•  


          ROK SZKOLNY 2021/2022


           


          Wiosenno-letni, świetlicowy przegląd prasowy

          Sezon 3

           

          mail  Gazetka wiosenna SEZON 3


          Cudowną świetlicę mamy,

          o niej nawet śpiewamy!

          Zbliża się koniec roku szkolnego i niedługo dzieci pożegnają też swoją świetlicę. W ostatnim czasie uczniowie chętnie przygotowywali prezentacje. 

          Kamil Groblewski z klasy 2a pasjonuje się Minecraftem. Chłopiec zademonstrował kolekcję figurek i książek, o których opowiedział wiele ciekawych wiadomości. Inną kolekcją Kamila są figurki SuperZings, które pokazał dzieciom.                                                  

          Ola Ząbek z klasy 2c z okazji Dnia Czekolady przedstawiła prezentację multimedialną o tych  łakociach. Dziewczynka zapoznała wszystkich z historią powstania czekolady, jej rodzajami i nazwą     ,, czekolada ‘’ w różnych językach.                                                                                                                            

          Z okazji Dnia Pszczoły, Kamil Groblewski z klasy 2a przygotował prezentację o tych pożytecznych owadach. Chłopiec zaznajomił dzieci z budową pszczoły, rodzajami pszczół i tajemnicami życia w ulu. Wszyscy dowiedzieli się, jak ważną rolę odgrywa pszczoła dla człowieka.                                                                                                                                                                                             

          Ola Ząbek i Zuzia Mielcarek z klasy 2c bardzo lubią rysować. Dziewczynki opowiedziały o swojej pasji plastycznej i przyniosły piękne prace.                                                                                                                          

          Julia Kędzierska i Zuzia Kołakowska z klasy 2a pokazały prezentację multimedialną z okazji Dnia Ślimaka. Dziewczynki zapoznały dzieci z budową i życiem tego małego zwierzątka.                                                  

          Marysia Makulska z klasy 2a na Dzień Dziecka opowiedziała o historii tego święta. Koleżanki i koledzy dowiedzieli się, że w innych krajach są różne dni obchodów Dnia Dziecka, ale wszędzie  jest wesoło.                                                                                                                                                                        

          Janka Sicińska i Ala Anger z klasy 2c z okazji Dnia Oceanów przygotowały dużo ciekawych wiadomości o tych wielkich wodach świata, pokazały wszystkim niezwykłe tajemnice oceanów.                                                                                                                           

          Ola Ząbek i Ala Anger z klasy 2c na Dzień Przyjaciela przedstawiły prezentację multimedialną o tej ważnej osobie w życiu każdego z nas. Po występie dziewczynek, dzieci stwierdziły, że warto mieć przyjaciela i trzeba dbać o swoją przyjaźń.                                                                                                             

          Przygotowane prezentacje to już ostatnie w tym roku szkolnym przedstawienia dziecięcych pasji, zainteresowań i talentów. Wszystkie pokazy dostarczyły widzom ogromnej wiedzy z różnych dziedzin życia, a prowadzącym dały zadowolenie i radość z dzielenia się posiadanymi wiadomościami. Dziecięce prezentacje to doskonała forma spędzania czasu w świetlicy. Dalej kontynuowaliśmy też      ,, czytanki-słuchanki”. Dzieci czytały dzieciom fragmenty książek. Szczególnie pomocne to było na wyciszenie i odpoczynek. Pobyt w świetlicy daje dzieciom wiele pomysłów i inspiruje do działań artystycznych.           

          Kamil Groblewski z klasy 2a bardzo lubi przebywać w świetlicy i wymyślił piosenkę o niej. Z pomocą wychowawcy powstał hymn świetlicy klas 2: ,, Cudowna świetlica”. Piosenkę zaśpiewali Kamil i jego koledzy z klasy 2 a. Dzieci z teatrzyku świetlicowego przygotowały występ: ,, Zabawy babci, mamy i moje”. Przedstawienie jest wiązanką popularnych zabaw ze śpiewem oraz znanych wierszy z inscenizacją. Na powitanie lata wesołe występy obejrzą w plenerze dzieci z klas młodszych. Teraz czas już na wakacje, bo ,, Lato, lato, lato czeka …”.

           

          Miłych i bezpiecznych wakacji!     

                                                                                                                                                                                Małgorzata Woźniak 

           

           mail  Piosenka

                              

             

                           

                     

                 

             


          Dzieci w Domu Pomocy Społecznej gościły

          i dużo radości seniorom sprawiły!

          2 czerwca 2022r. uczniowie naszej szkoły odwiedzili mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Lisówkach. Po długiej przerwie spowodowanej pandemią, dzieci spotkały się z seniorami i przedstawiły wesoły program artystyczny. Dziewczynki z kółka flażoletowego ,, Tęczowe Nutki” zagrały i zaśpiewały piękne piosenki. Dzieci zaprezentowały się też w tańcach ludowych i nowoczesnych. Dużo radości sprawili seniorom aktorzy z teatrzyku świetlicowego klas 2. Wystąpili z wesołym przedstawieniem ,, Zabawy babci, mamy i moje”. Dzieci przypomniały wszystkim stare zabawy i wiersze, które znali ,, dziadkowie” z dzieciństwa. Dziewczyny z klasy 7 przedstawiły wiersz i życzenia, a także pokazały taniec baletowy. Wszyscy artyści dostarczyli seniorom niezapomnianych wrażeń. Po zakończonych występach dzieci obdarowały ,, dziadków” słodkimi upominkami. Potem była okazja do rozmowy ze starszymi ludźmi. Nasi uczniowie odebrali wiele ciepłych słów i podziękowań. Uśmiechy i łzy szczęścia płynące z oczu starszych były dla dzieci najlepszą nagrodą. Obiecaliśmy, że po wakacjach przyjedziemy znów do Lisówek. Spotkanie łączące pokolenia dostarczyło dużo radości seniorom i dzieciom.

           

          Małgorzata Woźniak

                

              


          Międzyświetlicowy konkurs plastyczny

           „Pszczółka Maja sobie lata, zbiera nektar z miododajnego kwiatka” rozstrzygnięty!

          Z ogromną przyjemnością ogłaszam, że wyłoniliśmy laureatów międzyświetlicowego konkursu plastycznego „Pszczółka Maja sobie lata, zbiera nektar z miododajnego kwiatka”. Przystąpiły do niego dzieci z naszej szkoły oraz ze Szkoły Podstawowej w Wirach i Chomęcicach.  Oto wyniki:

          I miejsceHelena Kaźmierczak, kl.  II,  Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich we Wirach, „Pszczoły w świecie słoneczników i astrów”;

          II miejsceSandra Ślewa, kl. IV, Szkoła Podstawowa im. Arkadego Fiedlera w Chomęcicach, „Lawendowe pszczoły”;

          III miejsceKornelia Mańczak, kl. I, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Janusza Korczaka w Komornikach, „Jeżówka purpurowa i pszczółki”.

           

          Wyróżniania:

          Julia Żukowska, kl. I, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Janusza Korczaka w Komornikach, „Dalia”;

          Anatolina Kwiatkiewicz, kl. III, Szkoła Podstawowa im. Arkadego Fiedlera w Chomęcicach, „Pszczółka Maja sobie lata, zbiera nektar z miododajnego chabra bławatka”;

          Agata Szczepaniak, kl. I, Szkoła Podstawowa im. Arkadego Fiedlera w Chomęcicach, „Astrowa jesień”;

          Urszula Gęsior, kl. I, Szkoła Podstawowa im. Arkadego Fiedlera w Chomęcicach, „Pszczółka na wytwornej cynii”.

           

          Nagrodzone uczennice otrzymają pamiątkowe dyplomy i „pszczele” nagrody ufundowane przez Radę Rodziców, które zostaną przekazane osobiście do szkół. Pozostałym uczestnikom którzy wzięli udział w konkursie bardzo dziękujemy i życzymy sukcesów związanych z rozwijaniem swoich talentów plastycznych :) 

           

          Danuta Rozbicka

              

              

           


          „Pszczółka Maja sobie lata” – projekt przyrodniczy.

          20 maja obchodzony był Światowy Dzień Pszczoły. Z tej okazji we wszystkich świetlicach w dniach od 16 do 20 maja realizowaliśmy projekt przyrodniczy „Pszczółka Maja sobie lata…”. Dzieci zgłębiając wiedzę na temat życia tych owadów rozwiązywały w grupach krzyżówkę, oglądały filmiki edukacyjne: „Pszczoły z Panem Nauczanką”, „Jak powstaje łąka kwiatowa, miododajna – czyli mieszanka kwiatów i ziół niezwykle cenna dla pszczół”, wykonywały prace plastyczne związane z różnymi gatunkami miodów oraz kwiatów wytwarzających spore ilości nektaru. Ponadto uczniowie mieli możliwość zasiać w doniczkach roślinki miododajne: hyzop lekarski, naparstnicę purpurową, nasturcję wysoką, nagietek lekarski, czarnuszkę siewną, ogórecznik lekarski, chaber bławatek, facelię błękitną, wykę siewną, nostrzyk lekarski i biały, len zwyczajny, grykę zwyczajną, komonicę, olejarkę abisyńską, łubin wąskolistny, onętek, złocień właściwy, pszczelnik mołdawski, melisę lekarską, dziwaczek jalapa, szałwię lekarską oraz koniczynę czerwoną i krwistoczerwoną. Co więcej grupa klas Ib, c, e przygotowała dla pszczółek dwa poidełka – jedno z czystą wodą, drugie płynne błotko. Na podsumowanie dzieci nauczyły się piosenki „Pszczółka”, a chętne osoby mogły zaprezentować się w przebraniu pszczółki Maja lub Gucia.

          Danuta Rozbicka

           

              

              

            

            


          Bierzemy udział u ogólnopolskim konkursie plastycznym „Drzewo czasu”.

           Z początkiem maja b.r.  pięć uczennic z naszej szkoły przygotowało prace na ogólnopolski konkurs plastyczny p.t. „Drzewo czasu”, którego organizatorem jest Młodzieżowy Dom Kultury w Przemyślu. Głównymi jego celami było między innymi:  kształtowanie wyobraźni i wrażliwości na piękno ginącej przyrody, formowanie umiejętności wypowiedzi artystycznej, rozwijanie wyobraźni i spontaniczności, motywowanie dzieci do obserwacji otaczającego ich świata oraz rozbudzanie dziecięcej wyobraźni i aktywności twórczej. Chcąc zainspirować dzieci z grupy klas Ib,c,e do podjęcia wyzwania z tym konkursem została im przeczytana książka Przemysława Wechterowicza i Emilii Dziubak „Na zawsze przyjaciele”, w której to życie zwierzątek toczy się w obrębie sędziwego dębu.

          Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 31 maja 2022 roku na stronie internetowej organizatora. Trzymamy mocno kciuki za każdą z uczestniczek!!! J

          Poniżej zdjęcia prac przygotowane przez:

          Kornelię Mańczak z kl. 1b,

          Julię Żukowską z kl. 1e,

          Marcelinę Młynarską z kl. 1e,

          Maję Pospieszną z kl. 7e oraz Polinę Mileiko z kl. 7d. 


           "Pomoce dydaktyczne"

           

          Pragniemy gorąco podziękować Radzie Rodziców za okazane wsparcie w zakupie pomocy dydaktycznych dla świetlic szkolnych.

          Dzięki Waszej pomocy udało nam się zakupić skakanki, gumy i gry planszowe.

          Nabyte pomoce okazały się być strzałem w dziesiątkę i będą dobrze służyć uczniom przez długi czas.

           

          Wychowawcy świetlic 

           

              

           


          Międzyświetlicowy konkurs plastyczny

          „Pszczółka Maja sobie lata,

          zbiera nektar z miododajnego kwiatka.”

           

           

          Kochani!

          Niebawem, bo 20 maja będziemy obchodzić Światowy Dzień Pszczoły. Chcąc zwrócić Waszą uwagę na jej pożyteczność w świecie przyrody zapraszam do wzięcia udziału w konkursie plastyczno – przyrodniczym zatytułowanym „Pszczółka Maja sobie lata, zbiera nektar z miododajnego kwiatka” smiley.

          Danuta Rozbicka

           

          Regulamin konkursu do pobrania:  

          mail   Konkurs REGULAMIN

          mail  ZGODA

           


          Prezentacja o Wielkopolsce

          25.04.2022r odbyło się podsumowanie projektu edukacyjnego dla klas 1 – 3  ,,Wielkopolska – moja mała ojczyzna ‘’. Grupa teatralna ze świetlicy klas 2 przygotowała artystyczne przedstawienie działań i prac uczniów związanych z projektem. Mali aktorzy opowiedzieli i zaśpiewali o historii, kulturze i dniu dzisiejszym Wielkopolski.                                                                                                                    

          Pierwsze słowa piosenki były dla widzów i artystów wspaniałym zakończeniem naszej uroczystości:   

          " Wielkopolskię, Wielkopolskę

          piękną wszyscy mamy,

          jest nam bliska, jak Ojczyzna,

          bardzo ją kochamy! "

           

                                                                                                                              Małgorzata Woźniak

           

              

            


          "Świetlicowy Tydzień Disneya"

          W ubiegłym tygodniu w naszej szkole został zorganizowany "Tydzień Disneya".

          Każdy dzień serwował uczniom inne aktywności.

          W poniedziałek, czyli Dzień Filmowy, dzieci zapoznały się z biografią Walta Disneya, zobaczyły jak powstawały i wyglądały pierwsze animacje oraz jak na przełomie lat zmieniały się bajki i postacie.

          Wtorek był Dniem Plastycznym, w którym uczniowie, za pomocą kredek, pasteli czy farb, szlifowali swoje artystyczne zdolności.

          Dzień Przebierańców, który odbył się w środę, był skierowany dla wszystkich tych, którzy chcieli poczuć Disneyowski klimat i przebrać się za jedną z postaci.

          W czwartek zorganizowany został konkurs muzyczny z okazji Dnia Muzycznego.

          Uczniowie mogli zaprezentować swoje zdolności wokalne, śpiewając jeden wybrany utwór z repertuaru Disneya.

          W kategorii klas 1-3:

          1 miejsce zdobyła Maria Suszyńska z klasy 1a

          2 miejsce zdobyła Kornelia Mańczak z klasy 1b

          3 miejsce zdobył Zbigniew Frankiewicz z klasy 3d

           

          W kategorii klas 4-8:

          1 miejsce zdobyła Lea Dziedolik z klasy 4e

           

          Wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie, raz jeszcze pragniemy gorąco podziękować za udział i wypróbowanie swoich sił występując przed publicznością.

          Drodzy uczniowie, rozwijajcie dalej swoje talenty, a my po cichu będziemy trzymać za Was kciuki!

           

          Finalny dzień był Dniem Quizowym, w którym zostały przeprowadzone zabawy, zagadki, quizy oraz kalambury.

          Były one, jak się okazało, nie takie łatwe. Jednak uczniowie, pracując grupowo, świetnie sobie poradzili.

           

          Wychowawcy świetlic 

              

              

           

           


          W naszej świetlicy miło płynie czas,

          więc każdy dzień bardzo cieszy nas!

           

          Już nadeszła wiosna, a za nami wiele ciekawych dni spędzonych w świetlicy. Tradycyjnie w świetlicy klas drugich uczniowie przygotowują prezentacje.

          Z okazji Międzynarodowego Dnia Pizzy, Jakub Paszkowski z klasy 2d opowiedział dzieciom dużo ciekawostek o tej smacznej potrawie.

           W Walentynki prezentację przygotowali: Zosia Wolnowska i Ola Przewoźniak z klasy 2d oraz Kamil Groblewski z klasy 2a. Dzieci przekazały wiadomości o historii Św. Walentego i obchodach święta dzisiaj.

          Z okazji Światowego Dnia Kota trzy miłośniczki tych zwierząt: Zuzia Mielcarek, Ala Anger, Janka Sicińska z klasy 2c opowiedziały o życiu i zwyczajach ulubieńców.

           Monika Krzyżaniak z klasy 2c bardzo kocha pieski. Dziewczynka zapoznała wszystkich z historią swojej psiej rodzinki. Przygotowała dużo zdjęć i zrobiła drzewo rodzinne psów.

           W Dniu Dinozaura, Ignacy Winkowski z klasy 2d zaprezentował swoją wielką pasję do tych prehistorycznych zwierząt. Chłopiec przekazał dzieciom niezwykłe wiadomości o dinozaurach.

          1 marca obchodziliśmy Dzień Piegów, a Kamil Groblewski z klasy 2a opowiedział wszystkim o tych uroczych plamkach i przedstawił znane postacie z piegami na buzi.

           Pasją Roberta Jackowskiego z klasy 2a są pociągi. Chłopiec ma wielką wiedzę o tych pojazdach. Pokazał dzieciom skarby związane z kolejnictwem, a w prezentacji multimedialnej umieścił dużo swoich zdjęć z pociągami.

          Z okazji Międzynarodowego Dnia Pisarzy, Ola Ząbek z klasy 2c przygotowała prezentację o swoich ulubionych pisarkach.

           Antek Bela z klasy 2c podzielił się z dziećmi koleją pasją, która daje mu wiele radości. Chłopiec dużo podróżuje po Polsce, uwielbia zwiedzać ciekawe miejsca. W prezentacji multimedialnej pokazał wspaniałe zdjęcia ze swoich wypraw.

           Zuzia Mielcarek z klasy 2c bardzo kocha swojego kotka i o nim opowiedziała niezwykłe historie. Dziewczynka przyniosła zdjęcia i kocie rekwizyty.

          Pasją wielu dzieci jest ostatnio kolekcjonowanie kart Pokemon. Trzej chłopcy: Mike Torsch i Tymek Rabiej z klasy 2d oraz Michał Kaczmarek z klasy 2c przygotowali występ o Pokemonach. Dzieci opowiedziały o historii powstania Pokemonów, bajkach, grach i kartach. Wszyscy widzowie z uwagą obejrzeli prezentację, a później kolorowali obrazki Pokemonów.

          Janka Sicińska z klasy 2c ma niezwykłą pasję, uprawia pływanie synchroniczne. Dziewczynka pokazała swoje wyposażenie pływaczki, opowiedziała o treningach i zajęciach.

          Ola Ząbek z klasy 2c interesuje się Hiszpanią i od roku uczy się języka hiszpańskiego. Dziewczynka przygotowała prezentację multimedialną o Hiszpanii i przekazała dzieciom kilka słów w tym języku.

          Konstancja Kasprzak z klasy 2d kolejny raz wystąpiła ze swoją pasją. Tym razem opowiedziała o Harrym Potterze, pokazała rekwizyty i gry z nim związane.

          Już od początku roku szkolnego dzieci przedstawiły ogromną ilość prezentacji i nadal chcą je przygotowywać. Korzyści z tej formy spędzania czasu w świetlicy są duże, zarówno dla prezentujących, jak i dla widzów. Na pewno wszyscy są zadowoleni i będziemy kontynuować prezentacje. W naszej świetlicy dzieci dobrze się bawią, robią prace plastyczne, a także rozmawiają na aktualne tematy. Zawsze jest u nas wesoło i kolorowo.

           

                                                                                                                                                                                    Małgorzata Woźniak 

                                                   

                   

                                                 


          Występ ,,Witaj Wiosno!”

          21 marca rozpoczyna się kalendarzowa wiosna. Z tej okazji dzieci z teatrzyku świetlicowego klas 2 przygotowały przedstawienie: ,, Witaj Wiosno!”. Występ, w poniedziałek 21.03.2022r. obejrzeli uczniowie z klas 1 i 2. Mali aktorzy w wesoły sposób powitali Panią Wiosnę. Artyści zaśpiewali piękne, wiosenne piosenki i zatańczyli w rytm muzyki. Ciepły, wiosenny nastrój ogarnął całą widownię, która dużymi brawami podziękowała aktorom za wspaniały występ.

           

          Małgorzata Woźniak

           

           

           


          Świetlicowy konkurs muzyczny "Piosenki Disneya"

           

           

          Drodzy uczniowie,

          Zapraszam do wzięcia udziału w muzycznym konkursie świetlicowym z okazji "Tygodnia z Disneyem".

          Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas 1-3 oraz 4-8.

          Wszyscy uczniowie, którzy chcą wziąć udział w konkursie, muszą się zgłosić do wychowawców świetlic, do poniedziałku (28.03.) do końca dnia.

          Czas trwania konkursu: 31.03.2022r.

          Ogłoszenie wyników: 31.03.2022r.

          Załączony zostaje regulamin oraz metryczka.

          Serdecznie zapraszam i zachęcam do wzięcia udziału!

          Wychowawca świetlicy klas 4-8

          Daria Brylska

           


          Międzyświetlicowy konkurs plastyczny „Wiosenna pobudka w przyrodzie” – rozstrzygnięty!

           

          Dzisiaj, tj. 23 marca 2022 roku, w piękny, wiosenny dzień mam przyjemność ogłosić wyniki międzyświetlicowego konkursu plastycznego „Wiosenna pobudka w przyrodzie”. Do wzięcia udziału w konkursie zostały zaproszone drogą mailową wszystkie szkoły podstawowe z gminy Komorniki. Finalnie prace przygotowały dzieci z naszej szkoły oraz po sąsiedzku ze Szkoły Podstawowej nr 2 im Edwarda hr. Raczyńskiego.

