Nawigacja

 • Czytanie klasyki – „Chłopi” Władysława Reymonta

  25.11.2014

  W czwartek 20 listopada w Wiejskim Domu Kultury „Koźlak” w Chomęcicach odbyła się ogólnopolska akcja „Czytanie klasyki”. Jest to wydarzenie mające przybliżyć uczniom sylwetki znanych pisarzy oraz ich utwory, które zaliczane są do najwybitniejszych dzieł polskiej i światowej literatury. Tegoroczna edycja poświęcona była Władysławowi Stanisławowi Reymontowi z uwagi na przypadającą 90. rocznicę przyznania mu Nagrody Nobla.

  Publiczne czytanie „Chłopów” Reymonta rozpoczęło się 2 czerwca w dawnym dworku pisarza w Kołaczkowie. Wówczas obecny był gość specjalny – pani Emilia Krakowska, która przed laty odgrywała rolę Jagny w ekranizacji powieści z 1973 roku w reżyserii Jana Rybkowskiego.

  Zadaniem naszych uczniów było przygotować i przeczytać fragment powieści „Chłopi”, która to okazała się niemałym wyzwaniem dla naszych podopiecznych z uwagi na przestarzały język, niewiele mówiące już dzisiaj nazwy czy silną stylizację na język gwarowy. Naszą szkołę jednak godnie reprezentowali: Martyna Kościelska, Faustyna Stark i Jakub Toporski. Uczniowie bardzo dobrze poradzili sobie z zawiłościami językowymi i oddali nastrój fragmentu pochodzącego z tomu „Zima”.

  Liczymy, że tego typu akcje spowodują wzrost zainteresowania dzieci i młodzieży skarbami polskiej literatury oraz, że będą oni chętniej sięgać po nie w przyszłości. 

  Joanna Majewska

 • ROZGRYWKI TURNIEJU PIŁKARSKIEGO

  25.11.2014

  „ Z Podwórka Na Stadion O Puchar Tymbarku” U-10 dziewczęta Edycja XV

  W poniedziałek, 17 listopada 2014 r.,  na boisku Szkoły Podstawowej im. J. Korczaka w Komornikach odbyły się rozgrywki powiatowe w piłkę nożną dziewcząt w ramach XV edycji „ Z Podwórka Na Stadion O Puchar Tymbarku” .

  Szkołę Podstawową im Janusza Korczaka w Komornikach reprezentowały :

  1. Kaczmarek Maja 3a
  2. Maciejewska Marta 3b
  3. Tarent Nicol 3a
  4. Hercka Anna 4d
  5. Rajtar Ula 4d
  6. Wilak Zofia 4d
  7. Paterska Matylda 3c
  8. Sobańska Alicja 3c

   

    

     

  Klasyfikacja końcowa:

  1 miejsce –SP nr 2 Luboń

  2 miejsce-SP Paczkowo

  3 miejsce- SP Komorniki

  Opiekun grupy Angelika Włodarczak 

 • Pierwszy etap Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego

  24.11.2014

  Kuratorium Oświaty w Poznaniu - strona główna

  21 listopada 2014r.  w naszej szkole odbył się pierwszy etap Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego dla uczniów szkół podstawowych województwa wielkopolskiego. Przystąpiło do niego 27 uczniów z klas V i VI. Uczestnicy rozwiązywali test, który składał się z różnych typów zadań otwartych i zamkniętych.

  Aby zakwalifikować się do etapu rejonowego, należało zdobyć przynajmniej 30 na 40 możliwych punktów. Zwycięstwem po pierwszym zmaganiu może cieszyć się trzynaścioro  uczniów:

  1. Rajtar Antoni
  2. Kaczmarski Jan
  3. Drabarz Karolina
  4. Daroch Kajetan
  5. Gruszczyńska Maria
  6. Majchrzak Jan
  7. Toporski Jakub
  8. Rosiejak Jakub
  9. Koczur Jerzy
  10. Garczarek Adam
  11. Pietras Piotr
  12. Kamionka Aleksandra
  13. Roth Mateusz

   

  Wszystkim serdecznie gratulujemy.

