• Pro Sinfonika

Koło Młodego Melomana działające przy Szkole Podstawowej numer 1w Komornikach

Założycielki koła pragną propagować wśród naszych uczniów idee młodzieżowego ruchu miłośników muzyki Pro Sinfonika, którego celem jest:

- podnoszenie kompetencji kulturalnych dzieci i młodzieży przez przystosowanie ich do aktywnego uczestnictwa w kulturze muzycznej,
          - wdrożenie nowych form wychowawczych poprzez muzykę w celu utrwalenia oddziaływania kompleksu muzyki klasycznej,
          - wychowywanie dzieci pośród wartości kultury śródziemnomorskiej, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki klasycznej,
          - kształtowanie wyobraźni muzycznej i kształtowanie wyższych potrzeb wysublimowanej kultury duchowej,
          - poznanie najwartościowszych dzieł muzyki klasycznej i współczesnej,
          - kształtowanie europejskich manier, znajomości rzeczy muzycznej, umiejętności przeżyć  w zbiorowości i odpowiedzialności,
          - tworzenie zwyczajów i obrzędowości dotyczących muzyki i spraw około muzycznych.

Koncerty, spotkania muzyczne, warsztaty, festiwale, festyny - oto domena działań Pro Sinfoniki.

Oparta jest na czterech zasadach:

-      dobrowolności uczestnictwa,

-      kształtowania najwyższego poziomu artystycznego i organizacyjnego,

-      samorządności,

-       niezmienności pryncypiów artystycznych i organizacyjnych.

Ruch Pro Sinfonika, pod względem organizacyjnym dzieli się na: Grupy Kolorowych Nutek (przy przedszkolach), Koła Młodych Melomanów (przy szkołach podstawowych), kluby (gimnazja i szkoły ponadgimnazialne).

Pro Sinfonika zrzesza rocznie około 3000 osób w około 100 jednostkach organizacyjnych.
           Cykle koncertowe są następujące: Różowe, Żółte, Tęczowe, Zielone, Niebieskie, Błękitne i Amarantowe (w zależności od stopnia posiadanej kompetencji i wieku).

Koło Młodego Melomana było inicjatorem spotkania dzieci z klas 0 – III w dniu 2 października 2009 r. z okazji Światowego Dnia Muzyki.

Dorota Błaszczyk i Iwona Chruściel