          Oto nasze zwyciężczynie:

          I miejsce – Kornalia Mańczak z kl. Ib, SP nr 1 im. Janusza Korczaka w Komornikach;

          II miejsce – Anna Błaszczyk, kl. Ib, SP nr 2 im. Edwarda hr. Raczyńskiego w Komornikach;

          III miejsce – Hanna Kufel – Ostrowska, kl. IIb, SP nr 1 im. Janusza Korczaka w Komornikach.

           

          Ponadto zostały przyznane trzy wyróżnienia, które otrzymały:

          Julia Żukowska, kl. Ie, SP nr 1 im. Janusza Korczaka w Komornikach;

          Maja Kurasińska, kl. Ib, SP nr 2 im. Edwarda hr. Raczyńskiego w Komornikach;

          Patrycja Cichocka, kl. Ib, SP nr 2 im. Edwarda hr. Raczyńskiego w Komornikach.

           

          Wszystkim dziewczynkom, które przystąpiły do konkursu bardzo dziękuję za zaangażowanie i wykonanie pięknych prac, a nagrodzonym gratuluję i życzę dalszych sukcesów towarzyszących rozwijaniu talentów plastycznych.

          Wyżej wymienione osoby otrzymały na pamiątkę dyplom i upominki w postaci gier edukacyjnych, książek oraz długopisów z tematyką Tatrzańskiego Parku Narodowego ufundowane przez Radę Rodziców naszej szkoły.

           

          Danuta Rozbicka

              

            

            


          Świetlicowy konkurs na "Najpiękniejszą maskę karnawałową"

           

          Na przełomie lutego i marca, w naszej szkole odbył się konkurs na "Najpiękniejszą maskę karnawałową" dla klas 4-8.

          Karnawał to okres zabaw, balów, maskarad czy pochodów, stąd też pomysł na uatrakcyjnienie tego okresu poprzez tworzenie ozdobnych masek.

          Uczniowie wykazali się ogromną kreatywnością i zaangażowaniem. Dostaliśmy sporo pięknych, pomysłowych i oryginalnych prac, przez co wybór był ciężki.

          Jury w składzie Daria Brylska, Lidia Włodarczyk oraz Magdalena Gref jednogłośnie wybrało pierwsze miejsca w obydwu kategoriach wiekowych.

           

          Wyniki:

          1 miejsce klas 4-6 - Patryk Frąckowiak 5b

          1 miejsce klas 7-8 - Bernadeta Galica 8f

          Wyróżnienia - Katarzyna Woźniak 5b, Natalia Tomkowiak 4c

           

          Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy uczniom za udział w konkursie.

           

          Daria Brylska

              


          Zimowy, świetlicowy przegląd prasowy

          Sezon 3

           

           

          mail Gazetka zimowa SEZON 3


          Międzyświetlicowy konkurs plastyczny

          „Wiosenna pobudka w przyrodzie”

          Kochani!

          Wiosna tuż, tuż… Dni stają się coraz dłuższe, słonko coraz śmielej przygrzewa, a w przyrodzie rozbrzmiewa śpiew ptaków i pojawiają się pierwsze kwiaty zwiastujące nową porę roku. Z tej okazji zapraszam Was do wzięcia udziału w konkursie plastycznym pt. „Wiosenna pobudka w przyrodzie” smiley

          Organizator konkursu: Danuta Rozbicka

           

          Regulamin i zgoda na uczestnictwo w konkursie :

          Konkurs_wiosenny

           


          Puzzle w świetlicy

           

           

          Puzzle to jedna z form rozrywki, która największą popularność zdobyła na początku XX wieku. 

          Układanie puzzli to świetna zabawa dla tych najmłodszych i tych najstarszych. 

          Puzzle korzystnie wpływają na naszą pamięć wzrokową. Uczą koncentracji, logicznego myślenia i pozwalają się wyciszyć. 

          Uczniowie je uwielbiają! 

          Czas spędzony na świetlicy, jest czasem dobrej zabawy, co widać na twarzach naszych uczniów!

           

          Daria Brylska

          Wychowawca świetlicy klas 4-8

           

           

            

           


          Akcja charytatywna „Świąteczna paka dla zwierzaka”

           

          W grudniu 2021 roku we wszystkich świetlicach została przeprowadzona zbiórka karmy i akcesoriów dla bezdomnych zwierząt zamieszkujących schronisko w Gaju. Dzieci z klas Ib, Ic, Ie uczęszczające do świetlicy przygotowały 5 plakatów informacyjnych i tym samym reklamujących to ważne przedsięwzięcie. W akcji mogli wziąć udział wszyscy uczniowie naszej szkoły, którym los kotów i psów pozbawionych ciepłego domu nie jest obojętny. W ciągu trzech tygodniu udało się zebrać kilka kartonów wypełnionych jedzeniem, zabawkami, miskami i ciepłymi podusiami oraz kocami dla potrzebujących czworonogów. Jesteście WIELCY kochani!!! Bez Was to by się nie udało w takim wymiarze! Wszystkie dary zostały przeze mnie dostarczone z ogromną radością smiley

          W imieniu własnym, pracowników schroniska oraz ich małych i dużych podopiecznych przekazuję Wam raz jeszcze wyrazy podziękowania za okazaną dobroć i okazane serce, wierząc, że przyczyni się to do uśmiechu niejednego obdarowanego psiaka czy kociaka :)

           

          Danuta Robicka

           

                


          Dziecięce prezentacje to rewelacje!

           

          W świetlicy szkolnej dzieci mogą opowiedzieć innym o swoich pasjach, a także angażują się w podejmowanie zadań, tematów, które są dla nich nowe i ciekawe. W kolejnych miesiącach uczniowie przygotowali dużo wspaniałych prezentacji. Wybrali je z propozycji świetlicowych tematów i swoich upodobań.

          Antek Bela z klasy 2c bardzo lubi czytać książki. Opowiedział innym o historii książek, pokazał różne ich rodzaje. W prezentacji multimedialnej przedstawił swoje zdjęcia z zajęć w Muzeum Papiernictwa.

          Pasją Zuzi Rożek z klasy 2c jest kolekcjonowanie i rysowanie maskotek – słodziaków. Dziewczynka przeprowadziła lekcję rysunku dla dzieci. Marysia Makulska z klasy 2a kocha papużki. Przygotowała prezentację o swoich papużkach falistych.

          Wiktor Banach z klasy 2a i Tomek Marczak z klasy 2b bardzo lubią klocki LEGO. Potrafią z nich wspaniale budować i zbierają ciekawe rzeczy związane z LEGO.

          Zosia Wolnowska i Maja Bober z klasy 2d interesują się królikami. Dziewczynki pokazały swoją kolekcję króliczkowych zabawek, a potem opowiedziały o zasadach opieki nad królikiem w domu.

          Jakub Paszkowski z klasy 2d z okazji Światowego Dnia Miast przedstawił ciekawostki i legendy o największych miastach w Polsce.

          Pasją Ignacego Łuczaka z klasy 2b i Janka Sztuby z klasy 2d jest piłka nożna. Chłopcy trenują grę w klubie. Zapoznali oni koleżanki i kolegów z historią piłki nożnej i ciekawymi wiadomościami o piłkarstwie. Ignacy i Janek pokazali swoje stroje do gry, nagrody i puchary oraz książki o piłkarzach. Największą radością Janka jest gra w klubie KKS Lech Poznań.

          Z okazji Dnia Postaci z Bajek, Zuzia Mielcarek i Ola Ząbek z klasy 2c przygotowały prezentację o ulubionych bohaterach bajkowych. 10.11. przypadał Dzień Jeża i o tym małym zwierzątku dużo niezwykłych wiadomości przekazały Hania Woźniak i Klara Rajska z klasy 2d. 22.11. obchodziliśmy Dzień Kredki. Hania Kufel – Ostrowska z klasy 2b, Zosia Wolnowska i Maja Bober z klasy 2d zaprezentowały pokaz o najpopularniejszym przyborze szkolnym. Dziewczynki opowiedziały o historii kredki, pokazały różne rodzaje kredek i prace plastyczne wykonane tymi przyborami.

          Tomek Marczak z klasy 2b przedstawił swoją kolejną pasję – instrumenty muzyczne. Chłopiec pokazał i zagrał na harmonijce, akordeonie, flecie … Z okazji Dnia Pluszowego Misia, Zuzia Kołakowska i Julia Kędzierska z klasy 2a oraz Dominik Kasprzak z klasy 2d zapoznali wszystkich z ciekawymi wiadomościami o najpopularniejszej maskotce wszystkich dzieci.

          Ala Anger i Janka Sicińska z klasy 2c interesują się biedronkami. Dziewczynki zaprezentowały wiele tajemnic z życia tych owadów. Antek Bela z klasy 2c z okazji Międzynarodowego Dnia Gór opowiedział o polskich górach i o swoich wędrówkach po nich. A było ich niemało. W Mikołajki występ mieli Kamil Groblewski i Piotr Sobczuk z klasy 2a. Wszyscy dowiedzieli się od chłopców o historii Św. Mikołaja i tradycjach mikołajkowych.

          Bogdan Januchowski z klasy 2b należy do harcerstwa i jest zuchem. Zapoznał on dzieci z ważnymi wiadomościami o harcerstwie, pokazał mundur i opowiedział o życiu zucha. 15.12. obchodziliśmy Dzień Herbaty. O tym smacznym napoju dużo informacji i ciekawostek przekazała nam Hania Kufel – Ostrowska z klasy 2b. Dziewczynka przygotowała pokaz z różnymi rodzajami herbat, mówiła o sposobie ich parzenia.

          Zosia Jankowska z klasy 2c lubi slime i potrafi je zrobić. Zaprezentowała materiały i stworzyła plastyczną masę na oczach dzieci. Była wspaniała zabawa. Wszystkie dziecięce prezentacje to prawdziwe rewelacje.

          Uczniowie starannie przygotowali się do pokazów, przekazali widzom mnóstwo wiedzy. Duże zainteresowanie i radość podczas występów towarzyszyły prowadzącym i oglądającym dzieciom.

          Już niedługo czekają nas kolejne niezwykłe prezentacje.

           

          Małgorzata Woźniak

                    

            

            

           

           

           

           

              

           


          Świąteczny występ ,, Gwiazdkowe kłopoty”

           

          W piątek, 17 grudnia 2021r. dzieci z grupy teatralnej ze świetlicy klas 2 zaprezentowały występ dla swoich koleżanek i kolegów z klas 1 – 3.

          Pokazane przedstawienie ,,Gwiazdkowe kłopoty” dostarczyło oglądającym dużo radości i wprowadziło wszystkich w świąteczny nastrój. Wspólnie zaśpiewane piękne piosenki i życzenia świąteczne zakończyły naszą uroczystość.

           

          Małgorzata Woźniak

           


          Jesienny, świetlicowy przegląd prasowy

          Sezon 3

           

          mail Gazetka jesienna SEZON 3

           


          Świetlicowy konkurs ,, Z kulturą za pan brat” dla uczniów klas 1 – 3

           W dniu 18 i 19 listopada 2021r. w naszej szkole odbył się finał świetlicowego konkursu: ,, Z kulturą za pan brat” dla uczniów klas 1 – 3. Do konkursu głównego przystąpili najlepsi uczniowie - ,, Świetlicowi mistrzowie dobrych manier” z klas 1, 2 i 3. Wyłonieni oni zostali w eliminacjach na podstawie głosowania, rozwiązanego testu oraz podanych kryteriów.

          W finale uczniowie walczyli indywidualnie o tytuł: ,, Świetlicowego króla/królowej dobrych manier’’ ( osobno z klas 1, 2 i 3 ). Dzieci rozwiązywały zadania praktyczne i teoretyczne dotyczące zasad kulturalnego zachowania się w różnych sytuacjach.

          ,, Królem dobrych manier ze świetlicy klas 1 ‘’ został Jakub Karaś z klasy 1a

          ,, Królem dobrych manier ze świetlicy klas 2 ‘’ został Mikołaj Szymczak z klasy 2b

          ,, Królem dobrych manier ze świetlicy klas 3 ‘’ został Mateusz Najewski z klasy 3e

          W tym roku szkolnym, we wszystkich klasach najwyższy tytuł otrzymali chłopcy.

          Uczestnicy finału wykazali się dużą wiedzą o kulturalnym zachowaniu się i swoją postawą udowodnili, że:

          ,, Kto ma kulturę, wejdzie na górę!’’

          Gratulujemy Wam!

           

                                                                                                            organizator: Małgorzata Woźniak

           

              


          Teraz już wszyscy zapamiętamy,

          że Święto Niepodległości ważne mamy!

           

           

          10 listopada 2021r. uczniowie z teatrzyku świetlicowego klas 2 przygotowali występ z okazji Święta Niepodległości. W uroczystości wzięły udział dzieci z klas 0, a kolejne przedstawienie obejrzeli uczniowie ze świetlicy klas 2 i 3. Mali aktorzy zaprezentowali krótką lekcję historii o czasach zaborów i odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Były piękne, patriotyczne wiersze i piosenki. Na koniec uroczystości wszyscy zaśpiewali z powagą nasz hymn państwowy.

          Artyści i widzowie bardzo przeżyli podniosłe spotkanie z okazji Święta Niepodległości.

          Swoją wzorową postawą udowodnili, że są małymi patriotami, a lekcję historii o Polsce zapamiętają na długo.

          Jesteśmy dumni z najmłodszych uczniów naszej szkoły!

           

           

                                                                                                                       Małgorzata Woźniak

             


          Świetlicowy konkurs recytatorski „Polska biało – czerwona, słowami poetów wyrażona”.

            W środę 10 listopada b.r. w świetlicy klas Ib,c,e odbył się konkurs recytatorski zatytułowany „Polska biało – czerwona, słowami poetów wyrażona”. Był on uroczystym podsumowaniem tematyki w nawiązaniu do zbliżającego się święta – Narodowego Dnia Niepodległości. Do konkursu przystąpiło 16 uczestników, z których każdy wybrał sobie jeden z siedemnastu wierszy napisanych przez bardziej lub mniej znanych poetów, przygotowanych przez wychowawczynię świetlicy. Mimo ogromnego stresu i tremy co niektórych dzieci konkurs przebiegł w miłej i podniosłej atmosferze. W końcu przyszedł czas na ogłoszenie wyników i wręczenie dyplomów oraz drobnych upominków ☺

          I miejsce zajęła Julka Żukowska z kl. Ie

          II miejsce zajął Vito Jaworek z kl. Ic

          III miejsce zajęła Zosia Rykaczewska z kl. Ib

          Poza tym zostały przyznane dwa wyróżnienia, które otrzymali: Antosia Lulka oraz Staś Wójcik z klasy Ic. Wszystkim uczestnikom gratuluję odwagi i zaangażowania, które były istotne, aby konkurs się odbył! Dla mnie wszyscy jesteście małymi Polakami zwycięzcami ☺

          Danuta Rozbicka

             

              

           

           

           


          Świetliczaki biorą udział w ogólnopolskim konkursie plastycznym „Halo, tu Tuwim”

           

            W październiku b.r. trzy dziewczynki z klasy Ie przygotowały prace na ogólnopolski konkurs plastyczny „Halo, tu Tuwim” organizowany przez Pałac Młodzieży im. Juliana Tuwima w Łodzi. Dzieci wcześniej zostały zapoznane z twórczością tego autora, wybierając tym samym sobie wiersze, do których wykonały ilustracje farbami olejnymi. Julia Żukowska została zainspirowana utworem „Bambo” o sympatycznym, czarnoskórym chłopcu, a Ania Andrzejewska i Iga Parandyk „Skakanką”, w którym kózka skacząc złamała nóżkę. Rozstrzygnięcie konkursu ma nastąpić 1 grudnia, zatem wszyscy trzymamy mocno kciuki i czekamy z niecierpliwością na werdykt jury smiley

           

          Danuta Rozbicka

           

                   

           


           

          Ciekawe prezentacje i zajęcia z książką: ,, Dzieci – dzieciom czytają…”

           

          W świetlicy klas drugich kolejni uczniowie przygotowali prezentacje związane ze swoimi zainteresowaniami i połączone z planem pracy świetlicy.

          Dzieci bardzo kochają zwierzęta i potrafią dużo o nich opowiedzieć. Z okazji Światowego Dnia Zwierząt do prezentacji zgłosiło się kilka osób.

          Adam Cichocki z klasy 2b przedstawił popularne zwierzęta domowe: kota, psa, chomika i świnkę morską. Ala Anger z klasy 2c i Konstancja Kasprzak z klasy 2d opowiedziały o swoich ukochanych kotkach i przekazały dzieciom wiele ciekawostek z życia tych zwierząt.

          Paulina Dardas z klasy 2d bardzo dobrze zna się na psach. Dziewczynka przygotowała prezentację o swoim psie hawańczyku, zapoznała innych z opieką nad czworonogiem, pokazała przedmioty potrzebne do pielęgnacji  i przybliżyła psie zwyczaje. Dominika  Waskowska z klasy 2a interesuje się pandą i potrafi wiele o niej opowiedzieć.   Julia Kędzierska z klasy 2a przygotowała prezentację multimedialną o zwierzętach. W swojej pracy pokazała najważniejsze wiadomości o ,, naszych braciach mniejszych”.

          Z okazji Dnia Gier Planszowych dwaj chłopcy: Dominik Kasprzak i Mike Torsch z klasy 2d opowiedzieli o historii gier, ciekawostkach i pokazali prezentację multimedialną o grach planszowych.

          Tymon Rabiej z klasy 2d interesuje się wędkarstwem. Chłopiec zaprezentował dzieciom swój sprzęt, zapoznał z techniką łowienia. Wszyscy podziwiali zdjęcia z połowów Tymka.

          24 października obchodziliśmy Światowy Dzień Origami i wtedy Ala Matysiak z klasy 2c i Maja Bober z klasy 2d przygotowały prezentację połączoną z warsztatami. Dziewczynki przybliżyły innym sztukę składania papieru i nauczyły, jak zrobić liska, pieska, czy kotka.

          Z okazji Międzynarodowego Święta Roweru Maksymilian Mendyka z klasy 2d i Piotr Sobczuk z klasy 2a omówili budowę roweru, wyposażenie i przypomnieli o zasadach bezpiecznej jazdy.

          Dzień Kundelka to święto najpopularniejszych psiaków. Konstancja Kasprzak i Agnieszka Niedźwiedzka z klasy 2d przygotowały zajęcia o ulubionych zwierzątkach. Słuchający uporządkowali swoją wiedzę na temat psa, jego zwyczajów i opieki nad nim. Na koniec wszyscy zrobili psa – zakładkę do książki i stworzyli papierowego kundelka z części.

          Dzień Miłośników Pluszaków był okazją do zaprezentowania swoich ukochanych maskotek. Przynieśli je do świetlicy: Julia Kędzierska z klasy 2a, Dominika Waskowska z klasy 2a, Kamil Groblewski z klasy 2a i Adam Cichocki z klasy 2b.

          Wszystkie prezentacje dzieci bardzo różniły się tematami, ale przekazały widzom dużo ciekawych wiadomości i sprawiły radość. Oprócz prezentacji w naszej świetlicy czas umilają dzieciom: ,,czytanki – słuchanki ‘’. Chętni uczniowie czytają fragment swojej ulubionej książki koleżankom i kolegom.  Zajęcia z książką dostały tytuł: ,,Dzieci – dzieciom czytają i wszyscy z tego radość mają”.           

          Dzieci potrafią pięknie czytać, a z tego skorzystać mogą inni. Słuchanie to też dobry sposób na uspokojenie się dzieci. Do tej pory czytali innym: Tomek Marczak z klasy 2a, Ola Przewoźniak z klasy 2d, Ignacy Łuczak z klasy 2b, Bogdan Januchowski z klasy 2b, Jakub Sznajder z klasy 2b, Kamil Groblewski z klasy 2a, Monika Krzyżaniak z klasy 2c, Antek Bela z klasy 2c, Dominika Waskowska z klasy 2a, Piotr Sobczuk z klasy 2a, Jakub Paszkowski z klasy 2d, Dominik Kasprzak z klasy 2d.

          W naszej świetlicy bawimy się też w teatr. Dzieci przygotowały jesienne przedstawienie, a grupa małych aktorów szykuje występ z okazji Święta Niepodległości. Dni spędzone w świetlicy wypełnione są ciekawymi zajęciami.

          Na pewno nikt tutaj się nie nudzi.

           

           

                                                                                                                                   Małgorzata Woźniak

           

                                          

           

                

            

            

              

           


          Występ z okazji Dnia Edukacji Narodowej 

           

          ,, W Dniu Edukacji, w dniu Waszego święta 

          staje tu przed Wami gromadka uśmiechnięta, 

          aby Wam przekazać najlepsze życzenia 

          i występ dziś zrobić, co spełnia marzenia! 

          W to święto nauczycieli i pracowników szkoły, 

          koncert dziś mamy dla Was piękny i wesoły!” 