  Etap rejonowy Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego odbędzie się w dniu 8 stycznia 2015 r. (czwartek) o godz.1300.

  Prosimy uczniów o zapoznanie się:

  Nauczyciele matematyki

 • Wyróżnienie specjalne za cykl fotografii o tematyce przyrodniczej dla ucznia naszej szkoły.

  24.11.2014

  W Gminnym Ośrodku Kultury w Komornikach do 6 grudnia można podziwiać  wystawę „Mgnienia z natury” .  Uczeń naszej szkoły, Konstanty Łukasiewicz,  otrzymał wyróżnienie specjalne za cykl fotografii o tematyce przyrodniczej  i jego prace można zobaczyć na owej wystawie. Uczniowie z klasy V d postanowili odwiedzić to miejsce i docenić talent swojego kolegi z klasy. Twórczość piątoklasisty inspirowana jest pięknem przyrody, z pasją fotografuje naturę. Cieszymy się z sukcesu Kostka i bardzo mu gratulujemy.

  Ewelina Krzysztoń

 • BAL WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

  23.11.2014

  DSC_0722

  W miniony piątek, 21 listopada, odbył się w naszej szkole Andrzejkowy Bal Wszystkich Świętych. Ideą balu było przybliżenie uczniom postaci świętych patronów, jak również zapewnienie dobrej zabawy andrzejkowej. Prawie każdy z ponad sześćdziesięciu uczestników przebrał się za ulubionego świętego! Uczniowie i ich rodzice wykazali się wielką pomysłowością. Za najlepsze stroje zostali nagrodzeni: Antonina Kubasik z kl. Vb, przebrana za św. Antoniego, oraz Wojciech Słyk z kl. IVa, przebrany za św. Wojciecha. Przyznano także wyróżnienia dla Maksymiliana Sobczaka, Aleksandry Rumińskiej, Igi Wawrzyniak, Weroniki Wittig i Jana Zabłockiego. Uczniowie wysłuchali prezentacji o św. Andrzeju Apostole, który patronuje parafii w Komornikach, oraz o św. Stanisławie Kostce, patronie dzieci i młodzieży. Bawiliśmy się wesoło jak na świętych przystało. zdjęcia

  Organizatorzy: N. Kasprzyńska, A. Nowowiejska, I. Małecka, A. Korcz, M. Woźniak, M. Broniszewska

  Zdjęcia: J. Majewska

 • MISTRZOWSCY RECYTATORZY

  23.11.2014

  Wśród uczniów  naszej szkoły nie brakuje uzdolnionych recytatorów, o czym można się przekonać, śledząc ich wyniki i osiągnięcia w konkursach, w których chętnie biorą udział. 22 listopada w Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II w Luboniu  odbył się Powiatowy Konkurs Recytatorski „Okupowana młodość” (poświęcony poezji poetów, których młodość przypadła na czas wojny i okupacji hitlerowskiej). Wydarzenie cieszyło się wielkim zainteresowaniem młodzieży z terenu całego powiatu i zgromadziło uczestników ze szkół podstawowych i gimnazjalnych. Naszą szkołę reprezentowali: Bartosz Gośliński, Laura Mucha, Natalia Teklik, Jan Wilak. Jak zapewniali jurorzy, wszyscy uczestnicy konkursu reprezentowali bardzo wysoki poziom artystyczny. Uznanie jury i I miejsce w zmaganiach recytatorskich zdobył Jan Wilak i jego interpretacja wiersza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego „Ten czas”.

     

   

  Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

  Ewelina Krzysztoń, Joanna Majewska

 • Kto ma kulturę, wejdzie na górę !

  23.11.2014

       

  To radosne zdanie mogli o sobie powiedzieć zwycięzcy Szkolnego Konkursu dla klas I - III „ Z kulturą za pan brat”.  Konkurs przebiegał w dwóch etapach. W eliminacjach klasowych wyłoniony został jeden uczeń: „Klasowy mistrz dobrych manier”. W konkursie szkolnym, przeprowadzonym w grupach wiekowych, klasowi mistrzowie walczyli indywidualnie o tytuł „Króla dobrych manier”. Uczniowie rozwiązywali zadania praktyczne i teoretyczne dotyczące zasad kulturalnego zachowania się. 

