej szkole gościliśmy przedstawicieli firmy Cetel, Straży Gminnej, Funkcjonariuszy Policji oraz pracowników Wielkopolskiego Parku Narodowego.

            Akcja pod hasłem “Bądź bezpieczny - świeć przykłademmiała na celu uświadomienie dzieciom, jak ważne jest noszenie odblasków po zmroku w drodze do oraz ze szkoły. Funkcjonariusze Policji opowiedzieli o zasadach funkcjonowania ruchu drogowego, zasadach poruszania się pieszych na drodze po zmroku oraz przejściach dla pieszych. Dzieci dowiedziały się również, jak należy bezpiecznie poruszać się rowerem oraz poznały zasady stosowania się do znaków drogowych.

            Głos zabrali także pracownicy Wielkopolskiego Parku Narodowego, którzy opowiedzieli dzieciom o zachowaniu się w lesie oraz o gatunkach zwierząt, które w nim występują. Na koniec warsztatów uczniowie otrzymali pakiety, w których znajdowały się: ulotka informacyjna, która posłuży dzieciom jako plan lekcji, kolorowanki związane z tematem bezpieczeństwa na drodze oraz odblaski.   

        • Andrzejki
          • Zapraszamy na Andrzejki!

          • Zapraszamy na dyskotekę andrzejkową, która odbędzie się 30 listopada 2022 roku. -

            Klasy 4-5 godzina 9.10 do 10.50 

            Klasy 6-8 godzina 11.00 - 12.40  

            Miejsce: sala gimnastyczna 

            W czasie wspólnej zabawy będzie można spróbować wypieków przygotowanych przez uczniów naszej szkoły. Planujemy konkursy i zabawy oraz dla chętnych wróżby andrzejkowe. Zapraszamy do obejrzenia krótkiej filmowej zapowiedzi zabawy, przygotowanej przez uczestników Koła Medialnego Kor TV!  

            Opracował:
            Wojciech Weiss
             

        • Dzień Kredki
          • Dzień Kredki

          • „Kolorowe kredki w pudełeczku noszę, kolorowe kredki bardzo lubią mnie.

            Kolorowe kredki kiedy je poproszę, namalują wszystko to co chcę…”

            Rysowanie to wspaniała przygoda i ważne doświadczenie dla każdego. Choć w znaczący sposób wiąże się z najmłodszymi to jest to święto dla wszystkich.

            Kredki wprowadzają w świat kolorów, rysunku, rozwijają wyobraźnię i pozwalają na wyrażenie swoich myśli i uczuć.

            22 listopada wszystkie świetlice obchodziły nietypowe święto, „Dzień Kredki’’. Uczniowie dowiedzieli się, jak powstają kredki i segregowali je wg różnych kryteriów: rodzaju, kształtu, wielkości, koloru, barw ciepłych i zimnych. Tworzyli z nich figury geometryczne, konstrukcje oraz literki.

            To był bardzo barwny i radosny listopadowy dzień !

            Wychowawcy świetlic.

            Opracowanie:
            Monika Jakielczyk-Jankowska

        • Klub Młodych Naukowców
          • Klub Młodych Naukowców

          • Na początku listopada Klub Młodych Naukowców postanowił zbadać przewodnictwo elektryczne wody. Podczas badań okazało się, że jest to szerszy i bardzo ciekawy temat. Uczniowie postanowili to sprawdzić i dobrnęli do dysocjacji elektrolitycznej roztworów kwasów, wodorotlenków i soli. W trakcie zajęć postanowili podzielić się zdobytymi w ten sposób wiadomościami i umiejętnościami ze swoimi kolegami w klasie na lekcji chemii. Jako liderzy poszczególnych klas prowadzili takie doświadczenia w swoich oddziałach. Efekt był imponujący.

            Opracowanie:
            Małgorzata Jackowska

        • Przegląd pieśni Ludowej "Kukułeczka"
          • Na ludową nutę – ogromny sukces!

          • W Regionalnym Dziecięcym Przeglądzie Pieśni Ludowej „Kukułeczka” nasza szkoła bierze udział co roku. W tegorocznej, już XI edycji konkursu reprezentowały nas dwie utalentowane solistki: Kornelia Mańczak i Maja Tomaszewska oraz grupa Tęczowe Nutki.. 

             

            Konkurs odbył się 18 listopada 2022 roku w Tulcach, a jego organizatorem było Stowarzyszenie Sympatyków Kultury Ludowej „Otwórz się na folklor” oraz Zespół Szkół w Tulcach. 

            W Przeglądzie wystąpiło 24 solistów i 12 zespołów ze szkół z Poznania i z powiatu poznańskiego – m.in. z Szamotuł i Pobiedzisk. 

            Jury  w składzie: dr hab. Paweł Łuczak dyrygent, nauczyciel emisji głosu, dr Łukasz Smoluch etnomuzykolog oraz Kazimierz Budzik znawca folkloru, nie miało łatwego zadania ze względu na wysoki poziom przygotowania wokalistów i zespołów. W tym roku  nagrodziło reprezentację naszej szkoły: 

             

            I miejsce Kornelia Mańczak, 2b  

            II miejsce Maja Tomaszewska, 2b  

            III miejsce Tęczowe Nutki: Zuzanna Braun, Maria Burzyńska, Pola Dobrowolska, Julia Jucewicz z klasy 2a i Hanna Granops, Hanna Jaroniewska, Kornelia Mańczak, Zofia Rykaczewska, Maja Tomaszewska, Dorota Wesołek z klasy 2b.  

            Dziewczynki, przygotowując się do konkursu, poznały szereg ludowych melodii i pieśni z różnych regionów Polski oraz z Wielkopolski. Uczyły się wyrażeń gwarowych, poznawały dawne wiejskie zwyczaje. Dużo emocji dostarczyło przygotowanie w gwarze takich utworów jak: „Świniorz”, „Lelija” czy „Furman”.  

             

            Przeglądowi towarzyszyły zabawy prowadzone przez animatorów zespołu „Cepelia”. 

             

            Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! Brawo, Dziewczynki!!! 

             

                                                                                  Dorota Błaszczyk, Iwona Chruściel, Damian Owczarek