           

          Takimi słowami w dniu 15 października powitały dzieci z teatrzyku świetlicowego klas 2 przybyłych gości. 

          Występ obejrzeli uczniowie klas 1 – 3, nauczyciele i inni pracownicy szkoły. 

          W programie koncertu były piosenki, wiersze i tańce przygotowane również samodzielnie przez dzieci. Uroczystość zakończona została życzeniami i tradycyjnym: ,,Sto lat!”, a wszyscy pracownicy szkoły otrzymali piękne laurki. 

           

                                                                                                                                   Małgorzata Woźniak 

                

              

                


          Międzynarodowy Dzień Muzyki

           

          Z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki odwiedził nas student Poznańskiej Akademii Muzycznej - Mateusz Gref. Nasz gość przyniósł ze sobą instrumenty, na których gra: kontrabas, gitarę klasyczną oraz gitarę elektryczną. Opowiedział o nich mnóstwo ciekawostek, a także odpowiedział na nurtujące nas pytania związane z muzyką. Zwieńczeniem spotkania był koncert, a także możliwość próby zagrania na instrumentach przez chętne osoby. Liczymy na częstsze spotkania „z muzyką”.

           

          Wychowawcy świetlic

              

                


          Do naszej świetlicy chodzić lubimy, bo tutaj nigdy się nie nudzimy!

          Zobacz obraz źródłowy

           

          W świetlicy dzieci miło i pożytecznie spędzają czas. Świetlica pracuje zgodnie z planem wychowawczo-dydaktycznym. W planie tym są tematy tygodnia, działania stałe oraz kalendarz świąt typowych i nietypowych. Dzieci często same dają pomysły do wielu działań, mają bowiem dużą wiedzę, zainteresowania i pasje.

          W świetlicy klas drugich uczniowie przygotowują prezentacje do zaproponowanych tematów oraz przedstawiają swoje pasje. We wrześniu dzieci wystąpiły z wieloma ciekawymi pokazami.

          Maksymilian Mendyka z klasy 2d, Kamil Groblewski z klasy 2a, Konstancja Kasprzak z klasy 2d i Antosia Styła z klasy 2b opowiedzieli o swojej pasji plastycznej.

          Zamiłowania artystyczne mają też Hania Woźniak z klasy 2d i Dominika Waskowska z klasy 2a, które ćwiczą taniec baletowy. Dziewczynki zapoznały koleżanki i kolegów z interesującymi wiadomościami o tym tańcu. Talent do śpiewania ma Ola Przewoźniak z klasy 2d, która opowiedziała o swojej pasji do muzyki.

          Duże zainteresowania o wojsku ma Antek Bela z klasy 2c. Chłopiec pokazał wszystkim kolekcję wojskową, zaprezentował swoje zdjęcia z miejsc, które odwiedził, a związane są z jego pasją. Maszyny lotnicze bardzo dobrze zna Leon Stanulewicz z klasy 2c. Wystąpił jako specjalista od różnych samolotów.

          Franek Bela z klasy 2c z okazji Dnia Kropki przygotował prezentację na komputerze, w której przekazał wiele ciekawych informacji o tym małym znaku.

          Sport jest pasją wielu dzieci. Olaf Kriger z klasy 2c interesuje się boksem i ćwiczy z tatą ten sport. Janek Kaczmarek z klasy 2d ma zamiłowanie do gry w badmintona i opowiedział o tej grze. Z wielkim zaciekawieniem słuchały dzieci Tomka Marczaka z klasy 2b. Chłopiec ma kilka pasji sportowych. Od kilku lat trenuje tenis i rolkarstwo, dobrze jeździ na nartach i desce windsurfingowej. Tomek pokazał wszystkim swoje nagrody i zdjęcia z działalności sportowej.

          Agnieszka Niedźwiedzka z klasy 2d wie wszystko o koniach i ćwiczy jazdę konną. O tym przygotowała prezentację.

          Z okazji Pierwszego Dnia Jesieni, Zosia Wolnowska z klasy 2d wystąpiła z recytacją wiersza o jesieni, opowiedziała o darach, które przynosi nowa pora roku. Piotr Sobczuk z klasy 2a w Światowym Dniu Jabłka zapoznał dzieci z ciekawymi informacjami o tym smacznych owocach.

          Przygotowane przez dzieci zajęcia przedstawiały wysoki poziom, a korzyści z prezentacji mieli zarówno widzowie, jak i prowadzący. Podziękowaniem za pracę były oklaski, pochwała i drobny upominek od wychowawcy.

          Zainteresowanie i zaangażowanie dzieci przy przygotowaniu zajęć jest dowodem, że warto kontynuować takie prezentacje w świetlicy.

           

          Małgorzata Woźniak

              

                

                

            

            

           

          [ na zdjęciach uczniowie świetlicy klas II ]


           


          Rok Szkolny 2020/2021

           

           



           LATO


           

           

          Występ cyrkowy dla dzieci gotowy!

           

          ,,Cyrk dziś przybył! Witam gości. Wszyscy dobrze wiedzą o tym, że wesoło w cyrku bywa.

          A nasz cyrk jest wprost wspaniały, ,, Komorniczek” się nazywa!”

           

          Tymi słowami rozpoczął się w piątek, 18 czerwca 2021r. występ: ,,Cyrk” w wykonaniu dzieci ze świetlicy klas 2. Przedstawienie zostało zorganizowane na powietrzu trzy razy, dla wszystkich dzieci z klas 0 – 3. Na cyrkowej arenie pojawili się: dyrektor cyrku, zapowiadacz, klauni, linoskoczkowie, żonglerzy, sztukmistrz, konie, słonie, lwy, treser lwów i żaby. Przy wesołej muzyce, w kolorowych strojach cyrkowcy zaprezentowali swoje artystyczne umiejętności. Wszyscy widzowie głośnymi brawami podziękowali zespołowi cyrkowemu za dostarczenie niesamowitych wrażeń.

           

          Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego :) 

           

          Małgorzata Woźniak


          WIOSENNO-LETNI, świetlicowy przegląd prasowy

          Sezon 2

          Polne kwiaty II - plakat - Galeria Plakatu

           

          mail Gazetka swietlicowa wiosna_-_lato


           W naszej świetlicy miło płynie czas, więc każdy dzień bardzo cieszy nas!

          Dni szybko mijają i już zbliża się koniec roku szkolnego. W ostatnich dniach wiele wydarzyło się w naszej świetlicy klas 2. Tradycyjnie dzieci przygotowały dużo ciekawych prezentacji.

          08.06. obchodziliśmy Światowy Dzień Oceanów. Z tej okazji dziewczynki z klasy 2f Kornelia Łykowska i Oliwia Rewers oraz Patrycja Jankowiak i Ala Przechrzta z klasy 2a przekazały dzieciom ciekawe wiadomości o wielkich, słonych wodach na Ziemi.

          Ważnym świętem dla dzieci jest Dzień Przyjaciela obchodzony 09.06. Kornelia Łykowska, Oliwia Rewers i Natalia Pawełczyk z klasy 2f przygotowały aktywne zajęcia o przyjacielu. Dziewczynki przedstawiły scenki sytuacyjne i zaprosiły widzów do rozwiązania testu o przyjaźni. Dzieci dobrze wiedziały, jak zachować się wobec przyjaciela. Prezentacja przypomniała wszystkim, że warto być dobrym dla innych.

          15.06. z okazji Dnia Wiatru odbyła się ,,mała” lekcja geografii, którą poprowadziła Kornelia Łykowska z klasy 2f. Dziewczynka przekazała dzieciom kilka ciekawostek o wietrze, a potem zrobiła sprawdzian z tych wiadomości. Chociaż do zapamiętania było wiele trudnych informacji, ale uczniowie chętnie i dobrze odpowiadali na pytania. Wszyscy dowiedzieli się dużo o wietrze.

          15.06. przypadał Ogólnopolski Dzień Dogoterapii. Prezentacje z tej okazji przygotowały rano dziewczynki: Kornelia Łykowska i Oliwia Rewers z klasy 2f, po południu Magdalena Duda z klasy 2b. Uczennice opowiedziały o dogoterapii: czemu służy, jak wpływa na zdrowie człowieka i jakie psy są najlepsze jako terapeuci. Wszystkie dzieci z zainteresowaniem przyjęły prezentacje o psach – lekarzach.

          21.06. to Święto Muzyki. O muzyce wie dużo Wiktoria Odachowska z klasy 2e, która przygotowała prezentację multimedialną, połączoną z pokazem instrumentów i grą na nich. Dziewczynka przeprowadziła dla dzieci quiz z muzyki, mówiła o piosenkach, a na koniec zaśpiewała ulubione utwory. Świętem Muzyki zajęli się też Kacper Mitura z klasy 2d i Jakub Połom z klasy 2b. Chłopcy opowiedzieli o historii muzyki, jej rodzajach i zaprezentowali przykłady utworów. Było muzycznie i tanecznie.

          We wtorek, 22.06. Oliver Opara z klasy 2a opowiedział koleżankom i kolegom o swojej pasji – piłkarstwie i turnieju międzynarodowym, w którym brał udział. Oliver jest zawodnikiem klubu KKS ,,Lech”, ma pozycję bramkarza. Tydzień temu chłopiec wrócił z turnieju STEEL CUP Zakopane, w którym brało udział 36 klubów z Polski, Hiszpanii i Ukrainy. Drużyna Olivera zajęła I miejsce w turnieju. Oliver przygotował pomoce do prezentacji, zdjęcia, statuetkę z turnieju i swoje rękawice bramkarskie. Wszystkie dzieci bardzo podziwiały osiągnięcia kolegi i z ciekawością słuchały o jego pasji. Gratulujemy Oliverowi tak wielkich sukcesów piłkarskich!

          Oprócz wielu prezentacji, w ostatnich dniach dzieci przygotowały występ teatralny ,,Cyrk”, który obejrzeli uczniowie z klas 0 – 3. Czas spędzony w świetlicy 014 wypełniły też kreatywne zabawy, prace plastyczne, ,,czytanie na wyciszanie”. Kończy się rok szkolny, uczniowie pożegnają też świetlicę. Jestem pewna, że dzieci mogą powiedzieć: ,, W naszej świetlicy miło płynął czas i każdy dzień bardzo cieszył nas!”

          Miłych i bezpiecznych wakacji!

           

          Małgorzata Woźniak

           


          Wiosna


          Dziecięce prezentacje to rewelacje!

          Świetlica szkolna to miejsce, gdzie dzieci mogą opowiedzieć innym o swoich pasjach, zainteresowaniach. Uczniowie angażują się też w podejmowanie zadań, tematów, które są dla nich nowe i ciekawe. Te wszystkie działania łączą się w prezentacje, które realizowane są w świetlicy 014 przez uczniów z klas 2.

          Po powrocie do szkoły z nauczania zdalnego, dzieci przedstawiły dużo wspaniałych pokazów. Wybrały je z propozycji świetlicowych tematów i swoich upodobań.

          20.05. obchodziliśmy Światowy Dzień Pszczół. Chociaż temat wydawał się mało atrakcyjny, to troje dzieci przedstawiło prezentacje, które bardzo zainteresowały innych.

          Kornelia Łykowska z klasy 2f opowiedziała o pszczołach, ich pożytecznej działalności dla człowieka. Odkryła dla koleżanek i kolegów kilka tajemnic z życia pszczół. Dziewczynka mówiła też o tym, jak ludzie mogą pomóc pszczołom. Dzieciom bardzo podobała się ta prezentacja.

          O pszczołach bardzo dużo wiedzą też: Janek Górzny z klasy 2e i Kacper Mitura z klasy 2d. Chłopcy wprowadzili dzieci w świat pszczelarstwa. Uczniowie przygotowali prezentację, która wzbogacona była profesjonalnymi rekwizytami pszczelarza, tablicami demonstracyjnymi, książkami. Janek przyniósł własny strój pszczelarza, jego dziadek ma pasiekę i chłopiec uczy się hodowli pszczół od dziadka. Pszczelarstwo jest tradycją i pasją rodziny Janka. Chłopiec opowiedział dzieciom o swoich przygodach w pasiece. Kacper i Janek przekazali innym ogromną wiedzę o świecie pszczół. Janek zaprezentował się jako ekspert w dziedzinie pszczelarstwa, bo jego wiadomości połączone z doświadczeniem dały mistrzowski występ.

          24.05. to Dzień Ślimaka. Wiktoria Odachowska z klasy 2e kocha wszystkie zwierzęta i przygotowała prezentację o małym ślimaczku, którego znalazła w ogrodzie. Dziewczynka pokazała dzieciom ślimaka, omówiła jego budowę, opowiedziała o zwyczajach tego małego zwierzątka. Wszyscy chętnie brali ślimaka do ręki i to dostarczyło dzieciom wiele radości.

          30.05. przypada nietypowe święto – Światowy Dzień Soku. Tym tematem zajęli się Jakub Połom z klasy 2b i Kacper Mitura z klasy 2d. Chłopcy przygotowali ciekawe informacje o sokach, ich rodzajach, produkcji. Nie zabrakło demonstracji różnych soków i ich degustacji. Wszyscy chętnie wypili zdrowe napoje i podziękowali chłopcom za przekazaną wiedzę.

          01.06. to Międzynarodowy Dzień Dziecka. Z tej okazji Kornelia Łykowska z klasy 2f przygotowała prezentację multimedialną: ,, Jak obchodzimy Dzień Dziecka na świecie?” Dziewczynka zapoznała koleżanki z tradycjami i sposobem świętowania Dnia Dziecka w różnych krajach. Wszyscy przekonali się, że inne dzieci mają swoje zwyczaje.

          02.06. obchodzony był Dzień Pierwszej Pomocy dla Zwierząt Dzikich i Domowych. Pomysłodawcą tego święta jest Nela Mała Reporterka, która ratowała w Australii koale z terenów spalonych przez pożar. Nastolatka chciała, aby wszyscy poznali zasady udzielania pierwszej pomocy przedweterynaryjnej zwierzętom. Prezentację na ten temat przygotowała Zosia Płaczkowska z klasy 2f. Dziewczynka jest miłośniczką zwierząt i Neli Reporterki. Od Zosi dzieci dowiedziały się, jak można ratować zwierzęta. Zosia opowiedziała o pracy weterynarza i swoich przeżyciach związanych z wizytą w gabinecie z chorym zwierzątkiem. Poprzez prezentację dziewczynka przekonała dzieci, że chociaż nie są dorosłymi, mogą pomagać zwierzętom.

           

          Wszystkie dziecięce prezentacje to prawdziwe rewelacje. Brawo!

          Małgorzata Woźniak

                                    

           


          Wyniki świetlicowego konkursu plastycznego

          „Jem owoce i warzywa sezonowo – żyję zdrowo, kolorowo”

           

          Kochani!

          Z przyjemnością ogłaszam wyniki majowego konkursu plastycznego „Jem owoce i warzywa sezonowo – żyję zdrowo, kolorowo”, który został zorganizowany wraz z firmą cateringową „Domowy Obiadek” dla uczniów klas 0 – III uczęszczających do świetlicy. W związku z tym, że tylko dwoje uczniów wykonało prace, jury postanowiło przyznać im wyróżnienia. A zatem dyplomy i nagrody ufundowane przez „Domowy obiadek” otrzymują: Hania Kufel – Ostrowska z kl. Ib oraz Ignacy Winkowski z kl. Id. Laureatom gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie smiley.

           

          Danuta Rozbicka

           

              


          Pierwszaki biorą udział w ogólnopolskim konkursie plastycznym „Jak wygląda muzyka?"

          Z początkiem maja uczniowie klas I – III zostali zaproszeni do wzięcia udziału w ogólnopolskim konkursie plastycznym „Jak wygląda muzyka?” organizowanym przez Fundację Fabryki Sztuki. Był on częścią krajowego projektu „Nie boję się muzyki 2021”. Zadanie konkursowe polegało na stworzeniu pracy plastycznej stanowiącej odpowiedź na pytanie „Jak wygląda muzyka?”. W tym roku inspiracją do tworzenia dzieł był utwór „Życzenie” Fryderyka Chopina. Dwójka pierwszoklasistów Hania Kufel – Ostrowska i Ignacy Winkowski zainspirowana muzyką kompozytora przygotowała prace i będzie reprezentować naszą szkołę w tym konkursie. Rozstrzygnięcie ma nastąpić do 10 czerwca, więc czekamy na werdykt jury.

           

          Poniżej link do utworu „Życzenie” Fryderyka Chopina w wykonaniu „Poznańskich Słowików”

           

           --->  Link do utworu

           

           

          Danuta Rozbicka


          Podaruj uśmiech wyrażony w „kamieniu radości”.

          Niebawem na całym świecie będzie obchodzony Dzień Dziecka. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeni przez Śremski Ośrodek Kultury do wspólnej zabawy, której celem było stworzenie wielkiego uśmiechu radości z pomalowanych własnoręcznie kamieni w centralnym miejscu Śremu w dniu 1 czerwca. Dzieci angażując się w tą akcję w spontaniczny i bezinteresowny sposób wysłały w świat symbol dziecięcej, naturalnej radości – piękny uśmiechsmiley Wszystkim którzy dołożyli swoją cegiełkę dobrej energii w tej zabawie – bardzo dziękuję! Z całą pewnością wywoła ona pozytywne emocje wśród jej odbiorców. A teraz spójrzcie jakie niepowtarzalne kamienie wyszły spod rąk naszych malarzy: Hani Kufel – Ostrowskiej z kl. Ib, Ignacego Winkowskiego z kl. Id, Oliwiera Pękały z kl. IVasmiley

          Kamienie uczniów dostarczyłam do Ośrodka Kultury w Komornikach, skąd zostałą przekazane organizatorowi.

           

          Danuta Rozbicka


          Świetlica szkolna i firma cateringowa „Domowy obiadek”  

          zapraszają do wzięcia udziału w konkursie plastycznym 

           „Jem warzywa i owoce sezonowo – żyję zdrowo, kolorowo!”

           

          Moi Drodzy! 

                    Przed Nami najpiękniejsze miesiące pełne słońca i radości smiley Niechaj ta energia tryskająca smakiem i zapachem świeżych, pysznych sezonowych owoców i warzyw zostanie przelana na papier  i będzie zachęcą dla innych, aby w tym czasie odżywiać się w zgodzie z naturą sięgając po to co najlepsze „prosto z krzaczka”. Posmakujcie majowych owoców i warzyw, poczujcie co Wam dają, połączcie tym samym przyjemne z pożytecznym i weźcie udział w konkursie do którego Was jak zawsze gorąco zapraszamy!!! 

          Poniżej regulamin konkursu. 

                                 

           

           

           Organizatorzy konkursu: 

          •  Świetlica szkolna w Szkole Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka  w Komornikach – wychowawczyni Danuta Rozbicka oraz firma cateringowa „Domowy obiadek”. 

          Do kogo skierowany jest konkurs? 

          • Mogą w nim brać udział uczniowie klas O – III uczęszczający do świetlicy szkolnej. 

          Cele konkursu: 

          • Zachęcanie dzieci do świadomego, zdrowego odżywiania się; 

          • Zwrócenie uwagi na moc witamin i innych substancji odżywczych ukrytych w sezonowych owocach i warzywach;  

          • Zapoznanie się z korzyściami zdrowotnymi wynikającymi ze spożywania konkretnych owoców i warzyw rosnących w maju; 

          • Pobudzanie dziecięcej wyobraźni i kreatywności;  

          • Rozwijanie talentów plastycznych; 

          Format i technika wykonania pracy: 

          • Format A3 lub A4; 

          • Praca płaska, wykonana w dowolnej technice plastycznej przedstawiająca wybrane warzywa,  owoce rosnące w maju, z uwzględnieniem witamin w nich się znajdujących i walorów płynących dla naszego zdrowia z ich spożywania.  

          Warunki uczestnictwa: 

          • Każda praca powinna zawierać metryczkę: imię i nazwisko autora pracy, wiek, klasę; 

          • Przystąpienie przez ucznia do konkursu jest jednoznaczne ze zgodą rodzica/opiekuna prawnego na udział dziecka w nim oraz umieszczenie pracy wraz z podaniem imienia, nazwiska i klasy do której uczeń uczęszcza na stronie internetowej szkoły.  

          Czas trwania konkursu: 

          • 10.05. – 31.05.2021 r.  

          • Prace należy dostarczyć do dnia 26.05.2021 r. (środa) do świetlicy nr 018. 

          • Rozstrzygnięcie i ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 31 maja 2021 roku na stronie internetowej szkoły. Nagrody i dyplomy zostaną laureatom dostarczone do klas. 