  ,,Królową dobrych manier z klas I ” została Gabrysia Rurek z klasy I c. 

  Tytuł ,,Króla dobrych manier z klas II” otrzymał Jan Wiśniewski z klasy II d. 

  Na miano „Króla dobrych manier z klas III” zasłużył Krzyś Artiemjew z klasy III b.

        Wiedza i postawa, jaką zaprezentowali wszyscy uczestnicy konkursu mile zaskoczyła jury i organizatorów. Dzieci udowodniły nam, że wspaniale znają i stosują dobre maniery. Do osiągnięcia tak wysokich ocen z kulturalnego zachowania przyczyniły się, między innymi, klasowe przygotowania do konkursu.

  Uczniowie klas I pracowali na zwycięstwo w „Tygodniu dobrych manier”. Natomiast uczniowie z klas II i III w październiku brali udział w warsztatach z savoir – vivru. Szkolenie to przygotowała Lokalna Grupa Działania PROGRES.

  Uczestnicy szkolenia otrzymali dyplom jego ukończenia, a także książeczkę o zasadach dobrego wychowania. zdjęcia

      Mamy nadzieję, że wszyscy uczniowie będą zawsze z kulturą za pan brat, a ich życzliwość i tolerancja dla innych sprawi, że razem będziemy dobrze czuć się w szkole. 

                                                                                       Organizatorzy:  Małgorzata Woźniak i Rafał Więcław

                                                                                 red. Małgorzata Woźniak, zdjęcia Rafał Więcław

 • Dwa szkolne koła zainteresowań

  23.11.2014

  Zapraszamy na stronę koła plastyczno-technicznego „Sprawne ręce” dla klas I-III  i kółka regionalnego „Tropiciele  o regionie wiedzą wiele”.

   

 • Przygoda w Muzeum Archeologicznym

  23.11.2014

  Zwiedzanie muzeum, to nuda? Uczniowie klasy III a i III b zdecydowanie zaprzeczają temu stwierdzeniu!

  Wybraliśmy się do Muzeum Archeologicznego, gdzie wzięliśmy udział w warsztatach pt. „Dinozaury”. Oglądaliśmy ciekawe slajdy, wykonywaliśmy różne zadania, a na koniec – zabawiliśmy się w paleontologów i wykuwaliśmy ze „skały” figurki dinozaurów.

  Potem pani przewodnik oprowadziła nas po muzeum. Widzieliśmy prawdziwy egipski obelisk, który ma ponad 3000 lat! Byliśmy w komorze grobowej pełnej malowideł i „skarbów”, a nawet widzieliśmy mumie! Następnie obejrzeliśmy wystawę o prahistorii i średniowieczu. Zostaliśmy zakuci w dyby, odkopywaliśmy szkielet, a niektórzy założyli hełm rycerza. Kolczugi nie udało się unieść! zdjęcia

  To była fantastyczna wycieczka. Polecamy wszystkim!

          Uczniowie kl. III a i b, opiekunki: D. Błaszczyk, I. Chruściel

 • Ruszaj się, bo zardzewiejesz! Międzyszkolny Turniej Sportowy

  20.11.2014

  19 listopada klasa III b wspomagana przez cztery dziewczynki z kl. III a pojechała do Poznania na sportową rywalizację. W Turnieju wzięło udział pięć szkół – trzy z Poznania, szkoła ze Skórzewa i my. Kolejne konkurencje (np. bieg z trzema piłkami, stawianie piłki na pachołku, wyścigi na kocykach itd.) wykonywali osobno chłopcy, osobno dziewczynki. Niektóre zadania okazały się bardzo trudne i uważamy, że zajęcie III miejsca, to duży sukces! Po zawodach poszliśmy na chwilę na wspaniały plac zabaw, gdzie wszyscy świetnie się bawili, mimo typowo listopadowej pogody. A misiem, którego otrzymaliśmy, będziemy się dzielić. zdjęcia

               Uczniowie kl. III b i a. Opiekunki: I.Chruściel i A.Włodarczak

 • „Z PODWÓRKA NA STADION O PUCHAR TYMBARKU”

  17.11.2014

  Po eliminacjach gminnych gminę Komorniki na rozgrywkach powiatowych w turnieju piłki nożnej  „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku"  w grupie do 10 roku życia zarówno w  kategorii dziewcząt (opiekun Angelika Włodarczak) jak i chłopców (opiekun Tomasz Nowaczyk) reprezentować będzie SP im. J. Korczaka w Komornikach.

