Uczeń zdolny

Rozwijanie talentów

"Talent jest jak kawałek szlachetnego, ale surowego metalu, dopiero pilna praca go obrobi i wartość mu wielką nadaje"

Stanisław Staszic

Ministerstwo Edukacji Narodowej  wyróżniło

Szkołę Podstawową im. Janusza Korczaka w Komornikach.

Podczas ogólnopolskiej konferencji zorganizowanej w dniach 7-8 listopada 2013 roku w Warszawie wręczono wyróżnienia dla wybranych Szkół Odkrywców Talentów uczestniczących w projekcie „Opracowanie i wdrożenie kompleksowego systemu pracy z uczniem zdolnym” . Działania Szkoły Podstawowej w Komornikach  spotkały się z uznaniem i zostały przyjęte jako przykład Dobrej Praktyki w Edukacji.

Jestem przekonana, że wasze doświadczenia będą służyć innym szkołom i wskazywać ścieżki, jakimi można i należy podążać w pracy z najmłodszymi uczniami zdolnymi - powiedziała Joanna Berdzik, podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej.

Do realizacji zadania pt. „Rozwijanie zdolności najmłodszych uczniów w szkole” zgłosiły się 142 Szkoły Odkrywców Talentów, a 50 znalazło się w gronie wyróżnionych.

Wiceminister Joanna Berdzik oraz dyrektor Ośrodka Rozwoju Edukacji Piotr Dmochowski-Lipski wręczyli wyróżnienie na ręce Doroty Błaszczyk i Elżbiety Gęsior, nauczycielek ze Szkoły Podstawowej w Komornikach za podjęcie działań związanych z rozwijaniem zdolności najmłodszych uczniów podczas lekcji i zajęć pozalekcyjnych.strona MEN

Przewodnicząca jury, prof. Małgorzata Żytko z Uniwersytetu Warszawskiego gratulowała wyróżnionym za ich wkład w  rozwijanie umiejętności i zdolności uczniów.

„Opracowanie i wdrożenie kompleksowego systemu pracy z uczniem zdolnym” to projekt systemowy, współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Celem strategicznym projektu jest opracowanie i wdrożenie kompleksowego systemu pracy z uczniem zdolnym. W ramach projektu przygotowywane są grupy osób zaangażowane w proces rozwoju uzdolnień dzieci i młodzieży, których zadaniem jest właściwe identyfikowanie uzdolnień i tworzenie odpowiednich warunków do ich kształtowania. Prowadzone są także działania, mające na celu uwrażliwienie szerokiego grona osób na specjalne potrzeby edukacyjne dzieci szczególnie uzdolnionych.

Jednym z zadań projektu było „Rozwijanie zdolności najmłodszych uczniów w szkole - planowanie i organizacja wsparcia dla uczniów uzdolnionych na etapie edukacji wczesnoszkolnej”.

Realizacji tego zadania podjęła się Dyrekcja Szkoły Podstawowej w Komornikach oraz Grono Pedagogiczne edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej.

Rezultatem podjętych przez nas działań jest upowszechnienie i dostosowanie do potrzeb uczniów różnorodnych form zajęć, mających na celu odkrywanie i rozwijanie zdolności.

Zespół nauczycieli

Jak uciec z edukacyjnej doliny śmierci?

W swoim przejmującym i zabawnym przemówieniu będącym kontynuacją legendarnej przemowy z 2006 roku, Sir Ken Robinson argumentuje za zmianą systemu nauczania - ze standardowych szkół do bardziej spersonalizowanej edukacji, by stworzyć warunki do rozwoju naturalnych talentów dzieci.

http://www.ted.com/talks/ken_robinson_how_to_escape_education_s_death_valle y.html

Ken Robinson twierdzi, że szkoły zabijają kreatywność.

Ser Ken Robinson: Zrewolucjonizujmy nauczanie!

W każdym z nas drzemie talent, trzeba go tylko odkryć

- Każdy z nas ma talent, tak wynika z badań Instytutu Gallupa.

Jak mówi w audycji "Zapraszamy do Trójki" psycholog dr Aleksandra Piotrkowska nawet jeśli nam się wydaje, że nie mamy żadnego talentu, nie da się wykluczyć, że mamy uzdolnienia, z których po prostu nie zdajemy sobie sprawy. Psycholog dodaje, że na świecie nie ma sprawiedliwości i są osoby obdarzone kilkoma talentami i takie, które w żadnej dziedzinie nie są wybitniejsze od przeciętnego człowieka. - Gdy jednak spojrzymy na konkretną osobę i jej umiejętności, możemy stwierdzić, że w jednej dziedzinie jest lepsza niż w innych - tłumaczy.
- Każdy z nas ma talent, tak wynika z badań Instytutu Gallupa.

Nie każdy jest jednak świadomy swoich uzdolnień - mówi łowca talentów Ilona Dusza-Kowalska. Jak podkreśla, wiele osób błędnie pojmuje pojęcie talentu przyrównując je do pojęcia geniuszu lub skupia się tylko na obszarze artystycznym. - Wiele osób uważa, że jeśli nie potrafi malować, śpiewać, czy tańczyć, to nie ma talentu.

A może mieć talent organizacyjny albo do zapamiętywania faktów – zaznacza Dariusz Sikorski, instruktor ze śródmiejskiego domu kultury w Warszawie, uważa, że "w każdym z nas coś drzemie". Musimy tylko ten talent w sobie odkryć, bądź trafić na osobę, która w nas go dostrzeże. Istotne jest również to, by talent pielęgnować.
Zapraszamy do wysłuchania materiału Izabeli Woźniak.

21 marca - Dzień Talentów

W ubiegłym roku szkolnym 2010/11 nasza szkoła została wyróżniona przez Ministerstwo Edukacji Narodowej tytułem Szkoły Odkrywców Talentów.

To właśnie tutaj wielu uczniów po raz pierwszy miało okazję „rozwinąć skrzydła”, odkryć swój talent. Proponowane przez nauczycieli, a często i samych uczniów, działania, służą nie tylko  indywidualnemu  rozwojowi, ale również są społeczną inspiracją. Szkolne projekty, innowacje pedagogiczne, konkursy, warsztaty i wiele innych form i metod pracy rozbudzają pasje i pozwalają rozwijać zdolności.

Podczas Dnia Talentów mieliśmy okazję lepiej się poznać. Odbyły się wówczas prezentacje talentów artystycznych, naukowych i sportowych. Klasy 0-III rozpoczęły ten dzień barwnym korowodem, który przeszedł ulicami Komornik w poszukiwaniu oznak wiosny. Następnie  uczniowie o różnorodnych zdolnościach zaprezentowali je zaproszonym klasom. Podziwialiśmy m. in.  popisy taneczne, piosenkarskie, recytatorskie, eksperymenty naukowe, sztuki walki, sportowe akrobacje,dzieła plastyczne. Tego dnia mógł zaprezentować się każdy i podzielić się z nimi z innymi.

Uczniowie z klas młodszych wzięli także udział w szkolnym konkursie recytatorskim „W świecie wierszy Małgorzaty Strzałkowskiej”. Było to duże przeżycie dla utalentowanych recytatorów. D. Błaszczyk