          Z kamerą wśród koni…

          Zobacz obraz źródłowy

          30 kwietnia obchodzony był Ogólnopolski Dzień Koni. W związku z tym dzieci z klas I w piątek 7 maja br. miały okazję obejrzeć filmik specjalnie dla nich nakręcony przez panią Kamilę Mączyńską, która to oprowadziła widzów po komornickiej stadninie i opowiedziała o niej w kontekście zwierząt tam zamieszkujących. Uczniowie poznali kopytne bohaterki – Dalię, Drumlę, Roksanę, Korę i Magię oraz dowiedzieli się co one jedzą – siano, owies, marchewkę, pietruszkę, buraczki i jabłuszka. Pani Kamila wymieniła także z czego składa się strój jeździecki: kask, bryczesy, sztyblety lub oficerki oraz w przypadku brania udziału w zawodach konnych koszuli i fraku. Dzieci zobaczyły również takie miejsca jak stajnia ze specjalnie wydzieloną siodlarnią w której znajdują się siodła, czapraki, czyli specjalne kocyki zakładane koniom pod siodło oraz stojaki na siodło i wybieg z przeszkodami, zwany parkourem. Na koniec pierwszaki obejrzały spacer konia na lonży.

          Następnie dzieciom została zaprezentowana prezentacja interaktywna w programie Gennial.ly, która zawierała następujące wiadomości na temat koni:

          · kolorystykę ze zdjęciami, czyli maści jakie mogą mieć te czworonogi;

          · sposób ich czyszczenia;

          · słowniczek jeździecki;

          · sporty konne;

          · ciekawostki o koniach;

          · filmy o koniach;

          · zadanie praktyczne – „Jak zrobić konia na kiju?”, ułożenie puzzli;

          · quizy sprawdzające zapamiętane wiadomości.

          Ta nietypowa lekcja była z pewnością bardzo interesująca zwłaszcza dla tych dzieci, którym konie są bliskie, a jeździectwo jest ich pasją. Dla innych być może była bodźcem by poznać te zwierzęta z bliższej perspektywy i pokochać tak jak nasza nauczycielka Pani Kamila.

          Dla tych, którzy są ciekawi co uczniowie dowiedzieli się z prezentacji odsyłam do poniższego linku PREZENTACJA

           

          Danuta Rozbicka


          Pobudzamy wyobraźnię  w ogólnopolskim konkursie plastycznym „Kolorowy zawrót głowy”

          https://konkursydladzieci.eu/wp-content/uploads/2021/01/ZMTW-2021.png 

                      Pod koniec kwietnia 2021 roku uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeni do wzięciu udziału  w VIII edycji ogólnopolskiego konkursu plastycznego „Zabierz mnie tam wyobraźnią” organizowanego przez Miejski Ośrodek Kultury w Głownie. Tegoroczne hasło w nawiązaniu do którego należało wykonać ilustrację brzmiało „Kolorowy zawrót głowy”. Wystarczyło więc zamknąć swoje oczy, przywołać w myślach paletę barw i przy jej użyciu stworzyć coś niezwykłego, co sprawia, że zaczynamy „wirować” poruszeni swoją wyobraźnią. Konkurs znalazł odbiorców zarówno wśród dzieci z edukacji wczesnoszkolnej, jak również uczniów starszych klas. Poniżej możecie zobaczyć dzieła następujących osób: Hani Kufel – Ostrowskiej z kl. Ib, Ignacego Winkowskiego z kl. Id, Mai Krawczak z kl. 4a oraz Kai Kopeć z kl. 4b. 

          Rozstrzygnięcie konkursu ma nastąpić do dnia 25 maja 2021 roku na stronie organizatora. Czekamy więc z niecierpliwością na werdykt jury, trzymając mocno kciuki za naszych małych plastyków smiley.

           

          Danuta Rozbicka 

           

           

           


          Majowe kartki z kalendarza z historią w tle

          Obraz znaleziony dla: kartka z kalendarza 1 maja międzynarodowy dzień pracy  Obraz znaleziony dla: kartka z kalendarza 2 maja dzień falgi  Obraz znaleziony dla: kartka z kalendarza 3 maja święto uchwalenia konstytucji 3 maja

          Początek maja to czas upamiętniania wydarzeń historycznych ważnych dla Polski  i świata. W związku z tym uczniowie klas I zostali zapoznani z najważniejszymi datami i ich symboliką. Pani Patrycja Marków wykonała z dziećmi w środę 5 maja biało – czerwone kotyliony, które dodatkowo ozdobiły gazetkę świetlicową, a w czwartek zaznajomiłam grupę z faktami historycznymi dotyczącymi 1 maja – Międzynarodowego Święta Pracy, 2 maja – Dnia Flagi Rzeczypospolitej oraz 3 maja – Święta uchwalenia Konstytucji 3 maja. Celem lepszego zapamiętania i uporządkowania wydarzeń przypisanych tym dniom uczniowie projektowali własne lapbooki z rozsypanek zawierających informacje i zdjęcia charakterystyczne dla danego dnia. Dzieciom ta forma pracy przypadła do gustu o czym możecie przekonać się sami oglądając poniższe zdjęcia.  

           

                                                                              Danuta Rozbicka 

           

              

              


          Konkursowe „Kurki wielkanocne” w wydaniu uczniów naszej szkoły.

          Święta wielkanocne tuż, tuż… Z tej okazji uczniowie klas I – III zostali zachęceni do wzięcia udziału w konkursie plastycznym „Kurka wielkanocna” organizowanym przez Ośrodek Kultury w Komornikach. Dzieci miały za zadanie wykonać pracę przestrzenną lub płaską nawiązującą do symbolu świąt Wielkiej Nocy jakim jest kura J. Uczniowie wykazali się pomysłowością i talentem, który mam nadzieję zostanie i tym razem doceniony przez jury konkursowe.

          Trzymamy mocno kciuki za naszych uczniów i z niecierpliwością czekamy na ogłoszenie wyników.

                

          Danuta Rozbicka


          Międzyświetlicowy konkurs plastyczny „Zaczytani – w książkach zakochani” rozstrzygnięty! 

          Dzisiaj, tj. 2 kwietnia 2021 roku, kiedy to na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książek dla Dzieci mam przyjemność ogłosić zwycięzców konkursu plastycznego „Zaczytani – w książkach zakochani”, którego nasza świetlica była organizatorem. Do konkursu przystąpiły dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Plewiskach oraz Szkoły Podstawowej nr 1 w Komornikach wykonując pięknie ilustracje swoich ulubionych książek. Cieszy mnie ogromnie fakt, że konkurs znalazł swoich odbiorców, gdyż można wysnuć wniosek, że pomimo tylu innych propozycji na spędzanie wolnego czasu – książka i jej niezwykła magia nadal są obecne w życiu najmłodszych!

          Ale przejdźmy do rzeczy najważniejszej – laureatów konkursu :) 

          I miejsce zajęła: Hania Kufel – Ostrowska, klasa I, SP nr 1 w Komornikach;

          II miejsce zajęła: Lena Jaglińska, klasa II, SP nr 1 w Plewiskach;

          III miejsce zajął: Ignacy Winkowski, klasa I, SP nr 1 w Komornikach.

          Wyróżnienia otrzymali:

          · Agata Murach, klasa II, SP nr 1 w Plewiskach;

          · Alan Rozumek, klasa II, SP nr 1 w Plewiskach;

          · Dominik Kasprzak, klasa I, SP nr 1 w Komornikach.

           

          Wszystkim zwycięzcom gratuluję i życzę dalszych niezapomnianych przeżyć z książką w ręku. Nagrody i dyplomy zostaną dostarczone do szkół przez organizatora.

              

              

          Danuta Rozbicka


          „Szkoła pod palmami”, czyli konkurs plastyczny w wydaniu Palmiarni Poznańskiej.

           

          W bieżącym roku szkolnym Palmiarnia w Poznaniu zaprosiła chętne szkoły do wzięcia udziału w projekcie botanicznym „Szkoła pod palmami”. Z uwagi na zaistniałą sytuację nie udało nam się wybrać na wycieczkę do palmiarni, jednakże możemy przystąpić do konkursu plastycznego, który swą tematyką nawiązuje do tego niezwykłego miejsca, jakim jest niewątpliwie Palmiarnia Poznańska. Na przełomie marca i kwietnia br. nasi najmłodsi uczniowie z klas I – III mają za zadanie rozpoznać po opisie jedną z dwóch roślin i ją w ciekawy sposób narysować. Jesteście ciekawi o jakie rośliny chodzi? Oto ich zagadkowy opis smiley

          Roślina nr 1

          Ta wyjątkowa roślina, w której nazwie ukryte jest zwycięstwo to perełka Palmiarni Poznańskiej. Spotkać ją tu można w jednym z najcieplejszych i najwilgotniejszych Pawilonów w towarzystwie pandanowców i grzybieni. Okrągłe, zielone i pływające liście tej niezwykłej rośliny mają ogromną wytrzymałość– potrafią utrzymać ciężar małego dziecka (nawet do około 15 kg). A jej początkowo białe, a później różowe kwiaty podziwiać można w Palmiarni od maja do sierpnia.

          Roślina nr 2

          To niewielkie drzewo osiągające wysokość od 3 do 12 m, to ważna roślina użytkowa pochodząca z deszczowych lasów równikowych Ameryki Południowej. Drobne pęczki kwiatów wyrastają bezpośrednio na jego pniu, a owoce koloru pomarańczowego przypominają piłkę do rugby. Z ich ziaren wytwarzany jest proszek, którego nazwa ukrywa się w nazwie tego drzewa, a który wykorzystywany jest do produkcji jednego z najsłodszych przysmaków na świecie. W Palmiarni Poznańskiej drzewo to podziwiać można w jednym z najcieplejszych i najwilgotniejszych Pawilonów.

          Wszelkie informacje na temat warunków konkursu możecie znaleźć w linku poniżej:

          https://odnpoznan.pl/produkt,pl,projekty,241.html

          Kochani czekam na Wasze prace do 13 kwietnia 2021 roku!

          Danuta Rozbicka

              


          ,, Czytanki – słuchanki” i kolejne prezentacje dzieci

          Od kilku tygodni w świetlicy klas 2, uczniowie realizują zajęcia: ,, Dzieci – dzieciom czytają i wszyscy z tego radość mają”. Słuchający poznali już wiele ciekawych książek.

          Dzieci przygotowują też kolejne prezentacje.

          16 marca z okazji Dnia Pandy, Kornelia Łykowska z klasy 2f opowiedziała o tym zagrożonym gatunku zwierząt. Uczniowie poznali dużo tajemnic z życia pandy.

          Oj, dużo się dzieje w naszej świetlicy!

          Małgorzata Woźniak

           

            

            


          Witaj Wiosno!

          Dzieci z teatrzyku świetlicowego klas 2 wierszem, tańcem i piosenką powitały już Wiosenkę.

          ,, Wiosna przychodzi zgodnie z planem, choć ślady zimy tu i tam.

          Pierwiosnki wdzięcznie chylą główki:

          - Witaj nam Wiosno, witaj nam!”

           

          Zapraszamy do obejrzenia występu.

          Małgorzata Woźniak

           


          „Gęsim piórem pisane”, czyli krótka lekcja historii pisma na świecie z Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno – Spożywczego w Szreniawie w klasach III.

           

          W środę 17 marca 2021 roku w świetlicy klas III odbyło się spotkanie on – line z pracownikiem Muzeum Rolnictwa w Szreniawie zatytułowane „Gęsim piórem pisane”. Dzieci podczas 30 minutowego wykładu dowiedziały się sporo ciekawych informacji ma temat historii pisma na świecie oraz instrumentów piśmienniczych. Na wyświetlanych slajdach miały możliwość zobaczenia najstarszych śladów ludzkiej ręki pochodzących z jaskini w okolicach Lascaux w rejonie Dordogne we Francji datowane na 30.000 – 20.000 lat p.n.e, poprzez pismo obrazkowe (klinowe) zapoczątkowane w Mezopotamii przez Sumerów, utrwalane na tabliczkach glinianych, aż do wynalezienia alfabetu w znanej nam postaci. Ponadto omówione zostały przedmioty służące w przeszłości i obecnie do pisania: pióro gęsie, pióro wieczne, ołówek i długopis. Na koniec uczniowie zaznajomili się z kaligrafią, czyli sztuką starannego i estetycznego pisania z użyciem pióra gęsiego i atramentu.

          Dla tych z Was, którzy chcieliby bardziej zgłębić temat zapraszam do zapoznania się treściami zawartymi w poniższym linku
           

          https://docs.google.com/document/d/11bSnzONTHZXXwUsBkbmqVe1iqDBsoJ6g/edit.

          Danuta Rozbicka

              


           

          Lekcja historii z Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno – Spożywczego

          w Szreniawie w świetlicy klas II

          W poniedziałek 15 marca br. w świetlicy klas II odbyła się nietypowa lekcja historii on – line „A po co komu muzeum?”, której pomysłodawcą jest Muzeum Rolnictwa w Szreniawie. Podczas tych zajęć dzieci miały możliwość zaznajomienia się z następującymi pojęciami, takimi jak: muzeum, zabytek, muzealia, muzejony, muzealnik i konserwator. Ponadto zostały przedstawione i pokrótce omówione zabytki ruchome i nieruchome od czasów starożytnych, które można zobaczyć w różnych typach muzeów: sztuki, archeologicznym, sakralnym, wojskowym czy rolnictwa. Słuchając historii tworzenia się muzeów na świecie, dzieci dowiedziały się, że pierwszym muzeum na ziemiach polskich było Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie oraz Muzeum Pałacu Jana III Sobieskiego w Wilanowie utworzone w 1804 roku i istniejące do dziś. Nie zabrakło również informacji na temat sąsiadującego z Komornikami Muzeum Narodowego Rolnictwa w Szreniawie, któremu dzieci mogły przyjrzeć się z bliska i z lotu ptaka. Poza główną siedzibą muzeum w Szreniawie, składa się ono z pięciu oddziałów: Muzeum Młynarstwa i Wodnych Urządzeń Przemysłu Wiejskiego w Jaraczu, Muzeum Przyrodniczo – Łowieckie w Uzarzewie, Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa w Nowym Tomyślu, Skansen i Muzeum Pszczelarstwa w Swarzędzu oraz Muzeum Gospodarki Mięsnej w Sielinku. Poznały przy tej okazji także zagrożenia, jakie mogą napotykać zabytki i z którymi próbują się uporać konserwatorzy, pracujący w muzeum. A należą do nich, jeśli chodzi o wartościowe przedmioty:

          • z drewna:– spuszczel pospolity, kołatek domowy, tykotek pstry;
          • z papieru: żywiak chlebowiec, rybik cukrowy, wesz książkowa;
          • z wełny, skóry, futra: mrzyk gabinetowy lub muzealny, mol ubraniowy;
          • z metalu: rdza

          Na koniec dzieci zostały zaproszone do rozwiązania zadań: testu mistrza i wykreślanki sprawdzających zapamiętane wiadomości na temat muzeum, znajdujących się na platformie Wordwall. Jeśli macie ochotę zmierzcie się z nimi i Wy .

           

          https://wordwall.net/play/9224/588/877

          https://wordwall.net/play/9224/864/283

           

          Danuta Rozbicka

              


           

          Zimowy, świetlicowy przegląd prasowy

          Sezon 2

          mail    Gazetka świetlicowa - zima


          Pani Wiosna - Konkurs plastyczny rozstrzygnięty! 

          Serdecznie dziękujemy za zainteresowanie i kreatywność.

          Wszystkie dostarczone prace były piękne i ciekawie wykonane.

           

          Wyniki konkursu „Pani Wiosna” :

          I miejsce

          ex aequo Daniil Dimov 1b i Agnieszka Serdak 2c

          II miejsce

          Monika Krzyżaniak 1c

          III miejsce

          Oliwia Remisz 3b

           

          Wyróżnienia:

          Agata Laurentowska 3e

          Patrycja Jankowiak 2a

          Oliwia Tanasiewicz 1d

          Martyna Waczyńska 1a

           

          Wszystkim uczestnikom gratulujemy !

          Organizatorzy:

          Magdalena Wichłacz, Marta Buchert-Szarzyńska

           

            

           


          Wiosenne warsztaty ogrodnicze - sadzenie rzeżuchy

              

           

           


          Zima


          Lekcja przyrody z Muzeum Narodowym Rolnictwa i

          Przemysłu Rolno - Spożywczego w Szreniawie w świetlicy klas I

           

          W piątek 12 marca 2021 roku w świetlicy klas I odbyła się nietypowa lekcja przyrody on – line. Dzięki uprzejmości pracowników Muzeum Rolnictwa w Szreniawie dzieci miały możliwość obejrzenia i wysłuchania ciekawego filmiku na temat zwierząt mieszkających na terenie muzeum oraz tego w jaki sposób należy się nimi opiekować by żyły w zdrowiu i zadowoleniu na co dzień.

          Poza tym wśród ciekawostek ze świata zwierząt, uczniowie mogli się dowiedzieć , że:

          · owce - podobnie jak krowy mają spory apetyt. Zajadają głównie trawy i siano, świeże zielonki, słomę owsianą, nie pogardzą również ziemniakami, burakiem czy dynią. Jagnięta po urodzeniu piją mleko matki ok. 100 dni, a pierwszym pokarmem ssaka jest siara.

          · krowy – jak na duże zwierzęta przystało, mają wielki apetyt. Aby były zdrowe i mogły dawać dużo mleko zjadają kiszonkę z kukurydzy i trawy, słodkie buraki i słomę. Ich pojemność żołądka wynosi 200 litrów, a długość przewodu pokarmowego to 50 metrów.

          · kury – aby mogły znosić smaczne jajka potrzebują w swoim dziennym jadłospisie rozdrobnione ziarna, zioła takie jak: mięta, mniszek, rumianek oraz owoce i warzywa, np. jabłko, marchew. Jajo kurze waży 60 gramów, a gęsie 160 gramów. Kury brązowe tzw. karmazyny rocznie znoszą ok. 220 jaj.

          Na podsumowanie zajęć uczniowie rozwiązali wspólnie dwa zadania z platformy Wordwall – puzzle ze zwierzątkami z Muzeum oraz memory. Jeśli jesteś chętny by również spróbować swoich sił w tym temacie to wejdź w linki:

           

          https://wordwall.net/play/9331/190/335

          https://wordwall.net/play/9059/202/531

          Wiadomości z lekcji muzealnej zostały utrwalone na gazetce świetlicowej.

           

          Danuta Rozbicka

              


          Spotkanie z alpinistką w świetlicach klas I – III

          Na przełomie lutego i marca 2021 roku w świetlicach klas I, II i III w ramach hasła tygodnia „Zdobywamy górskie szczyty” odbyły się spotkania on – line z miłośniczką gór, alpinistką panią Magdaleną Bałdysiak. W trakcie ich trwania dzieci miały okazję dowiedzieć się wielu ciekawych informacji na temat tego jak przygotować się na wycieczkę w góry oraz na co zwracać uwagę, kiedy jest się już na miejscu. Na początku dzieci zostały zaznajomione ze znakami zagrożenia lawinowego, które są wskazówką dla turysty, czy jego wyjście w góry jest dozwolone i bezpieczne czy też nie. Poruszony został również temat jak należy ułożyć ciało w sytuacji gdy przelatuje śmigłowiec ratunkowy, a my potrzebujemy pomocy: układamy literę „Y” od angielskiego słowa „Yes” – rozłożone ręce unosimy ku górze oraz gdy pomoc jest niepotrzebna: układamy literę „N” od słowa „No”. Dzieci pomagały także spakować plecak na wyprawę, odpowiadając na pytania czy daną rzecz należy włożyć do plecaka czy zostawić w domu. W tym miejscu zobaczyły wybrany sprzęt górski i poznały jego specjalistyczne nazewnictwo: plecak górski, na którym są zamieszczone zdjęcia „ludzika” układającego ciało do słowa „Yes” lub „No” wyposażony w gwizdek, kask, okulary przeciwsłoneczne, karabinek, linę, kijki trekkingowe, czekan, mapę, latarkę czołówkę, rękawice, termos, raki i raczki, uprząż, ciepłe termiczne ubranie i buty. Będąc już przygotowanym na wyprawę uczniowie otrzymali do wykonania zadanie praktyczne z wykorzystaniem mapy. W grupie mieli obliczyć czas jaki im zajmie przejście ze schroniska nad Morskim Okiem na Rysy. Wszystkie grupy odpowiedziały na to pytanie niemalże prawidłowo. Następnie gość pokazał dzieciom tabliczkę, którą mogą zobaczyć turyści na szlaku z informacją, że ten czas to 4h 15minut. Alpinistka zwróciła tutaj uwagę na ważną rzecz, o której należy pamiętać, że idąc w góry zimą taki czas trzeba pomnożyć przez dwa, gdyż warunki pogodowe o tej porze roku są znacznie trudniejsze niż wiosną i latem. W związku z tym chcąc wrócić przed zmrokiem z powrotem trzeba wyjść wcześniej, bo droga dotarcia do celu będzie wymagała od nas większego nakładu sił i zajmie znacznie więcej czasu. Po tej części spotkania dzieci miały możliwość zadawania pytań naszemu gościowi. W każdej grupie padło między innymi pytanie o najwyższy szczyt jaki p. Magda zdobyła? - był to Wielki Ararat, będący częścią góry Ararat leżący w Turcji i liczący 5137 m n.p.m.