   Angelika Włodarczak

 • Prelekcja na temat bezpieczeństwa pod hasłem „Obcy-niebezpieczny”

  15.11.2014

  Dnia 12.11.2014r. w naszej szkole gościliśmy przedstawiciela Komisariatu Policji w Komornikach- sierż. szt. Szymona Wiśniewskiego. Głównym celem spotkania Policjanta było przeprowadzenie pogadanki z uczniami kl. I-III na temat zachowania bezpieczeństwa na drodze. Podczas wizyty dzieci przypomniały sobie podstawowe zasady związane z poruszaniem się na drodze m.in. bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię, używania kasku podczas jazdy na rowerze, właściwego korzystania z fotelika i pasów bezpieczeństwa w czasie jazdy samochodem. Została również podjęta tematyka dotycząca zachowania się w sytuacji kontaktu z osobą nieznajomą, jak także utrwalone zostały numery alarmowe.

   

  Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali przekazanych przez Policjanta informacji oraz zadawali pytania dotyczące omawianej problematyki. 

  Organizacja: Ewelina Klińska, Renata Stankiewicz

 • 5 D NA PREMIERZE SPEKTAKLU „OLBRZYMEK”

  14.11.2014

  14 listopada uczniowie klasy VD wybrali się  do Teatru Łejery na premierę spektaklu „Olbrzymek”.  To koprodukcja Centrum Sztuki Dziecka i Teatru Nowego im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu. Sztukę wyreżyserował Jerzy Moszkowicz, postaci zagrali aktorzy: Maria Rybarczyk i Radosław Elis, a zatańczyła Paulina Wycichowska. Te nazwiska mówią same za siebie i w zasadzie gwarantują spełnienie oczekiwań nawet najbardziej wymagającego widza.

  Głównym bohaterem przedstawienia był Szymek, który mieszkał z mamą w domu na skraju lasu. Uczniowie mogli się przekonać, że w takim miejscu, jak to w baśni bywa,  zdarzyć się może wszystko.

  Ewelina Krzysztoń, Jolanta Nowaczyk

 • Z PODWÓRKA NA STADION O PUCHAR TYMBARKU

  13.11.2014

  P1000274

  4 listopada 2014 r. na orliku w Wirach rozegrany został finał gminny w kat. dziewcząt i chłopców U-12 XV Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Tymbarku. W rozgrywkach uczestniczyły 3 zespoły chłopców ( Plewiska, Wiry, Komorniki ) i 2 zespoły dziewcząt ( Wiry, Komorniki ) . Mecze rozgrywano systemem ,,każdy z każdym". 

  Wyniki rozegranych spotkań

  SP Komorniki - SP Wiry          7 : 0    (dziewczęta)

  SP Komorniki - SP Wiry          0 : 2

  SP Plewiska - SP Wiry           1 : 3

  SP Komorniki - SP Plewiska   1 : 3

  Klasyfikacja końcowa

  Dziewczęta                                                                            Chłopcy

  I miejsce         SP Komorniki                                              I miejsce         SP Wiry         

  II miejsce        SP Wiry                                                      II miejsce        SP Plewiska

                                                                                          III miejsce      SP Komorniki

  Dziewczęta  z naszej szkoły i chłopcy z Wir awansowali do dalszego etapu rozgrywek. 

  więcej w zakładce sport

    Opiekunowie: Agnieszka Kuster, Sebastian Jakrzewski

 • Sobotnia wycieczka do Witaszyc i Gołuchowa

  13.11.2014

  8 listopada 2014 r. wczesnym rankiem (jak na sobotę) udaliśmy się na wycieczkę do Witaszyc i Gołuchowa. W ramach naszego  projektu „Sztuka  kształci, wychowuje, bawi”, odwiedziliśmy w tym miesiącu Muzeum Napoleońskie i Muzeum Gwiezdnych Wojen w Witaszycach. Uczniowie mieli okazję poznać wiele ciekawych faktów z życia Napoleona Bonapartego (nie tylko jako wielkiego stratega wojennego). Pomogły w tym liczne makiety bitew i pamiątki związane z samym Napoleonem oraz czasami, w których żył.

