• NPRCZ

• NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA

Obraz zawierający tekst, Czcionka, biały, symbol

Opis wygenerowany automatycznie

W roku 2023 nasza szkoła otrzymała dotację z priorytetu 3 na realizację Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021-2025.  Pozyskana kwota to 12.000,00 zł oraz 3.000,00 wkładu własnego. Przyznane środki można wykorzystać na: zakup nowości książkowych, zakup elementów wyposażenia biblioteki, realizację działań promujących czytelnictwo.

Głównymi korzyściami są: możliwość wzbogacenia księgozbioru i  uatrakcyjnienie wyposażenia biblioteki, a także możliwość sfinansowania konkretnych przedsięwzięć służących rozwojowi czytelnictwa.

ROK 2018

SZKOŁA PODATAWOWA NR 1 IM. JANUSZA KORCZAKA W KOMORNIKACH

W roku 2018 Szkoła Podstawowa nr 1 im. Janusza Korczaka w Komornikach otrzymała wsparcie finansowe w ramach programu rządowego  Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa. Program dotyczy wspierania w latach 2016-2020 organów prowadzących szkoły w zakresie rozwijania zainteresowań czytelniczych uczniów i wspierania czytelnictwa, poprzez zakup nowości wydawniczych do biblioteki szkolnej. Szkoła otrzymała 15 tys.(12 tys. dotacja 3 tys. wkład własny) złotych na zakup do biblioteki książek będących w sferze zainteresowań uczniów, a jednocześnie służących realizacji podstawy programowej kształcenia ogólnego. Biblioteka wzbogaciła się o 1123 egzemplarze książek, w tym 35 tytułów lektur (701 egzemplarzy) oraz 431 książek niebędących lekturami.

Lista książek do zakupu została sporządzona w oparciu o :

- propozycje rodziców ( rodzice mogli przysyłać swoje propozycje poprzez platformę Librus)

- propozycje uczniów – klasy 1-3 przedstawiały swoje propozycje razem z wychowawcami, uczniowie klas starszych swoje propozycje spisywali podczas rozmów z nauczycielami języka polskiego. Cenne okazały się także wypowiedzi uczniów podczas rozmów i porad czytelniczych w bibliotece.

- konsultacje z pracownikami Biblioteki Publicznej Gminy Komorniki dotyczące szczególnie zaopatrzenia w lektury szkolne.

Sporządzona lista książek do zakupu została skonsultowana z Radą Rodziców i Samorządem Szkolnym.

Większość książek zakupiona została w czerwcu. Pozostałe, brakujące z listy tytuły dotarły do szkoły we wrześniu.  Wśród nowych woluminów znalazły się takie z dużą czcionką, dużymi kolorowymi ilustracjami, z trudnościami logopedycznymi, poruszające problemy integracji, tolerancji, wyrozumiałości i pomocy innym.  Książki zostały w całości wprowadzone do programu bibliotecznego Mol Net+. W bibliotece zostały wyodrębnione specjalne regały, na których umieszczone zostały nowe książki.

Zakup książek i wdrożenie ich do wypożyczania to tylko część realizacji programu. Szkoła zobligowana była do zrealizowania przynajmniej jednego projektu na oddział. Projekty miały za zadanie promować czytelnictwo.

Nawiązano także współpracę z Biblioteką Publiczną Gminy Komorniki. Właściwie była to kontynuacja współpracy, która obejmowała:

- konsultacje w sprawie zakupów,

- wymianę informacji o wydarzeniach promujących czytelnictwo,

- organizacja spotkań z pisarzami, autorami książek dla dzieci,

- wizyty dzieci z naszej szkoły w bibliotece publicznej,

- Organizacja konkursów np. Gminny Konkurs Recytatorski,

- udział w imprezach organizowanych przez bibliotekę Publiczną

Poprzez realizację akcji skorzystali również rodzice. Zostali zapoznani z listem Ireny Koźmińskiej opracowanym w ramach akcji ,,Cała Polska Czyta Dzieciom” , który dotyczył wpływu czytania na rozwój dzieci i wzmocnienie więzi między członkami rodziny.

Podczas realizacji wymogów NPRCZ zastosowano następujące formy:

- spotkania autorskie: z Pawłem Beręsewiczem, Joanną Olech, Witoldem Tkaczykiem

- Konkursy: Konkurs Pięknego Czytania etap szkolny, uczestnictwo w konkursie gminnym,

- wystawy: zakupionych nowości, książek patriotycznych

- warsztaty czytelnicze: ,,Tworzymy książkę obrazkową”, ,,Elmer, słoń w kratkę”

- kiermasz książki,

- warsztaty czytelnicze wyjazdowe do księgarni ,,Z Bajki”

- ciekawe formy omawiania lektur szkolnych ( wykonywanie makiet, formy teatralne, plakaty, lapbooki, kolorowe ilustracje)

- sleevface – wykonanie zdjęcia, którego elementem jest okładka książki wmontowana w ten sposób, że widoczna jest jako część twarzy, ciała bądź całej sylwetki. W efekcie powstaje złudzenie prezentujące czasem zabawne, czasem kreatywne połączenie osobowości.

- maraton czytelniczy – czytania lektury ,,Dziadek i niedźwiadek” Łukasza Wierzbickiego,

- tworzenie encyklopedii bohaterów książkowych,

Wnioski:

• Realizacja zadań wynikających z NPRCZ zaowocowała zwiększeniem się ilości wypożyczeń, porównując do analogicznego okresu w roku ubiegłym (wrzesień-grudzień).
          • Realizacja programu przyczyniła się do zwiększenia atrakcyjności księgozbioru, wzbogacenia go o lektury szkolne, dzięki którym realizowana jest podstawa programowa, a także książki uwzględniające zainteresowania i pasje czytelnicze uczniów.
          • Uczniowie chętnie uczestniczyli w projektach, wykazali się dużym zaangażowaniem
          •  Nastąpił wzrost czytelnictwa i zainteresowania książką.
          •  Kontynuowane będą działania dotyczące promowania nowozakupionych książek.
          •  Nowe książki są atrakcyjne, ładnie wydane, zachęcają do sięgnięcia po nie.
          •  Nowe książki przyciągają uczniów do biblioteki, pozwalają miło spędzić czas, dostarczają emocji i wrażeń.
          •  Mankamentem jest krótki czas, w którym należy opracować zakupione książki, aby mogły być wypożyczane.

Znalezione obrazy dla zapytania NPRCZ