          Danuta Rozbicka

             


          Występ z okazji ,,Dnia Kobiet” w świetlicy 

           

                  10 marca w świetlicy klas 2 odbyło się przedstawienie pt ,, Upominki” przygotowane przez chłopców z grupy teatralnej klas 2e i 2d.  Mali mężczyźni obdarowali wszystkie panie i dziewczynki upominkami – kolorowymi serduszkami. Chłopcy śpiewająco złożyli życzenia kobietom:  

          ,,Zdrowia i radości! Mniej zmartwień na głowie! 

          Tego dziś w Dniu Kobiet 

          życzą Wam - panowie!” 

          Świąteczny występ w świetlicy  bardzo się wszystkim podobał, a chłopcy – aktorzy zasłużyli na duże brawa i pochwałę. 

          Zapraszamy do obejrzenia filmu. 

          Występ z okazji Dnia Kobiet

           

                                                                                                         Małgorzata Woźniak 


           

          Konkurs plastyczny „Zaczytani – w książkach zakochani” z okazji urodzin bajkopisarza Hansa Chrisitana Andersa i obchodów Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci.

           

                          Co roku 2 kwietnia świętuje się urodziny duńskiego bajkopisarza Hansa Christiana Andersa,  a wraz z nimi na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Ma on na celu rozpowszechnianie książek dla dzieci oraz wspieranie czytania przez najmłodszych. Święto to zostało ustanowione w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY). Od tamtej pory, co roku jego gospodarzem jest inne państwo. Polska była organizatorem w 1979 roku. W Czechach, które w 2007 roku były organizatorem „Dnia Książki dla Dzieci”, narodziła się akcja nazwana „Nocą z Andersenem”. Dzieci spędzają tę noc w bibliotekach czytając i słuchając bajek. W Polsce od 2001 roku odbywa się akcja społeczna „Cała Polska czyta dzieciom”. Jej głównym założeniem jest uświadamianie społeczeństwu, jak ważne dla dzieci jest poznawanie świata książek i tym samym zachęcanie rodziców do czytania książek swoim dzieciom.

          Jeśli jesteś jednym z milionów dzieci na świecie, które w wolnym czasie kochają czytać książki koniecznie weź udział w naszym konkursie plastycznym! Szczegóły poniżej.

          Międzyświetlicowy Konkurs Plastyczny

          „Zaczytani – w książkach zakochani”.

          Z okazji zbliżających się obchodów Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci, które przypadają 2 kwietnia zapraszam małych miłośników czytania książek do wzięcia udziału  w konkursie plastycznym zatytułowanym „Zaczytani – w książkach zakochani”, polegającym na wykonaniu ciekawej ilustracji  lub okładki swojej ulubionej książki J

           

          Organizator konkursu:

          • Świetlica szkolna w Szkole Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka w Komornikach – wychowawczyni Danuta Rozbicka.

          Do kogo skierowany jest konkurs?

          • Mogą w nim brać udział uczniowie klas I – III uczęszczający do świetlicy szkolnej.
          • Każda szkoła może dostarczyć max. 3 najciekawsze prace.

          Cele konkursu:

          • Zachęcanie dzieci do czytania książek;
          • Pobudzanie dziecięcej wyobraźni i kreatywności;
          • Rozwijanie talentów plastycznych;
          • Współpraca i wymiana doświadczeń między placówkami.

          Format i technika wykonania pracy:

          • Format A3 lub A4;
          • Praca płaska, wykonana w dowolnej technice plastycznej.

          Warunki uczestnictwa:

          • Każda praca powinna zawierać metryczkę: imię i nazwisko autora pracy, wiek, klasę, nazwę szkoły wraz z adresem i numerem kontaktowym;
          • Wraz z pracą należy przesłać podpisane przez rodziców/opiekunów prawnych: zgodę na uczestnictwo dziecka oraz oświadczenie dot. umieszczenia pracy dziecka na stronie internetowej organizatora konkursu.

          Czas trwania konkursu:

                •      10.03. – 31.03.2021 r.

                •   Prace należy przesłać pocztą lub dostarczyć osobiście do dnia 31.03.2021 r. na adres:

          Szkoła Podstawowa nr 1, ul. Staszica 25, 62-052 Komorniki z dopiskiem „Konkurs świetlicowy – Danuta Rozbicka”.

          • Rozstrzygnięcie i ogłoszenie konkursu nastąpi 2 kwietnia 2021 roku na stronie internetowej szkoły. Laureaci zostaną poinformowani telefonicznie, a nagrody dostarczone osobiście do szkół.

          „Kto czyta książki, żyje podwójnie”.

          Umberto Eco


          Kreatywna Świetlica

           


          Wiosna tuż tuż..

          Podczas wczorajszych porannych zajęć dzieci z klas II wyzwalały swoją kreatywność tworząc najróżniejsze prace wg.własnych pomysłów a po zajęciach manualno-plastycznych odegrały mecz piłki nożnej-  dziewczynki kontra chłopcy.  Było wiele krzyku , śmiechu i emocji ߙ⦮bsp;

           

          Magdalena Wichłacz

               

                 

              


          Ciekawe prezentacje i zajęcia z książką: ,, Dzieci – dzieciom czytają…”

          W naszej świetlicy – 014 kolejni uczniowie przygotowali prezentacje związane ze swoimi zainteresowaniami i połączone z planem pracy.

          W zimowym tygodniu: ,, Zdobywamy górskie szczyty” wystąpił Ksawery Golicki z klasy 2e. Chłopiec opowiedział o swojej pasji do turystyki górskiej. Ksawery razem z tatą wędruje po górach, wspina się na szczyty. Chłopiec pokazał dzieciom swoją książeczkę: ,, Górskie Odznaki Turystyczne PTTK”, która pełna była pieczątek z miejsc odwiedzonych i zdobytych przez Ksawerego. Chłopiec przyniósł dla dzieci dużo zdjęć ze swoich wędrówek. Wszystkich zaciekawiły raki, które zakłada tata Ksawerego, gdy wspina się po ośnieżonych górach. Dzieci z podziwem słuchały opowieści kolegi i chwaliły jego odwagę.

          Pola Białowąs z klasy 2c uczy się języka chińskiego. Dziewczynka przygotowała prezentację o tym języku i kulturze chińskiej. Pola powiedziała kilka zdań po chińsku, a dzieci powtarzały proste słowa. Dziewczynka zapoznała koleżanki i kolegów z horoskopem chińskim i legendą o smoku. Prezentacja Poli dostarczyła dzieciom dużo ciekawostek o Chinach.

          17 lutego obchodziliśmy Światowy Dzień Kota. Z tej okazji Zosia Gałyńska i Zosia Urbańska z klasy 2e zorganizowały zajęcia o swoich ulubieńcach. Dziewczynki przedstawiły listę ciekawostek o kotach, mówiły o kocich imionach. Obie Zosie miały dla dzieci grę z kotkami, a także kolorowanki. Dziewczynki wspaniale przygotowały zajęcia, a wszyscy aktywnie spędzili czas. Prezentacje wszystkich dzieci dostarczyły oglądającym nowej wiedzy i zostały nagrodzone dużymi brawami.

          Oprócz prezentacji, od niedawna w naszej świetlicy czas umilają dzieciom: ,,czytanki – słuchanki”. Pomysł czytania innym wypłynął od jednego z naszych chłopców. Chętni uczniowie czytają fragment swojej ulubionej książki koleżankom i kolegom. Zajęcia dostały tytuł: ,, Dzieci – dzieciom czytają i wszyscy z tego radość mają”. Dzieci potrafią pięknie czytać, a z tego skorzystać mogą inni. Słuchanie to też dobry sposób na uspokojenie się dzieci w świetlicy. Tomek i Tamara rozpoczęli czytanie innym. Dni spędzone w świetlicy na pewno nie są nudne.

           

          Małgorzata Woźniak

           

           

           

           

               


          Włączamy się do akcji lokalnej „Zbierz się do kupy!”

          Kto z Nas nie chce mieszkać w czystej i przyjaznej dla oka okolicy? Chyba każdy! Niestety w naszej gminie wraz z topniejącym śniegiem ujawnił się problem psich nieczystości zalegających na trawnikach i chodnikach. Wychodząc naprzeciw temu Gminny Ośrodek Kultury w Komornikach ogłosił konkurs plastyczny, w którym zachęcał mieszkańców do wykonania pracy wraz z hasłem motywującym do sprzątania po czworonożnych pupilach. Miało to na celu zwiększenie poziomu świadomości, iż w ten sposób nie tylko dbamy o środowisko, ale też o estetykę miejsca, w którym mieszkamy. Mając na uwadze tą ważną kwestię postanowiłam również zaprosić do tej akcji uczniów naszej szkoły. Poniżej możecie zobaczyć dzieło uczennicy z kl. Ib Hani Kufel – Ostrowskiej, która reprezentując naszą szkołę wzięła udział w konkursie. Trzymamy kciuki, aby jej wkład i pomysłowość zostały docenione przez organizatorów. Ogłoszenie wyników konkursu ma nastąpić do 20 marca 2021 roku.

           

          Danuta Rozbicka


          Uczniowie klas I – III przygotowują prace na ogólnopolski

          konkurs plastyczny „Najbardziej puchaty niedźwiedź polarny”

           

          W drugim tygodniu lutego b.r. uczniowie naszej szkoły z klas I – III zostali zachęceni do wzięcia udziału w ogólnopolskim konkursie plastycznym „Najbardziej puchaty niedźwiedź polarny”, organizowanym przez Sportową Szkołę Podstawową nr 17 w Sosnowcu. Dzieci miały za zadanie wykonać indywidualną pracę przedstawiającą misia polarnego w dowolnej technice, na formacie A4 lub A3. Każda placówka mogła zgłosić max. 3 prace. Do mnie jako koordynatora szkolnego dotarły cztery prace – dwie uczniów klasy I oraz dwie należące do dzieci z klas III. Biorąc pod uwagę oryginalność zastosowanej techniki wykonania, estetykę i pomysłowość na konkurs zostały ostatecznie wysłane prace należące do:

          · Hani Kufel – Ostrowskiej z kl. I b;

          · Ignacego Winkowskiego z kl. I d;

          · Szymona Daniela z kl. III c.

          Praca, która została przygotowana przez uczennicę klasy III f Martę Stachowiak nie zakwalifikowała się do „żelaznej trójki”, jednak należą się jej brawa i podziękowania za chęć wzięcia udziału w konkursie!

          Rozstrzygnięcie konkursu ma nastąpić do 12 marca. Trzymamy więc mocno kciuki za naszą małą reprezentację licząc, że uda im się zająć miejsce na podium smiley

          Danuta Rozbicka

            

           


           

           W dniu 17. 02. 2021 r. w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Kota. Uczniowie klas 1-3 uczęszczający do świetlicy szkolnej mieli okazję na spotkaniu onilne porozmawiać z Panią Weroniką Santanelli di Pompeo. Pani Weronika jest pomysłodawczynią utworzenia domu tymczasowego “Nad Zwierzakiem”, w którym koty i gady otrzymują opiekę. Głównym celem placówki jest zapewnienie jak najlepszych warunków życia zwierzętom. Podczas spotkania online uczniowie dowiedzieli się, jak można zaadoptować i jak należy opiekować się kotami oraz zostały udzielone im odpowiedzi na nurtujące ich pytania.

           

          Wychowawcy świetlic

          Karolina Białostocka, Julia Kowalczyk, Iwona Miller

           

                

             


          Teatrzyk świetlicowy i występ: ,, Walentynkowy zawrót głowy”

           

              W poniedziałek, 15 lutego w świetlicy klas drugich odbyło się przedstawienie walentynkowe.

          Mali aktorzy zapoznali widzów z legendą o Świętym Walentym i historią Walentynek.

          ,, Dzień Świętego Walentego

          to dzień – miły dla każdego!

          W tym dniu wszyscy to wyznają,

          że się lubią lub kochają!”

              W teatrzyku kukiełkowym dzieci przedstawiły inscenizację wierszy o zwierzętach, które też czują miłość i sympatię. Na koniec aktorzy zaśpiewali piosenkę o przyjaźni, która jest ważna dla wszystkich dzieci. Spotkanie dostarczyło widzom i występującym dużo radości.

          Wszyscy stwierdzili, że warto być miłym dla innych, nie tylko od święta.

           

          Małgorzata Woźniak

           


          Konkurs techniczny na najciekawszy „Karmnik dla ptaków” rozstrzygnięty!

           

          Mamy piękną, białą zimę. Za oknami mroźno i momentami wietrznie, a zatem trudny okres dla naszych małych przyjaciół ptaków. Z myślą więc o nich na początku lutego z inicjatywy wychowawczyni świetlicy pani Danusi Rozbickiej został ogłoszony konkurs techniczny na ciekawy i praktyczny karmnik dla ptaków. W konkursie mogły brać udział dzieci z klas I – III, wykonując grupowo lub indywidualnie „ptasią stołówkę” smiley Uczniowie nie zawiedli! Powstało 5 zupełnie różnych, kolorowych karmników, wykonanych z plastikowej butelki, drewna, pomalowanych patyczków do lodów, puszki aluminiowej i rolek po papierze toaletowym. Ponadto poza konkursem niektórzy sami pomyśleli o tym, by karmnik napełnić ptasimi przysmakami – słonecznikiem, ziarnem zbóż, kulami tzw. pyzami tłuszczowo – nasiennymi. Trzy najpraktyczniejsze karmniki z miejscem na podium zostały powieszone na terenie szkoły, stając się w ten sposób symbolem „ptasiej, szkolnej stołówki” – a zostały skonstruowane przez:

          · klasę I b – która zajęła I miejsce;

          · Antka Żurczaka z kl. II e – który zajął II miejsce;

          · klasę III a - - która zajęła III miejsce.

          Pozostałe dwa karmniki, które otrzymały wyróżnienie to prace wykonane przez klasę II a oraz II e.

          Wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie z całego serca dziękuję i gratuluję! Wasze zaangażowanie i praca włożona w wykonanie tych pięknych karmników zasługują na wielkie brawa i podziękowanie ze strony mojej jak i naszych ptasich milusińskich, którzy mam nadzieję odwdzięczoną się nam wszystkim na wiosnę radosnym trelelele smiley

          Na zakończenie dołączam praktyczne wskazówki dla tych wszystkich, którzy nie pamiętają, bądź nie wiedzą czym należy dokarmiać ptaki, by im nie szkodzić, a wręcz przeciwnie – nasycać ich brzuszkami ptasimi przysmakami smiley

          Danuta Rozbicka

           

              

               

              

             

           

              

           


          Zdobywamy górskie szczyty! 

           

           

                         W pierwszym tygodniu lutego 2021 roku uczniowie klas I oczyma wyobraźni wybrali się na wycieczkę po górach. Na początek pani Patrycja Marków zachęciła dzieci, aby namalowały farbami duży plakat przedstawiający góry, na podstawie którego omówiła piętra roślinności górskiej oraz nawiązała do zwierząt, które można tam spotkać. Następnie pani Danusia Rozbicka zapoznała dzieci z interesującą pozycją literatury Weroniki Górskiej „O górze, która wybrała się w świat”. W poszczególnych dniach uczniowie słuchali przygód głównej bohaterki książki Małej Czantorii liczącej 864 metry n.p.m., zamieszkującej w Beskidach Śląskich, która ciekawa świata postanowiła opuścić na jakiś czas swój dom, by odwiedzić swoich bliższych i dalszych kuzynów mieszkających w pięknych zakątkach Europy. I tak pierwszym miejscem do którego dotarła były góry świętokrzyskie w których spotkała zapatrzoną w siebie Łysą Górę wysoką na 594 m. n.p.m., która należy do jednego z najstarszych i najznamienitszych pasm górskich w Polsce, a tym samym jest wraz z Łysicą najwyższym szczytem w tychże górach. Drugim w kolejności punktem na mapie naszej podróżniczki były gościnne Tatry, które zaoferowały Jej ochłodę w Morskim Oku – największym miejscowym jeziorze, a następnie odpoczynek między Czerwonymi Wierchami. O poranku miała okazję porozmawiać od serca z Giewontem i najwyższym szczytem Tatr i całych Karpat – Gerlachem liczącym aż 2655 metrów. Po pobycie w Tatrach Mała Czantoria ruszyła dalej w świat marząc o prawdziwej kąpieli… Minęła Góry Dynarskie, ale nie zatrzymała się u nich, spieszno Jej było do celu, a mianowicie spotkania z majestatycznym i najeżonym skałami Olimpem mającym w najwyższym miejscu 2918 metrów n.p.m. Okazał się on być dumnym jak paw i lubiącym się przechwalać greckim masywem górskim. Tutaj też Mała Czantoria spełniła swoje marzenie – wykąpała się i nauczyła pływać w Morzu Egejskim. Kolejnym przystankiem w wędrówce naszej góry był Wezuwiusz – włoski wulkan liczący 1281 metrów n.p.m. Dotarła do niego przepływając Morze Jońskie i urządzając sobie krótką pogawędkę z Apeninami. Jak na wulkan przystało był niezwykle życzliwym i entuzjastycznym postrachem mieszkańców półwyspu apenińskiego plując na nich lawą raz na kilkaset lat. Po tym spotkaniu Mała Czantoria zapragnęła powoli wracać do domu, do Polski. Idąc na północ przez Apeniny odwiedziła jeszcze rozległe Alpy, gdzie nawiązała rozmowę z liczącym niespełna trzy tysiące metrów kuzynem Triglav, wierzącym, że na jego szczycie mieszka bóg Trojan, pan wody, ziemi i podziemia. Ostatnim miejscem na drodze do domu był Eiger - mający niespełna cztery tysiące metrów, a zatem nie tak dużo jak na alpejski szczyt, ale za to jego tysiąc ośmiusetmetrowa, północna ściana jest największa i najstraszniejsza w całej Europie.  

          Na podsumowanie tematyki górskiej w świetlicach klas I – III zostały zaplanowane w lutym spotkania z alpinistką, ale o tym będzie w kolejnym wpisiesmiley.

          Danuta Rozbicka 

             

              

                 

           


          ,, Każdy z nas prezentuje to, czym się interesuje!”

          W świetlicy klas 2, po feriach odbyły się już cztery prezentacje uczniów dla koleżanek i kolegów. Dzieci, gdy wróciły do szkoły otrzymały nowy kalendarz świąt i tematów z planu pracy świetlicy do prezentacji.

          Janek Granops z klasy 2f nawiązując do sportów zimowych, opowiedział o swojej pasji – hokeju. Chłopiec trenuje ten sport w klubie ,,Koziołki” w Poznaniu. Dzieci poznały strój hokeisty i dowiedziały się ciekawych informacji o trenowaniu tego sportu.

          29 stycznia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Puzzli, Składanki i Łamigłówki.

          Kornelia Łykowska z klasy 2f przygotowała prezentację połączoną z warsztatami. Przyniosła dla dzieci materiały do pracy. Wszyscy uczniowie zmagali się z ułożeniem puzzli, rozwiązywali krzyżówkę, rebusy, zastanawiali się nad wykreślanką, labiryntem, czy sudoku.

          Prezentacja Kornelii dostarczyła dzieciom dużo emocji i w miły sposób spędziły czas w świetlicy.

          Zosia Płaczkowska z klasy 2f bardzo kocha zwierzęta. Już drugi raz o nich przygotowała prezentację. Z okazji Dnia Zebry dziewczynka przedstawiła ciekawostki o znanych zwierzętach roślinożernych. Wiedza Zosi o świecie zwierząt jest ogromna i z wielką pasją o nich opowiada. Wszyscy dowiedzieliśmy się np. dlaczego miś koala porusza się tak bardzo wolno…

          Czy ktoś wcześniej wiedział, że 5 lutego obchodzimy Dzień Gumy Balonowej?

          Z okazji tego wesołego dnia, Zosia Urbańska i Mateusz Najewski z klasy 2e opowiedzieli o historii gumy do żucia i zorganizowali balonowe zawody. Dzieci poznały tajemnice produkcji gumy balonowej, a najwięcej zabawy dostarczyła nauka robienia balonów.

          Prowadzący – Mateusz był mistrzem, a inni próbowali go naśladować.

          Wszystkie cztery prezentacje dzieci bardzo różniły się tematami, ale przekazały widzom dużo ciekawych wiadomości i sprawiły radość. Prowadzący nagrodzeni zostali brawami, pochwałą i drobnym upominkiem.

          Dla wszystkich uczniów przygotowanie prezentacji jest okazją do: przedstawienia swoich zainteresowań, mocnych stron, ale także pokonania nieśmiałości. Dla oglądających to motywacja do działania. Lista tematów do prezentacji w naszej świetlicy wypełnia się więc imionami.

          Czekamy już wkrótce na kolejne występy!

          Małgorzata Woźniak

           

              

                

              

              


          Wielcy, znani roślinożercy! 