   Sporo radości wśród naszych uczniów wywołała wystawa  gwiezdnych wojen. Po smacznym obiedzie w  pałacu w Witaszycach udaliśmy się w dalszą drogę do Gołuchowa.

  W Gołuchowie zobaczyliśmy Muzeum Leśnictwa i Powozownię.  Tutaj zapoznaliśmy się z czerwoną księgą zwierząt ( zawiera ona gatunki zagrożone wyginięciem ) i pracą w lesie. Dowiedzieliśmy się również jak wykorzystywany jest las, jak praca w nim zmieniała się na przestrzeni dziesięcioleci. Na koniec odwiedziliśmy zagrodę żubrów ( ogromne zwierzęta ) , którą wspólnie z nimi zamieszkują dziki, daniele i koniki polskie.

  Spacer po gołuchowskim parku , pogoda i mnóstwo atrakcji sprawiły, że mimo zmęczenia, jakoś nikomu nie śpieszyło się do domu. Zobaczcie sami. 

  Organizatorzy: Iwona Jankowiak, Gabriela Ukaszewska, Anna Kaczmarek

 • Uroczyste przedstawienie dla klas IV-VI z okazji Narodowego Święta Niepodległości

  12.11.2014

  Z okazji  Narodowego Święta Niepodległości i przypadającej w tym roku  96-tej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, 7 listopada br. odbyło się w naszej szkole przedstawienie, aby w sposób uroczysty uczcić ten wyjątkowy dzień, jakże ważny dla wszystkich Polaków. Członkowie kółka historycznego  pod kierunkiem Pana Mirosława Wielocha przygotowali montaż poetycko-muzyczny. Chcieli w ten sposób przybliżyć swoim koleżankom i kolegom wydarzenia związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości.  W przedstawieniu uczniowie przypomnieli również najistotniejsze fakty związane z dążeniem Polaków o odzyskanie niepodległości. Zaprezentowali walkę Polaków z zaborcami , przyczyny i skutki upadku powstań narodowych, najważniejsze postacie z tego okresu – wybitnych patriotów, którzy walczyli o wolną Polskę.  Dialogi uczniów były ozdobione recytowaną poezją i przypomnieniem najważniejszych dat z historii Polski. Chór szkolny pod kierunkiem Pana Radosława Lubkowskiego  w sposób profesjonalny zaprezentował pieśni patriotyczne z tego okresu.

    

        Występujący młodzi artyści bardzo dostojnie a zarazem w sposób przystępny dla młodego słuchacza,  pragnęli przybliżyć drogi Polaków do odzyskania niepodległości oraz  znaczenie święta, które co roku obchodzimy 11 listopada.   Była to tym razem inna lekcja historii, adresowana dla uczniów kl. IV-VI. Występujący  zaprezentowali swoim rówieśnikom nie tylko wydarzenia i postacie z historii walk o niepodległość, ale również, co jest bardzo istotne odpowiednie postawy patriotyczne. Nad  wystrojem auli w której zorganizowano przedstawienie czuwała Pani Agata Rochowiak.

          Mirosław  Wieloch

 • Po pierwsze drugie śniadanie!

  12.11.2014

  Jakie powinno być drugie śniadanie? Na pewno nie nudne! Z takim hasłem uczniowie klas 0b i 0c wykonali transparent na konkurs zorganizowany przez Kubusia – Po pierwsze drugie śniadanie. Prace poprzedziła rozmowa na temat drugiego śniadania i roli jaką ono odgrywa w czasie pobytu dzieci w szkole. Uczniowie chętnie dzielili się swoimi spostrzeżeniami, dostrzegali potrzebę spożywania śniadania, które np. pomaga im dotrwać do obiadu, daje siłę i energię do zabawy.