           

              Czy wiecie kim są weganie? Co takiego jedzą, co daje im każdego dnia zdrowie, siłę i radość życia? Na te pytania uczniowie klasy Ic i Id próbowali znaleźć odpowiedzi w ostatnim tygodniu stycznia 2021 roku realizując z panią Danusią Rozbicką hasło tygodnia „Wielcy, znani roślinożercy”. Zajęcia rozpoczęły się od krótkiego wyjaśnienia pojęć określających wybrane sposoby odżywiania się, takie jak: wegetarianizm, weganizm oraz  frutarianizm. Następnie dzieci pracując w trzech grupach otrzymały obrazki aktualnie żyjących zwierząt na naszej planecie, które zaliczane są do wegan.  Zadaniem każdej z grup było zapoznanie się z nimi pod kątem masy, wysokości i długości ciała oraz wytrzymałości, a następnie wymienienie się tymi informacjami z pozostałymi dziećmi. W ten sposób wyłoniła się dyskusja pozwalająca odpowiedzieć na wyżej postawione pytania. Konkluzja była taka: „Jedź ROŚLINY, będziesz WIELKI!”, one dostarczają bowiem mnóstwa witamin, minerałów i innych substancji odżywczych, dzięki którym ma się witalność, pozytywną energię i megamocߘꮦnbsp;

          Nasi wielcy, znani roślinożercy, których poznaliśmy podczas zajęć to: 

          słoń, jak, goryl, eland, żyrafa, bawół indyjski, wielbłąd, krowa, nosorożec, gaur, koń, bizon, łoś, żubr. 

                                                                                                               

           

                    

           

           

           

          Danuta Rozbicka


          Drogie świetliczaki!

          W oczekiwaniu na Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok, pełni nadziei spoglądamy w przyszłość.
          Na ten wyjątkowy czas życzymy Wam oraz Waszym bliskim dużo radości, szczęśliwych wspomnień,
          pogody ducha i spełnienia marzeń. Niech radosna atmosfera Świąt przepełnionych miłością, spokojem i życzliwością zagości w naszych sercach na dłużej.

          Cudownych Świąt, szczęśliwego Nowego Roku oraz bezpiecznych ferii

          Życzą wychowawczynie świetlic

          Jak bezpiecznie spędzać ferie? 

           


          "Kochane Świetliczaki!

          Zbliża się 6 grudnia - Mikołajki
          Z tej okazji życzymy Wam dużo zdrowia i radości, mnóstwo uśmiechu, więcej miłości.
          Prezentów w skarpecie znalezionych od rana, dobrego humoru, i niech wesoła melodia w Waszym sercu będzie grana!
          Trzymajcie się zdrowo.
          Wychowawcy świetlic"

          JESIEŃ W ŚWIETLICY


           

          Jesienny, świetlicowy przegląd prasowy - SEZON II

          mail  Jesienna Gazetka



           

          Pamiętamy!

          „Zasłużeni Komorniczanie”

          1 listopada – Dzień Wszystkich Świętych

          11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości

           

          Listopad to miesiąc w którym pamiętamy o tych którzy odeszli i zapalamy dla nich symboliczne światełko. Stąd też w świetlicy klas Ic i Id w nawiązaniu do obchodzonych świąt przypadających na 1 i 11 listopada rozpoczęliśmy zaznajamianie się z nazwiskami powstańców, będących rodowitymi mieszkańcami Komornik, którzy zasłużyli się na kartach naszej historii w walce o wolność i niepodległość. Niestety sytuacja spowodowana powrotem do zdalnego nauczania uniemożliwiła nam realizację tematu do końca. Dlatego mając na uwadze istotę zagadnienia, która związana jest z naszą wsią, przygotowałam dla Was prezentację z krótkimi pytaniami utrwalającymi wiedzę. Wejdźcie w poniższy link, otwórzcie każdą ze świeczek, zapoznajcie się z ich zawartością, a następnie kliknijcie w każdy z trzech listków i postarajcie się odpowiedzieć na pytania pod nimi ukryte. Niech pamięć o tych, którym nie zabrakło odwagi i ducha walki o swoją Ojczyznę zostanie przekazana kolejnemu pokoleniu…

          PREZENTACJA ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

          Danuta Rozbicka


           

          Występ o walce z wirusem w świetlicowym teatrzyku

          15 października obchodziliśmy Światowy Dzień Mycia Rąk. W tym roku z powodu pandemii święto to miało szczególne znaczenie. W świetlicowej gromadzie dzieci powtórzyły sobie sposób prawidłowego mycia rąk. Zrobiły to przy nowej piosence pt. "Myj często ręce i śpiewaj w łazience”. Uczniom spodobała się też druga piosenka ,, Wirus z koroną będzie pokonaną stroną! ”. Treścią piosenki były najważniejsze dla dzieci zasady walki z wirusem.

          Podczas śpiewania powstał pomysł zrobienia występu teatralnego na ten temat. Uczniowie wspólnie z wychowawczynią ułożyli scenariusz przedstawienia. Następnego dnia dzieci otrzymały role i przygotowywały się do popisu.

          W piątek 30 października w świetlicy klas II odbył się występ pt. ,, Wirus z koroną będzie pokonaną stroną!”.

          Teatralne i muzyczne przedstawienie aktualnego dla wszystkich tematu sprawiło dzieciom dużo zadowolenia i było okazją do powtórzenia ważnych zasad.

          Zapraszamy do obejrzenia filmiku                     

           " Wirus z koroną będzie pokonaną stroną!"

           

          Małgorzata Woźniak


          Świetlicowy konkurs recytatorski „Kolory jesieni”

           W piątek 30 października 2020 roku dla uczniów klas pierwszych uczęszczających do świetlicy z inicjatywy pani Danuty Rozbickiej zorganizowany został konkurs recytatorski zatytułowany „Kolory jesieni”. I choć za oknem w tym dniu było szaro, buro i ponuro, u nas gościła atmosfera uśmiechu, kolorowych akcentów i zapachów jesiennych ze sporą dawką emocji! Do konkursu zgłosiło się 24 uczniów, z których każdy wybrał sobie jeden z 19 przygotowanych wierszy nawiązujących do aktualnie panującej pory roku. Ostatecznie wystąpiło przed grupą świetlicową 13 – ro dzieci. Jednym z kryteriów oceny był wyraz artystyczny (rekwizyty, strój) i tutaj uczestnicy konkursu także nie zawiedli, prezentując w ciekawy sposób Panią Jesień W końcu przyszedł moment najtrudniejszy i najbardziej wyczekiwany przez wszystkich – ogłoszenie zwycięzców. I choć nie było łatwo, po obradach jury w składzie pani Danusi i pani Julianny Nowickiej grupa poznała nazwiska tych, którzy zasłużyli na wyróżnienie i stanięcie na podium:

          · I miejsce zajął Antoni Bela z kl. Ic;

          · II miejsce zajął Kamil Groblewski z kl. Ia;

          · III miejsce zajął Tomek Marczak z kl. Ib.

          Wyróżnienia otrzymali:

          · Agnieszka Niedźwiedzka z kl. Id;

          · Zosia Wolnowska z kl. Id;

          · Ignacy Winkowski z kl. Id.

          Dzieci dostały pamiątkowe dyplomy i drobne upominki oraz ogromne brawa od świetlicowej publiczności. Niemniej chcę podkreślić, że dla mnie jako organizatorki konkursu zwycięzcami w tym dniu byli wszyscy, którzy odważyli się wziąć udział w tym wydarzeniu! Mam bowiem świadomość, że dzieci poświęciły nie tylko wolny czas, aby wiersza nauczyć się na pamięć, ale również wykazały się odwagą i chęcią zaprezentowania rówieśnikom swojej pracy. Co więcej zachęciły najbliższych, aby Ci pomogli im w przygotowaniu pięknych, oryginalnych atrybutów jesiennych, które dodatkowo podkreśliły i wyraziły treść deklamowanego utworu. Na zakończenie więc ode mnie raz jeszcze wielkie brawa dla tych młodszych i tych starszych .

           

          Danuta Rozbicka

               

              

            

              


          Świetliczaki przygotowują prace na szkolny konkurs plastyczny

          „Jabłoń z czerwonymi jabłkami”

           

            W październiku b.r w naszej szkole został ogłoszony konkurs plastyczny z cyklu „Kolorowe pory roku – Jabłoń z czerwonymi jabłkami”, zorganizowany przez panie Hannę Woźniak oraz Martę Lipińską. Skierowany był do uczniów klas I – III i polegał na wykonaniu pracy plastycznej, dowolną techniką przedstawiającej jabłonkę z jej czerwonymi owocami – jabłuszkami. Temat świetnie wpisał się w realizację hasła tygodnia „Kolory jesieni” realizowanego na świetlicy klas Ic i Id od 19 do 23.10. 2020 roku, stąd też wychowawczyni p. Danusia Rozbicka zachęciła kilkunastu uczniów, by spróbowali swoich sił i wzięli pod jej kierunkiem udział w tym konkursie. Najpierw dzieci wykonały próbne szkice, a następnie zrobiły przy użyciu różnych technik plastycznych piękne, jesienne prace:

          Aleksandra Ząbek z kl. Ic – praca malowana farbami akrylowymi;

          Monika Krzyżaniak z kl. Ic – praca malowana farbami plakatowymi, technika kropkowania;

          Natasza Maćkowska z kl. Ic – praca przy użyciu plasteliny; techniką rozcierania;

          Antoni Bela z kl. Ic – praca narysowana pastelami olejnymi;

          Mike Torsch z kl. Id – praca narysowana kredkami woskowymi;

          Zosia Wolnowska z kl. Id – praca wykonana bibułą, technika papierczaki;

          Agnieszka Niedźwiedzka z kl. Id – praca narysowana pastelami suchymi;

          Ignacy Winkowski z kl. Id – praca narysowana pastelami suchymi;

          Emilia Mertowska z kl. Id – praca narysowana kredkami grafionowymi;

          Paulinka Dardas z kl. Id – praca narysowana kredkami grafionowymi;

          Zosia Jankowska z kl. Ic – praca narysowana pastelami olejnymi;

          Zuzia Zbaracka z kl. Ic – praca namalowana farbami akrylowymi.

          Zaangażowanie i czas, który pierwszaki włożyły w wykonanie swoich prac zasługuje już w tym momencie na pochwałę i brawa! Liczymy na to, że na tym się jednak nie skończy i wśród świetliczaków znajdzie się laureat tego konkursu. Cała świetlica wraz z panią Danusią trzyma mocno kciuki, bowiem rozstrzygnięcie już niebawem!!!

           

          Danuta Rozbicka

                       

              

                 

               

            

           


          Prezentacje dzieci

          W świetlicy dzieci miło i pożytecznie spędzają czas. Świetlica pracuje zgodnie z planem wychowawczo – dydaktycznym. W planie tym podane są tematy tygodnia, działania stałe oraz kalendarz świąt typowych i nietypowych. Dzieci często same dają pomysły do wielu działań, mają bowiem dużą wiedzę, zainteresowania i pasje.

          W świetlicy klas drugich uczniowie przygotowują prezentacje do zaproponowanych we wrześniu tematów. Dzieci otrzymały kalendarz świąt do listopada i zapisywały się przy wybranym zagadnieniu.

          Do tej pory uczniowie zrobili prezentacje o: zwierzętach ( psach, w tym o kundelkach, koniach, pająkach ), grach planszowych, drzewach. Ostatnio były też prezentacje i warsztaty origami.

          Przygotowane przez dzieci zajęcia przedstawiały wysoki poziom, a korzyści z prezentacji mieli zarówno widzowie, jak i prowadzący. Podziękowaniem za pracę były oklaski, pochwała i drobny upominek od wychowawcy.

          Zainteresowanie i zaangażowanie dzieci przy przygotowaniu zajęć jest dowodem, że warto kontynuować takie projekty w świetlicy.

           

          Małgorzata Woźniak i Magdalena Wichłacz

              

              

                


          Jesienne kolory w głównej roli !

          Jesień jest inspiracją do wielu działań artystycznych. 22.10. dzieci ze świetlicy klas drugich rozmawiały o jesiennych kolorach, wyszukiwały polskie zwierzęta, warzywa, owoce w tych barwach. Potem uczniowie zrobili kukiełki z papieru zgodne ze swoimi wypowiedziami. Następnego dnia w teatrzyku świetlicowym odbył się występ: "Jestem w kolorze jesieni”. Praca plastyczna i teatralna dostarczyły dzieciom dużo radości.

          Małgorzata Woźniak

              

           


          Kolorami jesieni cała Polska się mieni!

           

           W dniach od 20 do 24 października b.r. w świetlicy klas Ic i Id poruszany był temat aktualnie panującej pory roku. Wychowawczyni pani Danuta Rozbicka zachęciła kilkoro uczniów, aby pod jej kierunkiem przygotowali szkice, a następnie gotowe prace na szkolny konkurs plastyczny „Kolorowe pory roku – Jabłoń z czerwonymi jabłkami”. W kolejnym dniu dzieci wykonały piękne jabłka, gruszki, śliwki oraz borowiki – rozcierając plastelinę w kolorach jesiennych na szablonach wyżej wymienionych owoców i grzybów. Zaznajomiły się także z ciekawym filmikiem edukacyjnym „Hibbi – Kolory jesieni” w którym to świecie czekało na nich dużo zabawy, wiedzy i ciekawostek – dla zainteresowanych  link tutaj. Piątek był dniem podsumowania i sprawdzenia zdobytej wiedzy za pomocą garści zagadek na temat atrybutów jesieni z którymi każdy uczeń poradził sobie wyśmienicie! – kto ma ochotę je rozwiązać, podaję linki ZAGADKIMiasto Dzieci. W tym dniu też dzieci miały okazję do chwili wytchnienia i wyciszenia dzięki bajce relaksacyjnej Celiny Zubryckiej „Jesień”. Całotygodniowa praca została jak zawsze uwieczniona na gazetce świetlicowej. A na tym nie koniec… Bowiem w piątek 30 października odbędzie się świetlicowy konkurs recytatorski pod hasłem „Kolory jesieni” adresowany do dzieci z klas pierwszych. 

            

          Danuta Rozbicka 


          Dobroczynne właściwości drzew

              Czy drzewa są nam potrzebne? Na to i inne pytania w kwestii zadrzewienia planety grupa świetlicowa klas pierwszych wraz z wychowawczynią panią Danutą Rozbicką starała się znaleźć odpowiedzi od 06.10. do 09.10.2020 roku, w nawiązaniu do obchodów Światowego Dnia Drzewa, które miało miejsce 10 października 2020 roku. Na początek dzieci obejrzały film edukacyjny p.t. Drzewa wokół Nas” w którym to pracownicy przedstawili między innymi bliżej poszczególne gatunki drzew oraz wyjaśnili jak sprawić by drzewa rosły długo i zdrowo. Dowiedziały się z niego również, co robić, aby nasze drogi były jednocześnie zielone i bezpieczne. Dla zainteresowanych link do filmu załączam tutaj https://www.youtube.com/watch?v=xOlFDJ-aUiI. W kolejnym dniu uczniowie zostali zapoznani z rozdziałem książki Tomasza Nocunia „Dieta wegetariańska prosta i zdrowa” zatytułowanym „Drzewa” w którym zostały obszernie opisane dobroczynne właściwości drzew. Na tej podstawie dzieci pracując w grupach wypisały zapamiętane zdania mówiące o tym, dlaczego drzewa są tak istotne z punktu widzenia człowieka, zwierząt i ptaków.  W ten sposób powstała bogata mapa pojęciowa pod hasłem „Dobroczynne właściwości drzew”. W piątek podsumowując temat świetliczaki wykonały witraże drzew techniką kolorowych pasków papieru. Całotygodniowa praca została przedstawiona na naszej świetlicowej gazetce.

                                                                                                                                                                  Danuta Rozbicka


           

          Nosorożce – gatunek zagrożony wymarciem
           

           

          W dniach od 29.09. do 02.10. 2020 roku w świetlicy klas pierwszych z inicjatywy wychowawczyni pani Danuty Rozbickiej odbywały się zajęcia pod hasłem „Nosorożce – gatunek zagrożony wymarciem”. Temat nawiązywał do Światowego Dnia Nosorożca, który miał miejsce 22 września. Dzieciom zostały przedstawione informacje dotyczące przyczyn śmierci tychże zwierząt oraz tego jakie są podejmowane działania, by chronić nosorożce nie tylko przed kłusownikami, ale również by te zwierzęta miały sprzyjające warunki do powiększania swojego gatunku – na przykładzie organizacji Albatros link tutaj https://www.albatros.pl/odpowiedzialnosc/ochrona-zagrozonych-wyginieciem-nosorozcow. Dzięki krótkim filmikom oraz zdjęciom uczniowie mieli możliwość zobaczenia i porównania warunków życia nosorożców w ich środowisku naturalnym oraz w warunkach sztucznych stworzonych przez człowieka, na przykładzie poznańskiego ZOO. Ponadto przez dwa dni dzieci zapoznawały się ze słuchowiskiem książki Leszka Kołakowskiego „Kto z Was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?”, po czym wykonały w grupach pastelami olejnymi ilustracje do poszczególnych wątków wysłuchanej historii. Prace będące obrazkami całości opowiadania zostały wywieszone na gazetce świetlicowej.

          Danuta Rozbicka

           


          Nauczyciel ma swój dzień 

          14 października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej. 

          Jest to święto wszystkich nauczycieli i pracowników szkoły. 

          Z okazji święta dedykujemy słowa piosenki, które są podziękowaniem od uczniów. 

          W świetlicowym teatrzyku przygotowaliśmy występ dla naszych nauczycieli. 

           

          ,, Za pierwsze litery – te trudne i proste, 

          za piesze wycieczki do parku – po wiosnę. 

          Za wszystkie zadania, za wszystko, co wiemy: 

          najpiękniej jak można – dziś Wam DZIĘKUJEMY! 

          Refren: Nauczyciel ma swój dzień! – 

                        Ty to wiesz i ja to wiem! 

                        Nauczyciel ma swój dzień! – 

                        Ty to wiesz i ja to wiem! 

          Za uśmiech, cierpliwość nad każdym zeszytem. 

          Za miejsca nieznane – na mapie odkryte. 

          Za wszystkie zadania, za wszystko, co wiemy: 

          najpiękniej jak można – dziś Wam DZIĘKUJEMY! 

          Za słowa życzliwe, za mądrość i serce. 

          I za to, że jutro dowiemy się więcej. 

          Za wszystkie zadania, za wszystko, co wiemy: 

          najpiękniej jak można – dziś Wam DZIĘKUJEMY! 

           

          Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka


          Order Uśmiechu w naszej świetlicy

           

          21 września obchodziliśmy Światowy Dzień Orderu Uśmiechu, który był wymyślony w Polsce.

          Order Uśmiechu to międzynarodowe odznaczenie przyznawane przez dzieci dla dorosłego przyjaciela, którego działalność jest wyjątkowa i przynosi dzieciom radość.

          Order Uśmiechu to pierwsza realizacja ostatniej woli wielkiego Janusza Korczaka.

          Chciał on, aby dzieci miały równe prawa z dorosłymi i mogły głosować.

           

          W świetlicy 014 w poniedziałek, 21 września dzieci zapoznały się z historią powstania i zasadami przyznawania Orderu Uśmiechu.

          Uczniowie chcieli także wybrać swoich kandydatów do tego odznaczenia. Dzieci głosowały na dorosłe osoby, które dobrze znają.

          Metodą ,, promyczkowego uszeregowania ’’ zostali wyłonieni zwycięzcy Orderu Uśmiechu

          w naszej świetlicy. Najwięcej głosów otrzymały mamy.

          Takie głosowanie bardzo się dzieciom podobało, a jego wyniki ucieszyły wszystkich.

                                                                    

                                                                                                                           Małgorzata Woźniak 

              

           


          Jesień wita Nas!

                   W dniach od 21 do 25 września 2020 roku dzieci ze świetlicy klas pierwszych zaznajamiały się z tematem nowej pory roku, która do nas zawitała – jesieni. Uczniowie wysłuchali między innymi wiersza Zofii Dąbrowskiej „Pani Jesień” na podstawie którego wymieniali zwiastuny tejże pory roku oraz kolorowali w grupach akcenty jesienne. Przy okazji grupa poznała i rozwiązywała dyktanda graficzne w których ukryte były gruszka i parasol. Na zakończenie tygodnia w ramach piątkowego spotkania z muzyką klasyczną dzieci wysłuchały utworu Antonio Vivaldiego „Cztery pory roku – Jesień”.

          Danuta Rozbicka

                    

                         

                        

                        


          Bądź przezorny na drodze
           
                    W dniach od 15 do 18 września 2020 roku w świetlicy klas pierwszy tematem przewodnim było bezpieczeństwo na drodze. Na początek dzieci zostały zapoznane z książką Wandy Chotomskiej i Wacława Bisko „Pies z ulicy Bałamutów” na podstawie której wymieniły zapamiętane zasady roztropnego poruszania się po drodze. W kolejnym dniu został ogłoszony konkurs plastyczny na najciekawszy rysunek przedstawiający głównego bohatera książki podczas swojej wędrówki ulicami miasta. Prace wyróżnione należały do Klary Rajskiej i Zosi Wolnowskiej z kl. Id oraz Zuzanny Mielcarek  z kl. Ic. Podsumowując tematykę w piątek uczniowie zmierzyli się z krzyżówką „Bezpieczni na drodze”. Było to nie lada wyzwanie, gdyż 18 pytań wymagało od uczniów wykazania się dobrą pamięcią i kojarzeniem zagadnień, z czym jak się okazało większość grupy nie miała problemu. Mam nadzieję, że przypomnienie zasad rozważnego poruszania się po drodze pozostanie w głowach uczniów na dłużej, tak by droga do szkoły i ze szkoły była bezpieczna i spokojna.  
                                                                                                                                                                                           
                                                                                                                                                                            Danuta Rozbicka 
            
           
          „Pies z ulicy Bałamutów” 
           
          W pięknym mieście Pieskowicach 
          przy ulicy Bałamutów 
          mieszkał sobie brązowy jamnik, 
          który miał dwie pary butów. 
          Do południa czyścił buty 
          luksusową białą pastą 
          l gdy tylko skończył pracę 
          chyłkiem wymknął się na miasto. 
          Zamiast chodzić po chodniku 
          on po jezdni szedł piechotą. 
          Więc powiedział mu policjant, 
          że zły przykład daje kotom, 
          -Źle, Jamniku, ucz się tego 
          Co już małe wiedzą smyki. 
          JEZDNIA SŁUŻY DO JEŻDŻENIA 
          DO CHODZENIA SĄ CHODNIKI! 
          Pies na chodnik wkroczył godnie 
          z miną wielce obrażoną 
          Przewracają go przechodnie: 
          któż to chodzi lewa stroną? 
          -Patrz jamniku, rzekł policjant – 
          jakie z tobą są kłopoty 
          CHODŹ CHODNIKIEM PRAWĄ STRONĄ 
          I PAMIĘTAJ ZAWSZE O TYM! 
          Na ulicy Polędwicy 
          jamnik jezdnią się przemyka, 
          przebiec chciał na druga stronę, 
          by kość kupić u rzeźnika. 
          -Piesku! –krzyknął pan policjant 
          -nie myśl tylko o obiedzie! 
          ZANIM ZROBISZ KROK NA JEZDNIĘ, 
          POPATRZ, CZY NIĄ NIC NIE JEDZIE! 
          Jamnik warknął urażony: 
          -Przechodzenie nie jest sztuką! 
          Łypnął okiem, zszedł z chodnika 
          i chciał jezdnią przejść na ukos. 
          Pan kierowca zahamował 
          i zawołał wielkim głosem: 
          JEŚLI ŻYCIE JEST CI MIŁE 
          NIE PRZEKRACZAJ JEZDNI SKOSEM! 
          Pies chciał uciec, lecz niestety. 
          choć podskoczył dość wysoko 
          znów się spotkał na ulicy 
          z policjantem oko w oko. 
          Pan policjant mu wyjaśnił: 
          -Tutaj przejścia się zabrania. 
          KTO CHCE JEZDNIĘ PRZEJŚĆ BEZPIECZNIE 
          MUSI DOJŚĆ DO SKRZYŻOWANIA! 
          Pies na jezdnię wkroczył żwawo- 
          ledwie z życiem uszedł cało. 
          A dlaczego? A dlaczego? 
          Że nie przyjrzał się sygnałom 
          -Spójrz na sygnał –rzekł policjant 
          -nim na drugą przejdziesz stronę. 
          STÓJ GDY ŚWIATŁO JEST CZERWONE 
          PRZECHODŹ KIEDY JEST ZIELONE! 
          Jamnik bucik ściągnął z nogi, 
          bo chciał się podrapać w głowę, 
          ale nim to zdążył zrobić 
          wszedł na tory tramwajowe. 
          Tramwaj zgrzytnął i przystanął, 
          bo najwyższa była pora 
          a policjant rzekł do pieska: 
          NIE ZATRZYMUJ SIĘ NA TORACH! 
          Zmęczył się nasz pies spacerem 
          aż go rozbolały nogi, 
          więc pożegnał policjanta, 
          podziękował za przestrogi. 
          Potem spytał bardzo grzecznie, 
          jak do domu ma się dostać, 
          a policjant wskazał drogę, 
          i tak rzekł na pożegnanie: 
          -Idź,  jamniku, jak najprędzej 
          na ulicę Bałamutów. 
          Zanim do snu się ułożysz, 
          zdejmij obie pary butów 
          i koniecznie zapamiętaj, 
          że psy dobrze wychowane 
          spacerują po ulicach 
          zawsze razem ze swym panem. 
           

           

          Krzyżówka - Bądź przezorny na drodze!


          "PRZYSZŁA DO NAS PANI JESIEŃ" 

          JESIENNE WARSZTATY


           

                                  

           

          ,, Idzie lasem Pani Jesień, jarzębinę w koszu niesie Daj korali nam troszeczkę, nawleczemy na niteczkę”

          Słowa piosenki były inspiracją do pracy plastyczno-technicznej, którą wykonały dzieci ze świetlicy 014.

          Pani Jesień skarby nam daje, a w rękach dzieci cudeńko z nich powstaje!

           

               

           

           

           

          Pozdrawiamy,

          Wychowawcy świetlic


           Gazetka świetlicowa

          gazetka_wiosna_-_lato.docx


           

          Gazetka świetlicowa

          gazetka_zima.docx


          gazetka_wiosna_-_lato.docx


          Świetlicowy konkurs plastyczny „Plemię wielu kolorów”.

           
           

                                      W maju 2020 roku z inicjatywny pani Danusi Rozbickiej został ogłoszony konkurs plastyczny „Plemię wielu kolorów”. Skierowany był do uczniów klas I uczęszczających do świetlicy i swoją tematyką nawiązywał do zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Dziecka. Prace miały przedstawiać radosny świat dziecka zamieszkującego różne zakątki świata. Poza tym konkurs miał na celu:

          • zwrócenie uwagi dzieci na fakt, iż niezależnie od koloru skóry, wyznawanej religii, kultury czy miejsca zamieszkania w różnych częściach świata mały człowiek jest taki sam – „Kiedy się uśmiecha, śmieje się z nim cały świat”;
          • pozyskanie wiedzy o sposobach życia dzieci w różnych częściach naszej planety;
          • rozwijanie talentów plastycznych;
          • rozwijanie kreatywności i wyobraźni dziecięcej;
          • uczczenie obchodów „Międzynarodowego Dnia Dziecka”.

          Pomimo utrudnionego kontaktu z uczniami udało się pozyskać kilka prac. Docenione zostało zaangażowanie                                      i aktywność dzieci w temacie. Przyznane zostały trzy wyróżnienia, które trafiły do następujących osób:

          • Maksymiliana Zaradzkiego z klasy Ic;
          • Zosi Płaczkowskiej z klasy If;
          • Nataszy Trzeciak z klasy If.

          Całej Trójce serdecznie gratulujemy!!! Pamiątkowe dyplomy i drobne upominki trafią do rąk uczniów wraz                                      ze świadectwem szkolnym ߘ꼯span>

           


                     Maksymilian Zaradzki, kl. Ic         

                          

            Zofia Płaczkowska, kl. If

                                      Natasza Trzeciak, kl. If

           

                                                                                                                                                                   Danuta Rozbicka       


           Od 25 maja wznowione zostały zajęcia opiekuńczo - wychowawcze. W tym trudnym czasie robimy wszystko aby dzieci mogły w bezpieczny sposób spędzić miło czas w naszej świetlicy. Z zachowaniem wszelkich zasad i wytycznych wprowadzonych przez MEN, MZ oraz GIS nadal prowadzimy zajęcia zgodne z rocznym planem pracy naszej świetlicy (plastyczne, techniczne, ruchowe), bawimy się, oglądamy filmy, aktywnie spędzamy czas na świeżym powietrzu oraz w miarę możliwości pomagamy dzieciom w odrabianiu lekcji.

           

            

            

          Pozdrawiamy 

          Wychowawcy świetlic."


          Gazetka świetlicowa

          gazetka_zima.docx


          Konkurs plastyczny „Święta smaczne i zdrowe” – rozstrzygnięty!

            

                          We wtorek 25 lutego 2020 roku w samo południe na apelu klas I – III poznaliśmy laureatów konkursu plastycznego „Święta smaczne i zdrowego”, którego organizatorem była firma cateringowa „Domowy Obiadek” w naszej szkole. Był on skierowany do dzieci zapisanych i uczęszczających na świetlice szkolne. Nagrody zostały przydzielone w trzech kategoriach wiekowych:   I kategorię stanowiły klasy 0 – I, II kategorię klasy II – III, III kategorię klasy IV – VIII. I tak, wśród zwycięzców znaleźli się następujący uczniowie:

          • I kategoria:

          I miejsce: Lilianna Kubiak z kl. Id;

          II miejsce: Kornelia Łykowska z kl. If;

          III miejsce: Lena Mańkowska z kl. Id.

           

          • II kategoria:

          I miejsce: Lena Herda z kl. 3e;

          II miejsce: Weronika Przybyła z kl. 3c;

          III miejsce: Maja Wrąbel z kl. 2e.

           

          • III kategoria:

          I miejsce: Wiktoria Kaletka z kl. 5c;

          II miejsce: Paweł Kaczmarek z kl. 5a;

          III miejsce: Aniela Nowowiejska z kl. 5d.

          Laureaci otrzymali nagrody i gratulacje z rąk współorganizatora konkursu pana Borysa Barana oraz swoich koleżanek i kolegów zgromadzonych na apelu. Na zakończenie pan Borys zapowiedział, że niebawem ogłosi kolejny konkurs do którego już teraz gorąco zachęca naj największą ilość dzieci! Czekamy więc z niecierpliwościąߘ꼯span>

          Danuta Rozbicka

                                                                             


          Świetliczaki na międzyszkolnym konkursie „Puzzlomani”.

                                  W środę 19 lutego 2020 roku w naszej szkole z inicjatywy koleżanek: Darii Adamskiej, Pauli Mikołajczak i Karoliny Szlaferek – Łuczak odbył się II międzyszkolny konkurs układania puzzli „Puzzlomania” przeznaczony dla uczniów z klas I - III. Do rywalizacji zgłosiło się siedem trzyosobowych drużyn wraz ze swoimi opiekunami motywującymi z następujących szkół – dwie z SP z Dopiewca, SP nr 2 w Komornikach, SP nr 2 w Plewiskach, SP z Chomęcic oraz dwie z naszej szkoły. Każda grupa miała za zadanie ułożyć w jak najkrótszym czasie puzzle składające się ze 180 elementów tworzących obrazek układu słonecznego. Emocji było co nie miara, bowiem do samego końca toczyła się ostra rywalizacja o poszczególne miejsca. Po godzinie wszystko było już jasne. I miejsce przypadło reprezentacji ze Szkoły Podstawowej w Chomęcicach.  II miejsce wywalczyła grupa świetliczaków z naszej szkoły w składzie: Antoni Kobrzeniecki z kl. IId, Witold Mikulski z kl. IId, Janek Kobrzeniecki z kl. IIId ze swoim opiekunem panią Ritą Stróżyk – Torbą, natomiast ostatnie miejsce na podium zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Dopiewcu. Druga nasza reprezentacja dzieci ze świetlicy w składzie Laura Makowska, Szymon Jankowski i Leo Joniec – z klasy Id ze swoim opiekunem panią Danusią Rozbicką zajęła 4 miejsce. Wszystkim uczestnikom maratonu gratulujemy, życząc dalszej wytrwałości i zabawy przy układaniu puzzli. więcej zdjęć

                                                                                                          Danuta Rozbicka


          Wizyta dyrygenta pana Aleksandra Grefa

          "W czwartek 27 lutego uczniowie uczęszczający do świetlic oraz uczniowie klasy 1f gościli pana Aleksandra Grefa - dyrygenta Teatru Wielkiego w Poznaniu, który zdradził im arkana swojego zawodu. Wizyta zbiegła się z tematem tygodnia, który brzmiał Poznajemy różne zawody. Maestro pokazał na czym polega jego praca. Jak wygląda i z czego się składa strój dyrygenta. Wyjaśnił między innymi takie pojęcia jak: partytura, batuta, orkiestron, allegro czy piano. Udzielił uczniom krótkiej lekcji z dyrygowania po czym chętne dzieci same mogły przekonać się jak trudna jest sztuka dyrygencka prowadząc "zespół świetliczaków" śpiewających Sto lat i Wlazł kotek na płotek. Spotkanie było ciekawym doświadczeniem. Być może, któryś z uczniów wybierze w przyszłości zawód dyrygenta?  więcej zdjęć

          Magdalena Gref


          Ptasie przysmaki, czyli czym dokarmiamy ptaki w zimie?

                                                   W czwartek 20 lutego 2020 roku na świetlicy klas Ia i Id uczniowie rozmawiali z panią Danusią Rozbicką o tym, czym należy dokarmiać ptaki w zimie. Poruszone zostały takie wątki jak - kiedy należy rozpocząć i zakończyć akcję oraz co takiego dawać tym zwierzętom, aby im nie zaszkodzić? Wspólne rozważania pozwoliły stworzyć mapę pojęciową „Ptasie przysmaki” na której znalazły się: smalec z nasionami, proso, kasze, zboża, płatki owsiane skropione olejem, ziarna słonecznika, suszone owoce, ziarna konopi, łój, rozdrobnione i łuskane orzechy, pestki dyni, słonina, zalane roztopionym tłuszczem nasiona i orzechy tzw. zimowe kule, gotowe mieszanki nasion dla dzikich ptaków. Na podsumowanie dzieci rozwiązały dyktando graficzne – otrzymując obrazek sikorki, przygotowane przez panią Patrycję Marków. Mamy nadzieję, że pomimo trwającej w tym roku „nietypowej” zimy i braku potrzeby dokarmiania ptaków, uczniowie zapamiętają ptasie przysmaki i sięgną po nie, kiedy za oknem zobaczą mróz, śnieg i zamiecie.


          Konkurs plastyczny "Butelkoman - szklany bohater - jak wygląda i co robi?"

                           13 lutego 2020 roku pięcioro uczniów z klasy Ia i Id przebywający na świetlicy pod kierunkiem pani Danusi Rozbickiej przygotowało prace plastyczne na konkurs pod nazwą "III edycja EduPak Polska" będący częścią realizowanego projektu "Jak ocalić przyrodę i ludzkość przed samozagładą, czyli jak świadomość naszych codziennych wyborów wpływa na zmieniający się świat?".  Uczniowie mieli za zadanie wykonać plakat pod hasłem "Butelkoman - szklany bohater - jak wygląda i co robi?". Konkurs nawiązywał do tematyki zgłębianej przez nas w poprzednich dniach dotyczącej rozwijania świadomości ekologicznej w zakresie selektywnej zbiórki odpadów i recyklingu oraz promowania wzorców konsumpcji w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym, przyczyniającej się do ochrony środowiska, w szczególności poprzez:

          • zainteresowanie dzieci zapobieganiem marnotrawstwu surowców - w szczególności w kontekście opakowań szklanych (butelki i słoiki);
          • Zwrócenie uwagi na rolę gospodarki o obiegu zamkniętym i prozdrowotne oraz prośrodowiskowe właściwości opakowań szklanych;
          • pobudzenie wśród dzieci świadomości ekologicznej oraz kształtowanie korzystnych dla środowiska naturalnego postaw i zachowań;
          • wybór opakowań szklanych jako świadomy i korzystny dla środowiska i zdrowia człowieka.

          Całość tego zagadnienia została dzieciom przedstawiona w przystępnej formie w postaci zabawnych slajdów i filmików wyświetlanych na tablicy interaktywnej, co pozwoliło im na wychwycenie istoty zagadnienia, mającego ogromne znaczenie dla czystości naszej planety. Wielki finał i ogłoszenie konkursu nastąpi w dniach 6-8 marca 202 roku na XXIV Targach Edukacyjnych w Poznaniu oraz na stronie fanpage "EduPak Polska". Trzymamy kciuki za naszych uczniów, który wzięli udział w tym konkursie z myślą, że uda im się zdobyć nagrody!:)

             

             

          Danuta Rozbicka


          Zbiórka karmy i akcesoriów dla psów i kotów ze schroniska w Gaju.

                       "Rozpocznij nowy rok od dobrego uczynku!" - tymi słowami 7 stycznia 2020 dzieci ze świetlicy klas Ia i Id wraz z panią Danusią Rozbicką uruchomiły akcję zbiórki karmy i akcesoriów dla psów i kotów ze schroniska w Gaju w naszej szkole. Trwała ona przez 3 tygodnie, do czasu rozpoczęcia ferii zimowych. Pierwszaki z pomocą wychowawczyni świetlicy przygotowały na początek 6 plakatów, które następnie zostały rozwieszone na drzwiach każdej świetlicy informujące i zachęcające do włączenia się w niesienie pomocy bezdomnym czworonogom. Chcąc dodatkowo uwrażliwić dzieci na to jak wyglądać może życie bezpańskich zwierząt pani Danusia zapoznała je z książką "Psierociniec" Agaty Widzowskiej, która to opisuje prawdziwą historię psa Remika, faktycznie mieszkającego w schronisku w Gaju, a do którego uśmiechnęło się szczęście - bowiem znalazł nowy, kochający dom z cudownym opiekunem w osobie autorki wyżej wymienionego opowiadania. Ciekawe przygody psa - poety tak przypadły dzieciom do gustu, że sięgnęliśmy po drugą część tej książki "Psierociniec. W poszukiwaniu straconego węchu". Losy psich i kocich bohaterów na tyle wzruszyły uczniów, że przynieśli oni największą ilość karmy i akcesoriów dla zwierząt ze wszystkich świetlic w szkole, co zasługuje na wielkie brawa!!! 2 lutego 2020 roku wszystkie dary zostały zawiezione przeze mnie do wskazanego schroniska. Nie ukrywam, że była to wyjątkowo miła chwila, której towarzyszyło spore wzruszenie. Po rozmowie z prezesem i pracownikami schroniska, udałam się na spacer z jednym z podopiecznych tego miejsca psem Mniszkiem - 12 letnim foksterierem po okolicznych łąkach, co nie tylko dla mnie myślę było miłą odskocznią od codzienności. Całość wizyty została zakończona wręczeniem na moje ręce pisemnych podziękowań dla naszej szkoły za dobre serce i wsparcie zwierząt oraz zaproszeniem od pana prezesa by uczniowie naszej szkoły przyjechali odwiedzić to miejsce, by lepiej zrozumieć to w jaki sposób zwierzęta postrzegają, ale przeze wszystkim odczuwają swoje życie z człowiekiem.

            

                                                                                                                                        Danuta Rozbicka


          Konkurs na spostrzegawczość  "Bystre Oczko - Zimowe szaleństwa. Bezpieczne ferie."                        w świetlicy klasy Ia i Id.

                               Jako że ferie zbliżają się dużymi krokami 23 stycznia 2020 roku na świetlicy dzieci z klasy Ia i Id z inicjatywy pani Danuty Rozbickiej odbył się konkurs na spostrzegawczość "Bystre Oczko. Zimowe szaleństwa. Bezpieczne ferie", który swą tematyką miał przypomnieć w jaki sposób można spędzać aktywnie i roztropnie czas na świeżym powietrzu w zimowe, wolne od zajęć szkolnych dni. Uczniowie mieli za zadanie znaleźć w jak najszybszym czasie 20 wyrazów ukrytych wśród rozsypanki literowej. Skupienie i pilne poszukiwania słów były nie tylko wyzwaniem, ale okazały się również być fajną zabawą na sprawdzenie siebie samego  w logicznym myśleniu, gdyż wyrazy mogły być zapisane poziomo, pionowo lub na skos. Zwycięzcami tego konkursu zostali trzej chłopcy: Jakub Królak z kl. Ia, który zajął I miejsce, Filip Osiecki z kl. Id, będący na II miejscu i Szymon Jankowski z kl. Id z miejscem III. Uczniowie otrzymali pamiątkowy dyplom i brawa od reszty grupy. Gratulujemy! A Ty masz odwagę sprawdzić swoje bystre oczko? Jeśli tak, poniżej znajduje się konkursowa rozsypanka:)

          rozsypanka_zima.docx

                                                                                                         Danuta Rozbicka - wychowawca świetlicy


          Dzień Babci i Dziadka w świetlicy klasy I a i I d.

                             W dniach od 13 do 22 stycznia 2020 roku w świetlicy klasy Ia i Id trwały ambitne przygotowywania do święta Babci i Dziadka. Dzieci pod kierunkiem pani Patrycji Marków robiły laurki efektowną techniką quillingu, która polega na formowaniu różnych kształtów ze zwijanych pasków kolorowego papieru przyklejanych na kartce. Wychowawczyni chcąc docenić zaangażowanie i wkład pracy włożony podczas zajęć plastycznych wyróżniła i nagrodziła trzy osoby, które otrzymały pamiątkowe dyplomy, były to Weronika Wieczorek z kl. Ia, która zajęła I miejsce, Natalia Kobusińska  z kl. Ia, będąca na II miejscu i Szymon Górny z kl. Ia z miejscem III. Natomiast wraz z panią Danusią Rozbicką uczniowie poszukiwali cech opisujących swoje babcie i swoich dziadków pasujących do liter ze słowa np. Babcia Grażynka czy Dziadek Heniek. Co więcej dla chętnych osób został ogłoszony konkurs literacki, w ramach którego dzieci w ciągu tygodnia miały napisać wiersz - rymowankę pod tytułem "Moja Babcia. Mój Dziadek". Śmiałkowie poradzili sobie wspaniale i zostali nagrodzeni dyplomami zajmując następujące miejsca: I - Konstanty Najderek z kl. Ia, II -  Weronika i Oskar Wieczorek z kl. Ia, III - Laura i Anthony Walawender z kl. Ia. Podsumowując temat naszych Dziadków dzieci wysłuchały i odśpiewały piosenkę "Czy Wy Wiecie?" poświęconą właśnie kochanym i niezastąpionym Babciom i Dziadkom, której tekst dołączamy poniżej z najlepszymi życzeniami od Waszych wnuków:)


            

             

             Czy Wy wiecie, że nam najlepszych Dziadków na świecie?!