     Wspólna praca zaowocowała wygraniem śniadaniówek, które otrzymali wszyscy uczniowie klas 0 – V. Od teraz drugie śniadanie będą mogli przechowywać w pięknej, czerwonej, truskawkowej śniadaniówce.

    Wszystkim uczniom życzymy SMACZNEGO DRUGIEGO ŚNIADANIA.

   

   

                                                                                    Sylwia Bauza,  Marta Lipińska

 • FINAŁ POWIATU POZNAŃSKIEGO W INDYWIDUALNYCH BIEGACH PRZEŁAJOWYCH

  12.11.2014

  22 października 2014 r. w Poznaniu, na terenie Malty odbyły się Finały Powiatu Poznańskiego w Indywidualnych Biegach Przełajowych. Celem imprezy była popularyzacja biegów przełajowych wśród dzieci oraz wyłonienie reprezentacji Powiatu Poznańskiego na finały wojewódzkie. Naszą szkołę reprezentowało 10 uczennic. Trasa biegu liczyła 1000 metrów. W roczniku 2002 wystartowało - 61 uczennic, a w 2003 i młodsi - 82 uczennice.

  Organizatorem zawodów był : POSiR - Oddział Młodzieżowy oraz  Szkolny Związek Sportowy ,, Wielkopolska ". Wyniki uczniów

  Opiekun: Agnieszka Kuster    

 • Gminny Turniej w Piłkę Nożną Halową

  12.11.2014

  3 listopada 2014 r. na hali GOSiR-u w Komornikach odbył się Gminny Turniej w Piłkę Nożną Halową, którego organizatorem była nasza szkoła. W zawodach wzięły udział reprezentacje z Plewisk, Chomęcic i Komornik. Turniej rozgrywany był systemem „każdy z każdym”.  Były to eliminacje do półfinałów powiatu. Zespoły otrzymały puchary ufundowane przez Radę Rodziców.

  Wyniki spotkań:

  SP Plewiska – SP Komorniki             4 : 0

  SP Komorniki – SP Chomęcice    5 : 0

  SP Plewiska – SP Chomęcice              10 : 0

   

  Klasyfikacja turnieju:

  I miejsce         SP Plewiska

  II miejsce        SP Komorniki

  III miejsce      SP Chomęcice                                                                                       

  więcej w zakładce Sport

      Organizator  Sebastian Jakrzewski

 • Teraz już wszyscy zapamiętamy, że Święto Niepodległości ważne mamy!

  11.11.2014

            

  Te słowa zakończyły uroczystość szkolną, która odbyła się 7 listopada z udziałem uczniów klas I – III. Krótką lekcję historii o czasach zaborów i odzyskaniu przez Polskę niepodległości zaprezentowali aktorzy z kółka teatralnego „Gwiazdy”. Oprawę muzyczną do przedstawionych wydarzeń przygotowali flażoleciści z zespołu „Tęczowe Nutki”. Uczniowie zagrali i zaśpiewali pieśni patriotyczne: „Piechota”, „Pierwsza Brygada”, „Rota”, a także apel „Boże, coś Polskę”. Podniosły nastrój uroczystości dopełniły słowa wiersza:

  „Dzisiaj wielka jest rocznica –

  jedenasty listopada! …

  Tym, co zmarli za Ojczyznę,

  hołd wdzięczności Polska składa …”

  Dzieci na cześć wolności, zaśpiewały z powagą nasz hymn państwowy. Artyści i widzowie bardzo mocno przeżyli uroczyste spotkanie z okazji Święta Niepodległości. Swoją postawą udowodnili, że są małymi patriotami i mają szacunek dla symboli i bohaterów narodowych. Możemy zapewnić, że najmłodsi uczniowie tę uroczystość zapamiętają i o znajomość historii zadbają. zdjęcia

                                                                                      Dorota Błaszczyk i Małgorzata Woźniak

Wiadomości

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka
  ul. Staszica 25
  62-052 Komorniki
 • 061-81-07-669
  fax 061-81-08-531