          Czy wy Wiecie?, czy Wy wiecie?,

          że mam najlepszą Babcię na świecie,

          świetnie gotuje, mnie popilnuje,

          nawet skarpetki mi zaceruje, nawet skarpetki mi zaceruje:)

          Ref:

          Buziak dla Babci, dla Dziadka cukierek,

          bo to są moi najlepsi Przyjaciele! 2x

           

          Czy Wy wiecie, czy Wy wiecie?,

          że mam najlepszego Dziadka na świecie,

          rower naprawi, ze mną się bawi,

          a każdy żart mój Go zawsze rozbawi, a każdy żart mój Go zawsze rozbawi!

          Ref.

          Buziak dla Babci, dla Dziadka cukierek,

          bo to są moi najlepsi Przyjaciele! 2x

          Czy Wy więc wiecie, czy Wy wiecie?

          że mam najlepszych Dziadków na świecie!

          dla mnie czas mają, bo mnie kochają,

          nawet czasami mnie rozpieszczają, nawet czasami mnie rozpieszczają:)

          Ref.

          Buziak dla Babci, dla Dziadka cukierek,

          bo to są moi najlepsi Przyjaciele! 2x


          JAK BEZPIECZNIE SPĘDZIĆ FERIE?

          W ostatnim dniu szkoły, tuż przed zimowymi feriami odwiedził nas Pan Piotr Zagajewski z Aquapos, Instruktor Ratownictwa, który opowiadał nam o tym jak bezpiecznie spędzić zimowe ferie, a także jak się zachowywać w bliskości zamarzniętych zbiorników wodnych. Przymierzyliśmy sprzęt ratownika medycznego, okrywaliśmy się folią termiczną. Przypomnieliśmy sobie także najważniejsze numery alarmowe. Mamy nadzieję, że zbliżające się ferie nie dadzą nikomu okazji do wykorzystania tych umiejętności, jednak cieszymy się że mogliśmy posiąść nową wiedzę z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

             

            

            


           Magdalena Gref


          Karnawał

          Jak karnawał to karnawał – czas pochodów, zabaw, bali, przebierańców. Uczniowie na świetlicy również świetnie się bawią. Na bal już są wzorowo przygotowani! Właśnie wykonali piękne maski karnawałowe. Teraz tylko kostium i w drogę…

          Patrycja Marków, wychowawca świetlicy

          09.01.2020 r.

           


          Akcja charytatywna "Wylosuj Anioła - Zostań Aniołem Stróżem Dziecka z Oddziału Onkologicznego w Lublinie".

                                  W przedświątecznym tygodniu uczniowie ze świetlicy uczęszczający do klas I a, I d, I f oraz 2 a, b, e, f, g pod opieką pani Kamili Mączyńskiej i Danuty Rozbickiej przygotowywali kartki  z życzenimi dla dzieci zmagających się z chorobą nowotworową.  Był to miły gest w ramach akcji charytatywnej "Wylosuj Anioła - Zostań Aniołem Stróżem Dziecka z Oddziału Onkologicznego  w Lublinie. Zarówno chłopcy jak i dziewczynki własnoręcznie wykonali kartki i napisali życzenia między innymi szybkiego powrotu do zdrowia swoim rówieśnikom, mając świadomość, że w ten sposób stają się ich "Opiekunami" niosącymi mnóstwo pozytywnej energii. Kartki zostały zaadresowane i wysłane pocztą z nadzieją, że wywołają uśmiech na twarzy i radość w sercu każdego dziecka do którego dana pocztówka trafi, a tym samym dodadzą sił w pokonaniu choroby. 


          Świąteczny konkurs plastyczny "Święta smaczne i zdrowe" .

           

          W dniach od 9 do 13 grudnia 2019 roku ochotnicy ze świetlicy klas I a oraz I d pod kierunkiem pani Danuty Rozbickiej przygotowywali prace plastyczne na konkurs "Święta smaczne i zdrowe", którego organizatorem jest firma cateringowa " Domowy obiadek"  w naszej szkole. W sumie uczniowie wykonali 12 prac wykorzystując następujące materiały: bibuły, plasteliny; pastele olejne, kredki ołówkowe i świecowe. Wśród potraw bożonarodzeniowych na kartkach znalazły się: pierogi z grzybami i kapustą, barszcz czerwony z uszkami, piernik staropolski i piernikowe serca. Z niecierpliwością czekamy na ogłoszenie wyników konkursu, które będzie miało miejsce w pierwszej połowie stycznia 2020 roku. Trzymamy kciuki za autorów prac, licząc, że ich zaangażowanie i poświęcony czas zostaną docenione i nagrodzone przez jury:)

           


          Gazetka świetlicowa

          gazetka_jesien.docx


          Oko w oko z egzotycznymi zwierzętami.

                           W dniu 21 listopada 2019 roku z inicjatywy wychowawczyni świetlicy Pani Danuty Rozbickiej odbyło się spotkanie z panem Jackiem Pałasiewiczem  i jego nietypowymi zwierzętami z Ministerstwa Motyli. W tym ciekawym wydarzeniu uczestniczyli uczniowie   z klasy Ia, Ic i Id ze swoimi wychowawcami. Dzieci miały okazję dowiedzieć się sporo interesujących faktów z życia tychże okazów, a także co odważniejsi nie tylko stanęli z nimi oko w oko, ale również dotykali i brali je na ręce lub szyję. I tak uczniowie poznali karalucha, największego ślimaka lądowego żyjącego w Afryce i najdłuższego oraz największego owada zamieszkującego Ziemię na Borneo, czyli patyczaka. W trakcie pogadanki uczniowie mieli okazję usłyszeć i zobaczyć, iż patyczaki te składają największe jaja w świecie owadów, dzięki specjalnie skonstruowanemu do tego celu odwłokowi. Wśród nietypowych zwierząt znalazły się również najdłuższy krocionóg (wij) pochodzący z Afryki, mający średnio 280 nóg, które nigdy mu się nie plączą:) oraz modliszka zamieszkująca tereny wschodniej Afryki i okolice Madagaskaru, będąca jednym z najstraszniejszych drapieżników na Ziemi z uwagi na fakt, iż zjada swoje ofiary "na żywca". Jednak z całą pewnością mogę napisać, że najwięcej emocji wzbudziło zapoznanie się z wężem i pająkiem. Wąż okazał się być dusicielem o wdzięcznej nazwie połos amurski z Azji. Natomiast pająk prządka występujący na wszystkich kontynentach poza Europą i Antarktydą, to pająk jadowity największy z gatunków sieciowych na świecie, którego owe sieci są najmocniejsze oraz największe na Ziemi i tym samym są wykorzystywane do wyrobu pięknych tkanin na  Madagaskarze, a także sieci rybackie w Indonezji. Ciekawostką jest też to, iż samice tego gatunku osiągają do 20 cm średnicy, natomiast samce tylko 1 centymetr. Myślę, że było to nietypowa, ale co najważniejsze bardzo ciekawa lekcja przyrody, która na długo pozostanie w pamięci dzieci. Jakie emocje wywołało to spotkanie oceńcie sami, zapoznając się z galerią zdjęć z tego spotkania.

                 


          Akcja "Sadzimy 1000 drzew na minutę".

                                 W środę 20 listopada 2019 roku uczniowie z klasy Ia i Id uczęszczający do świetlicy z inicjatywny wychowawczyni świetlicy Pani Danuty Rozbickiej aktywnie włączyli się w akcję "Sadzimy 1000 drzew na minutę" wkładając do ziemi na terenie naszej szkoły malutkie drzewko o nazwie buk. W ten sposób przystąpiliśmy do realizacji projektu "Jak ocalić przyrodę i ludzkość przed samozagładą , czyli jak świadomość naszych codziennych wyborów wpływa na zmieniający się świat", który zakłada między innymi zwiększenie zalesienia naszej pięknej planety. Dalsze działania, które będą przez nas podejmowane w ramach tego przedsięwzięcia znajdą również swoje miejsce na stronie internetowej świetlicy. Także śledźcie Nas na bieżąco by wiedzieć jak można swym działaniem przyczynić się do lepszego funkcjonowania na co dzień, aby świat był czysty i przyjazny nie tylko nam ludziom, ale także innym mieszkańcom ze świata roślin i zwierząt zamieszkującym tą jakże niezwykłą planetę, jaką jest Ziemia.

             

           


          Legendy polskie na Święto Niepodległości.

                              W piątek 15 listopada 2019 roku w świetlicy klas Ia i Id odbyło się podsumowanie wiedzy na temat polskich legend. Uczniowie bowiem przez ostatnie dwa tygodnie w ramach obchodów święta niepodległości i tradycji naszego regionu związanego z ulicą Święty Marcin w Poznaniu poznawali codziennie następujące legendy autorstwa Wandy Chotomskiej i Elizy Piotrowskiej: "O Lechu, Czechu i Rusie", "O czarodziejskim młynku z Wieliczki", " O pięknej pasterce i księciu z Raciborza", "O Bazyliszku", "O złotej kaczce", "O sielawowym królu", O Warsie i Sawie", "O Piaście i postrzyżynach jego syna Siemowita", "O smoku ze smoczej jamy", " O Popielu i mysiej wieży", "O rogalach świętomarcińskich". Ich treści utrwalali wykonując rysunki między innymi Bazyliszka i pysznych rogali świętomarcińskich. Sprawdzenie wiedzy odbyło się w formie krzyżówki, którą każdy uczeń otrzymał do rozwiązania. Na czternaście pytań najszybciej prawidłowo odpowiedziały trzy osoby: Janek Przechrzta i Jakub Królak z kl. Ia oraz Laura Makowska z kl. Id, zdobywając tym samym pamiątkowe dyplomy. Poza tą trójką zwycięzców na wyróżnienie zasługują również te dzieci, które w późniejszym czasie oddały właściwie rozwiązaną krzyżówkę, a są to: Alicja Przechrzta, Aleks Parafinowicz, Jędrzej Krauze, Dominik Złotnikiewicz i Antek Walawender z kl. Ia i Tamata Witkowska, Kacper Mitura, Zbyszek Frankiewicz oraz Maksymilian Kiżewskiz kl. Id. Wszytkim uczestnikom gratulujemy!

            

           


          ŚWIETLICOWY KONKURS PLASTYCZNY "JESIENNE DRZEWO".

                     



           

          Sprawozdanie z konkursów w grupie świetlicowej klas Ia i Id.

                      W dniu 27.09.2019 roku w grupie świetlicowej klas Ia i Id z inicjatywy wychowawczyni pani Danuty Rozbickiej odbył się konkurs plastyczny zatytułowany "Jesienne drzewo". Był on podsumowaniem całotygodniowych zajęć realizowanych w ramach hasła "Złota, polska jesień". Zadaniem każdego ucznia było wykonanie witrażu - drzewa, wyklejonego bibułkami w kolorach odpowiadających obecnej porze roku. Dzieci ochoczo przystąpiły do pracy, mając na uwadze również to, aby ich dzieła były wykonane starannie i estetycznie. Każdy ukończony witraż ozdobił naszą gazetkę świetlicową, a wśród nich zawisły trzy, które zostały wyróżnione. I tak I miejsce zdobyła praca Patrycji Jankowiak z klasy Ia, II miejsce przypadło Aleksowi Parafinowiczowi z kl. Ia, III miejsce uzyskał Janek Przechrzta z kl. Ia. Wszyscy laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy i wielkie brawa od swoich rówieśników. Raz jeszcze gratulujemy:)!  

           

           


          ŚWIETLICOWY QUIZ O CZWORONOGACH ZE ŚWIATA BAJEK I FILMÓW.

                           W dniach od 30 września do 04 października 2019 roku w świetlicy klas Ia i Id odbywały się zajęcia w nawiązaniu do hasła tygodnia "Łapy, łapy cztery łapy...". Uczniowie pod kierunkiem wychowawczyni pani Danuty Rozbickiej rozmawiali o psach i kotach, będących głównymi bohaterami w bajkach i filmach dla dzieci, a także poznali historię niezwykle dzielnego psa Lolka z książki Adama Wajraka o tym samym tytule. W piątek przyszedł czas na podsumowanie zebranych wiadomości. Każdy uczeń miał  za zadanie na kartce papieru napisać literę, wybierając w ten sposób właściwą odpowiedź na czytane przez nauczyciela pytania. Cztery dziewczynki uzyskały maksymalną ilość punktów, wskazując tym samym 10 prawidłowych odpowiedzi na 10 zadanych pytań. Były to: Alicja Przechrzta z kl. Ia, Tamara Witkowska z kl. Id, Aurelia Potrykowska z kl. Ia i Laura Makowska z kl. Id.   Uczennice otrzymały w nagrodę pamiątkowe dyplomy i brawa od pozostałych dzieci. Gratulujemy:)!

          Danuta Rozbicka  

          wychowawca świetlicy

          11.10.2019 r.

          Karnawałowy występ w świetlicy

           

          Mali aktorzy z kółka teatralnego klas I przedstawili niedawno występ pt.,, Jak karnawał, to karnawał”. Prezentacja odbyła się dwa razy,  w świetlicy klas I, gdzie zaproszono uczniów z innych klas. Kolejny występ obejrzały dzieci z zerówek w swojej sali.

          W przedstawieniu o balu pojawiły się różne, ciekawe postacie.

          Dzieci wspaniale zagrały swoje role, a na koniec wesoło zatańczyły polkę.

          Karnawałowy występ był pierwszym, który pokazali najmłodsi aktorzy w tym roku szkolnym.

          Duże brawa od widowni stały się dla dzieci najlepszą nagrodą.

            

           

                              

                                                                                   Małgorzata Woźniak- opiekun kółka teatralnego

           


          I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem!

           

          To hasło stało się mottem naszej przedświątecznej zbiórki słodyczy dla małych pacjentów szpitala dziecięcego przy ul. Krysiewicza w Poznaniu. Już po raz kolejny przekazaliśmy upominki chorym dzieciom. Do słodyczy dołączone były piękne kartki z życzeniami świątecznymi, które zrobiły dzieci w  świetlicy klas II. W akcję włączyli się wszyscy uczniowie naszej szkoły. Zebrane słodkości zostały przewiezione do szkoły przyszpitalnej, gdzie panie nauczycielki rozdzieliły je na różne oddziały. Przed świętami upominkami obdarowane zostaną chore dzieci. Prezentem dla nas będą uśmiechy małych pacjentów oraz życzenia i podziękowania od Pani Dyrektor szkoły przyszpitalnej. Cieszymy się, że mogliśmy sprawić radość innym i naśladować Świętego Mikołaja.

           

          Dziękuję wszystkim uczniom i rodzicom, którzy przekazali słodycze chorym dzieciom.

           

                                                                                                    organizator akcji:

                                                                                                  Małgorzata Woźniak


          "Świąteczna skarpeta"

          - znamy zwycięzcę świątecznego konkursu

          W grudniu 2018 roku w naszej szkole odbył się świetlicowy konkurs plastyczny -"Świąteczna Skarpeta".

          Do konkursu przystąpiło 18 uczniów. Ich zadaniem było przygotowanie dowolną metodą plastyczną świątecznej skarpety. Jury oceniało nie tylko pomysłowość, ale również staranność wykonania prac. Wszyscy uczestnicy otrzymali od organizatorów słodki upominek.

           Zwycięzcą został Aleksander Steca z klasy 6c.

          Bardzo dziękujemy i zapraszamy do udziału w kolejnej edycji konkursu jeszcze w tym roku. zdjęcia


          Idą święta...hoł, hoł, hoł 

          Mikołajki już za nami. Pozostaliśmy jednak w świątecznym klimacie i przez cały grudzień przygotowywaliśmy nasze świetlicowe sale na te jedne z najpiękniejszych świąt w Polsce. I tak każdego dnia dzieci wykonywały łańcuchy, choinki, bombki, witraże, a nawet bałwany i renifery. W każdej z sal oprócz prześlicznych prac plastycznych słychać było codziennie świąteczne piosenki, a nasi uczniowie układali życzenia świąteczne dla najbliższych. I w tym miejscu w imieniu wszystkich wychowawców świetlic oraz dzieci chcemy Państwu również życzyć Wesołych Świąt


          Mikołajki, mikołajki, mikołajki... 

          Biała broda, czerwona czapka i płaszcz - to jego znaki rozpoznawalne. O tym panu nie trzeba dużo mówić, bo każde dziecko dobrze go zna i czeka za nim każdego roku. Święty Mikołaj, który odwiedza nas 6 grudnia to główny motyw grudniowych prac plastycznych, zabaw i piosenek oraz wierszyków w każdej z świetlic. Nie inaczej było w tym roku. Oprócz portretów Świętego Mikołaja, dzieci również wykonały świąteczne skarpety. Zapraszamy do zapoznania się z galerią prac gdyż różnorodność technik zastosowana przez naszych uczni robi wrażenie. 


          Andrzejki 2018

           

          29 listopada uczniowie klasy IIe przygotowali w świetlicy wróżby dla swoich koleżanki kolegów z klas II. Dzieci zostały wcześniej podzielone na pięć grup i każda przeprowadzała inną wróżbę.

          Zabawa rozpoczęła się od popularnej wróżby: ,,wędrujące buty za próg”. Potem dzieci kolejno podchodziły do przygotowanych stanowisk z wróżbami. Wróżbici z klasy IIe przepowiadali przyszłość poprzez : ,,serce z imionami”, ,,kubeczki przyszłości”, ,,magiczny worek” i ,,wirującą butelkę”.

          Wszyscy uczestnicy andrzejkowej zabawy miło spędzili popołudnie w świetlicy. Dzieci, które przygotowały wróżby, cieszyły się, że mogły sprawić radość innym.

           


           

          Dzień Pluszowego Misia 2018

          Jest bohaterem wielu bajek i filmów. Kochany i uwielbiany przez dzieci na całym ś‌wiecie. W listopadzie, a dokładnie 25. obchodzi swoje święto. Miś – od 1902 roku symbol dobra, miłości, ciepła, łagodności i opiekuńczości nie tylko towarzyszy dzieciom, ale również wielu dorosłym. W świetlicach szkolnych powstało wiele prac ilustrujących niekiedy najukochańszą zabawkę dzieci.  Sami zobaczmy jak widzą go najmłodsi. zdjęcia

           


          Mini Playback Show, czyli co wyśpiewali nasi uczniowie?

           

          Uczniowie naszej szkoły mają wiele ukrytych talentów i już nie raz się o tym przekonaliśmy. Tym razem w świetlicy 014 rozbrzmiały hity nie tylko polskich, ale również światowych gwiazd muzyki. Aż miło było zobaczyć uczniów wcielających się w Sylwię Grzeszczak czy Alvaro Soler. W listopadowym konkursie każdy uczestnik był zwycięzcą. Wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz słodki upominek. Warto również wspomnieć, iż o oświetlenie podczas konkursu zadbał Pan Michał Lokke, który sprawił niezmierną radość naszym uczniom. Serdecznie jeszcze raz dziękujemy. zdjęcia


          Puzzlomania

          20.XI.2018r. w naszej szkole odbył się międzyszkolny świetlicowy konkurs układania puzzli-"Puzzlomania". Rywalizacja pomiędzy drużynami ze szkół z Plewisk i Komornik trwała 90 minut. Zwycięzcami została reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 2 z Plewisk. Każdy z uczestników otrzymał nagrodę oraz pamiątkowy dyplom. Podczas konkursu panowała przyjazna atmosfera a Organizatorzy już dziś zapraszają na kolejny turniej Puzzlomanii za rok. zdjęcia


          100-lecie niepodległości w świetlicach szkolnych

          Biel i czerwień to kolorowy, które zagościły w ostatnim tygodniu w świetlicach szkolnych. A to wszystko w związku z obchodami 100-lecia niepodległości naszego kraju. Dzieci nie tylko utrwalały poznane na zajęciach symbole narodowe, pieśni patriotyczne, ale wykonywały je korzystając z najróżniejszych metod plastycznych. Flagi z bibuły, drzewo z kształcie biało-czerwonych rąk, wycinki z gazet czy orły powstałe z białych kółek, to tylko nieliczne pomysły uczniów naszej szkoły. Efekt ich prac widoczny jest na tablicach w każdej świetlicy.

            

           


           

          Galeria prac uczniów

          Zapraszamy do galerii prac wykonanych przez uczniów świetlicy szkolnej.

           Świetlica- galeria prac 

          najnowsze prace